Fobija od otpuštanja

27E

Legenda
Poruka
52.416
http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=4&status=jedna&vest=132229&datum=2008-11-16
...
SRBIJA je druga zemlja na svetu po strahu zaposlenih od gubitka posla! Ispred naših radnika su samo radnici u Kamerunu. Ovo su podaci poslednjeg istraživanja Agencije za ispitivanje javnog mnjenja "Medijum Galup". Do sličnih zaključaka došli su i CeSidovi analitičari.
...
Ni pre otkaza nismo bili u zavidnoj situaciji, pa zato kada sam dobila rešenje mislila sam da se ceo svet srušio. Ćerke su mi peti i osmi razred, troškovi nenormalni. Pokušavala sam ponovo da se zaposlim, ali kad čuju koliko imam godina, neće ni da razgovaraju. Više i ne tražim posao, sad samo strahujem da i moj muž ne dobije otkaz.
...
BROJKE
273.157 RADNIKA DO SADA PROMENILO VLASNIKA FIRMI
726.465 NEZAPOSLENIH ZVANIČNO U SRBIJI
20% STOPA NEZAPOSLENIH KOD NAS
45 GODINA JE KRITIČNA GRANICA


ako je verovati novinama danas
kod nas se i inace ne uvecava ponuda radnih mesta, naprotiv. nije tajna da se rezim izjasnio nesto kao `tranzicioni gubitnici`.
pa kad bude previse tranzicionih gubitnika + novootpusteni zbog svetske finansijske krize da li su moguce promene, na bolje.

inace, sve mi se cini da m i autor clanka moze polako da se brine za radno mesto.
 
Fobija ili ne, ali poznanica koja radi kod nekog "glavonje" od privatnika vec vise od mesec dana prica o broju radnika u filijali u kojoj radi koji se smanjio od 30 na 9 radnika. Od pre neki dan je sigurna da i preostali ostaju bez posla. Nije u frci, trazi drugi posao, ali otpustanje je u toku.
 
Јел то она тема у којој се прича о Милион нових радних места у Србији ил' о МИЛИОН људи без посла у Србији ???
Тема је о новим радним местима, јер немогуће је да у Србији људи остају без посла. Идемо ка Европи, у Србији је велики привредни раст, плате све веће и веће. Петооктобарске промене су донеле добро Србији зато уживајмо.
 
Zao mi je ljudi koji se nadju u toj situaciji, ali cinjenica je da nas covek jos uvek smatra da je jednom zasnovan radni odnos DOZIVOTAN.
Svuda u svetu se ugovori potpisuju na 2, 3 ili 5 godina, pa se potom obnavljaju. Samo je kod nas radni odnos na NEODREDJENO vreme, pa se onda nadjemo zapanjeni ako se okonca...
 
Zao mi je ljudi koji se nadju u toj situaciji, ali cinjenica je da nas covek jos uvek smatra da je jednom zasnovan radni odnos DOZIVOTAN.
Svuda u svetu se ugovori potpisuju na 2, 3 ili 5 godina, pa se potom obnavljaju. Samo je kod nas radni odnos na NEODREDJENO vreme, pa se onda nadjemo zapanjeni ako se okonca...

Само 2 до 5 година. И то ти је нека сигурност до мојега. На селу има посла, али демократе неће село.
 
Poslednja izmena:
Zao mi je ljudi koji se nadju u toj situaciji, ali cinjenica je da nas covek jos uvek smatra da je jednom zasnovan radni odnos DOZIVOTAN.
Svuda u svetu se ugovori potpisuju na 2, 3 ili 5 godina, pa se potom obnavljaju. Samo je kod nas radni odnos na NEODREDJENO vreme, pa se onda nadjemo zapanjeni ako se okonca...

Tacno je, da u srbiji ljudi jos uvek furaju iskrivljenu sliku o tome kako je dovoljno da ucinis jedan napor da uvalis doope na neki posao, i do penzije si cool.....nema pomeranja,,,,,,

Ta ucmalost , kao atavizam proslih vremena jos vise daje srbima gas po zivcima kada je otkaz u pitanju.....zato su oni toliki fobicari kada se o poslu radi........elem, naravno da nije prijatno izgubiti posao, ali to se desava u svetu i ne smatra se za kraj zivotnog puta......pa ljudi u onim naprednim ekonomijama desetak puta promene posao, dokvalifikuju se, prekvalifikuju se, sele se , shodno tome gde nadju pristojnu sljaku..........

Srbin ne bi da mrdne goozicu , ako mu je posao predaleko.......licna su mi iskustva takva, da radnik tesko da hoce da prihvati posao, ako zivi npr na karaburmi, a treba da radi u zemunu.............milion puta sam slusao preko telefona one koji se javljaju na oglas, kako kazu : " daleko mi je......moram da menjam 3 prevoza"...........:roll:

O preseljenju u neko drugo mesto, nema ni govora......jos iz titovih vremena je poznato, da po selima seljaci obezbede i kucu , i ordinaciju, i odlicnu platu za lekara, ali niko sa biroa u Bgd ili Ns, pa i iz Nis ili Kragujavac , ne zeli da mrdne goozu........cekaju posao po 10 godina, ali ne bi u selo ni puskom da ih teras...........

U americi nije neobicno da se porodica seli iz Ala fckn bame , u jos vise fckn New Hampshire, zato sto je glava porodice dobila tamo posao..............

Dalje, bez obzira na evidentnu svetsku frku, koja ce tek da se reflektuje zesce i kod nas ( ovo jos nije nista ) , u novinama mozete naci tone oglasa, na koje se niko ne javlja.....a i na birou nikome ne pada na pamet da prihvati posao " za koji se nije skolovao" , iako za njegovu struku , nekog yebenog trenera fizicke kulture sa DIF om ili dipl pravnika, nema posla ni za lek..............

Dakle, kriza jos nije zakucala svom snagom na nasa vrata, a kada bude, mozda ce poneko da se seti da ima na selu i nekoliko hektara zemlje, kucu , i ko zna sta jos.......i da mu se ne isplati laditi mooda kao podstanar u Bgd, nego kuci........pa na posao.....
 
Zao mi je ljudi koji se nadju u toj situaciji, ali cinjenica je da nas covek jos uvek smatra da je jednom zasnovan radni odnos DOZIVOTAN.
Svuda u svetu se ugovori potpisuju na 2, 3 ili 5 godina, pa se potom obnavljaju. Samo je kod nas radni odnos na NEODREDJENO vreme, pa se onda nadjemo zapanjeni ako se okonca...

Na zapadu uglavnom nema cvrsto obavezujucih ugovora...najcesce se radi o odnosu gde obe strane mogu da 'poniste' ugovor u bilo kom trenutku, sa ili bez razloga (naravno, postoje razlozi koji nisu legalni, kao rasna ili starosna diskriminacija)... tako se zivi na 'zapadu'...nista nije sigurno...ni u jednom trenutku. Naravno, postoje poslovi gde se radi po ugovoru, i placa se po satu, ali to nisu 'stalna' zaposlenja, vec 'contractors', ali to je nesto drugo.
 
Na zapadu uglavnom nema cvrsto obavezujucih ugovora...najcesce se radi o odnosu gde obe strane mogu da 'poniste' ugovor u bilo kom trenutku, sa ili bez razloga (naravno, postoje razlozi koji nisu legalni, kao rasna ili starosna diskriminacija)... tako se zivi na 'zapadu'...nista nije sigurno...ni u jednom trenutku. Naravno, postoje poslovi gde se radi po ugovoru, i placa se po satu, ali to nisu 'stalna' zaposlenja, vec 'contractors', ali to je nesto drugo.

Чек шта беше оно ''технолошки вишкак" или варијанта јако популарна током деведесетих која се звала "принудни одмор" после које се најчешће ниси ни враћао на посао :think:
 
Чек шта беше оно ''технолошки вишкак" или варијанта јако популарна током деведесетих која се звала "принудни одмор" после које се најчешће ниси ни враћао на посао :think:
E tog tehnoloskog viska sad ima na zapadu koliko hoces i neces,i to je nista drugo nego otkaz,posto se ovde zadnjih godina prave uglavnom samo ugovori na odredjeno vreme,ili novi naziv je "zeit arbeit",od nekoliko meseci,gde starog radnika zamene novim,zavisi od potrebe,za poslom,tako da se vise ne moze docekati to vreme,kad si zakonom zasticen od otkaza.
 
Na zapadu uglavnom nema cvrsto obavezujucih ugovora...najcesce se radi o odnosu gde obe strane mogu da 'poniste' ugovor u bilo kom trenutku, sa ili bez razloga (naravno, postoje razlozi koji nisu legalni, kao rasna ili starosna diskriminacija)... tako se zivi na 'zapadu'...nista nije sigurno...ni u jednom trenutku. Naravno, postoje poslovi gde se radi po ugovoru, i placa se po satu, ali to nisu 'stalna' zaposlenja, vec 'contractors', ali to je nesto drugo.

nesto nisam bas siguran
u holandiji se holandjani mnogo premislajju kada se zaposljavaju, uglavnom zbog obavezujuceg karaktera ugovora, kao i svih mogucih uslova, koji su uglavnom negativni ako radnik daje otkaz. to ide tako daleko da se radije odlucuju za prostiji i manje placen posao, ako im on donosi neku smirenost, po nasem stabilnost

nije puno drugacije ni u svedskoj, pa ni irskoj.
 
ne moze kapitalizam, a socijalisticki nameti

neka smanje malo namete, i pomognu firmama dok ne stanu na noge, posle cemo lako

tamo gde su radnici neprijavljeni mozda je prevara drzave, delom, a delom borba za opstanak u teskim uslovima
 
U međuvremenu nastupila kriza. Biće.
Eno u KG otpušteno 1700 radnika nakon gašenja proizvodnje Jugića... I radnici otpušteni, ali narednu godinu ostali na platnom spisku.
A prikani opet kukaju...
 

Back
Top