Zasto je pogrdno nazvati roma romom?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Red776

Aktivan član
Poruka
1.491
Zasto je to pogrdno, a nije pogrdno nazvati belca belcem?
To je ono sto on jeste.
Zasto bih se sramila da nazovem crnca crncem?
Ako nazovem roma romom, to ne znaci da ja mislim da on nije ljudsko bice.
Istorija i drustvo su u tom polju napravili ujdurmu.
Ali, pokusajmo da izbrisemo to, te predrasude. Pokusajmo da te nazive oslobodimo predrasuda vezanih za njih.
Kad nekoga nazovem romom, to ne znaci da ga vredjam po rasnoj osnovi, vec da prihvatam njegovu razlicitost.
Znam da je ovo osetljivo pitanje, ali molim vas da ne hejtujete.


Peace.:heart:
 
http://www.ric.org.yu/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=185&Itemid=110

"Lutajućim plemenima su u raznim prilikama i raznim vremenima davana različita imena.

Romi su vekovima bili proganjani u raznim sredinama i razdobljima. Usled toga dobijali su raznolika imena počevši od Avganistana na istoku, pa sve do Velike Britanije na zapadu. U Avganistanu su poznati pod imenom Kauli, u Turkmenistanu kao Multani, u Egiptu kao Gvodari, u Palestini kao Nuri, u Persiji i Azerbejdžanu Rome još uvek označavaju imenom Karaki, što na turskom jeziku znači prosjak. U Turskoj su Rome nazivali Čingenci, Kipti, prema imenu staroegipatskog plemena Kopta. U nekim dokumentima taj narod nazivaju Mori, a u XIV veku stvorena je teorija prema kojoj je reč Rom anagram reči Mor. U Španiji i Portugaliji nazivali su ih Karakos. To je pogrdno ime, koje označava kradljivce i skitnice. U Baskiji su imali podrugljivo ime Kaskarot, što znači bedna ljudska koža. U Velikoj Britaniji poznati su pod imenom Džipsi.

Ima indicija da se u Evropi u V veku znalo da ta imena imaju svest o sebi i da im je ime Rom. Dokumenti sa tim činjenicama datiraju iz VII veka. Paspati, istaknuti Romolog, pretpostavlja da ta reč potiče od reči Rama, što predstavlja inkarnaciju boga Višne, što su po mišljenju Kohanovskog Romi potomci Rame. Osim toga, Roma kao koren reči u sanskritu nalazi se u složenicama koje znače ljude duge kose i brade. Taj koren se može dovesti u vezu sa samim nazivom.

Prvo imenovanje Roma zabeleženo je 1100. godine kao Atsincana po osnovi Grčke reči Athigganien, što znači “ne dirati” koja je transformisana u Atsinganein, da bi dobila defitivno ime Ciganin. Ovom imenu se brzo gubi trag i zamenjuje ga naziv “Egipćanin”, ime koje je vezano za Rome koji su u Evropu došli iz Egipta.

Romi su indijska etnička celina, pretežno arijevskog porekla. Rom znači čovek, a to značenje ima i reč manuš (osnova te reči je Man, što na sanskritu znači kretanje duha i mišljenja).

Narod pod imenom Roma ili Roman pominje se u Mahabharti i u Višnu-Puranama. Međutim, pod tim imenom drugih naroda osim Roma nema ni u Indiji ni drugde u svetu.

Na Prvom svetskom kongresu Roma, održanom od 6 – 8. aprila 1971. godine u Londonu, donete su odluke o pitanju emancipacije i afirmacije Roma u svetu i kod nas. U sklopu donetih odluka, ozvaničen je pravi naziv Rom (Romi) za sve pripadnika naroda Roma u svetu."

Peace.
 
Pa zato sto je ciga!!! hahahahahaha
Ma bre i oni su ljudi!!! Malo su lenji i prevaranti al sta ces!!!
Samo razmislite o ovome!!! Koliko god se mi trudili da ih asimilujemo i zaposlimo, oni toliko nece!!!
E to me mnogo nervira!!!
Lakse im je da stancuju decu, da prosjace i zive od socijalne pomoci nego da rade!!!
Cast izuzecima!!!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top