Da li je Kabala religija?

Kabala zna rešenja za skrivene tajne univerzuma, kao i za misterije ljudskog srca i duše. Kabalističko učenje objašnjava složenost materijalnog i nematerijalnog univerzuma, kao i fizičke i metafizičke prirode celog čovečanstva. Kabala nas uči kako da napredujemo i kako da iskorenimo haos, bol i patnju iz svakodnevnog života. Njena svrha je da se koristi, ne samo nauči i razume. Ona donosi čistotu, razumevanje, slobodu u naše živote.
Ne govori ni o čemu što je apstraktno, nego samo o načinu na koji smo stvoreni i kako funkcionišemo na Višim nivoima postojanja. Jedan njen deo govori o spuštanju Viših sila koje potiču iz sveta Beskonačnog. Svet beskonačnog je naše početno stanje u kome postojimo kao poseban, jedinstveni sistem duša koje su medjusobno povezane.
 
Poslednja izmena:
Mnoge su Kabalističke knjige o tome pisale, počevši od knjige Sefer Yetzira („Knjiga Stvaranja“) koju je napisao Abraham Patrijarh pre 4000 godina. Drugo važno delo je knjiga Zohar, napisana u drugom veku naše ere. Nakon Zohara slede dela Arija, velikog kabaliste iz 16. veka. U 20. veku kabalist Yehuda Ashlag piše svoja dela, koja su prilagodjena našoj generaciji.

Svi kabalistički izvori opisuju strukturu Viših svetova, način na koji se oni spuštaju i stvaraju niže svetove. Takodje opisuju kako je nastao naš svet, svemir, naša planeta, i kako se naš život razvijao. Učenje o tome kako je tajsistem napravljen i kako se spušta u naš svet, omogućava nam da ovladamo metodom ulaska u isti taj sistem, te kako da vladamo njim.
:super:
 
Nauka o Kabali ne bavi se životom u ovom svetu. Naprotiv, proučavajući ovaj sistem, ponovo dosežemo nivo koji smo imali pre silaska, isti onaj nivo na kojem ćemo biti na kraju našeg uzdizanja iz ovog sveta. Tokom uzdizanja, Kabala gradi sistem unutar učenika koji je isti kao i Viši sistem. Ovaj sistem počinje da se organizuje i manifestuje u osobi koja ga želi doseći i koja ga proučava s tom namerom. Kao što se mala semenka može razviti u veliko drvo izrastajući postupno, tako i nauka Kabale razvija našu želju za dostizanjem Viših nivoa postojanja.U početku, to je malena želja koja se zove ’tačka u srcu’. Ova tačka je kao embrion našeg budućeg stanja. Proučavajući strukturu Viših svetova razvijamo seme unutar tačke, a kako ono raste, u nama se počinje formirati struktura slična onoj u Višim svetovima. Zbog toga se učenje nagradjuje. Čak i ako ne razumemo ništa od onog što čitamo, samim činom pokušaja razumevanja kabalističkih tekstova naša tačka u srcu se hrani i raste, kao i želja za Višim. Što više raste, sve više osećamo prisustvo novostvorenog, novog i drugačijeg sveta unutar nas.:heart:
 
Kbala nije religija.To je hermetičko ezoterijsko učenje zasnovano na magiji.
Slažem se Kabala nije religija,nego nauka o slovima,nauka o reči i jeziku(mada ne intelektualnom-već univerzalnom jeziku).Reč Kabala potiče iz jevrejskog jezika,mada neki religiozni sistemi imaju razne termine za ovu nauku...tako se npr. u Indiji i na Tibetu nauka o reči zove "tantra",dok se u drugim religioznim sistemima govori o "formulama".
Govoriti kabalistički znači formirati reči od slova,reči analogne ovoj ili onoj ideji u skladu sa univerzalnim analogijama...i zato bi kabalistički jezik trebalo vežbati praktično.Stoga je Kabala univerzalni jezik pomoću kojeg je stvoreno sve,to je inkarnacija jedne ili nekoliko božanskih ideja....pomoću Kabale tj. univerzalnog jezika bog je stvorio sve.U bibliji jevanđelist sv.Jovan takođe upućuje na Kabalu kada kaže:"U početku beše Reč;i reč bi sa bogom.
Jedino onaj koji koji je zaista u stanju da materijalizuje božanstvo unutar sebe na takav način da on može govoriti iz sebe,poput božanstva u skladu sa univerzalnim zakonima,može se smatrati pravim kabalistom....baš kao što i magičar koji,nakon inicijacije i ličnog razvoja ka savršanstvu ostvari vezu sa svojim božanstvom u sebi može tada delovati saglasno tome...kabalista može to isto,samo sa tom razlikom što kabalista ubotrebljava božiju reč kada izražava svoj božanski duh spolja....
Svako se može baviti pravom kabalom,kako teoriski tako i praktično,bez obzira kojem religiskom sistemu pripadao,tako da kabalistička nauka nije samo privilegija ljudi koji ispovedaju jevrejsko religiski sistem.Jevreji naglašavaju da je kabala jevrejskog porekla,ali u jevrejskom misticizmu znanje Kabale,njeno poreklo,razvoj...je staroegipatskog porekla.
 
i
Svako se može baviti pravom kabalom,kako teoriski tako i praktično,bez obzira kojem religiskom sistemu pripadao,tako da kabalistička nauka nije samo privilegija ljudi koji ispovedaju jevrejsko religiski sistem.Jevreji naglašavaju da je kabala jevrejskog porekla,ali u jevrejskom misticizmu znanje Kabale,njeno poreklo,razvoj...je staroegipatskog porekla.

To znamo ja i ti, a pokušaj to da dokažeš pojedimim zatucanim tkzv."vernicima". Veruj da bi nas palili na lomači (da mogu do nas). Inače drago mi je da te vidim na mojoj temi.:cmok:
 
antoniusss
Re: Da li je Kabala religija?

Original postavio Apolonija Pogledaj poruku
i
Svako se može baviti pravom kabalom,kako teoriski tako i praktično,bez obzira kojem religiskom sistemu pripadao,tako da kabalistička nauka nije samo privilegija ljudi koji ispovedaju jevrejsko religiski sistem.Jevreji naglašavaju da je kabala jevrejskog porekla,ali u jevrejskom misticizmu znanje Kabale,njeno poreklo,razvoj...je staroegipatskog porekla.

Iznenadio me je tvoj odgovor na gore citirano...
To znamo ja i ti, a pokušaj to da dokažeš pojedimim zatucanim tkzv."vernicima". Veruj da bi nas palili na lomači (da mogu do nas). Inače drago mi je da te vidim na mojoj temi.

Pored vas i ja nešto znam o kabali pa mogu da vam kažem da je apolonija napisala teško shvatljivu nebulozu a ti to oduševljen prihvatio.Baviti se praktično spiritizmom,magijom kabale i njenim hermetizom a biti vernik recimo hriščanski to je prosto izvan zdravog razuma.To pojma sa pojmom nema.

A slažem se sa onim da kabala nije jevrejska jer su je oni naprosto ''pozajmili'' da ne kažem ukrali iz staro egipatske mitologije ili ti preciznije od starih sumera.
:bye:
felix.gif
 
antoniusss
Re: Da li je Kabala religija?
Iznenadio me je tvoj odgovor na gore citirano...

Pored vas i ja nešto znam o kabali pa mogu da vam kažem da je apolonija napisala teško shvatljivu nebulozu a ti to oduševljen prihvatio.

Da li si nekad gledao pravoslavnu službu. Ima jako mnogo KABALISTIČKIH elemenata. Ulaziš u crkvu, klanjaš se svakoj ikoni 3 puta i tako u krug,onda dođeš na centar pa se ponovo pokloniš 3 puta i okreneš se oko sebe. Vrlo slično ritualu ružinog krsta i otvaranju magijskog kroga. Kad se završi ponavljaš isti postupak,što je ekvivalent razbijanju kruga.To je istina ali "pravoslavci" to ne bi priznali nipošto:besna:
 
Kabala (hebr.: קַבָּלָה , znači "primanje") znanstvena metoda za proučavanje duhovnog svijeta. U istraživanju našeg svijeta koristimo se znanostima poput fizike, kemije, i biologije. Međutim, prirodne znanosti proučavaju samo fizički svijet, svijet kojeg opažamo s pet čula. Da bismo u potpunosti razumjeli svijet u kojem živimo, trebamo koristiti istraživačku metodu kojom možemo istražiti skrivena carstva, koja naša čula ne mogu percipirati. Ta je metoda mudrost Kabale.
Ako znanstvenik npr.FIZIČAR može viti vjernik,zašto znanstvenik npr.KABALIST to ne bi mogao?:dontunderstand:
 
antoniusss
Re: Da li je Kabala religija?

Da li si nekad gledao pravoslavnu službu. Ima jako mnogo KABALISTIČKIH elemenata. Ulaziš u crkvu, klanjaš se svakoj ikoni 3 puta i tako u krug,onda dođeš na centar pa se ponovo pokloniš 3 puta i okreneš se oko sebe. Vrlo slično ritualu ružinog krsta i otvaranju magijskog kroga. Kad se završi ponavljaš isti postupak,što je ekvivalent razbijanju kruga.To je istina ali "pravoslavci" to ne bi priznali nipošto

Činjenica je da je tako.Medjutim,pravoslavci su u uverenju da ne čine ništa ritualno.Po biblijskom učenju,sve ono što je spiritualno,magično i tome slično je... satanino.A što nekako i nije daleko od ... istine.A ti verovatno znaš ili bi trebalo da znaš da je poreklo kabalističkog učenja veoma slično poreklu učenja spiritualnog satanizma.No da ne zalazim u to.
:bye:
felix.gif
 
BOKYSTAMY
Re: Da li je Kabala religija?

kako to da kabala ,kao tajno ucenje koje su poznavali samo odabrani ljudi, od skora postaje ucenje koje je svima dostupno?

Dok čovek ne odgovori da kažem ja nešto...ako nemaš protiv...

Tačno je da su kabalu poznavali samo odabrani ali je isto tako tačno da su mogli da je upoznaju i svi koji su to želeli.

A kako no bi sa Biblijom nekada ranije....Da li ono bejaše da je Biblija bila dostupna izuzetno odabranim za njihovo ''učenje'' ...

Da li ono bejaše da je jedno vreme crkva bila zabranila da obični ljudi uopšte poseduju a kamoli proučavaju Bibliju...Bejaše to tako...bejaše...

:bye:
felix.gif
 
Secam se Edvard Nortona iz Americke Istorije X kada kao Nazi Low Rider pljuje nekog jevrejina vicuci mu u lice - Asshole,fuc*ing Kabbalah reading motherfuc*er
- A mislim da je i Gaj to rekao u sudnici Madoni prilikom razvoda

Ne moraš voleti jevreje da bi koristio Kabalu.
Prošle godine sam bio u Sarajevu i jedan musliman mi je pretio ovako:" Četničino ja mrzim sve što je srpsko,sad idem do kola da uzmem moj CZ i da ga ispraznim u tebe!", a ja ga pitam ako mrzi sve srpsko,gde je proizveden CZ (pištolj crvena zastava Kragujevac),ostao je bez komentara.:dash:
 
antoniusss
Re: Da li je Kabala religija?



Činjenica je da je tako.Medjutim,pravoslavci su u uverenju da ne čine ništa ritualno.Po biblijskom učenju,sve ono što je spiritualno,magično i tome slično je... satanino.A što nekako i nije daleko od ... istine.A ti verovatno znaš ili bi trebalo da znaš da je poreklo kabalističkog učenja veoma slično poreklu učenja spiritualnog satanizma.No da ne zalazim u to.
:bye:

А зашто да "не залазиш"? Када онако вредно "растављаш" Библију на просте чиниоце - зашто не би објаснио везу између Кабале и СПИРИТУАЛНОГ САТАНИЗМА??? Нећеш... несмеш???:think::think::think:
 
А зашто да "не залазиш"? Када онако вредно "растављаш" Библију на просте чиниоце - зашто не би објаснио везу између Кабале и СПИРИТУАЛНОГ САТАНИЗМА??? Нећеш... несмеш???:think::think::think:

Kabala smatra da Biblija u sebi krije sve tajne univerzuma, ali je ne izučava bukvalno kao knjigu zapovesti i zabrana. Kabala sadržava i mnoge predaje iz Talmuda. Prva kabalistička knjiga je Sefer Jecirah (Knjiga stvaranja, Postanak), napisana u 3. veku[2], koja objašnjava stvaranje sveta putem mistične simbolike deset brojeva i 22 slova hebrejske azbuke. Pre toga, učenje se prenosilo usmeno.

Najvažniji izvor kabalističkih učenja je Zohar, komentar Biblije nastao u 13. veku, koji je pisan kao razgovor između grupe prijatelja, učenika i duhovnih učitelja.
Druga važna knjiga je Sefer habahir ili Bahir (Knjiga sjaja) prvi put izdata u Provansi 1174. godine, koja govori o tome da šta god se dešava „ovde“ dešava se i „tamo“, u Bogu, i da sve što postoji „ovde“ predstavlja različite beskonačne modalitete Boga i nosi različita božanska imena.
Inače što se tiče Satanizma,da li znaš da većina satanista ne koristi Zohar nego Bibliju koju čitaju UNAZAD isto tako izvode Crnu misu praveći parodiju na hrišćansko bogosluženje. Ta činjenica ipak nije dovoljna da ja povežem Bibliju i spiritualni satanizam.:bye:
 
Poslednja izmena:
Kabala i Stari Zavjet

Kaže se da sveti spisi sadrže tajnu postojanja. Meðutim, značenje riječi se ne može shvatiti bez ključa ezoteričnog znanja. Ovo znanje se zove Hokhmah Nestorah, Skrivena Mudrost i prenošena je usmeno još od Abrahamovog vremena pa do danas. Ono je obrazac po kome se temelji Biblija. Bez ove usmene podloge, shvaćanje Božanske Namjere, stvaranje Univerzuma i čovjekove svrhe je nemoguće. Znanjem ovih ključeva sve dobiva smisao. Tako povijest Izlaska opisana u Starom Zavjetu je analogna individualnom oslobaðanju od okova tijela, predstavljeno Egiptom (Malkut, materijalni svijet). Slijedi psihološka borba u pustinji u nastojanju da se doðe u Obećanu Zemlju duha (Keter, Kozmička svijest). Drugim riječima, biblijske priče su prikaz kozmičke i individualne evolucije svijesti svakog pojedinca.:per:
 
Drevna židovska legenda

Usmena predaja kaže da kada je Adam izbačen iz Edena (Rajskog vrta), Bog je iz sućuti prema njemu poslao Arkanðela Raciela, čije ime znači Božje Tajne, da mu da knjigu. Knjiga se zvala Racielova Knjiga i sadržavala je sve tajne postojanja. Pomoću nje Adam je razumio smisao postojanja i kako se dići iz svog palog stanja i is­puniti svoju sudbinu.

Knjiga se prenosila s koljena na koljeno. Adam ju je dao svom sinu Sethu, on ju je dao Enohu, a Enoh Noi. To znanje se prenosilo generacijama Melšizedeku, Abrahamu, Izaku, Jakovu, Leviju a zatim Mojsiju kome je prosvjetljenje došlo kad je ugledao gorući grm. Nakon otkrovenja na Gori Sinaj Mojsije je primio cjelokupnu Toru koju je podučavao Izraelove starješine koji su to znanje prenosili sve do današnjih dana. Kad se Tora u Mojsijevo vrijeme počela zapisivati bila je podijeljena u pisane i usmene zakone. Pisana Tora je postala osnova Biblije. Da bi se Biblija razumjela potrebno je veliko ezo­teričko znanje. U njoj je sadržana metafizička shema postojanja i zakonitosti koje vladaju duhovnim razvojem čovječanstva. Ezoteričko znanje se još uvijek prenosi usmeno. Prenosi se od majstora na učenika u različitim ob­licima prikladno raznim vremenima i mjestima. Bibliju možemo intepretirati literarno, alegorički, metafizički, alkemijski i mis­tički. Mistični pristup je sadržan u klasičnom kabalističkom djelu Knjiga Zohar ili u prijevodu "Knjiga Sjaja". Alkemijski pristup Ono što nas najviše zanima to je metafizički pristup koji je nazvan kabala i pomoću koje ćemo pokušati osvijetliti skriveno znanje i poruke sadržane u Bibliji.
:worth::worth::worth:
 
А зашто да "не залазиш"? Када онако вредно "растављаш" Библију на просте чиниоце - зашто не би објаснио везу између Кабале и СПИРИТУАЛНОГ САТАНИЗМА??? Нећеш... несмеш???:think::think::think:

Po meni:

SATANIZAM je EGOIZAM.

SPIRITUALNI SATANIZAM je PRODUHOVLJENJE EGOIZMA.

Sve što glupak ne razume je "zlo".
 
Ovo je razlog zašto je bilo koja religija njenim pristalicama "Jedina prava" a sve druge treba u duhu milosrđa na kolac ili lomaču.:dash:

RELIGIJA je samo JEDNA.

Mislim da, kao i većina ljudi, mešaš RELIGIJU i RELIGIOZNI SISTEM.

TO NIJE ISTO.

Imaš zatucane ljude koji ljube religiozni SISTEM, ali oni ne ljube RELIGIJU.

Sam termin religija označava SLOBODU - re ligiare = ponovna sveza.

Dogmaši koji ljube RELIGIOZNE SISTEME su ljudima ogadili RELIGIJU.
 

Back
Top