ima li dokaza za postojanje bozje

BOKYSTAMY

Veoma poznat
Poruka
10.976
posmatrajuci ovaj forum , video sam da postoje dva problema prvi je da mnogi na forumu iako je on religiski neveruju da Bog postoji pa pokusavaju da nekim dokazima ubede ljude da Bog ne postoji,. drugi problem je sto ima nas koji znamo za njegovo postojanje ali ubedjujemo jedni druge koja je religija prava, nadam se da na ovoj temi nece biti vredjanja i drugih ispada , nego da cemo svojim razumom i dokazima moci da postignemo zeljeni cilj,,,.,sada cu poceti sa iznosenjem nekih dokaza ,pozivam u pomoc BOGA a i vernike koji vernike koji imaju jos bolje znanje o nekim od dokaza pozivam i ateiste da budu sto bolji kriticari ,.,. pa da pocnem-



1,istina je podudarnost naseg uma,to jestlogicnih zakona,sa spoljasnjom stvarnoscu
2.podudarnost unutrasnjih logickih zakona sa zakonima spoljasne stvarnosti moze poticati samo od razumnog bica koje zna i logicke zakone misljenja i zakone spoljasnje objektivne stvarnosti,
3. postoji, dakle,jedno razumno bice od kojeg potice istina-to jest podudarnost zakona misljenja sa zakonima spoljasne stvarnosti. to bice zovemo Bog

tajanstveni proces saznanja istine moze se objasniti samo iz Boga
 
1,istina je podudarnost naseg uma,to jestlogicnih zakona,sa spoljasnjom stvarnoscu
2.podudarnost unutrasnjih logickih zakona sa zakonima spoljasne stvarnosti moze poticati samo od razumnog bica koje zna i logicke zakone misljenja i zakone spoljasnje objektivne stvarnosti,
3. postoji, dakle,jedno razumno bice od kojeg potice istina-to jest podudarnost zakona misljenja sa zakonima spoljasne stvarnosti. to bice zovemo Bog

tajanstveni proces saznanja istine moze se objasniti samo iz Boga


Ljudi se - još iz vremena kada su starogrčki filozofi definisali neke pojmove - dele na idealiste i materijaliste. To je gruba podela, jer, niti je neko 100% materijalista, niti 100% idealista. Takođe, ne znači nužno da je materijalista onaj koji teži za materijalnim dobrima i nema ideale, kao ni obrnuto - da idealista nema potrebu za materijalnim, tj. opipljivim. Ali, istina je za ova dva polariteta različito vidljiva: za idealiste, istina je subjektivna, spekulativna, apriori ... nešto što je u najčešće u sferi metafizike; za materijaliste istina mora biti opipljiva, dokaziva, empirijska - da bi uopšte bila istina.
Ta dva gledišta se nikad neće pomiriti. Na njima počiva cela civilizacija, ali i sva sukobljavanja po osnovu bilo čega: kulturološki, politički ... uopšte - u načinu razmišljanja i donošenju individualnih zaključaka.

Traganje za istinom jeste nešto što je odvajkada u čovekovoj prirodi: šta sam, ko sam, šta mi je svrha? ... itd.itd. Pošto ljudi nisu uniformni, već je svako ljudsko biće mali Univerzum, pojedinačno će imati svoju, ličnu istinu, koja ne mora biti istina i za nekog drugog.
Nema kolektivne istine. Svi pokušaji da se nađe jedna istina za sve jeste relativizacija istine.
Ili, što bi Moldar rekao: "The truth is somewhere out there" , naravno, u prenesenom značenju: istina kao još uvek nesaglediva kategorija.
 
Poslednja izmena:
Доказ је постојање човекове ирационалне компоненте, јер ако Бог не постоји онда ни уметност не постоји, или би се уметност претворила у неку научну дисциплину.

Ето на пример, одбацили смо наша веровања о вилама, змајевима, вампирима, русалкама као сујеверје, празноверје и шта ти ја знам, а отварамо читаве клубове фанова Толкина који са страшћу расправљају о Гандалфу Белом, Сивом, Фроду, Галадриел, чаробном прстењу.... Што говори да је у питању људска потреба.
 
Борац...
Бацила си постављача теме на муке... сад мора да тражи цитате по нету...:mrgreen:

тема...
Доказа наравно нема... свако од вас ''види'' бога другачије, заједничко вам је само то што верујете да постоји...
 
posmatrajuci ovaj forum , video sam da postoje dva problema prvi je da mnogi na forumu iako je on religiski neveruju da Bog postoji pa pokusavaju da nekim dokazima ubede ljude da Bog ne postoji,. drugi problem je sto ima nas koji znamo za njegovo postojanje ali ubedjujemo jedni druge koja je religija prava, nadam se da na ovoj temi nece biti vredjanja i drugih ispada , nego da cemo svojim razumom i dokazima moci da postignemo zeljeni cilj,,,.,sada cu poceti sa iznosenjem nekih dokaza ,pozivam u pomoc BOGA a i vernike koji vernike koji imaju jos bolje znanje o nekim od dokaza pozivam i ateiste da budu sto bolji kriticari ,.,. pa da pocnem-



1,istina je podudarnost naseg uma,to jestlogicnih zakona,sa spoljasnjom stvarnoscu
2.podudarnost unutrasnjih logickih zakona sa zakonima spoljasne stvarnosti moze poticati samo od razumnog bica koje zna i logicke zakone misljenja i zakone spoljasnje objektivne stvarnosti,
3. postoji, dakle,jedno razumno bice od kojeg potice istina-to jest podudarnost zakona misljenja sa zakonima spoljasne stvarnosti. to bice zovemo Bog

tajanstveni proces saznanja istine moze se objasniti samo iz Boga

Ovde bih imao nekoliko prigovora.
Prvo, ateisti, bar ovde, ne nastoje da ubede bilo koga da bog ne postoji. Pod pojmom boga može se smatrati svašta.
Ateisti su uvereni da ne postoji bog onako kako je opisan u bibliji. Kao čupavi antropoid koji čuči iza oblaka i peca nam greške, a naročito je osetljiv na to koliko mu pažnje odajemo i da li se molimo pre obroka.

Sad, što se tiče prvih ispiljenih postavki:

1,istina je podudarnost naseg uma,to jestlogicnih zakona,sa spoljasnjom stvarnoscu

a) ne postoji spoljna i unutrašnja stvarnost. Stvarnost je stvarnost, a ukoliko je rascepljena na spoljnu i unutrašnju, situacija je ozbiljna i zahteva stručnu pomoć.
b) um nije isto što i logični zakoni.
c) istina je relativna. Uzmimo jednostavan primer.
U euklidskoj geometriji najkraće rastojanje između dve tačke je duž (deo prave linije)
U gradskom saobraćaju, najkraće rastojanje između dve tačke je izlomljena linija.
Za lastu, najkraće rastojanje između strehe moje kuće i njenog zimskog obitavališta u Africi je deo kružnice.

3. postoji, dakle,jedno razumno bice od kojeg potice istina-to jest podudarnost zakona misljenja sa zakonima spoljasne stvarnosti. to bice zovemo Bog

Ovde imamo problem. Ukoliko je neko biće svesno istine, ne znači da istina od njega potiče.

tajanstveni proces saznanja istine moze se objasniti samo iz Boga

Bilo kakav tajanstveni proces ne možemo objasniti ni na koji način. Kada bismo mogli da ga objasnimo, ne bi bio tajanstven.
Iz istih razloga ne možemo ni pretpostaviti kao bi se eventualno mogao objasniti.
 
Доказ је постојање човекове ирационалне компоненте, јер ако Бог не постоји онда ни уметност не постоји, или би се уметност претворила у неку научну дисциплину.

Ето на пример, одбацили смо наша веровања о вилама, змајевима, вампирима, русалкама као сујеверје, празноверје и шта ти ја знам, а отварамо читаве клубове фанова Толкина који са страшћу расправљају о Гандалфу Белом, Сивом, Фроду, Галадриел, чаробном прстењу.... Што говори да је у питању људска потреба.

Jeste tako, na neki način. Govori o ljudskoj potrebi. No, to boga ne čini ništa stvarnijim od vila, zmajeva ili tolkkina. Dapače... :mrgreen:
 
Виле и змајеви постоје, бар као нешто чему треба тежити.
Чему треба тежити? :D
Змајеви и виле су постојали да би се истакла нечија снага.. било физичка или психичка...
служили су за убијање и кроћење... зар не? :think:
 
Борац...
Бацила си постављача теме на муке... сад мора да тражи цитате по нету...:mrgreen:

тема...
Доказа наравно нема... свако од вас ''види'' бога другачије, заједничко вам је само то што верујете да постоји...

prvo niko me nije bacio ni na kakve muke jer nije ovo muciliste,drugo ja sam samo covek pa imam i neke potrebe ,recimo za hranom , ili mozda ti rucas pored racunara.,, ali jedno po jedno rekosmo da je pametno da diskutujemo na temu
 
Ako malo bolje pogledaš stvario oko sebe, uvidećete da svaki detalj u ovom životu govori o postojanju Boga. Počevši od savršeno izbalansiranog bića kao što je čovek, životinja, biljaka, neba, zvezda, sve oko nas je savršeno izbalansirano, i ono što jedino ruši neke zakone to je čovek, koji svojim destruktivnim delovanjem uništava sva bića ispod sebe a takođe i druge ljude...Sveto Pismo te jasno obaveštava o okultnom(skrivenom) svetu koji ne možemo očima da vidimo, naravno postoje ljudi kojima se ova bića otkriju, kao što u Pismu ima ljudi koji su imali dodira sa anđelima i demonima, tako ima i danas...uglavnom sa demonima...gatare, vračare, magove...
Ja sam lično imao primer u familiji da se neko interesovao za ove stvari i vidim koliko su to pogrešne stvari i koliko je ta osoba propatila u životu...
Znam da postoje ljudi kojima izgovoriš samo Ime ili datum rođenja,( nebitno, ti njima možeš reći i broj cipela, ali to je samo forma) a oni ti kažu sve informacije o tebi, i kakav si život vodio i sve apsolutno sve što si u životu preživeo, a da te predhodno nikad nisu poznavali..
Znam čoveka koji je jednom od mojih najboljih prijatelja pokazao da može da levitira u vazduhu,
ali meni, to nije ništa čudno...nauka koja se vezuje na samo ono što može da oseti čulima je osuđena na propast.
Kad su od Hrista tražili da čini čuda, on im je rekao da ne kušaju Boga.
Bog kad čini čuda, čini tako da svi vide, i svako njegovo čudo ima korist za nekog.

meni je trebalo da vidim dosta zla da bih se uverio da postoji Bog, tek onda sam video koliko sam pre bio slep...Oduvek sam verovao u Boga, ali ljubav prema Bogu se pokazuje držanjem njegovih zapovesti.I đavoli veruju u Boga, pa drhte.
To je ono gde sam ja zakazao kad sam bio mlađi, ali evo danas ispravio sam mnogo toga, ali još više me čeka...

I veliki moćnici ovog sveta imaju svoje bogove kojima se klanjaju, ali to su oni koji samo hoće da postanu bogovi. Bog je samo jedan. On je jedini put.

Evo šta se desi kada se čovek obrati demonima...mnogo šokantna knjiga...
http://www.cps.org.yu/mojbeg.zip

Iz izvora ljudi koji se bave naučnim dokazivanjem Biblije.:

"Ljudi često postavljaju pitanje: "Šta je starije: Kokoška ili jaje?" Na ovo pitanje se može adekvatno odgovoriti. Pitanje koje se takođe često postavlja jeste: "Kako je nastao prvi život na Zemlji?" Da bismo na ovo i slična pitanja odgovorili, potrebno je samo da se držimo logike i posmatramo ono sto se oko nas događa.

Svuda u prirodi možemo videti da živa bića nastaju od živih bića. Pored toga, Luj Paster je eksperimentalno dokazao da "živo nastaje samo od živog". Na osnovu toga, ispada da lako možemo odgovoriti na pitanje porekla života. Međutim, ljudi bi danas, generalno, dali tri različita odgovora na pitanje: "Kako je nastao prvi život na Zemlji?" Ti odgovori su:

1. Život je u početku nastao od živog Bića
2. Život je u početku nastao od nežive materije
3. Ne znam


Analizirajmo ukratko ova tri odgovora. Odgovor broj 2, da je život nastao od neživog je danas najprihvaćeniji među naučnicima. Međutim, odmah pada u oči da je on u potpunoj suprotnosti sa prirodnim zakonima. Iako svuda oko nas živa bića nastaju od živih bića, a i Pasterov zakon govori o tome, "ljudi od nauke" tvrde nešto suprotno. Mnogo je logičnije tvrditi da je ceo grad Beograd nastao sam od sebe, nego da je jednoćelijski organizam nastao od nežive materije, jer je najprostoji živi sistem neuporedivo mnogo puta složeniji od bilo kog neživog sistema. Dakle, ako smo ozbiljni i rukovodimo se prema prirodnim zakonima, odgovor broj dva jednostavno moramo da odbacimo.


Odgovor broj tri, koji kaže "Ne znam", smatramo da je takođe neprihvatljiv, jer mi imamo prirodne zakone i znamo kako nastaju živa bića. Naravno, neko može da kaže da mi znamo kako nastaju živa bića danas jer to posmatramo, ali da je pitanje nastanka prvog života na Zemlji nešto drugo, jer mi to nismo posmatrali. Ali, ako bismo išli tom logikom, onda ne bismo mogli ni da odgovorimo na pitanje: "Kako je nastala Keopsova piramida?", jer to niko od nas nije posmatrao. To što mi nismo gledali nastanak Keopsove piramide ne znači da je ona mogla da nastane sama od sebe. Uopšte nije potrebno da posmatramo građenje Keopsove piramide da bismo znali da je ona nastala stvaralačkim aktom inteligentnog bića.


Slično je i sa nastankom prvog živog bića na Zemlji. Uopšte nije potrebno da posmatramo nastanak prvog života na Zemlji da bi mogli da zaključimo da je prvo živo biće na Zemlji nastalo stvaralačkim aktom živog Bića. Na to nas upućuju prirodni zakoni. Ako se držimo prirodnih zakona i logike, ne postoji alternativni odgovor. Dakle, jedini mogući odgovor na pitanje: "Kako je nastao prvi život na Zemlji?", bi bio da je prvi život na Zemlji nastao od živog Bića.


Odgovor na pitanje: "Šta je starije: kokoška ili jaje?", se posle svega sam nameće. Kada budemo govorili o prelaznim formama, videćemo da je Stvoritelj stvorio život "po svojim vrstama", i da su prvo nastale kokoške, i druge ptice, a onda su one počele da legu jaja.


Pored pitanja: "Kako je nastao prvi život na planeti Zemlji?", veoma važno pitanje je i "Kako je nastao svako od nas?" Ako bismo pitali nekog čoveka na ulici: "Kako ste vi nastali?", on bi nam verovatno odgovorio: "Mene su stvorili moji roditelji." Međutim, ako bismo analizirali sam proces nastanka čoveka, videli bismo da bi jedan takav odgovor bio netačan.
Čovek danas nastaje u trenutku kada spermatozoid oplodi jajnu ćeliju. Međutim, sam proces oplodnje je vrlo interesantan. Jajnoj ćeliji se najpre približava mnoštvo spermatozoida koji luče enzim da bi došlo do nagrizanja opne jajne ćelije. Kada se opna nagrize i stvori se put za prolaz spermatozoida, dešava se da samo jedan od njih, kao da ga neko diriguje, vrši oplodnju, dok svi ostali miruju. To ne mođe nikako da bude slučajan proces, jer bi u tom slučaju svi spermatozoidi "nagrnuli", a oplodnju bi izvršio prvi koji se probije. To ovde nije slučaj.

Dakle, Stvoritelj je davaoc zivota. On nas može da stvori i bez roditelja, kao što je stvorio prve ljude u početku, a može i preko roditelja. U prvom slučaju to je stvaranje, a u drugom radjanje."

http://www.creation6days.com/
 
Ima li dokaza za postojanje Boga?
Pa mislim da je to nemoguce dokazati. Ja to gledam ovako: nema (materijalnog) dokaza postojanja misli, ali se vide posledice njenog postojanja, slicno je i sa Bogom-niko od nas nije VIDEO, CUO,OMIRISAO Boga, ali vidimo posledice njegovog postojanja....
 
Ljudi se - još iz vremena kada su starogrčki filozofi definisali neke pojmove - dele na idealiste i materijaliste. To je gruba podela, jer, niti je neko 100% materijalista, niti 100% idealista. Takođe, ne znači nužno da je materijalista onaj koji teži za materijalnim dobrima i nema ideale, kao ni obrnuto - da idealista nema potrebu za materijalnim, tj. opipljivim. Ali, istina je za ova dva polariteta različito vidljiva: za idealiste, istina je subjektivna, spekulativna, apriori ... nešto što je u najčešće u sferi metafizike; za materijaliste istina mora biti opipljiva, dokaziva, empirijska - da bi uopšte bila istina.
Ta dva gledišta se nikad neće pomiriti. Na njima počiva cela civilizacija, ali i sva sukobljavanja po osnovu bilo čega: kulturološki, politički ... uopšte - u načinu razmišljanja i donošenju individualnih zaključaka.

Traganje za istinom jeste nešto što je odvajkada u čovekovoj prirodi: šta sam, ko sam, šta mi je svrha? ... itd.itd. Pošto ljudi nisu uniformni, već je svako ljudsko biće mali Univerzum, pojedinačno će imati svoju, ličnu istinu, koja ne mora biti istina i za nekog drugog.
Nema kolektivne istine. Svi pokušaji da se nađe jedna istina za sve jeste relativizacija istine.
Ili, što bi Moldar rekao: "The truth is somewhere out there" , naravno, u prenesenom značenju: istina kao još uvek nesaglediva kategorija.


dali ce se ta gledista pomiriti neznam , jer nisam prorok ali ko zna mozda u buducnosti .

ne .nemoze se tako uzeti . sklad izmedju zakona misljenja i stvarnosti niukom slucaju nemoze da potice od samog coveka.covek svojim iskustvom zaista saznaje mnoge istine .usta nas uverava i nauka ali ni logicki ni fizicki zakoni,ni najmanje ne zavise od coveka .oni postoje pre svakog coveka a covek nemoze ni svojom voljom ni iskustvom uticati da oni budu drugaciji nego sto jesu. prema tome covek nemoze biti tvorac ni izvor tog sklada.potreban je jedan um koji postoji pre svakog coveka . mi ga zovemoBog.

a sto se tice da ne postoji kolektivna istina, eto A+A=2A, ako ni tu istinu nemozemo spoznati kako cemo tek boga
 
Ovde bih imao nekoliko prigovora.
Prvo, ateisti, bar ovde, ne nastoje da ubede bilo koga da bog ne postoji. Pod pojmom boga može se smatrati svašta.
Ateisti su uvereni da ne postoji bog onako kako je opisan u bibliji. Kao čupavi antropoid koji čuči iza oblaka i peca nam greške, a naročito je osetljiv na to koliko mu pažnje odajemo i da li se molimo pre obroka.

Sad, što se tiče prvih ispiljenih postavki:



a) ne postoji spoljna i unutrašnja stvarnost. Stvarnost je stvarnost, a ukoliko je rascepljena na spoljnu i unutrašnju, situacija je ozbiljna i zahteva stručnu pomoć.
b) um nije isto što i logični zakoni.
c) istina je relativna. Uzmimo jednostavan primer.
U euklidskoj geometriji najkraće rastojanje između dve tačke je duž (deo prave linije)
U gradskom saobraćaju, najkraće rastojanje između dve tačke je izlomljena linija.
Za lastu, najkraće rastojanje između strehe moje kuće i njenog zimskog obitavališta u Africi je deo kružnice.



Ovde imamo problem. Ukoliko je neko biće svesno istine, ne znači da istina od njega potiče.



Bilo kakav tajanstveni proces ne možemo objasniti ni na koji način. Kada bismo mogli da ga objasnimo, ne bi bio tajanstven.
Iz istih razloga ne možemo ni pretpostaviti kao bi se eventualno mogao objasniti.

ne ulazeci u pitanje dali jse covek razvio evolucijom iz neke zivotinje,primata, ili ga je bog stvorio . evolucia i embrionalno razvice coveka kao mehanicki i fizicki procesi , nemaju pojma o istini, niti evolucija zna sta je istina.. niti kako se ona moze coveku saopstiti.,,. a saznanje istine se nemoze ni zamisliti bez dejstva razuma., dakle za ostvarenje tog procesa nuzno je dejstvo razumnog cinioca, koji zna sta je istina i kako se ona moze coveku saopstiti,/.,.
 
Ima li dokaza za postojanje Boga?
Pa mislim da je to nemoguce dokazati. Ja to gledam ovako: nema (materijalnog) dokaza postojanja misli, ali se vide posledice njenog postojanja, slicno je i sa Bogom-niko od nas nije VIDEO, CUO,OMIRISAO Boga, ali vidimo posledice njegovog postojanja....

Videli su ljudi Boga, Adam ga je video, Bog se obratio Noe-u, Mojsiju, videli su mnogi ljudi Hrista Boga, mnogim prorocima i čuvarima Božijih zapovesti Bog se pokazao...Vladika Nikolaj Velimirović je za svog života je video Boga, a takođe i đavola.
Imaš bezbroj čuda u pravoslavlju koje govore da Bog zaista postoji...mnogi narodi ovoga sveta nemaju pravoslavlje pa se ipak okrenu Bogu...Jadni oni Srbi koji se pravoslavlja odreknu...Ti su naši preci znali mnogo manje o mnogim stvarima, ali su mnogo više znali o Bogu.
U našim pravoslavnim hramovima Slepi Progledaju, Invalidi prohodaju, Nerotkinje rađaju, Bolesti se isceljuju...Ima toga puno...
Ko ima oči videće, ko ima uši čuće.
Ljudi koji teže materiji i ovozemaljskom uživanju ne mogu da vide Boga, jer oni u stvari ne žele da slušaju bilo koga. Žele da rade šta im je volja. Kao što postoji zakon gravitacije. Tako postoji i zakon po kome čovek treba da se vodi...

Bog se pokazuje svojim istinskim pratiocima...Oni nam i ostavljaju svedočanstvo o tome..
Što više zla u svetu, sve manje ljudi koji vide Boga. to je obrnuto proporcionalno...u budućnosti čeka nas još manje Boga, a još više zla...
A svako može da kupi BIbliju i da pročita kome se to Bog javio i kako doći do Boga.
Samim tim što je Biblija najprodavanija knjiga svih vremena, govori da je Bog rekao istinu ljudima da će se njegovu priču čuti ljudi na svim stranama sveta, a mnogi će je odbaciti.Kad reč Božija stigne u sve krajeve sveta, to je znak koji nam je Bog ostavio da znamo da se njegov povratak Bliži.
 
dali ce se ta gledista pomiriti neznam , jer nisam prorok ali ko zna mozda u buducnosti .

ne .nemoze se tako uzeti . sklad izmedju zakona misljenja i stvarnosti niukom slucaju nemoze da potice od samog coveka.covek svojim iskustvom zaista saznaje mnoge istine .usta nas uverava i nauka ali ni logicki ni fizicki zakoni,ni najmanje ne zavise od coveka .oni postoje pre svakog coveka a covek nemoze ni svojom voljom ni iskustvom uticati da oni budu drugaciji nego sto jesu. prema tome covek nemoze biti tvorac ni izvor tog sklada.potreban je jedan um koji postoji pre svakog coveka . mi ga zovemoBog.

a sto se tice da ne postoji kolektivna istina, eto A+A=2A, ako ni tu istinu nemozemo spoznati kako cemo tek boga

Pa sad opet dođosmo na priču o kreaciji, tj. o tome da mora postojati neko, neki entitet koji je postavio i utvrdio zakone fizike ... koji je stvorio Univerzum, pobacao zvezde tamo-amo, koji gospodari vremenom, prostorom, n-tim dimenzijama i čovekom.
A to, što si izrekao, svodi se na osnovnu teističku tvrdnju:
Sve što postoji mora imati svog Tvorca.
I to je, opet, tvoje viđenje ... TVOJA istina.

Ko je stvorio Tvorca?
 

Back
Top