Da li su vlasnici pasa i donekle macaka sebicni?

tab503

Tabana po forumu
Administrator
Poruka
113.020
Prvo se izvinjavam ako je tema vec postojala.
Drugo. Zaista ova tema nema nikakve zle namere prema vlasnicima pasa i macaka nego zelim da prodiskutujemo o necemu sta me je odavno interesovalo.

Osnovna stvar je. Da li jednom vecem psu odgovara da bude smesten u stan?
Znaci ova tema se odnosi samo na pse i macke koji zive sa vlasniicma u stanu, ne govorim o kucama sa dvoristem gde po mom misljenju kucni ljubimcimci imaju idealne uslove.
Da li je jednom Vucjaku, Dobermanu ... tesno u 30, 50, 70kvadrata nekog stana (znam i za slucaj 3 psa u 30 kvadrata)
Sta mislite da li su vlasnici sebicni i da svoju ljubav prema tim zivotinjama stavljaju ispred onog sta je dobro za te zivotinje.
Da li je zivot u skucenim uslovima jednog stana lose resenje i da li je 2, 3 , ili 5 izlazaka dnevno u park dovoljno jednom psu da se "izivi".

I na kraju zasto se zovu kucni a ne stanbeni ljubimci :)
 
Па, имала сам рота, веома крупан пас који је живео у стану од 54 квадрата, могао је да се комотно окрене, уђе где хоће и спава у било којој просторији, шетан је и више него што је потребно (да не кажем да смо упознали цео Земун и пола Новог Београда) и никад, ама никад по њему нисам приметила да се осећа скучено, заточено, да му не прија!
После тога смо силом прилика морали да пређемо у кућу од 42 квадрата, ту му је, наравно, било тесније јер је било мало простора а он је и даље остао исти - ништа на њему није одавало да се пати. Да ли би било себично да сам га тада напустила због мањка простора???? Пас је имао стварно и пажњу и негу, није био запостављен нити гурнут у неки ћошак. Заборавила сам да споменем да је био у заједници са пекинезером.
Мислим да, ако псу пружиш све што му треба и водиш рачуна да не пати ни на који начин - не може да се сматра себичношћу. По мени, себично је пса ставити на ланац у дворишту и пустити га да његов појам простора и живота буде само око те кућице, чак и ако је пуштен а не избија из дворишта! И то је себично.
Сад у тих 42 квадрата имам и пса и мачку - само да их неко види схватиће да ту нема ни грама моје себичности. Или овај простор уз мене или улица или не дај боже нешто горе за куцу која је усвојена? Шта ћеш одабрати?
 
Pozdrav Tab,lepa tema ali bojim se da ce vec sutra na njoj izbiti rat:dash:

Nadam se da nece. Elem,medju vlasnicima stambenih ljubimaca i kucnih ljubimaca,kao i ljubiteljima zivotinja koji nisu vlasnici,postoje dve grupe ljudi. Prva grupa je ona koja ne misli tako,a druga je ona koja ni ne pomislja da zivotinju drzi u stanu jer smatra da nema dovoljno uslova za to.

Evo i mog iskustva,jer sam do skoro bila vlasnih stambenih,a od skoro vlasnik kucnih ljubimaca. U stanu od 50m2 smo ziveli muz,3 psa i ja,posto mi je tada radno vreme bilo kratko imala sam mogucnosti da sa psima napolju provodim i po 5 sati dnevno,ostatak vremena su oni provodili u izlezavanju i spvanju. Letos smo se odselili iz Beograda u Titel,gde imamo 17ari placa,ali psi i sada prvode u spavanju isto vreme kao kad su bili u stanu,s'tim sto im sada vreme za igru ne odredjujemo mi vec oni sami.

Ali,opet,pored sve slobode koju sad imaju,oni najvise vole da se zavale u kuci,na mekanom jastuku pored peci i da spavaju dugo.
 
Неће избити рат, Вилус, зашто би? Овде су сви ок и сви здраво резонују, мислим да ће укапирати шта је аутор хтео да каже и да нема никаквих призвука осуде, једноставно га интересује наше мишљење. Ја нисам питање погрешно протумачила, мало јесте незгодно дати једноставан одговор али мислим да ће све бити ок.
 
Ali,opet,pored sve slobode koju sad imaju,oni najvise vole da se zavale u kuci,na mekanom jastuku pored peci i da spavaju dugo.


Verovatno navikli :)
Jedan moj drug je imao ogromnaog vucjaka koji je celu zimu provodio pored grejalice i ne mozes ga pomeriti ni za milimetar, a napolje , samo njuskom vidi ulicu i odmah trk nazad u stan :)

Dok sa druge strena, znam za slucajeve da ljudi sa dvoristem ne dozvoljavaju psu da primirise u kucu, iskljucivo je u dvoristu. Da li je to u redu ako kaze za sebe da voli tog psa. Meni to malo sumnjivo :think: :)
 
Неће избити рат, Вилус, зашто би? Овде су сви ок и сви здраво резонују, мислим да ће укапирати шта је аутор хтео да каже и да нема никаквих призвука осуде, једноставно га интересује наше мишљење. Ја нисам питање погрешно протумачила, мало јесте незгодно дати једноставан одговор али мислим да ће све бити ок.

upravo to :)
pitanje koje se sigurno skoro svakome nekad pojavilo u glavi, mozda pomogne i onima koji se razmisljaju da li da uzmu psa a ovo im mozda pravi dilemu.
 
Verovatno navikli :)
Jedan moj drug je imao ogromnaog vucjaka koji je celu zimu provodio pored grejalice i ne mozes ga pomeriti ni za milimetar, a napolje , samo njuskom vidi ulicu i odmah trk nazad u stan :)

Dok sa druge strena, znam za slucajeve da ljudi sa dvoristem ne dozvoljavaju psu da primirise u kucu, iskljucivo je u dvoristu. Da li je to u redu ako kaze za sebe da voli tog psa. Meni to malo sumnjivo :think: :)

Pa za mog prvog,od ovih pasa,Bilija i mogu reci da je navikao jer je od svog drugog meseca zivota u stanu,ali moja kuja Dilajt je kod nas dosla kad je imala 3 godine,a te tri godine provela u boxu,ali ona uvek prva uleti u kucu i nacrta se pored peci:heart:

A sto se pustanja u kucu tice,mislim da je surovo ne dozvoliti zivotinji da udje u kucu i ako postoji dvoriste. Psu i nije toliko bitno samo dvoriste koliko mu je bitna prisnost i kontakt sa vlasnikom,tako da je i to na neki nacin sebicno.
 
Ljubav prema zivotinji ne iskazuje se smestajnim prostorom bilo kakav on bio, nego paznjom i negom koja se zivotinji pruza. Uostalom, vrlo lako razlikujete srecnu zivotinju od one koja to nije a razliku ne cine smestajni uslovi.

Ja se ipak slazem da ljudi ponekad preteruju, pa u ime nekakve ljubavi sputaju ili prenasele prostor svojiim ljubimcima, no to je ipak retka pojava. I kad cujem cestu primedbu "pas je samo za dvoriste" pitam se a zasto neko tako misli kad se zna da je pas covekov pratioc od pradavnih dana, delio je sudbinu sa covekom. Pa kad je covek stvorio gradove i pas je dosao sa njim da podele isti prostor, jednako kao da je u pitanju selo, planina, pustinja ili bilo sta drugo.

Za razliku od odgovornog i pravog, sebicni covek ce i uzeti psa ne zbog ciste ljubavi prema njemu, vec iz raznih drugih razloga (pomodarstvo, rivalstvo, koristoljublje i sl), a tako ce ga onda i tretirati. To je slucaj ljubimaca raznih poznatih licnosti koji na oko imaju sve sto se moze novcem kupiti, ali nemaju svoje gospodare niti svoje prijatelje a time ni ispunjen zivot. Njima se placaju "setaci" da ih izvedu i to je sva zabava koju imaju.

I na kraju, ovo isto pitanje, "da li je covek sebican kad drzi psa u stanu" moze se postaviti i u kontekstu brojnih porodica tj.porodica sa puno dece. Da li su roditelji koji izrode puno dece a nemaju za sve bas idealne uslove, sebicni ili ne?:rtfm:
 
Evo da i ja odgovorim posto imam i psa i macora u stanu od 80kv.
Da budem skroz iskrena kako vreme prolazi cini mi se da bi macor voleo da moze da izadje napolje da malo prosnjuva okolo, mi smo na drugom spratu a ranije smo imali 7 odraslih pasa u parkicu i da smo ga pustali napolje ne bi se vratio ziv sigurno. E sad jeste da on dnevno provodi 23 sata spavajuci, i da zimi samo pomirise vazduh napolju i zabode se u cebe, ali sad stvarno ne mogu da se otmem utisku da je mozda greska drzati macku sve vreme u stanu bez mogucnosti izlaska. Jeste da napolju vrebaju svakakve opasnosti i da on sigurno ne bi izgledao tako negovano i ne bi doziveo tolike godine, ali...Ne znam....
Sto se psa tice mislim da je njemu ok. Prostora ima dovoljno, a napolju smo dnevno vise sati, i ne seta se vezan jer je vaspitan, pa moze da se izduva koliko hoce. Pride on nije nesto preterano aktivan pas, nije to nikada ni bio, i napolju ne divlja nego njuska okolo, a ako je duze na jednom mestu onda legne i glodje neku granu ili drvo.
Sto se tice drzanja vise pasa u jednom stanu tu sam za najvise dva, ili eventualno tri ako bas ima dosta mesta.
Mada u principu psu je mnogo gore ako je sam po ceo dan u dvoristu nego da je sa jos dva psa u malom stanu. Psi su ipak drustvene zivotinje kojima je copor uvek bitniji od prostora na kojem ce ziveti.
A da li su vlasnici pasa i macaka sebicni? Neki jesu, naravno, takvih uvek ima.
 
moj pas živi samnom u nepunih 50 kvadrata ali mu ne fali ništa, ni jedan dan nije ispod 6 sati napolju i sve potrebe su mu zadovoljene, i svakako mislim da mu je bolje samnom u kući na krevetu nego negde u ulazu na pločicama gde ka svako može ćušnuti, šutnuti,otrovati, udariti štapom ili palicom, pucati u njega....
 
Ni čovek po svojoj prirodi nije "stvoren" da živi na 17 spratu u betonskoj džungli. A svakako ćemo naći veoma srećne i zadovoljne ljude i u soliterima. Isto tako ćemo naći nesrećne, nezadovoljne ljude koji žive u mnogo "prirodnijoj" sredini. Nema pravila.
Slično je i sa životinjama. Psi koje gajimo su najčešće generacijama unazad "kućni psi", odatle im nije lako da se prilagode i postanu "stambeni". Pas je društveno biće i mnogo su mu važniji socijalni uslovi od stambenih.
Kada sam razmišljala o tome da nabavim Srpskog pastirskog psa, odustala sam upravo zato što taj pas nije naviknut na život u gradu, što je to radni (pastirski) pas a ne "igračka". Bilo mi je surovo da ga ja spustim sa planine, iz njegove prirodne sredine.
A za sebe mislim da sam vrlo sebična po pitanju svog psa.
Vrlo često me kući nema po čitav dan, nekad ne stignemo ni da je prošetamo. Teši me to što je napolju (oko 8 sati dnevno radnim danom je zatvorena u prostoru 10x2.5m, ostatak vremena je puštena i ima čitavo dvorište), što uvek ima nekoga u blizini, što se stalno nešto dešava, što se čitav komšiluk zabavlja sa njom i mazi je...
Naravno da, kad sam kod kuće, ulazi unutra, noćes je npr. i spavala u sobi (i probudili smo se sa njom u krevetu - što je već priča za neku drugu temu :rotf:).
Mačke su druga priča. Iskreno, mislim da su sebičniji vlasnici mačaka koji ne dopuštaju ljubimcu da napusti stambeni prostor. Njima, ipak, treba veća sloboda, bez obzira na komfor koji im je pružen.
 
Pozdrav Tab,lepa tema ali bojim se da ce vec sutra na njoj izbiti rat:dash:

Nadam se da nece. Elem,medju vlasnicima stambenih ljubimaca i kucnih ljubimaca,kao i ljubiteljima zivotinja koji nisu vlasnici,postoje dve grupe ljudi. Prva grupa je ona koja ne misli tako,a druga je ona koja ni ne pomislja da zivotinju drzi u stanu jer smatra da nema dovoljno uslova za to.

Evo i mog iskustva,jer sam do skoro bila vlasnih stambenih,a od skoro vlasnik kucnih ljubimaca. U stanu od 50m2 smo ziveli muz,3 psa i ja,posto mi je tada radno vreme bilo kratko imala sam mogucnosti da sa psima napolju provodim i po 5 sati dnevno,ostatak vremena su oni provodili u izlezavanju i spvanju. Letos smo se odselili iz Beograda u Titel,gde imamo 17ari placa,ali psi i sada prvode u spavanju isto vreme kao kad su bili u stanu,s'tim sto im sada vreme za igru ne odredjujemo mi vec oni sami.

Ali,opet,pored sve slobode koju sad imaju,oni najvise vole da se zavale u kuci,na mekanom jastuku pored peci i da spavaju dugo.

Slično i sa ovim mojim jednim malim. Dok je bio u stanu (dok se nismo nas dvoje preselili kod mimi's dad) šetao je po nekoliko puta dnevno, od toga ujutru kad ustane i uveče pred spavanje i po sat ipo-dva. Onda smo prešli u kuću sa dvorištem ali smo opet šetali po kraju, upoznali novo društvo... Na kraju smo se vratili odakle je i krenuo, u kuću i dvorište moje pok. babe i nema sile da bi on u dvorištu kakio, a piški eventualno ako su u toku noći mačori (ima ih dosta u kraju) bili u dvorištu. I opet šetamo dugo ujutru i uveče i još jednom ili dvaput preko dana, on se druži sa drugim psima, poigra se s nama kad mu dođe, u dvorište nerado izlazi, najviše voli da bude s nama, u kući, iako ga ovo moje čudo(vište) od deteta gnjavi kad god joj se ukaže prilika. S druge strane, on je mogao da se vrati ovamo tek kad je ujak iselio svog haskija kog zbog nedostatka vremena (ili nečega drugog, neću da detaljišem da ne bih osuđivala) nisu šetali, pa je on počeo da ujeda sve redom, pa su ga ogradili u donji deo dvorišta, pa je on tu smrdeo, zavijao... Preselili su ga kod ljudi koji imaju ženku, voćnjak, kvalitetnu ogradu... ali su na kraju morali da ga uspavaju zbog preterane agresivnosti.

Jel treba da rezimiram? Pas je društveno biće koje uživa u svom "čoporu", bio on sastavljen od drugih pasa, ljudi ili neke treće vrste i mnogo je bitnije da svoje vreme provede u kvalitetnom kontaktu sa ostatkom zajednice, naravno, uz dovoljno fizičke aktivnosti, nego da ima neku navodnu slobodu od koje će emocionalno i intelektualno da zakržlja.
 
Moram da kazem nesto i oko maca. Necu priznati da sam sebicna zato sto imam mace koje ne napustaju stambeni prostor. One su u kucu usle kao sasvim mali napusteni macici i prirodno je da je za njih kucni ambijent onaj pravi i jedini. Dok smo ziveli u stanu u prizemlju (sa basticom) moja najstarija maca je ponekad izlazila na terasu i lezala na ogradi, posmatrajuci svet oko sebe. Nikada, ponavljam, NIKADA nije odlutala u park koji joj je na dohvat sapica. Ona je jednostavno zelela zivot u sigurnosti. I kad smo je nekoliko puta nosili kod veta, uvek je to bio sok za nju. I ove dve mace koje su jos sa nama takodje nisu izlazile dok su to mogle, a sada izadju na terasu i to je sve. Ne vidim da im nedostaje zivot napolju. Mozda zato sto su rano sterilisane pa nemaju nagon produzetka vrste, a mozda i zato sto su zadovoljne onim sto imaju. Mislim da ljudi koji ne zive u velikim stambenim blokovima kakvi su najvise u BG-u suvise strogo posmatraju zivot u njima, i za ljude i za zivotinje. Nije sve tako strasno, navikli smo... Sto ne znaci da ne mislim da bi bilo lepo imati kucicu u prirodi sa ogromnim dvoristem i ziveti lepo i skladno sa svojim ljubimcima u "kucnim" a ne "stambenim" uslovima. Naprotiv, sanjam da mi se to i ostvari, uskoro....

A dotada, ne mislim da sam sebicna sto sam macama pruzila dom i sigurnost i dugovecnost ako bas hocete, makar i u skucenim stambenim uslovima.
 
I da dodam jos nesto: ko se pobojao da ce izbiti svadja zbog ove teme, grdno je pogresio! Pa ovde su pravi, pravcati ljubitelji zivotinja na okupu i vo moze biti samo jedna jako kvalitetna razmena misljenja, kao sto se dosada i pokazalo! Svaka nama cast, dala bih svima po jednu reputaciju, ali mi zlotvorii ne daju, delila sam previse u zadnja 24 casa..

Zato samo evo ovako::zag::cao:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Slažem se s Nenom, imala sam dosta mačaka ali nijedna nije dočekala duboku starost, baš iz razloga što oni stariji koji su odlučivali nisu hteli da im uskrate slobodu. Sad, kad sam ja ta koja se pita, ne mogu da se nakanim da uzmem macu jer ne bih mogla da prelomim da li da joj oduzmem slobodu zarad dugovečnosti ili da žrtvujem njenu sigurnost zarad slobode.
 
kad su mačke u pitanju, kad mi moja matora mačkurina ne dodje kući po 2-3 dana osećam se loše jer samo mislim na najgore ali ga i u potpunosti razumem, ima on svoje obaveze i cice koje treba da se obidju, i zamislite tako nešto uskratiti životinji, ja mislim da smo mi, tj ljudi ti koji naprave problem bez problema, ali svakako mislim da ne treba uzimati životinju bilo to pas ili mačka ako nemaš osnovne uslove da mu pružiš neki normalan život, tipa redovan obrok, svežu vodu, briga o zdravlju fizičkom i mentalnom i najbitnije adekvatan smeštaj i vreme za šetnju i razonodu
 
I da dodam jos nesto: ko se pobojao da ce izbiti svadja zbog ove teme, grdno je pogresio! Pa ovde su pravi, pravcati ljubitelji zivotinja na okupu i vo moze biti samo jedna jako kvalitetna razmena misljenja, kao sto se dosada i pokazalo! Svaka nama cast, dala bih svima po jednu reputaciju, ali mi zlotvorii ne daju, delila sam previse u zadnja 24 casa..

Zato samo evo ovako::zag::cao:

Браво за ово! Злотвори ми не дају да делим репутације, грррр! Видим и ја из авиона да је овде једна сјајна и паметна екипа!

Нено, извини, ја грешком улетела у твој пост!:rumenko: Заборавила да сам мод па кликнула погрешно дугме!:dash:
 
pitnje je koliko je psu ili mačci lepo napolju kad je loše vreme

da nije ne bi ni izlazili
moji mačiri Gvozdeni su kao mali mačići donošeni u kuću kod nas, ali su sami odlučivali koliko i kada će da izađu. Sa nepogrešivom sigurnošću sam mogla da tvrdim da je petnest od 4 (naravno noću) jer bi tada Gvozden Treći lagano došunja do naše spavaće sobe i tiho da ostale ne probudi (pošto ja imam san ko zec)kaže mjau i već kreće do vrata na terasi koja ja onako žmureći otvorim i onda se skače sa terase prvog sprata. To i nije neko čudo, čudo je kako se bez ikakvih pomoćnih sredstava popnu na tu istu terasu kad hoće da uđu i zamjauču.
Dona i Baja su uglavnom u dvorištu, ali naročito Sin Baja voli da bude kod nas gde evo zadnjih nedelja i spava.
Imamo dvorište od 5 ari ali bez obzira na to šetamo skoro svako veče
 

Back
Top