Filozofski - Psihologija,Andragogija,Pedagogija?

zoranpetrovic84:
Da li ima nekoga da je na bilo kojoj grupi ili hoce da upise...?Kakav je odnos ovih smerova?Najtezi,najlaksi?Znam da je za upis def. najteza psihologija...da li neko ima liste za prijemih ispita?Da li je posle tesko prebaciti se itd...?
Hvala

Ja sam diplomirao na andragogiji, a kasnije magistrirao na psihologiji. Inace radim kao asistent na jednom fakultetu. Ni jedna od navedenih grupa nije lagana. U celini posmatrano, Filozofski fakultet uopste nije lak. Nadam se da te ne obeshrabrujem, vec ti samo realno govorim. Sve sto pitas, naci ces ili na salteru u prizemlju, ili na drugom spratu kod sekretara odeljenja - Goce (pedagogija i andragojija) i Maje (psihologija).
Prebacivanje je moguce, ali moras jako da zapnes. Pretpostavljam da govoris o prebacivanju sa jedne na drugu grupu? Predmeti po godinama nisu isti (za navedene grupe) tako da moras da ocistis godinu i da das predmete sa grupe na koju zelis da predjes, da bi je u drugoj godini upisao u roku. Ali, ipak sve proveri kod navedenih osoba.

Pozdrav i puno uspeha u izboru. :D
 
zoranpetrovic84:
Da li ima nekoga da je na bilo kojoj grupi ili hoce da upise...?Kakav je odnos ovih smerova?Najtezi,najlaksi?Znam da je za upis def. najteza psihologija...da li neko ima liste za prijemih ispita?Da li je posle tesko prebaciti se itd...?
Hvala

Ja sam diplomirao na grupi za andragogiju, a kasnije magistrirao na grupi za psihologiju. Inace radim kao asistent na jednom fakultetu. Ni jedna od navedenih grupa nije lagana. U celini posmatrano, Filozofski fakultet uopste nije lak. Nadam se da te ne obeshrabrujem, vec ti samo realno govorim. Sve sto pitas, naci ces ili na salteru u prizemlju, ili na drugom spratu kod sekretara odeljenja - Goce (pedagogija i andragojija) i Maje (psihologija).
Prebacivanje je moguce, ali moras jako da zapnes. Pretpostavljam da govoris o prebacivanju sa jedne na drugu grupu? Predmeti po godinama nisu isti (za navedene grupe) tako da moras da ocistis godinu i da das predmete sa grupe na koju zelis da predjes, da bi je u drugoj godini upisao u roku. Ali, ipak sve proveri kod navedenih osoba.

Pozdrav i puno uspeha u izboru. :D
 
To sto se tice tezine,to me uopste ne plasi.Ali imam taj problem sto iz gimnazije nosim 30tak bodova i realno mislim da ne bi uspeo da udjem na psihologiju.Sta ti mislis da li je bolje onda da pokusam pedagogiju ili andragogiju...kakva su tvoja iskustva sto se tice zaposljenja?Sta bi mogao da radim sa andragogijom?To je nauka o coveku u zrelom dobu?Rad u starackom domu ili slicnim ustanovama?Da li bolja katedra za pedagogiju ili andragogiju...itd?
Izvini sto sam ti postavio ovoliko pitanja ali stvarno bi mi znacilo ako bi mogao da mi odgovoris
Hvala
p.s.ako hoces mozes i na mejl da mi pises zoranpetrovic84@yahoo.com
 
Cao,ja sam student andragogije i mogu ti reci da je u odnosu na psihologiju mnogo lakse.Stvarno bi ti savetovala da konkurises na andragogiju jer je i mnogo manja navala tako da u startu imas vece sanse da upadnes na budzet a posle mozes da se prebacis na neki drugi smer ako ti je to bas zelja.Sto se tice studija na andragogiji i predmeta verovatno si video u informatoru da ima dosta psihologije i da ima dosta opsteobrayovnih predmeta.Ono sto je svakom studentu mozda i najvaznije predmeta ima manje nego na drugim fakultetima, nemogu da kazem da su laki, neki su veoma obimni ali sve se svodi na teoriju i citanje gomile knjiga ali takvi su ti svi smerovi na filozofskom. Ja sam isto kao i vecina sa andragogije konkurisala na psihologiju ali nisam uspela da se upisem i iskreno da ti kazem ni malo se nekajem jer je ovo stvarno posao buducnosti i sto je najvaznije sa ovom diplomom imas mogucnost da radis u svim sferama zivota. Tako da ti toplo preporucujem da upises andragogiju i nadam se da cemo postati kolege.
P.S. pedagogioja je uzasni smor veruj mi.
 
zoranpetrovic84:
To sto se tice tezine,to me uopste ne plasi.Ali imam taj problem sto iz gimnazije nosim 30tak bodova i realno mislim da ne bi uspeo da udjem na psihologiju.Sta ti mislis da li je bolje onda da pokusam pedagogiju ili andragogiju...kakva su tvoja iskustva sto se tice zaposljenja?Sta bi mogao da radim sa andragogijom?To je nauka o coveku u zrelom dobu?Rad u starackom domu ili slicnim ustanovama?Da li bolja katedra za pedagogiju ili andragogiju...itd?
Izvini sto sam ti postavio ovoliko pitanja ali stvarno bi mi znacilo ako bi mogao da mi odgovoris
Hvala
p.s.ako hoces mozes i na mejl da mi pises zoranpetrovic84@yahoo.com

Izvini sto nisam bio tu ovih dana, pa nisam stigao da ti odgovorim, ali evo da pokusam sada.
Prosli put sam spomenuo da radim na jednom fakultetu kao asistent. Kao i vecina drugih studenata, sredinom '80-tih i ja nisam bas bio potpuno informisan sta je to tacno andragogija. Nameravao sam da upisem psihologiju i zavrsio na andragogiji, ali nisam zazalio (ne mislim na to sto sam kasnije magistrirao na psihologiji - radi se o prirodi posla). Znanja koja stices su veoma solidna i stvarno olaksavaju rad kasnije kada se zaposlis. Sada malo o zaposlenju. Na jednom predmetu (nije bitno koji) pokazao sam se veoma dobar (strasno me je interesovao i dobio sam 10, a to je bila prva desetka posle nekoliko godina) pa me je profesor angazovao kao demonstratora. Posle je jos jedan profesor cuo da sam ok pa me je i on angazovao na jos dva predmeta (radio sam malo u nastavi, a placali su me preko stud. zadruge). Kasnije su me "vrbovali" pri kraju studija da radim u jednoj poznatoj firmi - upravo na poslovima internog obrazovanja zaposlenih. To ti je jedan od mogucih poslova andragoga i slobodno ti mogu reci da je fenomenalan. Analiza potreba firme i potreba zaposlenih, istrazivanja, planiranja, organizacija. Mozes da budes sef kadrovske sluzbe, ili sluzbe za ljudske resurse (nakada se radi o istoj sluzbi, a nekada su razdvojene). Radio sam par meseci preko zadruge, a posle sam presao na jedna fakultet (za stalno).
Ovo o angazmanu na fakultetu sam ti ispricao samo radi toga da ti kazem da ako te to intresuje i ako volis taj posao, potrudi se i trud ce se isplatiti. Nije obicna floskula, vec primer iz licnog iskustva.
Nemoj, molim te, samo ovo da shvatis da sa ja nekakav "streber" i sl. To je opravdanje za one koji ne rade, da bi mogli da opravdaju svoje neznanje.
Filozofski fakultet "daje" ljude koji su stvarno kvalitetni po pitanju znanja. Kada se budes zaposlio, veoma ces brzo to uvideti.
- Dalje, mozes da radis svuda gde ima ljudi, koji su stariji od 18 godina (to je vec u domenu andragogije).
- Vrsta poslova: obrazovanje (edukacija), usavrsavanje znanja i vestina, organizacija raznovrsnih kurseva, planiranje, istrazivanja, organizacija, resocijalizacija (kazneno-popravne ustanove), itd.
- Organizacije: gotovo u svima. Radio i tv stanice (mediji), razne agencije za istrazivanje trzista i javnog mnjenja (veruj mi, presisaces po znanju one sa grupe za marketing sa ekonomskog fakulteta), vojska, policija, kazneno-popravne ustanove, zavodi za zaposljavanje, centri za socijalni rad, biblioteke, sportske ustanove, turisticke agencije, drzavne institucije (Vlada) itd, itd....

Pokojni premijer Z. Djindjic je strasno insistirao na permanentnom obrazovanju i usavrsavanju. I sam je u tome bio prvi. Bojim se da ovi novi na to sada nisu spremni, ali to ne umanjuje znacaj koja ova grupa ima i koji ce tek imati.

Ako volis da radis sa malom decom (u predskolskim ustanovama i osnovnoj skoli) i onom malo starijom (u srednjoj skoli), kao i sa onima koji su malo skrenuli preko ivice zakona (a imaju manje od 18 g.), onda je pedagogija za tebe. Inace, na grupi za pedagogiju ima vise devojaka.

Cini mi se da sam ranije rekao, ima dosta da se radi (narocito da se cita), ali sve to ima smisla.

Moram opet malo o zaposlenju. Moras samo jednu stvar da imas na umu. Posao nece pasti s neba. Nalazimo se u takvom periodu da ni sa cim ne mozemo biti sigurni. Medjutim, kao sto sam rekao, ako te zapaze, imas sanse. Komuniciraj sa ljudima kada budes isao na praksu, interesuj se, raspituj se. Od prve godine, pazljivo prati mogucnosti za kasniji rad. Ljudi grese kada misle da ce poceti da traze posao kada diplomiraju. Na fakultetu na kome radim, studenti obavljaju praksu od 1. godine, tokom sve 4 godine. Malo ovde, a malo u inostranstvu. Sema je ista, trude se k'o ludi kada odu na praksu, pa ih direktori i menadzeri zapazaju, ostvaruju kontakte, a kasnije ih samo pozovu da rade (naravno, kada se ispune zakonski uslovi - posle diplomiranja). Moj bivsi student (sjajan momak) radi na njujorskoj berzi. Mislis da je slucano otisao tamo i pitao ih da li imaju slobodno mesto? Da ne govorim o drugima.
Istu semu primenjuj i u slucaju andragogije. Nista ne prepustaj slucaju i da ga vreme odnose.

Dakle, ako si jos uvek zainteresovan, trk kod Goce na FF (2. sprat), ona je sekretar za pedagogiju i andragogiju, pa potrazi informator i raspitaj se. Jos bolje, popricaj sa nekim od studenata. Vrlo rado ce ti odgovoriti.

Zelim ti sve najbolje!

Pozdrav! :lol:
 
Da li ima nekoga da je na bilo kojoj grupi ili hoce da upise...?Kakav je odnos ovih smerova?Najtezi,najlaksi?Znam da je za upis def. najteza psihologija...da li neko ima liste za prijemih ispita?Da li je posle tesko prebaciti se itd...?
Hvala

Mene zanima da li neko zna da mi kaze da li je moguce prebacivanje sa pravnog fakulteta u Nisu na Filozofski fakultet, takodje Nis- smer Psihologija? Inace sam prva godina i dala sam na pravnom 5 ispita do sada.
Unapred zahvalna!
 

Back
Top