Hrana poskupljuje, uvoznici i proizvođači nas pljačkaju

dualcore

Ističe se
Banovan
Poruka
2.856
Novo stezanje kaiša građane Srbije čeka već početkom decembra, za kada su najavljena nova poskupljenja hrane i kućne hemije i to za pet do 10 odsto. Nove cenovnike trgovcima su dostavili uvoznici i domaći proizvođači bez obrazloženja ili uz tragikomično objašnjenje da cene podižu zbog pada vrednosti dinara, ali i početka svetske finansijske krize!



Prema rečima trgovaca, novi cenovnici počeće da primenjuju najkasnije do polovine decembra. Među proizvodima koji će poskupeti između ostalog su jaja, riba i riblje konzerve, hrana za bebe, uvozni kačkavalji, jogurti, margarini, konditori, sokovi, vina, čajevi, kućna hemija i sredstva za ličnu higijenu.
- Iako su cene jaja počele da skaču još u septembru, kompanija „Eko organik” pre nekoliko dana dostavila nam je nove cene koje su već u primeni, dok su za početak decembra poskupljenja jaja najavili i „Loznica promet” i „Inter komerc” - kažu u trgovinskom lancu „Intereks”.
Ovde objašnjavaju da su povećanje cena za pet do 10 odsto koje će početi da se primenjuju polovinom decembra zatražili „TGK” za sardine, zatim kompanija „Silba” za uvozne kačkavalje, jogurte i pudinge, ali i kompanija „Podravka” i to za ceo njihov prodajni asortiman u koga, između ostalog, spadaju: supe, začini i dodaci jelima, voćne prerađevine, zimnica. I tu se spisak ne završava.
Novi cenovnici uvećani do 10 odsto krajem prošle nedelje dostavljeni su trgovinskom lancu „Jabuka”, a njihova primena, prema rečima trgovaca, kreće od početka decembra.
Ovom spisku priključili su se i uvoznici kućne hemije i sredstava za ličnu higijenu. Tako je „Nelt” za program „Prokter end Gembl” u koji spadaju prašak za veš „arijel”, higijenski ulošci „olvejs” i „diskrit”, šamponi za kosu „hed end šolders”, „herbal esencijal” i „panten pro V” i sapuni „kamej” dostavio cenovnike uvećane za 10 odsto. Istovetno poskupljenje zatražili su i kompanija „Alka trgovina” i to za program „Rekit benkizer” u koga spadaju sredstvo za uklanjanje fleka „veniš”, deterdžent za sudove „kalgonit”, sredstvo za čišćenje „cilit”, osveživači vazduha „er vik” i omekšivači za veš „kvanto”, ali i kompanija „Kliven genera” za istoimene kupke, šampone za kosu, sapune i dezodoranse.
U „Jabuci” kažu da im je većina novih cenovnika dostavljena bez ikakvog obrazloženja, dok im je manji broj uvoznika i proizvođača kao glavni razlog za poskupljenje naveo skok evra. Pad vrednosti dinara najčešće je obrazloženje koje je proteklih dana stizalo i u „Intereks”. Međutim, bilo je i odgovora, poput onog koga su dobili od kompanije „Alka trgovina”, da cene podižu zbog početka svetske finansijske krize.
- Smešno je i nerealno da se neko poziva na svetsku finansijsku krizu koju svaljuje je na leđa potrošača. Mogli su se pozvati i na cunami u Indoneziji jer on ima jednak uticaj na realnost naših cena - ironičan je Goran Papović, zamenik predsednika Nacionalne organizacije potrošača Srbije.
On objašnjava da je izgovor u skoku evra već viđen scenario kojim proizvođači i uvoznici potrošačima „mažu oči”, s obzirom na to da su prethodna poskupljenja rađena kada se za evro izdvajalo koliko i danas.
- Treba napomenuti da u vreme kada je dinar bio jak niko od njih nije obarao cene svojih proizvoda, na čemu su ostvarili ogromne zarade. A ne treba zaboraviti ni da su u ovom momentu pale cene energentima, zbog čega nije realno da cene ponovo idu nagore. Zbog toga bi u celu priču trebalo da se uključi i država, koja sa odlukom da zamrzne plate, mora da donese i odluku o zamrzavanju cena - kaže Papović.

Milić Marković: Oborite cene
Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Milić Marković pozvao je juče proizvođače i trgovce u Srbiji da snize cene najtraženijih prehrambenih artikala kako bi potrošači što dostojnije proslavili slave. On je kazao da se taj zahtev temelji na osnovu značajnog smanjenja cene goriva u poslednjih nekoliko meseci. S obzirom na to da je cena goriva pala za oko 25 dinara, Marković je pozvao i auto-prevoznike da snize cene autobuskih karata.

pozdravio vas mirko cvetkovic
 
vidi i rezimski list blic poceo da objavljuje ono sto ja odavno pricam - da nas lopovi sa vlasti pljackaju :) bravo za blic

Neki od funkcionera očigledno još uvek ne shvataju da ne može po starom. Verovatno se oglušavaju o naređenja sa vrha da se smire.
Tada uleće Blic sa svojim člancima koji služe kao pecke za neposlušne.

Oproban sistem. Blic briljira sa korišćenjem te metode.
 
Ako se sadašnja vlast ne bude izborila sa monopolistima,posrednicima i ekonomskim lobijem,teško da će ostati na vlasti i u 2009-oj.U teškoj i nestabilnoj situaciji nije teško isprovocirati narod na bunt.

nemas ti te sile danas i ljudi da skupe narod kao 2000,mene ova vlast podseca sto se njene cvrstine tice na najbolje dane milosevica,1992,zato se ovako i ponasaju,izgbubili kompas kao milosevic,vecito ce na vlasti
 
Ako se sadašnja vlast ne bude izborila sa monopolistima,posrednicima i ekonomskim lobijem,teško da će ostati na vlasti i u 2009-oj.U teškoj i nestabilnoj situaciji nije teško isprovocirati narod na bunt.

A ko ce to da isprovocira ovaj mutavi narod??
Nista se nece desiti i ovi opusteno mogu i dalje da kradu i peljese narod i bacaju ga u jos vecu bedu...niko se pobuniti nece...garantujem.
Mada ako se koji cudom to i desi ..tada ce biti krvi do kolena...tada ce sigurno visiti po banderama razni Dinkici,Djelici,Vlahovici,Jelasici..i ostali..ali sumnjam u to.
 
Gospodo u Makedoniji vec odavno nema da se kupi domaceg sira na pijacama zbog usvajanja propisa EU. A to ce uskoro i nas da saceka. Hranu ce moci da proizvode samo odabrani. Treba li da kazem jos nesto?

juce sam razgovarao sa jednim seljakom sto u bloku pored sava centra prodaje povrce, u kako se to nekad zvalo znataskom centru,da ne bi bio trzni jel je zvucalo kapitalisticki,rekao mi da je imao nekada red 10 metara od tezge,ali sada imas maxi,ideu,rodic,ne idu ljudi na pijac i bas sam mu i rekao da ce se ukinuti klasicna pijaca a da ce on svoje proizvode prodavati hipermarketima
 
Gospodo u Makedoniji vec odavno nema da se kupi domaceg sira na pijacama zbog usvajanja propisa EU. A to ce uskoro i nas da saceka. Hranu ce moci da proizvode samo odabrani. Treba li da kazem jos nesto?

Pa neka se mali proizvođači udruže i počnu da pakuju svež sir i sa njim na pijacu.

Treba izučiti regulative EU koje nam dolaze i početi ih samostalno primenjivati, a ne da se svi hvataju za glavu i psuju državu kad to vreme dođe.
 
juce sam razgovarao sa jednim seljakom sto u bloku pored sava centra prodaje povrce, u kako se to nekad zvalo znataskom centru,da ne bi bio trzni jel je zvucalo kapitalisticki,rekao mi da je imao nekada red 10 metara od tezge,ali sada imas maxi,ideu,rodic,ne idu ljudi na pijac i bas sam mu i rekao da ce se ukinuti klasicna pijaca a da ce on svoje proizvode prodavati hipermarketima

Uplašio si čoveka bezveze.

Ko kaže da će se ukinuti klasična pijaca?
 
A ko ce to da isprovocira ovaj mutavi narod??
Nista se nece desiti i ovi opusteno mogu i dalje da kradu i peljese narod i bacaju ga u jos vecu bedu...niko se pobuniti nece...garantujem.
Mada ako se koji cudom to i desi ..tada ce biti krvi do kolena...tada ce sigurno visiti po banderama razni Dinkici,Djelici,Vlahovici,Jelasici..i ostali..ali sumnjam u to.

Tu su krive opozicione stranke.Nikad trulija opozicija.Mnogo prazne priče,prave sprdnju od parlamenta.A i kad se pogleda ko sponzoriše npr.SNS ili DSS slični muljatori kao i kod stranaka u vlasti i u ekonomskom lobiju.
 
Tu su krive opozicione stranke.Nikad trulija opozicija.Mnogo prazne priče,prave sprdnju od parlamenta.A i kad se pogleda ko sponzoriše npr.SNS ili DSS slični muljatori kao i kod stranaka u vlasti i u ekonomskom lobiju.

A kad smo to imali dobru opoziciju??? Onaj DOS sto vlada ovec 8 godina u raznim oblicim aje dobar??? Pa jos je veca tuga cinjenica da je narod u Srbiji ustao 5.oktobra ne zato sto je lose ziveo..itd. vec samo zato stoga je gomila lopova placena ko zna od koga nalozila i iskoristila da skinu jednog istrosenog zapadnog coveka koji je zavrsio svoj posao i postavili njih da dovrse ono sto je taj Sloba zapoceo.
Ko je te u Kolumbiji poveo na ulice......nije neki Djindjic,Kostunica,Ceda i slicna g-ovna vec je narod sam izasao da trazi svoja prava i da ne dopusti pljacku.
 
A kad smo to imali dobru opoziciju??? Onaj DOS sto vlada ovec 8 godina u raznim oblicim aje dobar??? Pa jos je veca tuga cinjenica da je narod u Srbiji ustao 5.oktobra ne zato sto je lose ziveo..itd. vec samo zato stoga je gomila lopova placena ko zna od koga nalozila i iskoristila da skinu jednog istrosenog zapadnog coveka koji je zavrsio svoj posao i postavili njih da dovrse ono sto je taj Sloba zapoceo.
Ko je te u Kolumbiji poveo na ulice......nije neki Djindjic,Kostunica,Ceda i slicna g-ovna vec je narod sam izasao da trazi svoja prava i da ne dopusti pljacku.

Ali deo naroda daje glas za opozicione stranke.Ova sadašnja situacija je problem svih.skupu hranu,gas i sve ostalo plaćaju birači svih stranaka.Ako je sada npr.Mišković dominantan ko ga od političara i stranaka bilo na vlasti i opozicije napada.Oglasi se samo poneko samo da bi se znalo da postoji i utihne posle pet-šest dana.
 
juce sam razgovarao sa jednim seljakom sto u bloku pored sava centra prodaje povrce, u kako se to nekad zvalo znataskom centru,da ne bi bio trzni jel je zvucalo kapitalisticki,rekao mi da je imao nekada red 10 metara od tezge,ali sada imas maxi,ideu,rodic,ne idu ljudi na pijac i bas sam mu i rekao da ce se ukinuti klasicna pijaca a da ce on svoje proizvode prodavati hipermarketima

A sto bih ja plaćao kilo kupusa na kvantasu 50-70 dinara kada u maxiju mogu da ga kupim ukiseljenog za 100 dinara? Nit mi smrdi gajba, nit ceo dan ne izgubim redjajuci u bure, soleći... Ako su mislili seljaci da reketiraju narod, malo su se zaebali, nek sami jedu sa svojim svinjama te pomije koje proizvode. E bre kupim sir na pijaci i izvucem dlaku od pola metra...

Moraće da kupi veći traktor, kapu na glavu dok cedi sir... Morace malo da se otvori a ne sve preko potrošača da prelomi ;) Ebala ga motika :lol:
 
Ali deo naroda daje glas za opozicione stranke.Ova sadašnja situacija je problem svih.skupu hranu,gas i sve ostalo plaćaju birači svih stranaka.Ako je sada npr.Mišković dominantan ko ga od političara i stranaka bilo na vlasti i opozicije napada.Oglasi se samo poneko samo da bi se znalo da postoji i utihne posle pet-šest dana.

Pa opozicija u Srbiji danas je ubijena.
Ko ti je opozicija danas? Mutavi Kostunica koji je u principu isto deo te DOS ekipe , onaj Velja sto kraducka , SNS koja je jos u osnivanju a i da nije Toma je poznat po tome da nije nesto vican u dizanju naroda ...i ostatak SRS-a u kome glavnu rec imaju 3-4 idiotkinje.
Plus ta opozicija je jos i preko medija ocrnjena ..setimo se samo izbora i kampanje ZES-a koja se zasnivala na plasenju naroda SRS-om..bice izolacije,gladi,rata.....a sta sad imamo kad su oni pobedili..... cini mi se da je Srbija i dalje izolovana, gladi je sve vise i sve je gora situacija iz dana u dan...,Kosovo proglasilo nezavisnost a sa Hrvatskom se odnosi opet zahuktavaju.
 

Back
Top