Angina pectoris

Z

za dr.

Gost
Poštovana dr.molim vas da mi odgovorite na pitanje:
Muška osoba, 80god,je pre 3 meseca imala srčani udar i pre nekoliko dana mu je napravljana koronografija. Rezultati pretrage su: angina pectoris, leva arterija je 90% začepljena, a desna u potpunosti.
Jedini izgled je da se ide na propuvavanje žila nekom najnovijom metodom, u protivnom ne ostaje mu mnogo od života. Mene sada interesuje koliko je to rizično tj. kakve su šanse da pacijent to sve preživi ili jednostavno da li je po vama bolje ne poduzimati ništa ili ipak se odlučiti na propuvavanje krvnih žila??? Hvala!
 
Pa znate kako,i najmanja intervencija kod osoba tih godina nosi svoj rizik.
Vama niko ne moze da garantuje da ce sve biti ok tokom intervencije i posle nje ali generalno gledano ako sve prodje u najboljem redu ukoliko je osoba sto se tice drugih organa zdrava moze da ocekuje da zivi jos izvesno vreme.
Verujem da ce vam sam lekar koji ce raditi intervenciju ukazati na sve prednosti i mane toga ali odluka je jedino i samo vasa.
 
dr:
Pa znate kako,i najmanja intervencija kod osoba tih godina nosi svoj rizik.
Vama niko ne moze da garantuje da ce sve biti ok tokom intervencije i posle nje ali generalno gledano ako sve prodje u najboljem redu ukoliko je osoba sto se tice drugih organa zdrava moze da ocekuje da zivi jos izvesno vreme.
Verujem da ce vam sam lekar koji ce raditi intervenciju ukazati na sve prednosti i mane toga ali odluka je jedino i samo vasa.

Interesuje me koje su moguce komplikacije tokom zahvata i posle njega??? (ostali organi kod pacijenta su zdravi!)
 
Jedna od mogucnosti je da se otkine deo tromba,putem krvi taj tromb biva odnesen negde...i napravi zapusenje nekog krvnog suda,znaci prevedeno pacijent moze da se slogira,da dobije plucnu emboliju.
 
moj drug,42 god.je imao udar.Posle korneografije nalaz zakrcenje krvnih sudova 70-80% mora na operaciju,ubacivanje tri stenda.Da li postoji lek koji bi mu otpusio krvne sudove.(nema tromb i masnoce u krvnim sudovima)prirodni preparati,cajevi ili pak neki strani lek(imam brata u inostranstvu pa bi mu nabavio)?HVALA UNAPRED!
 
Pa upravo je zakrcenje nastalo zbog talozenja masnih naslaga,bez obzira sto neko nema u krvi povisen holeserol.
Trenutno na trzistu ne postoji nijedan preparat koji bi bez intervencije mogao to da uradi,dakle i u svetu se stavljaju stentovi.
 
dr:
Pa upravo je zakrcenje nastalo zbog talozenja masnih naslaga,bez obzira sto neko nema u krvi povisen holeserol.
Trenutno na trzistu ne postoji nijedan preparat koji bi bez intervencije mogao to da uradi,dakle i u svetu se stavljaju stentovi.

Za dr.- Da li se ova intervencija radi u lokalnoj ili općoj anasteziji?
 
Pitanje za dr: da li angina pectoris može da bude povezana sa mučninama i bolovima u predelu želuca(bolesnik često oseća želučane tegobe). Molim vas ako možete da mi to pojasnite! Hvala!
 
Da,moze.
Kako?
Ovako stoje stvari,angina pectoris je spazam koronarnih krvnih sudova,bolovi se javljaju iza grudne gosti i traju oko 10-tak minuta,sve sto traje duze od 20 minuta se smatra vec infarktom miokarda.
Vrlo cesto taj napad pa i infarkt ide sa bolovima u zelucu, i svakoj starijoj ososbi koja dobije jak bol u zelucu,povracanje...se radi ekg iz straha da se ne predvidi dijafragmalni infarkt miokarda, tako da se anginozni bolovi mogi manifestovati ne samo bolom iza grudne kosti nego i jakom gorusicom,bolom u zelucu,u vilici,ruci...pri tome je pacijent jako malaksao i puno se znoji.

Najbolje je dakle uraditi kompletan kardioloski pregled, pa ako nema simptoma promena na srcu ispitati mogucnost postojanja oboljenja zeluca.
 
Pacijent koji boluje od angine pectoris uzima TAGREN i CARVELOL lekove koji mu uzrokuju jake mučnine, probleme sa želucem i probavnim sustavom.
Molim vas da mi odgovorite da li je moguće da se navedeni lekovi zamene za lek ISOPTIN koji je pacijent uzimao pre Tagrena i Carvelola i nisu mu uzokovali probavne smetnje.Da li je dejstvo tih lekova jednako?
 
amarie:
Pacijent koji boluje od angine pectoris uzima TAGREN i CARVELOL lekove koji mu uzrokuju jake mučnine, probleme sa želucem i probavnim sustavom.
Molim vas da mi odgovorite da li je moguće da se navedeni lekovi zamene za lek ISOPTIN koji je pacijent uzimao pre Tagrena i Carvelola i nisu mu uzokovali probavne smetnje.Da li je dejstvo tih lekova jednako?

Isoptin i Karvedilol su lijekovi iz dve različite farmakološke grupe, sa različitim mehanizmom dejstva, i njihovo samovoljno mijenjanje NIJE dozvoljeno, niti je preporučeno...pozz
 

Back
Top