Kartaska igra MEKSIKO

Zanima me bodovanje i broj igraca (znam da moze u troje). Za sad to, a ako se setim jos necega pitacu...

Mi smo to igrali ovako.

Igraca 3.
Karte 32 ( od 7 do 14 ). Svakom igracu po 10 karti ( 2x5). One 2 preostale dobija onaj ko izlicitira i ima pravo da tim kartama zameni 2 svoje koje odbacuje ( nije obavezno da zameni).


Igraju se 3 kruga po 4 partije.
Po dobijenim kartama sva 3 igraca licitiraju koliko ce ruku odneti. Onaj sa najvecom ponudom dobija one 2 karte,odredjuje znak koji je u toj partiji adut i zapocinje prvu ruku.
Uvek se mora odgovarati na znak ako ga imas. A ako ne mozes ga "seci " adutom.
Igrac koji je odneo ruku,zapocinje sledecu.

Bodovanje:

za svaku odnesenu ruku + 1 bod. Onaj ko je izlicitirao npr. 6 mora da odnese najmanje toliko. Ako ne odnese ( padne) dobija negativne poene duplo,znaci -12.Ako odnese npr.7 dobija +7.
Onaj ko nije odneo ni jednu ruku,a da nije licitirao dobija negativnih poena onoliko koliko je licitirano ( znaci za navedeni primer -6).

Svaka 4 partija je tzv. bonus partija gde svi poeni idu duplo i to na sledeci nacin:
Ako licitiras 6 i padnes,ides u -24. Ako odneses 7,to je +14.
Ako odneses 1 u ruci kada nisi izlicitirao dobijas + 2 poena. Ako padnes u ruci u kojoj nisi izlicitirao padas duplo u odnosu na licitirano ( na 6 to bi bilo -6).a posto je bonus partija bice -12.


To je otprilike to. Mada pravila umeju da budu razna,ali mi smo igrali ovako.
Sve u svemu ,odlicna igra,gde pored dobrih karti treba i dosta taktike.
 
Zna li neko pravila ove igre?

ne znam...ali znam da mi je svojevremeno išla na živce u studentskim danima...:) neki su se "ubijali" od igre,a ja sam bila među posmatračima jer valjda samo troje mogu da igraju...a to troje su bili stalno aktivni da su se već svima na glavu popeli sa "meksikom"...a,od tad(a bilo je prilično poodavno) nisam čula da je neko ikad spomenuo,a kamoli igrao tu igru...baš si me sad podsjetio na to vrijeme...:)
 
Mi smo to igrali ovako.

Igraca 3.
Karte 32 ( od 7 do 14 ). Svakom igracu po 10 karti ( 2x5). One 2 preostale dobija onaj ko izlicitira i ima pravo da tim kartama zameni 2 svoje koje odbacuje ( nije obavezno da zameni).


Igraju se 3 kruga po 4 partije.
Po dobijenim kartama sva 3 igraca licitiraju koliko ce ruku odneti. Onaj sa najvecom ponudom dobija one 2 karte,odredjuje znak koji je u toj partiji adut i zapocinje prvu ruku.
Uvek se mora odgovarati na znak ako ga imas. A ako ne mozes ga "seci " adutom.
Igrac koji je odneo ruku,zapocinje sledecu.

Bodovanje:

za svaku odnesenu ruku + 1 bod. Onaj ko je izlicitirao npr. 6 mora da odnese najmanje toliko. Ako ne odnese ( padne) dobija negativne poene duplo,znaci -12.Ako odnese npr.7 dobija +7.
Onaj ko nije odneo ni jednu ruku,a da nije licitirao dobija negativnih poena onoliko koliko je licitirano ( znaci za navedeni primer -6).

Svaka 4 partija je tzv. bonus partija gde svi poeni idu duplo i to na sledeci nacin:
Ako licitiras 6 i padnes,ides u -24. Ako odneses 7,to je +14.
Ako odneses 1 u ruci kada nisi izlicitirao dobijas + 2 poena. Ako padnes u ruci u kojoj nisi izlicitirao padas duplo u odnosu na licitirano ( na 6 to bi bilo -6).a posto je bonus partija bice -12.


To je otprilike to. Mada pravila umeju da budu razna,ali mi smo igrali ovako.
Sve u svemu ,odlicna igra,gde pored dobrih karti treba i dosta taktike.

Hvala puno majstore! :super:
 
Prvi put cujem za ovaj sistem igre, pravila su da se igra do 51, ko prvi skupi 51 pobednik je, ukoliko se desi da u istoj partiji dvoje predju 51 gleda se ko ima vise a ne ko je prvi skupio jer se deljenje igra do kraja, inace sistem bodovanja je ok mada postoje razne varijacije, padanje u pratnji, bez padanja u pratnji gde ukoliko igrac koji nije odneo nijedan stih ne dobija negativne bodove vec ostaje na prethodnom skoru, mada licno smatram da je zanimljivije kada se pada i u pratnji i na zvanju, s time da igrac nije obavezan da udje u igru tj to odredjeno deljenje ukoliko smatra da nece odneti stih tipa dobije sve devetke desetke i nece da igra ruku onda ovaj sto je licitirao igra jedan na jedan sa ovim preostalim, a ukoliko ni on ne zeli da rizikuje tj da se bori za jedan stih a rizikuje da padne (dobije negativne bodove) 6,7,8 nevitno, ne mora ni on da ide i ovom sto je licitirao se pise +10 kao da je odneo svih deset stihova bez borbe, mislim da je takvo pravilo najpravednije i da samim time u igri ima manje faktora srece a vise znanja i iskustva. :) apsolvirao sam igru i igrao sam po raznim pravilima tkd znam iz prve ruke koja varijacija je po meni najpostenija kako bi igra bila dovedena do perfekcije
 
Ma kakvi svaka ruka se mora odigrati nema ponovnog deljenja karata, igrac koji deli je obavezan 5, sledeci moze da kaze 5 ili 6,7 kolko god hoce, zato postoji sistem da se pusta ovaj koji deli ukoliko ima najvise bodova da padne 5 tj 10 ako se igra na duplo padanje :)
 

Back
Top