Bela kuga....

Afroo

Zaslužan član
Poruka
111.106
Ajde drage moje, malo me pokrenula ova tema o životinjama, a ja bih rado
čula od vas šta mislite o pretnji bele kuge...poznato je da je sve manje
beba....da se mladi parovi sve ređe opredeljuju da imaju decu, a i kada tu
odluku donesu, uglavnom se to svede na jedno dete. Posebna priča je
recimo Vojvodina (mislim na seosku sredinu)
...gde se nekako zarad očuvanja imovine i ne deljenja
iste...ostaje takođe na jednom detetu.....a opet u nekim jako siromašnim
krajevima...imamo porodice sa šestoro, sedmoro, čak devetoro dece!

Koliko razmišljate o deci koja su ostavljena negde usput, čije su majke
pobegle iz bolnice netragom, ili jednostavno nisu imale želju da se bave
mačinstvom...šta mislite da li one jednostavno nemaju majčinski osećaj
ili im je sloboda i život bez obaveza ispred rođenog deteta????

I naravno šta je sa očevima...ako su uopšte bili obavešteni o trudnoći
ili rođenju deteta?????
 
Razmišljala sam o ovome pre neko veče dok smo razgovarale.
Da li bi u slučaju trudnoće ( druge ) rodila il ne .
I prva misao mi je bila NEEEEEE!

Onda sam se proektovala u tu situaciju i shvatila da bi to bila teška odluka.
Jes da nisam za sve to još jednom ,al opet beba je beba, i mislim da je to nešto najdivnije na svetu i pored svih teškoća koje donosi.

Nisam za radjanje po svaku cenu , i ne opravdavam teoriju da svaka zena neophodno mora da rodi ako je trudna , al ako ima mogucnosti, nerava , dobre volje i onako generalno sredjen zivot a pri tom i potrebu da bude majka pa onda svakako treba roditi.

Al to je odluka koju svaka zena mora da donese natenane, sama sa sobom, koliko je god moguce neutralno.

Puno si pitanja postavila, ne znam vise ni sta si pitala , al znam da nije svaka zena za majku, i ne treba svaka zena da rodi, nekima je bolje da to ne rade nikad .

Zalosno je roditi dete i onda ga ostaviti drugima na cuvanje , zalosno je muciti ga , zanemarivati , zalosno je gledati u dete kao teret...azto pre sam za varijantu ne radjati nego to raditi tek da bi se radjalo.

Ali da bi se donela odluka o detetu treba biti mentalno i fizicki zreo a ja znam neke vrlo odrasle majke koje su psihicki nezrele . Najlakše je roditi dete , treba ga odgajiti i stvoriti coveka od njega , i to ne billo kakvog coveka , nego zdravog i stabilnog mentalno.
 
Meni je to tužno. Moje zapažanje po tom pitanju je da većinom oni koji imaju
braću i sestre, nekako odluče da imaju jedno dete, nisu svesni šta uskraćuju
svom detetu. Tužno mi je to zato što kad bi bolje razmislili, shvatili bi da nikavo
bogatstvo, ništa na svetu ne može nadomestiti sestru ili brata:(
 
Pa sad sta znam , draga afrodita , ja sam jedinica , i ne znam sta to znaci imati brata il sestru a samim tim ne znam ni sta propustam.
U suštini ne moze da ti nedostaje nesto sto ni ne znas da postoji.
Nemas svest o tome i samim tim nemas ni potrebu.
 
Slažem se Mirka...naravno da ne treba rađati po svaku cenu, i tačno da ima mnogih koje su rodile
samo zato što je to od nje očekivano, a ne zato što su to želele. Ali da li ste ikada bile u situaciji,
mislim da jeste, da čujete, neka bolje da on/ona ima sve, neću da mu nešto nedostaje kao meni.
To mi je definitivno najgluplja rečenica, niko nema sve, niti može imati sve....a sestra ili brat su
u nekom smislu sve..jer su oni za ceo život.....ne vidim šta TO može nadoknaditi???
 
e sem toga jedna od najvecih svetskih sila je Indija koja je jedna od najmnogoljudnijih
no svi mi gledamo individualne interese, dete treba hraniti, oblaciti, pa knjige....
ali Indijcima (Pojedinim) ocito ne smeta sto nemaju kupatilo, sto u indiji se umire od gladi....pa su svetska sila
nisam za preterivanje u bilo kom pogledu.Dakle ne volim, ali stvarno ne volim kad mi je komsinica ( drzi prodavnicu i zive u prostranojj kuci) pricala da ne zele drugo dete da se ne bi mucila oko porodjaja i nege deteta, ispadoh ja budala sto sam tada vec trudna sa drugim detetom
nisam ni za radjanje do u nedogled> 7 i vise dece.
PO mom misljenju najveci broj dece je 4. > za bogatase 4, oni koji mogu da priuste sve moguce uredjaje u kuci (nasinu za sudove, za susenje vesa, itd) i da plate kucnu pomocnicu......
 
Pa sad sta znam , draga afrodita , ja sam jedinica , i ne znam sta to znaci imati brata il sestru a samim tim ne znam ni sta propustam.
U suštini ne moze da ti nedostaje nesto sto ni ne znas da postoji.
Nemas svest o tome i samim tim nemas ni potrebu.

Jesi li ikad imala želju da imaš sestru ili brata...da li si nekad "zavidela" svojim
drugaricama koje uvek imaju sa kim da se igraju, dele odeću, šapuću uveče
o tome koga su videle i ko im se sviđa.....jesi li se nekad osećala usamljeno?
 
Ja sam mnogo puta naglas rekla jednu ovakvu recenicu: Bolje da budem srecna i smirena mama jednom detetu , nego histerična majka dvoje dece.
Trebam deci zdrava . Nemam ja ni mentalnih ni psihičkih kapaciteta za još jedno dete.

Prepoznala sam to kod sebe i necu da se lazem da sam sposobna za nestoo sto nisam .
Imam napade materinskog cesto, kad vidim bebu, kad je pomrisem , kad se setim nekih prelepih trenutaka sa mojim detetom , i sve je to slatko , al ja za sad nisam spremna na još jedan krug.
 
Apsolutno je na ženi odluka o rađanju dece, bez obzira na okruženje, pritiske ili bilo šta drugo.
Kao neko ko nije jedinac, ne smatram da se detetu koje nema sestru ili brata uskraćuje bilo šta.
Ne vidim ni zašto bi se to na taj način posmatralo, bitno je valjda da je dete srećno a srećno je ako
živi u porodici u kojoj su roditelji srećni.
Blagodeti toga da se ima brat ili sestra, neko spozna tek kad odraste a neko nikada, dok su deca mala
društvo za igru se može naći i u vrtiću.
Znam za dosta slučajeva da su žene rađale drugo dete "da im ne bude samo i jedinče", u stvari su
sebi olakšavale.. Kada dete malo odraste, starije dete mu je maltene vaspitač...
Čak i ne vidim čemu osuda? Možda neko ne želi, ne može iz raznih razloga, stvar je ličnog izbora.
 
Jesi li ikad imala želju da imaš sestru ili brata...da li si nekad "zavidela" svojim
drugaricama koje uvek imaju sa kim da se igraju, dele odeću, šapuću uveče
o tome koga su videle i ko im se sviđa.....jesi li se nekad osećala usamljeno?

Sad cete me razapeti na krst...ali odgovor na sva tvoja ptanja je NE !

Apsolutno nikada.:confused:
Imala sam toliko ljubavi , paznje , prijatelja da mi nije nikad smetalo sto kad padne noc spavam u sobi sama.

Ni kad sam porasla nije mi trebao niko, navikla sam na samocu .
Tako nekad tako i sad.
Samoziva sam do besvesti. :rumenko:

Al imam isto ljubavi prema svetu oko sebe kao i neko ko ima brata il sestru.
Emocija takodje , saosecanja....
To je valjda stvar vaspitanja i karaktera .
 
apsolutno mi nista ne smeta...za sada
samo me zanima, posto te "brine" ta famozna...bijela kuga
kako se, dakle - vlastitim primjerom, protiv iste boris? :)


Evo odgovoriću ti ja imam dvoje dece, a da sam još koji put uspela
da ostanem u drugom stanju sigurno bi imala i treće...znači nisam
neko ko samo priča....tek radi priče........a eto volela bi da mi ti
odgovoriš na sopstveneo pitanje...kako se ti boriš:think:
 
Slažem se Mirka...naravno da ne treba rađati po svaku cenu, i tačno da ima mnogih koje su rodile
samo zato što je to od nje očekivano, a ne zato što su to želele. Ali da li ste ikada bile u situaciji,
mislim da jeste, da čujete, neka bolje da on/ona ima sve, neću da mu nešto nedostaje kao meni.
To mi je definitivno najgluplja rečenica, niko nema sve, niti može imati sve....a sestra ili brat su
u nekom smislu sve..jer su oni za ceo život.....ne vidim šta TO može nadoknaditi???

Ovo nisam rekla...nista ne nadoknadjuje TO, jer ti to ni ne nedostaje .
Nemas tu vijugu u mozgu ukljucenu , pa ti nije ni problem .
 
Evo odgovoriću ti ja imam dvoje dece, a da sam još koji put uspela
da ostanem u drugom stanju sigurno bi imala i treće...znači nisam
neko ko samo priča....tek radi priče........a eto volela bi da mi ti
odgovoriš na sopstveneo pitanje...kako se ti boriš:think:

ja se ne borim jer

a) vrlo dobro znam da je ta prica o "bijeloj kugi" obicno propagandno njesra
b) nemam jos ni zelju i uvjete da imam djecu
c) nemam ni zelju ni potrebu drugim ljudima objasnjavati kako je bitno multiplicirati se zbog "bijele kuge" ili bilo cega drugog; drzim da je to njihova osobna stvar
d) ne mislim da je imati djecu neka narocita nagrada/postignuce/kazna...vec to smatram sastavnim, ali ne i neizostavnim, dijelom zivota...svake zivotinje pa i covjeka : )
 
Apsolutno je na ženi odluka o rađanju dece, bez obzira na okruženje, pritiske ili bilo šta drugo.
Kao neko ko nije jedinac, ne smatram da se detetu koje nema sestru ili brata uskraćuje bilo šta.
Ne vidim ni zašto bi se to na taj način posmatralo, bitno je valjda da je dete srećno a srećno je ako
živi u porodici u kojoj su roditelji srećni.
Blagodeti toga da se ima brat ili sestra, neko spozna tek kad odraste a neko nikada, dok su deca mala
društvo za igru se može naći i u vrtiću.
Znam za dosta slučajeva da su žene rađale drugo dete "da im ne bude samo i jedinče", u stvari su
sebi olakšavale.. Kada dete malo odraste, starije dete mu je maltene vaspitač...
Čak i ne vidim čemu osuda? Možda neko ne želi, ne može iz raznih razloga, stvar je ličnog izbora.

Nikog ja ne osluđujem, samo pitam za vaše mišljenje i stav o tome.

Mene je jednostavno zanimalo šta vi mislite da li je to u redu, da li je
normalno da neko ko ima sve moguće uslove da rodi bar još jedno dete
iz samo sebi znanih razloga to ne radi.....nekom je to noramalno, meni
nije.....iako nisam ni za kakvu prisilu ili nametanje tuđe volje, već me
samo zanima zar vam se to ne čini malo sebično....?
 
Ovo nisam rekla...nista ne nadoknadjuje TO, jer ti to ni ne nedostaje .
Nemas tu vijugu u mozgu ukljucenu , pa ti nije ni problem .

Nisi ti draga ja sam rekla.....meni jeste uvek iako sam imala sve
ono što si ti već nabrojala....imam i sada isto ali ipak mislim da mi
je nešto uskraćeno, što imaju i imali su moji prijatelji, a ja ne...:ok:
 
Dete se rađa ako ga žele oba roditelja, bez obzira šta imaju ili nemaju.
Nije sebično i ne vidim zašto bi bilo sebično imati jedno dete?

Sam naslov teme asocira na političku propagandu, nema mnogo veze sa onim što si pitala.

A sa druge strane, ako je već tako postavljena tema, bela kuga je nacionalno pitanje ne lično...
Ova država niti pomaže roditeljima, niti bilo kom svom građaninu da detetu pruži normalne uslove za
život.. Čemu onda priča o beloj kugi...
 

Back
Top