Bopal u Srbiji?

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Neću da navodim ko je uzrokovao da postavim ovu temu, ali ima ih više.
Neću prstom u jednu firmu, jednog čoveka pa da ostali , kao kibiceri sa smeškom komentarišu "nije imao sreće , mi to bolje sakrivamo"....

Tečne otrove ispuštamo pa ne biramo gde....
Ulje od prženja naravno ili se koristi do kraja ili se samo u kanalizacione vode rokne...

Medjutim , još nije počelo sa posledicama kvarova zbog racionalizacije i smanjenja troškova....
Trenutno imamo curenja samo zbog javašluka....


U Bopalu je da podsetim svaka porodica bez obzira na broj žrtava dobila 1000e....
140.000ljudi je ostalo trajno invalid, nekoliko hiljada je umrlo ,ne zna se tačna cifra jer je bilo akcije sakrivanja žrtava, sahranjivanja van groblja i slično , jer je ceo grad od 1,5 mil bio u korupciji union karbida....
 
Kad resimo problem korupcije u Srbiji(:hahaha:), onda cemo znati, ko nas, zasto i koliko dugo truje i kada ce da odgovara pred zakonom.
Ja licno smatram da bi trovanje nacije raznim otrovima u Pancevu, Boru i ostalim gradovima, trebalo proglasiti zlocinom i tako ga tretirati pred Zakonom.
Onda bi se odma nasla sredstva za preciscavanje, filtere i ostala pomagala.
Trovaci se vade na to da te firme pune budzet i da nije njih, da bi smo prsli finansjski, a ja se pitam koliko li su samo miliona duzni i gde su sprcali te pare i KADA CE NEKO DA ODGOVARA!
 
onda kad pocne svako od nas da odgovara za svoje postupke, ne ide se od velikog ka malo nego obrnuto, ako hocete nesto da promenite promenite prvo sebe-i ovo nije neka filozofija nego bas ta prica o trovanju nas, prirode...
 
Alal, padas na jevtinu politiku.....


Plasticne kese su samo jevtina politika trenutne medijske klike , naravno i politicke....
Tacno je da one zagadjuju sredinu.....
Sledeci korak ,tacno je da nesavesni pojedinci zimi loze plastiku pa rasturaju , trujuci u dolini i sebe i komsije....

Ali ono o cemu pricam deluje odmah, deluje na mnogo ljudi , mnogo vise nego plasticna kesa....

Ono o cemu ti pricas je prica politicara, a to je hajde da smanjimo trovanje tako sto k.....narod kao po navici..... a ne ono sto oni mogu i treba da rade, ali ne znaju.....

Primer trovanja riba po rekama srbije, gde se kao trazi ko je to uradio....
A kad se desi ispustanje manje kolicine ali vrlo otrovnih supstanci u kanalizaciju recimo Beograda, i to na sred zvezdare, onda nema nadleznih.....
Gradski zavod za zastitu zdravlja ima mobilnu jedinicu koja sluzi za slikanje....okrenes telefon kod njih oni kazu nisu nadlezni...
MUP nije nadlezan (trebalo bi , jer je to javna bezbednost, a ne samo resavanje tuca i kradja)

Uzmes cisternu , napunis otrovima, krljnes u neki potok i gotova stvar, ali ako te vide lokalci , naci ce te brzo , recimo u mom kraju , jer DB i ostaci rade efikasno....
A zato dodjes u BG mozes polako da radis sta god hoces.....i medicinski otpad ista god hoces....

Ti propovedas, to je zbog psihe ljudi, mentaliteta....
A to nije zbog toga, vec kad ljudi vide sta im svi oko njih rade, prestaje drustvena odgovornost....
A zakon je jedan od drustvenih bustera za odgovornost....
Mediji su drugi (ni prvo ni drugo nam ne radi , ako se dobro podmaze ili ako ste uticajni)
Tek javna svest dolazi na trecem mestu....
Nasi mitinzi i javne pobune su jalove, jer su nam vlasti veliki jebaci.....a uz njih sve bez motike i srpa ne pali.....ili bagera....

A polazenje od sebe ti je psiholoska igrica sa samim sobom....
To ti je kao kad u sred kasarne sa 60 ljudi ti resis da spavas a svi divljaju.....
Prvo ce ti slucajno smetati, a cak i kad i ako zaspis, onda ce ti namerno smetati....
Tako da sam izuzetno protiv te metode, "podji od sebe" (da ne govorim koliko je smesno govoriti o kesama pored mnogo vecih stvari, ukljucujuci i neodvajanje vrlo otrovnih racunarskih komponenti koje su 1000 puta otrovnije na kg kolicine od kesa....a danas ih nema 1000puta manje po tezini od kesa na djubristu)


Ja sam za drugu metodu, a to je deluj lokalno , ali ne na kesama, nego kao pojedinac, kao spijun, kao smarac, kao prasinar, kao govedo, kao osa, kao dosadni penzioner, ali to nam kao rusi autoritet , jer nas smatraju onda blentavim , lozajama.....svi cekaju da neko drugi javno kazuje i misli , a hajde kad su se svi dogovorili da se bavimo kesama da tako umirimo svoju savest....prc....

E zato sam protiv alalove logike.....zbog tog umirivanja savesti.....ispucaj se na sebi, a ostavi velike na miru......
Cak ukazujem na nesto drugo od zagadjenja, a to je kresanje troskova i javasluk koji ce se manifestovati ovde kod nas kao trovacki incidenti.....a pancevo je cesto uzimalo kao opravdanje upravo takvu situaciju.....
Tako se i desilo u Bopalu , da je 70% inzenjera dobilo otkaz pre katastrofe u toku godinu dana zato sto nisu hteli da potpisu sigurnosne protokole koji nisu ispunjeni..... (vlast se nije bunila, kompanija nasla druge inzinjercice, nije bilo kazne za potpisivanje tako da je i tih 70% odbilo ne iz straha vec iz moralnih i etickih vrednosti.......

Cini li polimark srbiju boljom ?
Oni redovno sve koji konkurisu za poslove kod njih obavestavaju o rezultatima konkursa.
A cine li oni to da se koorporativna slika srbije cini kao da su kompanije takve.....
NE....

Jedan pojedinac ce sebe ekonomski urnisati ako je eko savestan.....osim ako drustvo to ne postavi kao kriterijum razdvajanja.
 
pogresno si me razumeo, nije fora ispucati se na sebi, a bataliti velike zagadjivace vec da odgovorno drustvo mora biti u celini, ako svi imaju svest o zagadjivanju okoline to ti je veliko telo a ne sacica direktno ugrozenih, to su i ti radnici u fabrikama koje to rade, to je celo drustvo i kako onda neko moze da se oglusi o celo drustvo?

ovako opet sve zavisi od toga koliku ce buku mediji podici i koliko ce se to primiti u narodu, a svi znamo, svako cudo za tri dana... jer nikoga nije briga za sire posledice dok se ne oseca licno ugrozenim. a ako krenes od plasticne kese i konzerve i reciklaze pet, i hartije i kupovine eko proizvoda i ako svi krenu da se brinu za sebe i polaze od sebe, dovoljan ce biti jedan izvestaj da takvu fabriku zatvore. ne razlikuje se vrh od naroda. ako narod boli dupe, sto bi se vlast akala.

a pojedinac nece sebe ekonomski urnisati nikako ako je eko savestan. moze samo da ustedi. to je princip. kako ono bese, nisam toliko bogat da imam toliko djubreta/otpada, sve bi trebalo da se koristi, reciklira.

znaci nije to umirivanje savesti, vec izgradjivanje svesti, edukacija. i to ne znaci da treba cutati o velikim zagadjivacima. sta mislis da je kod nas razvijenije udruzenje potrosaca (ili kako vec) i da se bojkotuju fabrike koje su zagadjivaci, da se ne bi promenilo mnogo toga? a to mogu da urade samo osvesceni pojedinci skupljeni u grupu koji imaju siru svest, a ne samo licni interes/ugrozenost!
 
pazi ako ima drzava u kojoj je reciklaza kao dobar dan i u tim istim zemljama fabrika, ma institut ako izbaci otpadne vode sa trunkom otrova ili se sve zaustavlja ili ih toliko kazne da ne mogu da se oporave... cisto sumnjam da su prvo doveli fabrike u red pa tek onda stanovnistvo, nisu to odvojeni procesi... to je fazon necu ja da pocnem prvi da (..............cistim za psom, ne ucestvujem u korupciji, recikliram....................) jer ce meni da se slomi na kicmi, ja da se cimam dok druge bas briga, nego kad svi budu onda cu i ja, sto ja da budem debil i smaram se, cekacu da pocnu da me kaznjavaju, pa cu onda...
 
Pa sta nije jasno ?
Pitam te od kad intelektualni i kulturni tokovi i nove mode pocinju od radnika koji su preoptereceni svojim radom , seljaka koji je non stop na njivi?

Niko te nije prozvao iako si se prepoznao kao "masnorukog"....Ako imas tu problem , to je nevezano za temu....
 
zdravo patak. nemam problem, ne vidim gde sam se ja to prepoznala. a tvoj post o masnorukom se mogao shvatiti na bar 3-4 nacina, a ja ne gledam u pasulj. naravno ti to sve lepo i sam znas, a zasto ti je tesko da kazes kratko i jasno i nepetosmisleno i to sam znas. dakle idemo dalje.

ja sam pricala tebi a ne seljaku na njivi. tebi licno. i naravno ostalima koji citaju. mislim da cim trose vreme na forum imaju i vremena da porazmisle o tome. a drustvenu inicijativu pokrecu-ko? oni svesni problema, a to su najcesce edukovani slojevi. a drustvena inicijativa moze da dogura do mnogo toga, stranke, predlozi zakona, bla bla, a kad imas zakon, onda ce taj i sto nije imao vremena da razmisli zasto ne valja paliti polja ili paliti djubre puno plastike ili sta vec biti prinudjen da ako ne razmisli onda prosto uradi kako treba ako zeli da zadrzi novac u dzepu. a tu su i veliki zagadjivaci dosli na red.

nisam ni glupa ni luda da ne shvatam da pricam o idealnoj varijanti, ali po mom skromnom misljenju samo tako i moze, lokalno-pojedinac, a do globalnog se moze stici. koji je tvoj konkretan predlog? super je polemisati, biti anti-protivan ali to ne vredi kod ovakvih problema, ovde moras da delas, prakticno.

kupi zembilj patak i svi ostali drugari :) i to je samo pocetak...
 
Kakve veze ima predlog sa realnim stanjem?

Imam ja i predloge i nove sisteme , i piramide nastaju tako sto ih neko izmisli....
Ali nemam nameru da ispravljam krivu drinu u srbiji....nemam ni moci , ni snage....ni za nove metode....
A postojece metode su izborne....dakle pokace se dve grupe, i malo sacekasmo da vidimo ko je jaci , ....pa se pridruzismo i prebismo one slabice kao p......
 
pa zasto onda razglabati o tome? da konstatujemo kako je sve tesko sr.anje i slozimo se?]


da i ja bih ipak volela da cujem te tvoje predloge. ali o srbiji i ekologiji, ne o egiptu i piramidama.
 
Ma ti hoces da se dohvatis kesa i to je to....

Ja uopste ne zelim da se okrecem pojedincu , vec da se ne desi bopal , gde su ljudi bili eko odgovorni , ali su uvek nadjeni oni koji nisu i onda se desila tragedija koja je opustosila vecinu....dakle sasvim suprotna logika od tvoje....ti racunas na prostu vecinu , a ja znam da je jedan dovoljan da napravi stete za hiljadu ljudi....
 
Pa dati mu ceger u ruke da u njemu nosi dzak vestackog djubriva od kojeg ce praviti rakiju, cisto da bude ekoloski.....sta ti mislis....

Naravno , ne samo to...
Naterati ga da koristi biorazgradiv lepak za nalepnice na flasi te iste vestacke rakije koju pravi....

Naterati ga da ucestvuje u akciji uredjenja gradskih parkova.....

Da ucestvuje u manifestaciji humanitarnog koncerta......
------------------------------------
A istovremeno ce od zozovace (koja nije od vestackog djubriva , to prave i seljaci, vec od metanola) u niskom kraju umreti preko 500 osoba, na trovanju sa ostecenjima jetre biti njih preko 1500, covek ce izaci posle 2,5 godine u zatvoru i posle ucinjene stete.....nema kajanja....

Jesam li dobro naucio sta si predavala na casu.....?
 
."..Ali nemam nameru da ispravljam krivu drinu u srbiji..."

" Sve su Drine ovog sveta krive; nikad se one neće moći svekolike ni potpuno ispraviti; nikad ne smemo prestati da ih ispravljamo. "
 
A ne, to je ista ideologija odakle potice i alalova logika....

U deformisanom tumacenju ove druge recenice....

Drina je kriva, i u svom zivotu je ispraviti neces, niti ce ista znaciti tvoje ispravljanje posle tvog zivota, jer ce drugi uzeti drugi pravac kao pravac za ispravljanje, te ce tvoje delo ispasti iskrivljavanje drine....

Medjutim , ako se skupe 1000 ljudi , i kazes im da isprave krivu drinu, na alalov nacin, oni ce isto svaki ispravljati po svom tumacenju i po grupicama od recimo 10 ce imati isto misljenje sta je prava drina,ali to je to....

A ako tih 1000 ljudi odvojis od lokalnog i najnizeg razmisljanja o krivoj drini , vec ih popnes u balon, avion, i odozgo pogledaju drinu , onda ih uposlis ili tacnije pustis da odrade ispravljanje krive drine, e onda ce tih 1000 ljudi stvarno poceti da ispravljaju krivu drinu jer ce zbog vece slike shvatiti koji je to pravac koji ce biti konacan za pravu drinu.....
 
A duzan sam i javno izvinjenje alalu, zbog cinizma i proslom postu....

Ne volim ja to , a mogao bih sada reci da sam se zaneo , poneo u odgovoru.....ali to bi bila istina na prvu loptu....
Istina koja je dublja je da uvek uzimam oruzje onog drugog , jer tako simuliram nacin razmisljanja tog drugog , i prepreke i greske tog drugog....
Onda se ponekad poigram sa tom drugog tipa logikom , jer inace bez dolazenja do apsurda mnogima i ne mozes nista reci, ne kazem da je to ovde slucaj....

Svejedno , to nije razlog da se ne izvinim posle , ipak namerno , ucinjenog dela....

Sad , neki ljudi prihvataju smisao i znacaj izvinjenja kada znaju da sam akt nije bio nameran, dok ne prihvataju smisao izvinjenja kad jeste bio nameran , ali ne i zlonameran....
 
mislim da je ovde doslo do neke zabune:
Ja uopste ne zelim da se okrecem pojedincu , vec da se ne desi bopal , gde su ljudi bili eko odgovorni , ali su uvek nadjeni oni koji nisu i onda se desila tragedija koja je opustosila vecinu....dakle sasvim suprotna logika od tvoje....ti racunas na prostu vecinu , a ja znam da je jedan dovoljan da napravi stete za hiljadu ljudi....
pa dobro i sta raditi sa tim jednim?
i onda si malo odlutao... sa odgovorima...
preskocicu sve delove tvojih postova koje ne smatram na nivou rasprave ( a nivo je ozbiljan) i mislim da je ovo odgovor koji sam trazila:
A ako tih 1000 ljudi odvojis od lokalnog i najnizeg razmisljanja o krivoj drini , vec ih popnes u balon, avion, i odozgo pogledaju drinu , onda ih uposlis ili tacnije pustis da odrade ispravljanje krive drine, e onda ce tih 1000 ljudi stvarno poceti da ispravljaju krivu drinu jer ce zbog vece slike shvatiti koji je to pravac koji ce biti konacan za pravu drinu.....

znaci ovo je tvoje resenje? jesam li dobro izdvojila? a to bi bila edukacija, pustio bi ih da uvide sustinu, da se osveste tako sto bi im pokazao problem iz drugacije pesperktive? kako?

ja uopste ne mislim da govorimo o razlicitim stvarima... i ja govorim o edukaciji, o osvescenju...
 

Back
Top