Kosovo kao izgovor ....

Neko nije dobro razumeo od nas dvojice...
Ja sam shvatio da oni Kosovo samo koriste kao izgovor za okupljanje. Nikoga oni tu ne izjednačuju ni sa kim.
Evo vam jedan od komentara iz novina u vezi današnjih demonstracija u Karvini.



Většinový názor

ajtak, dnes 8:08


To je zajímavý že ti nacionalisti obvykle vyjadřují názor většiny občanů ČR že pane Langr, nechtěl by ste je taky zrušit? Srbsko totiž stálo v kritických chvílích našeho státu vždy otevřeně na naší straně. Naše "vláda lidu" se mu odvděčila tím že uznala s požehnáním NATO separatistické Kosovo co by "pátou kolonu" stejně jako kdysi u nás se odtrhly "sudety"

Mišljenje većine
ajtak, danas 8:08

______________________________________________________________________

To je interesantno da nacionalisti obično izražavaju mišljenje većine gradjana Češke Republike, jel da gospodine Langre (Ministar unutrašnjih poslova, moja primedba), da li bi ste hteli da je opovrgnete? Srbija je uostalom u kritičkim trenucima naše države uvek stala otvoreno na našu stranu. Naša "vlada naroda" joj se zahvalila tim što je sa blagoslovom NATO-a priznala separatističko Kosovo koje je bilo "peta kolona" kao nekada kada su se od nas otcepili "sudeti".

__________________________________________________ _______________________

U masi nacionalista prepoznati su navijači Banjika iz Ostrave i extremni navijači slovačkih fudbalskih klubova.
 
epilog .....

Prag: Rasističko nasilje u centralnoj i istočnoj Evropi

PRAG - Ulične tuče između pripadnika krajnje desnice i policije u Češkoj i ubistvo dvoje Roma u Mađarskoj svedoče o starim netrpeljivostima koje prete da se pogoršaju uporedo sa produbljavanjem finansijske krize.

Takvo nasilje je u porastu u delovima centralne i istočne Evrope, na razočaranje vlada koje su se nadale da će prosperitet očekivan nakon ulaska u EU pomoći da se izglade nacionalističke i etničke podele.

I mada desnica tavori na političkoj periferiji a rasizam ne izgleda da raste u društvu kao celini, mali džepovi desničarskih pristalica postaju sve agresivniji i bolje organizovani.

Rasističko nasilje nije eksluziva istočnog evropskog krila - Italijani su spalili dva romska naselja u Napulju početkom godine - ali se mnoge vlade u regionu upinju da zauzdaju pojačane izlive nasilja, naročito protiv velike, a marginilizovane romske manjine.

"Porast nasilničkih napada ekstremističkih i neonacističkih grupa je očit", izjavio je Rojtersu Robert Kušen, direktor Evropskog centra za prava Roma.

Stučnjaci kažu da je veoma opasno što ideje krajnje desnice mogu da dobiju šire uporište i prodru u politički život. Neki ukazuju na uspehe austrijske desnice na septembarskim izborima, manje od godinu dana pred izbore za Evropski parlament.

Pritisak finansijske krize može da pojača nepetost u oblastima centralne i istočne Evrope koje je zaobišao ekonomski bum. "Nasilje je povezano sa ekonomskim pogoršanjem ne samo u Češkoj, već širom Evrope, pošto su se napadi zbili u velikom broju zemalja", rekao je prošle sedmice češki premijer Miroslav Topolanek.

Početkom meseca, zapaljivim bombama su napadnute dve kuće i ubijena su dvojica mađarskih Roma. Prošle sedmice, romski par je ubijen u eksploziji ručne bombe.

U Češkoj je prošlog ponedeljka 500 ljudi pod crnim maskama, uzvikujući rastističke parole, pokušalo da napadne romski geto u Litvnovu, gradu na severu zemlje gde je nezaposenost od 12 odsto - dva puta veća od nacionalnog proseka.

Uz podršku nacionalističke Češke radničke partije i brojih građana, maskirani odred je bacao kamenice i zapaljive boce sa benzinom na policiju koja je uzvraćala suzavcem i konjicom. Četrnast lica je ranjeno.

Analitičari kažu da siromaštvo, koje zahvata oblasti zaobiđene naglim ekonomskim razvojem, raspiruje ekstemističke ideje i vodi ka širem prihvatanju organizacija kao što su Mađarska garda - od 1.500 pripadnika podržanih desničarskom partijom Jobik.

Jobik poriče da ima rasističke ciljeve i kaže da često marširanje garde - uglavnom u romskom susedstvu - služi da zaštiti mađarski narod od "romskog kriminala".

Iste reči se ponavljaju u više država.

Trend porasta nasilja i ekstremizma je očit i u anti-gej protestima na Baltiku, napadima protiv imigranata u Ukrajini i Rusiji, i u još agresivnijim iskazivanjem antisemitskih i antiromskih osećaja širom regiona.

Slovačka policija je uhapsila više od 20 mađarskih desničara posle njihovog marša u jednom slovačkom selu nastanjenom većinom Mađarima. Učesnici marša su, kaže policija, nosili nacističke uniforme i oznake.

Slovački premijer je ove grupe optužio za "izvoz fašizma", a Mađarska je kritikovala slovačku vladu koja uključuje antimađarsku i antiromsku Nacionalističku partiju. "Slovačka ne samo da flertuje sa nacionalizmom, već se njim bavi", izjavio je mađarski premijer Ferenc Đurskani.

Grupe za zaštitu ljudskih prava u Českoj, Slovačkoj i Mađarskoj kažu da mora više da se uradi da bi se okončala marginalizacija Roma, koji čine oko 10 odsto populacije regiona. "Vlade i dalje ohrabruju segregaciju i ponekad aktivno izazivaju diskriminaciju", kaže Kušen. "A nasilje nikad nije daleko".
 
Citiraš nešto drugo nego što kaže naslov ove teme. Nacionalisti ne kritikuju češku vladu samo zbog priznavanja Kosova već i zbog svih negativnih poteza koji dovode do totalnog razočarenja naroda posle pada Komunizma. Narod je očekivao sasvim nešto drugo a to se sada ogleda u podršci predsedniku Václavu Klausu i njegovog otpora ratifikaciji Lisabonskog ugovora, postavljanju američkog radara na češkoj teritoriji i mnogih drugih koraka koje preduzima češka vlada a koji su protuiv interesa sopstvenog naroda. Valjda si pročitao gornji komentar koji sam citirao i preveo.

Što se tiče cigana iliti Roma, netrpeljivost raste ne zbog njihove boje kože već zbog privilegija koje imaju a običan gradjanin Češke, Slovačke i Madjarske nema. Cigani generalno ne rade! Glavno zanimanje im je dobijanje socijalne pomoći i zanat koji postoji od pamtiveka - kradja.
 
A da bih ostao u kontekstu teme Kosovo kao izgovor, da dodam i ovo: Slovačka nije priznala Kosovo iz istog razloga što ga nije priznala ni Srbija. Madjarska manjina (isto kao i albanska iliti šiptarska manjina u Srbiji) želi otcepljenje južneog dela Slovačke koji je pretežno naseljeno gradjanima madjarske nacionalnosti. Razlika je samo u tome što Slovačka toj manjini nije dala i rekla je jasno: nikada neće dati Autonomiju kao što je to učinila Srbija sa šiptarskom manjinom naseljenom na Kosovu, jer je sledeći korak otimanje slovačke teritorije i pripajanje Madjarskoj. Znak jednakosti (=) stavi gde mu je mesto.
 
ako nisi video vezu izmedju naslova teme i "citiranog" posta onda....
Video sam ono što si boldovao!!!
Ostatak teksta sam pokušao ukratko da objasnim. Šta tebi u tome nije jasno?

Ako hoćeš dublju analizu, citiraću ti i neke druge novinske tekstove koji se svakodnevno pojavljuju ovde u Češkoj. Ne samo ono što odgovara vladi i vladajućim strankama (ima ih tri u koaliciji) a što novinske agencije prenose. To nije dovoljno da odslika opšte stanje narodnog (ne)zadovoljstva. A itekako ima veze sa paralelom Kosovo.
 
Problem je u tome što je tema drugačija nego što je ti shvataš. Ona nije paralela sa Kosovom , već zloupotreba Kosova u neke sasvim leve svrhe...
Kasno reaguješ. Diskusija izmedju nas je povedena u jednom drugom pravcu. Paralela je dotaknjuta u kontekstu odgovora a ne u kontekstu teme. Treba pročitati sve pa posle toga nekoga optužiti za shvatanje naslova teme. A postavljača teme je pobudila vest iz čeških dogadjaja ne iz ličnog stava po pitanju naslova teme.
Nemoj lebati Šabane bar mene da prozivaš oko shvatanja suštine problema!:roll:
 
Kasno reaguješ. Diskusija izmedju nas je povedena u jednom drugom pravcu. Paralela je dotaknjuta u kontekstu odgovora a ne u kontekstu teme. Treba pročitati sve pa posle toga nekoga optužiti za shvatanje naslova teme. A postavljača teme je pobudila vest iz čeških dogadjaja ne iz ličnog stava po pitanju naslova teme.
Nemoj lebati Šabane bar mene da prozivaš oko shvatanja suštine problema!:roll:

meni je sada glupo da ja kazem da je saban u pravu, jer navodim vodu na moju vodenicu. ali ako pokusas da se vratis na temu, videces da je poenta da se kosovo koristi kao.... a onda na nekom mitingu "zbog" kosova nahebe neko ni kriv ni duzan.
inace sam malo preprocitao sabanov post, ali nisam hteo da reagujem. jednostavno se nismo razumeli....
 
meni je sada glupo da ja kazem da je saban u pravu, jer navodim vodu na moju vodenicu. ali ako pokusas da se vratis na temu, videces da je poenta da se kosovo koristi kao.... a onda na nekom mitingu "zbog" kosova nahebe neko ni kriv ni duzan.
inace sam malo preprocitao sabanov post, ali nisam hteo da reagujem. jednostavno se nismo razumeli....
E zato Šaban nije u pravu jer smo upravo akcenat debate dali ovome boldovanom. Ili bolje rečeno, bar ja sam želeo da odvojim posledicu od uzroka. Ako se nismo razumeli, ništa nije strašno. Ne postoji kantar koji može izmeriti šta nečemu pripada ili ne pripada. To ne treba da bude razlog u sukobu mišljenja.
 
ponekad naletim na neku osobu koja mi se u tom trenutku ucini, da kazem sexy, i postavim je kao avatar, pomislim mozda ce se jos nekome dopasti, par puta su me neki forumasi na PP pitali "koja je ta..."
ja vidim da neki forumasi vole za avatar imati neke muske u "izazovnim" pozama, valjda da privuku neku klinku, ja se samo nasmejem na to, ako vidim takav avatar i ne komentarisem.
ps.inace par puta sam imao i neke strane lepotice.
 
ponekad naljetim na neku osobu koja mi se u tom trenutku ucini, da kazem sexy, i postavim je kao avatar, pomisljim mozda ce se jos nekome dopasti, par puta su me neki forumasi na PP pitalji "koja je ta..."
ja vidim da neki forumasi vole za avatar imati neke muske u "izazovnim" pozama, valjda da privuku neku klinku, ja se samo nasmejem na to, ako vidim takav avatar i ne komentarisem.
ps.inace par puta sam imao i neke strane lepotice.

e, pa znas zasto pitaju "koja je ta (albanka)".. ljudi ne znaju da ste vi natrposecno lepi pa se cude ;)
 

Back
Top