Pravoslavne ikone

Immortal_girl nisi u pravu..
naravno da jesam
treptrep2-1.gif



ps, ja samo iznosim Biblijske dokaze protiv idolopoklonstva koje bi pravi hriscani trebalo da uvaze :mrgreen:

a posto se slazem sa tim dokazima znaci da sam u pravu :D
 
evo prema jednom recniku sta znaci OBOZAVANJE

WORSHIP

1 : to honor or reverence as a divine being or supernatural power
2 : to regard with great or extravagant respect, honor, or devotion <a celebrity worshipped by her fans> intransitive verb
3: to perform or take part in worship or an act of worship

znaci OBOZAVANJE PODRAZUMEVA
1.iskazivanje casti i dubokog postovanja kao bozanskom bicu ili nadjudskoj sili
2.uvazavati sa velikim postovanjem, cascu, ili odanoscu ( kao sto poznate licnosti obozavaju njeni fanovi)
3.vrsiti ili ucestvovati u obozavanju ili delima obozavanja

:)
Само ово под бр.1 је тачно. Сама ти реч казује шта то значи.
ОБОЖАВАТИ тј. сматрати нешто богом.
 
Zapravo ne znam u čemu je problem? Nije mi jasno zašto se poklonici ikona stide svog obrednog predmeta. U epitrahilju imaju ušivene komade pokojnika, u određenim obredima treba poljubiti ikonu, ikone se nosaju u posebnim prilikama izvan crkve, neke su od crkve priznate (kao predmeti, ne kao simboli) kao čudotvorne.
 
Тропар светом Георгију.

Као ослободилац заробљених и заштитник сиромашних, лекар болесних, борче против царева, победниче, великомучениче Георгије,моли Христа Бога да се спасу душе наше.

Није ми јасно, како из ове црквене песме закључише, да се Св. Георгије обожава тј. да га сматрамо богом:hahaha:
 
Кондак анђелима божијим.

Архистратизи Божији, служитељи Божанске славе, наставници људи и началници Бестелесних Сила. Молите од Бога оно што је корисно за нас, и велику милост, као војсковође Бестелесних Сила.

Да ли и њих Црква обожава тј сматра богом :hahaha:
 
Тропар Св. Димитрију, кога Црква "обожава" тј. сматра богом, ал по учењу Ј.С,:hahaha:

У невољама нађе Васељена великог заштитника, Тебе мученика, који побеђујеш многобожце. Као што си уништио Левију гордост и за борбу оснажио Нестора, тако се моли, свети Димитрије, Христу Богу, да нам дарује велику милост.


Нећу више. Ово је довољно...
 
Када ја замолим своју жену, да се помоли Богу и за мене, јер не могу да стигнем у Цркву, да ли по вама она испада бог? Да ли је то идолопоклонство?

:eek: :hahaha:

prema toj usporedbi ti kad ne mozes da stignes u crkvu zamolis ikonu
da se pomoli Bogu za tebe...:eek: :neutral:

a kad si u crkvi sta onda :neutral: koga onda molis :neutral: umesto Boga :neutral:

a to dal je tebi tvoja zena bog ili nije :neutral: to je tvoja licna stvar :neutral:


nego da ponovimo gradivo :mrgreen:


2.Mojsijeva 20:4,5 “ne pravi sebi rezani lik niti bilo sta nalik onome sto je gore na nebesima ili dole na zemlji ili u vodama izspod zemlje. 5 ne klanjaj im se niti im sluzi, jer sam ja Jehova, tvoj Bog, Bog koji zahteva iskljucivu odanost….”
 
Poslednja izmena:
:eek: :hahaha:

prema toj usporedbi ti kad ne mozes da stignes u crkvu zamolis ikonu da se pomoli Bogu za tebe...:eek: :neutral:
a kad si u crkvi sta onda :neutral koga onda molis :neutral:umesto Boga :neutral:

a to dal je tebi tvoja zena bog ili nije :neutral: to je tvoja licna stvar :neutral:


nego da ponovimo gradivo :mrgreen:


2.Mojsijeva 20:4,5 “ne pravi sebi rezani lik niti bilo sta nalik onome sto je gore na nebesima ili dole na zemlji ili u vodama izspod zemlje. 5 ne klanjaj im se niti im sluzi, jer sam ja Jehova, tvoj Bog, Bog koji zahteva iskljucivu odanost….”

eto vidite kako non stop ponavljaju 10. zapovest jesi li citala kako negde isus kaze da o danu i casu kraja sveta neznaju ni andjeli bozji a rasel se potrudio ida otkrije tu tajnu jer je on prorok od boga i 2.puta promasio a vi ostaviste vasu crkvu i veru vasih otaca i odoste za varalicom i ispranih mozgova ponavljate jedno isto tako vas je majka naucila
 
eto vidite kako non stop ponavljaju 10. zapovest jesi li citala kako negde isus kaze da o danu i casu kraja sveta neznaju ni andjeli bozji a rasel se potrudio ida otkrije tu tajnu jer je on prorok od boga i 2.puta promasio a vi ostaviste vasu crkvu i veru vasih otaca i odoste za varalicom i ispranih mozgova ponavljate jedno isto tako vas je majka naucila

Ал Расел је основао Ј.С. и он зна од Христа боље, када ће Христос доћи.:hahaha:
Колико их оно пута, својом рачуницом, превари - 4 или 5:D
 
znam sta si hteo da zakljucis da su ikoni samo posrednici ..nego to je netacno
jer ikone se ljube, moli im, se klanja im se, tj sluzi im se a pre toga se grade ....zatim na ikonama su slike svetaca kojima se daje znacaj kao bozanstvima .. znaci tu si svi elementi idolopoklonstva...

jer

2.Mojsijeva 20:4,5 “ne gradi sebi rezani lik niti bilo sta nalik onome sto je gore na nebesima ili dole na zemlji ili u vodama izspod zemlje. 5 ne klanjaj im se niti im sluzi, jer sam ja Jehova, tvoj Bog, Bog koji zahteva iskljucivu odanost….
 
znam sta si hteo da zakljucis da su ikoni samo posrednici ..nego to je netacno
jer ikone se ljube, moli im, se klanja im se, tj sluzi im se a pre toga se grade ....zatim na ikonama su slike svetaca kojima se daje znacaj kao bozanstvima .. znaci tu si svi elementi idolopoklonstva...

jer

2.Mojsijeva 20:4,5 “ne gradi sebi rezani lik niti bilo sta nalik onome sto je gore na nebesima ili dole na zemlji ili u vodama izspod zemlje. 5 ne klanjaj im se niti im sluzi, jer sam ja Jehova, tvoj Bog, Bog koji zahteva iskljucivu odanost….

:hahaha::hahaha::hahaha: шта друго да ти одговорим, након оволиког писања. нећеш ни да схватиш ни да разумеш. зато, само ти дели брошуре и скупљај бодове...:heart:
 
Богу се можемо молити свуда и на сваком месту али најпријатнија је молитва испред иконе светитеља заштитника или светитеља коме смо се заветовали...и то се молимо као својим заступницима пред Богом, тј. молимо њих да моле Бога за нас...

Tako je Mito...;)
 
Него, да се врнемо теми..
"дивен Бог во свјатих својих"
Молитвама свих светих, Господе Исусе Христе, Боже наш,помилуј нас....:bye:
 
Poslednja izmena:
Kakve veze ima priča o tome u šta veruju Jehovini svedoci sa temom, koja glasi: IKONE SVETACA, BOGORODICE I HRISTA U PRAVOSLAVNOJ CRKVI???

Tema će biti zaključana dok je ne očistim od spama i uvreda.

Edit: Nakon što je očišćeno +beskonačno vaših spam poruka, može se videti šta je ostalo od teme. Skoro NIŠTA. :)
Imate mogućnost da postavite slike ikona i tumačite ih; umesto toga, vi ste ispisali strane i strane o koječemu drugom.
Spam i off topic (o uvredama da i ne govorim) više se neće tolerisati - ni na ovoj, niti na bilo kojoj drugoj temi.
Toliko.
Hvala unapred. :)
 
Poslednja izmena:

Back
Top