Bela kuga....

Pravo u centar ! Sve ti razumeš kad hoćeš ! :klap:


Moja prva i druga recenica u postu su u tesnoj vez , i nastavak su moje price o tome da je zadovoljna mama jedina prava mama , te da ja sa vise dece ne bi bila tak'a !

A drugo...ja bre necu da moje dete shvati da se svet ne vrti oko nje, ona ima 5 godina , sa 5 godina ceo svet i treba da se vrti oko nje...ima vremena da shvati to ...

Jes ti sa 5 znala da nisi centar sveta???

Aa,ja odma kazem da sam jedinica pa mi posle sve bude oprosteno...Priznas i molim lepo...;)
 
Toliko su mi se smučili svi mogući dušebrižnici koji sa svih mogućih medija upozoravaju na belu kugu, posebno pre izbora da neću više da mislim o tome. Ne misle na to oni koji treba, ne misle ni oni kojima je navodno stalo do nataliteta a kao mogu nešto da učine. Baš me briga za belu kugu. To je jedina sebičnost koju mogu sebi da pripišem na tu temu.
Imam još par dana do porođaja, drugog. Šta mi je sve na pameti, kako se osećam, koliko nesigurnosti i neizvesnosti. Da li ću umati za osnovnu egzistenciju? Da li ću moći da obezbedim deci što bolje školovanje? Šta će biti ako bude..........
Odluka o rađanju pripada samo meni. U ovu državu nemam poverenja i mislim da ona nikoga ne može podstaći da rodi dete. Znači isključivo samo moja želja da imam više od jednog deteta.
 
Pa to ti pričam.
I ja sam jedinica al se to na meni osim u kolicini novca koji volim da potrosim , ne vidi.
Tu i tamo iskoči po neki hir al generalno nisam nista degenerisanija nego ovi sto imaju bracu i sestre.
A sa 5 i 7 i 21 sam bila centar sveta svojih roditelja a da budem iskrena i sa 30 sam :)

Mirka, da se ne lažemo i ja sam centar svojih roditelja! I uvek ću biti! Sva deca bi trebalo da budu centar svojih roditelja! Ja pričam o centru ''sveta'' o egoizmu, sebičnosti i svemu ostalome ali ne zato da bi nekome učinili nažao, nego jednostavno jer ne shvataju da nekoga povređuju svojom sebičnošću. To ne shvatanje DRUGOG je problem, još od antičkih filozofa do danas :mrgreen:
 
Toliko su mi se smučili svi mogući dušebrižnici koji sa svih mogućih medija upozoravaju na belu kugu, posebno pre izbora da neću više da mislim o tome. Ne misle na to oni koji treba, ne misle ni oni kojima je navodno stalo do nataliteta a kao mogu nešto da učine. Baš me briga za belu kugu. To je jedina sebičnost koju mogu sebi da pripišem na tu temu.
Imam još par dana do porođaja, drugog. Šta mi je sve na pameti, kako se osećam, koliko nesigurnosti i neizvesnosti. Da li ću umati za osnovnu egzistenciju? Da li ću moći da obezbedim deci što bolje školovanje? Šta će biti ako bude..........
Odluka o rađanju pripada samo meni. U ovu državu nemam poverenja i mislim da ona nikoga ne može podstaći da rodi dete. Znači isključivo samo moja želja da imam više od jednog deteta.
I svaka ti cast...:klap:
 
A drugo...ja bre necu da moje dete shvati da se svet ne vrti oko nje, ona ima 5 godina , sa 5 godina ceo svet i treba da se vrti oko nje...ima vremena da shvati to ...

Jes ti sa 5 znala da nisi centar sveta???

..ja jesam..sa 5 godina sam shvatila da se bebe prave iz smeshne i slatke ljubavi
mame i tate, da rastu dugo u maminom stomaku,
da se chekaju i vole pre nego shto ih mozesh videti...

..sa pet godina sam videla kako izgleda, mirishe i zvuchi chovek u svom zachetku,
koliko je vremena, volje i osmeha potrebno svakodnevno uloziti u njega..

..nikada nisam ni pomishljala da je to vreme ukradeno meni..
..bilo mi je fascinantno da sam i ja tako plakala, mrshtila se, gugutala i smejala se,
a sad sam tako velika.. :lol:
..bilo mi je drago da vidim na drugome kako sam ja zapochela svoj zivot..
..to vreme koje smo posvecivali tom chupavom drekavcu je bilo neshto najchudnije'
i najlepshe shto sam dozivela do polaska u shkolu..

..ponovili oni to opet, kad sam imala 10-11..vec vidjeno.. :lol:
..pustila sam seku da se ishchudjava i treperi od ponosa...
 
Mirka, da se ne lažemo i ja sam centar svojih roditelja! I uvek ću biti! Sva deca bi trebalo da budu centar svojih roditelja! Ja pričam o centru ''sveta'' o egoizmu, sebičnosti i svemu ostalome ali ne zato da bi nekome učinili nažao, nego jednostavno jer ne shvataju da nekoga povređuju svojom sebičnošću. To ne shvatanje DRUGOG je problem, još od antičkih filozofa do danas :mrgreen:

Shvatila sam, al za to ti ne treba brat il sestra ...
Ne moras biti egoista ni sebicnjak ako si jedinac.
Kazem ti , ja sam drugovala sam 7 dece , delila kinder jaje na 8 delova, i cokoladnu bananicu- sve ravnopravno.

Sustina je u vaspitanju a ne broju dece u tome se svakako ti i ja slazemo.
Jedina razlika ej sto ti zelis puno dece a ja ne.
 
..ja jesam..sa 5 godina sam shvatila da se bebe prave iz smeshne i slatke ljubavi
mame i tate, da rastu dugo u maminom stomaku,
da se chekaju i vole pre nego shto ih mozesh videti...

..sa pet godina sam videla kako izgleda, mirishe i zvuchi chovek u svom zachetku,
koliko je vremena, volje i osmeha potrebno svakodnevno uloziti u njega..

..nikada nisam ni pomishljala da je to vreme ukradeno meni..
..bilo mi je fascinantno da sam i ja tako plakala, mrshtila se, gugutala i smejala se,
a sad sam tako velika.. :lol:
..bilo mi je drago da vidim na drugome kako sam ja zapochela svoj zivot..
..to vreme koje smo posvecivali tom chupavom drekavcu je bilo neshto najchudnije'
i najlepshe shto sam dozivela do polaska u shkolu..

..ponovili oni to opet, kad sam imala 10-11..vec vidjeno.. :lol:
..pustila sam seku da se ishchudjava i treperi od ponosa...

:) Slatko !
 
Shvatila sam, al za to ti ne treba brat il sestra ...
Ne moras biti egoista ni sebicnjak ako si jedinac.
Kazem ti , ja sam drugovala sam 7 dece , delila kinder jaje na 8 delova, i cokoladnu bananicu- sve ravnopravno.

Sustina je u vaspitanju a ne broju dece u tome se svakako ti i ja slazemo.
Jedina razlika ej sto ti zelis puno dece a ja ne.

Ne moraš naravno, vi'š kako ja nisam! :hahaha:
Nego, kad smo kod kinder jajeta, ja moooram da offtopicujem: ja i moj brat od strica (koji btw ima mlađu sestru) klinci... moja keva nam kupi po kinder jaje, ja moje morala da otvorim da vidim igračku, keva kaže može al da podelite a njegovo ćete posle večere... ja kažem važi... tako i bi... pomažem ja mami oko večere u kuhinji a moj bata se sakrio u sobi ispod stola i pojeo SAM CELO kinder jaje! :eek: :otkacio: I dan danas mu to zameram :rotf: (a čini mi se i moja mama sebi!)
 
Tema je preopsirna.

Za ostalo sam bila ozbiljna.Nije svako tako human.:ok:

To je cisto zelja Jeco. Da se desi, skoro je nemoguce, jer kao sto kazes potrebni su im posebni uslovi, i citava ekipa ljudi da bi se odgajilo dete sa posebnim potrebama. Ali, to bih smatrala kao uspeh, odgajiti i integrisati takvo dete u drustvo.

Samo se nadam da nisam uvredila autorku teme, a stvarno mislim da je u najmanju ruku tema pipljiva.. pitati nekoga zasto nema vise ili uopste nema i ne zeli decu je nezahvalno, i previse licno pitanje. Tesko da se neko ne uvredi takvim pitanjem.
 
To je cisto zelja Jeco. Da se desi, skoro je nemoguce, jer kao sto kazes potrebni su im posebni uslovi, i citava ekipa ljudi da bi se odgajilo dete sa posebnim potrebama. Ali, to bih smatrala kao uspeh, odgajiti i integrisati takvo dete u drustvo.

Samo se nadam da nisam uvredila autorku teme, a stvarno mislim da je u najmanju ruku tema pipljiva.. pitati nekoga zasto nema vise ili uopste nema i ne zeli decu je nezahvalno, i previse licno pitanje. Tesko da se neko ne uvredi takvim pitanjem.

Ne nisi me uvredila Saro..a, ne mislim da je išta ružno u tom pitanju, niko ovde ni na
šta ne tera. Znači ko neće čak ne mora ni da piše na temi!

Smatram da svako ko želi, može i ima iole uslova treba da ima i decu. Da li će to biti
u 20 što lično mislim da je rano...ili u 35 po meni malo kasno....ali to je izbor svake od
naš. Koliko dece će imati takođe je odluka svake žene ponaosob ili bi tako trebalo da
bude...a ja znam i suprotne situacije, gde se ako misli da ostane u braku ama baš ništa
ne pita...ima da rađa naročito dok ne rodi muško dete, pa taman joj to zadnje bilo. Na žalost ali tako je, samo mi nemojte reći da o tome nikad niste čule, ali moguće, prihvatam i tu mogućnost.

Mene je jednostavno zanimalo vaše mišljene o svemu tome, ako ga imate, šta vi
osećate kada su u pitanju deca.....da se malo podsetimo, zbog ne mogućnosti rađanja
ili još bliže rečeno ne ostajanja u drugom stanju, čak je i država organizovala pesplatnu
vantelesnu oplodnju za parove koji to žele (inače za mnoge nemoguća misija zbog nedostatka novca)....a opet ima jako puno parova koji ne žele decu, da li oboje ili samo
jedno....jednostavno ih ne žele, nisu spremni, ne osećaju potrebu da ih imaju iz ko zna
kojih razloga.

Zaista ne vidim u čemu je to tema toliko uvredljiva, ili je pitanje toliko komplikovano,
nisam pitala kako se pravi spejs šatl to me ne zanima...eto ovo me je zanimalo i
u čemu je tolika muka....čemu toliki jed...i ljutnja na jedno obično životno pitanje:think:
 
ako budem imala dece radjacu ih samo i iskljucivo jer to zelim,a ne zbog drzave ili bele kuge.
niti se drzava brine o meni nit mogu na istu da se oslonim,pa da bih ja morala da uzvratim ili bar osecala potrebu za tim radjajuci devet jugovica,a kad su u pitanju ljudi ja sam uvek za reciprocitet :)
 
Ajde drage moje, malo me pokrenula ova tema o životinjama, a ja bih rado
čula od vas šta mislite o pretnji bele kuge...poznato je da je sve manje
beba....da se mladi parovi sve ređe opredeljuju da imaju decu, a i kada tu
odluku donesu, uglavnom se to svede na jedno dete. Posebna priča je
recimo Vojvodina (mislim na seosku sredinu)
...gde se nekako zarad očuvanja imovine i ne deljenja
iste...ostaje takođe na jednom detetu.....a opet u nekim jako siromašnim
krajevima...imamo porodice sa šestoro, sedmoro, čak devetoro dece!

Koliko razmišljate o deci koja su ostavljena negde usput, čije su majke
pobegle iz bolnice netragom, ili jednostavno nisu imale želju da se bave
mačinstvom...šta mislite da li one jednostavno nemaju majčinski osećaj
ili im je sloboda i život bez obaveza ispred rođenog deteta????

I naravno šta je sa očevima...ako su uopšte bili obavešteni o trudnoći
ili rođenju deteta?????

Afri,

lepo je od tebe sto o tome mislis, ali ja kazem - neka PRVO DRZAVA MISLI O TOME, PA CU ONDA I JA
Toliko od mene, jer ja radjam decu sebi i mi treba da ih podizemo, a posto samo mi zanmo KAKO onda ce iskljucivo NASA biti i odluka
To sto oni koji treba nece da se pozabave ovim pitanjem, mene savrseno ne zanima:manikir:
Imam ja vaznija posla od bavljenja globalnim problemima, i dobro je sto sam to shvatila
 
Ajde drage moje, malo me pokrenula ova tema o životinjama, a ja bih rado
čula od vas šta mislite o pretnji bele kuge...poznato je da je sve manje
beba....da se mladi parovi sve ređe opredeljuju da imaju decu, a i kada tu
odluku donesu, uglavnom se to svede na jedno dete. Posebna priča je
recimo Vojvodina (mislim na seosku sredinu)
...gde se nekako zarad očuvanja imovine i ne deljenja
iste...ostaje takođe na jednom detetu.....a opet u nekim jako siromašnim
krajevima...imamo porodice sa šestoro, sedmoro, čak devetoro dece!

Koliko razmišljate o deci koja su ostavljena negde usput, čije su majke
pobegle iz bolnice netragom, ili jednostavno nisu imale želju da se bave
mačinstvom...šta mislite da li one jednostavno nemaju majčinski osećaj
ili im je sloboda i život bez obaveza ispred rođenog deteta????

I naravno šta je sa očevima...ako su uopšte bili obavešteni o trudnoći
ili rođenju deteta?????

Citacu kasnije,reko' prvo da odgovorim na temu....

Rodila sam dva andjela....s tim sto priznajem da mi je trebao duzi period da se odlucim za drugu bebu...uticalo je vise razloga....prvenstveno strah,pa finansije....nije da se nije imalo,samo nisam zeljela da prvo dijete trpi zbog rodjenja drugog....zelim da im pruzim jedan normalan zivot....danas nije ko nekad....mi nismo bili zahtjevna djeca,nije bilo neke skupe mode pa ni hirova za tehniku ....kako nas je Tito ucio "nema razlike u odjevanju......":mrgreen:....normalno razlike je uvijek bilo,znalo se ko ima a ko ne....
Cinjenica je da se brzo zivi,godine prodjose u nekoj jurnjavi,trkom za novcem,poslom....prvenstveno ja sam djecu zapostavila ne bi li im pruzila sve....shvatila sam da to "sve" nema neko znacenje kao kad se skupimo porodicno,shvatila sam da im je najdragocenije to vrijeme provedeno zajedno....
Da se vratim na konkretno....zacrtali smo dvoje i tako je....ne mogu reci da ne zelim trece dijete,kad sam vidjela sestrica onakog lepotana,pa sve mi neka milina oko srca,rodi se u meni taj osjecaj....a opet ovako svjesno kazem NE....

Gledajuci i citajuci o siromasnim porodicama sa gomilom djece,kazem svi su ko lucici,a opet mi zao jer nemaju ono sto moja djeca imaju,a osnovno nemaju(u vecini slucaja)pravo djetinjstvo,vaspitanje,pogled na zivot,mogucnosti izbora....mozda grijesim ne znam....
'Ajd sad da se sjetim vremena kad sam bila mala.....moji imaju nas 4,ali vecina roditelja tada stalo je na jedno,dvoje.....cini mi se da danas vise znam mladjih koji imaju vise djece....koliko je nekad mladih otislo vani,njihovi potomci sigurno nece doci ovdje osnivati porodicu,pocev od moje sestricine,sta ce nju vuci da dodje u njenu domovinu....sestru mozda i hoce po stare dane,ali.....
U takvoj drzavi zivimo,ko moze i zna za bolje tamo ide,i to je normalno.....a posebno kad smo roditelji,djeca su nam prioritet......cemu moje da ucim?...o bratstvu i jedinstvu?....o iscekivanju boljeg zivota?....NE...........vec ih ucim da je svijet veliki i da ne treba sjedati zacauren iz nekih patriotskih i nostalgicnih osjecaja....ne "tjeram" ih odavde vec treba da znaju da imaju izbor.....

A majke koje ostave svoje cedo...mozda ima neka koju bih mogla razumjeti jer realno razni su razlozi,ne opravdavam,sve je pitanje na koji nacin i zasto.........a koliko je upravo slucaja cedomorstva...tu uvijek pitam ZASTO????.....ako vec ne smije,ne moze itd.....neka ga uvije u cebence i odnese u bolnicu,dom,pred necija vrata.....zar ono nema prava na zivot...............................................

Uh napisah dosta,a kao da nista nisam napisala...teske su ovo price,teski osjecaji.....
 
Slažem se Mirka...naravno da ne treba rađati po svaku cenu, i tačno da ima mnogih koje su rodile
samo zato što je to od nje očekivano, a ne zato što su to želele. Ali da li ste ikada bile u situaciji,
mislim da jeste, da čujete, neka bolje da on/ona ima sve, neću da mu nešto nedostaje kao meni.
To mi je definitivno najgluplja rečenica, niko nema sve, niti može imati sve....a sestra ili brat su
u nekom smislu sve..jer su oni za ceo život.....ne vidim šta TO može nadoknaditi???

mnogo toga, veruj mi! videla sam toliko loših porodičnih odnosa na relaciji brat-sestra ili brat-brat da mi je drago što sam jedinica!
meni brat ili sestra nikad nisu nedostajali, čak ni kad sam bila mala. nisam razmažena, ne uklapam se u šablon, odnosno predrasude o jedincima. sve je stvar vaspitanja.
bela kuga kao sociološki fenomen, odnosno problem me ni najmanje ne dotiče i mislim da država ima krajnje licemeran pristup problemu što u meni izazviva dodatni revolt. kada bismo svi čekali savršene uslove za proširenje porodice, ne bismo ih dočekali, od države posebno. To je stvar ličnog izbora i odluke. Ja sam dete rodila u najgorim mogućim uslovima, ali uslovi tada nisu predstavljali bitan faktor u mojoj odluci da rodim dete. Sada kad gotovo imam savršene uslove, ne želim više da rađam. Jednostavno, osećam da sam zaokružila sve bitne celine u životu i savršeno sam zadovoljna. Ja kao jedinka ne želim da brinem državne i globalne brige, moj sopstveni univerzum mi je sasvim dovoljan.
 
mnogo toga, veruj mi! videla sam toliko loših porodičnih odnosa na relaciji brat-sestra ili brat-brat da mi je drago što sam jedinica!meni brat ili sestra nikad nisu nedostajali, čak ni kad sam bila mala. nisam razmažena, ne uklapam se u šablon, odnosno predrasude o jedincima. sve je stvar vaspitanja.
bela kuga kao sociološki fenomen, odnosno problem me ni najmanje ne dotiče i mislim da država ima krajnje licemeran pristup problemu što u meni izazviva dodatni revolt. kada bismo svi čekali savršene uslove za proširenje porodice, ne bismo ih dočekali, od države posebno. To je stvar ličnog izbora i odluke. Ja sam dete rodila u najgorim mogućim uslovima, ali uslovi tada nisu predstavljali bitan faktor u mojoj odluci da rodim dete. Sada kad gotovo imam savršene uslove, ne želim više da rađam. Jednostavno, osećam da sam zaokružila sve bitne celine u životu i savršeno sam zadovoljna. Ja kao jedinka ne želim da brinem državne i globalne brige, moj sopstveni univerzum mi je sasvim dovoljan.

A odnosa roditelj - dete??? Mislim da izuzeci ne potvrđuju pravilo... :think:
 
A odnosa roditelj - dete??? Mislim da izuzeci ne potvrđuju pravilo... :think:
Imam toliko primera iz bliže okoline, uključujući i mog muža i njegov odnos sa rođenim bratom, da bih rekla da to skoro postaje pravilo, a ne izuzetak. Govorim samo o slučajevima koje znam. Meni je to stvarno tužno, ej, najbliža porodica-pa onda vidiš kako se zakrve oko 50 kvadrata stana pokojnih roditelja, ne pričaju godinama zbog ostavinske rasprave itd.
 
Imam toliko primera iz bliže okoline, uključujući i mog muža i njegov odnos sa rođenim bratom, da bih rekla da to skoro postaje pravilo, a ne izuzetak. Govorim samo o slučajevima koje znam. Meni je to stvarno tužno, ej, najbliža porodica-pa onda vidiš kako se zakrve oko 50 kvadrata stana pokojnih roditelja, ne pričaju godinama zbog ostavinske rasprave itd.

To može pričati i osoba koja nije upoznala svog npr. oca... ''Bolje što ga ne znam, znaš koliko se često dešava da otac siluje ćerku ili bije ženu...''
Mislim, meni su te priče spooky i za takve stvari su krivi isključivo roditelji... kako seješ tako ćeš i da žanješ!
 

Back
Top