Bela kuga....

Mirče....ja nemam ništa protiv tvoje odluke i tvog stava, već sam ti rekla
da poštujem što si iskrena i mogu da te razumem, ali isto tako znam
mnogo žena koje su rizikovale život da bi rodile BAR jedno dete i nije im
uspelo.....neke nisu preživele, neke nisu uspele da donesu trudnoću do
kraja.....a opet ima toliko žena koje sve to mogu a ne žele....mene zanima
zašto????

Nisam ja ovde neko ko će bilo koga da osuđuje, zašto ima jedno ili
petoro već samo pitam, i zanimaju me vaša mišljenja o tome...zašto neko ne želi
da ima decu, ili zašto onaj ko ima može da ga ostavi....ma imam hiljadu
zašto???

Ne sekiraj se Afro mi ovde pricamo ne svadjamo se, barja ne.
Ovo su stvari koje sam prezvakala naglas vec toliko puta u realu.

Samo mislim da si pogresno postavila temu...nije ovo pitanje bele kuge , nego odluke da li imati vise dece il ne .

Bela kuga je neka druga tema. :)
 
Da, ali nece biti cistokrvni srbi a pocela si temu sa tim da nam nacija odlazi u bestraga.
I ako se mesas drugim zenama u izbor, sta te onda sprecava da se mesas svojoj deci u izbor?

Ne nikom se ja ne mešam u izbor moje pitanje je bilo šta mislite o tome, a to što
ja imam osećaj pripadnosti nekoj naciji, smatram da je sasvim uredu to je moj lični
izbor....kao što je izbor svake od vas koliko ćete dece imati i da li ćete ih imati.

Ako moja deca ne budu imala taj osećaj koji imam ja, opet ti ponavljam ja se neću
mešati..mogu da razgovaram sa njima....i da im navedem neke razloge zbog kojih
ja možda ne bih bila najzadovoljnija njihovim izborom...ali ako budem videla da je
u pitanju čista i iskrena ljubav.....sigurno ih neću ometati u njihovoj sreći nikada.
 
Mirče....ja nemam ništa protiv tvoje odluke i tvog stava, već sam ti rekla
da poštujem što si iskrena i mogu da te razumem, ali isto tako znam
mnogo žena koje su rizikovale život da bi rodile BAR jedno dete i nije im
uspelo.....neke nisu preživele, neke nisu uspele da donesu trudnoću do
kraja.....a opet ima toliko žena koje sve to mogu a ne žele....mene zanima
zašto????

Uuuuuu, brate. :confused: Sad stvarno preterujes u morbidarijama, ali stvarno.

Evo ja cu da ti kazem posto nemam decu niti ih planiram ovog momenta. Imam pare, imam i uslove ali nije uvek do "uslova" za koje se tako kacite.
Necu i ne zelim dete sad jer hocu da radim druge stvari u zivotu. Hocu bolji posao i hocu da idem na post-doktorske studije na mnogo dobrom fakultetu (kad kazem dobar, onda mislim najbolji. Ne znam da li cu uopste da prodjem ali do mene je da probam - Harvard, Princeton...itd). I uopste nemam zelju da se bavim drugim bicem sad, niti smatram da sam u fazi kad to mogu dobro da radim. Ne sto sam sebicna i hladna kucka, nego sto nesto drugo zaista zelim i ne zelim da jedno jutro osvanem frustrirana i da se pitam sta bi bilo da sam zaista probala ono sto sam zelela.
Kao sto vidis, ljudi imaju drugacije zelje. Meni je sasvim jasno zasto neko ima troje dece, ali mi nije jasno zasto ljudi smatraju da zena postoji samo da bi radjala. I da joj je to osnovna funkcija i kad to ne zeli (u ovom momentu!), onda znaci da nesto nije u redu sa njom.
Mozda sam ja samo realna i znam koliko mogu da dam a koliko ne mogu. I kako onda neko drugi moze da prica u moje ime i da zna sta mi je u glavi?
 
Ne sekiraj se Afro mi ovde pricamo ne svadjamo se, barja ne.
Ovo su stvari koje sam prezvakala naglas vec toliko puta u realu.

Samo mislim da si pogresno postavila temu...nije ovo pitanje bele kuge , nego odluke da li imati vise dece il ne .

Bela kuga je neka druga tema. :)

Ne naravno da se ne svađamo....ja ovo smatram samo razmenom mišljena i
stavova.....ništa više od toga.

Moguće da si u pravu..ma ne moguće sigurno....naslov teme je trebao biti
drugačiji...ali ajde sad......neka šta je tu je......:)

Meni jedino smeta što neko ne želi da shvati to što sam ja pitala iako je
naslov teme takav kakav je.....već želja za decom i ajde još jednom da
ponovim, kako neko ko već rodi dete MOŽE DA GA OSTAVI....:eek:
 
Uuuuuu, brate. :confused: Sad stvarno preterujes u morbidarijama, ali stvarno.

Evo ja cu da ti kazem posto nemam decu niti ih planiram ovog momenta. Imam pare, imam i uslove ali nije uvek do "uslova" za koje se tako kacite.
Necu i ne zelim dete sad jer hocu da radim druge stvari u zivotu. Hocu bolji posao i hocu da idem na post-doktorske studije na mnogo dobrom fakultetu (kad kazem dobar, onda mislim najbolji. Ne znam da li cu uopste da prodjem ali do mene je da probam - Harvard, Princeton...itd). I uopste nemam zelju da se bavim drugim bicem sad, niti smatram da sam u fazi kad to mogu dobro da radim. Ne sto sam sebicna i hladna kucka, nego sto nesto drugo zaista zelim i ne zelim da jedno jutro osvanem frustrirana i da se pitam sta bi bilo da sam zaista probala ono sto sam zelela.
Kao sto vidis, ljudi imaju drugacije zelje. Meni je sasvim jasno zasto neko ima troje dece, ali mi nije jasno zasto ljudi smatraju da zena postoji samo da bi radjala. I da joj je to osnovna funkcija i kad to ne zeli (u ovom momentu!), onda znaci da nesto nije u redu sa njom.
Mozda sam ja samo realna i znam koliko mogu da dam a koliko ne mogu. I kako onda neko drugi moze da prica u moje ime i da zna sta mi je u glavi?

Vidi ovo gore je previše grubo...bar što se mene tiče.
Niko tebe ne tera ni na šta, niti to želi, tebi je na prvom mestu karijera i to je tvoj izbor
da li sam ja rekla da TI moraš da rodiš dete, jesam li rekla da si TI loša zbog toga?

Ali iz tebe izbija srdžba od samog početka teme, zašto pitam se? Što se mene
tiče ti možeš graditi svoj život kako želiš,i ja ti mogu poželeti sreću u tome, ali
ti ćeš opet sve okrenuti naglavačke...tako da se nikako nećemo naći na istoj
talasnoj dužini.

Pa prema tome ne vidim razloga za sve ovo......očigledno ili nećeš ili ne želiš
da shvatiš poentu pitanja.
 
Vidi ovo gore je previše grubo...bar što se mene tiče.
Niko tebe ne tera ni na šta, niti to želi, tebi je na prvom mestu karijera i to je tvoj izbor
da li sam ja rekla da TI moraš da rodiš dete, jesam li rekla da si TI loša zbog toga?

Ali iz tebe izbija srdžba od samog početka teme, zašto pitam se? Što se mene
tiče ti možeš graditi svoj život kako želiš,i ja ti mogu poželeti sreću u tome, ali
ti ćeš opet sve okrenuti naglavačke...tako da se nikako nećemo naći na istoj
talasnoj dužini.

Pa prema tome ne vidim razloga za sve ovo......očigledno ili nećeš ili ne želiš
da shvatiš poentu pitanja.

Shvatam ja tvoju poentu a mogu i da ti objasnim odakle ide ljutnja kod mene. U pravu si, ljute me ovakve teme. Jer, svaki put kad se pomene doprinos zene svojoj naciji/planeti zemlji/stagod, to su uvek deca. Zasto nikad nikome ne padne na pamet da doprinos moze da bude i drugaciji - intelektualni, obrazovni...itd?
A ljutnja ima davne korene, nisi ti kriva. :D
Na mom fakultetu sam jednom cula jednog profesora da kaze da su zene samo za to da radjaju decu. Kad bi devojka magistrirala ili doktorirala, njegovo prvo pitanje bi bilo "I dobro, kad se udajes?". Da sam se bila zainatila, taj profesor bi po svim zakonima trebalo da izgubi posao! Jer, to je tipicno sovinisticko sikaniranje koje ne bi vise trebalo da bude dozvoljeno (i nije, kaznjivo je, barem ovde). I nije to rekao prodavacici u kafeteriji ili cistacici, nego namerno devojci koja je upravo dobila diplomu.
Sta to znaci, moze li neko da mi objasni? Da li samo postojimo da radjamo decu a sve ostalo je nadobudno zaludjivanje? Kako to da niko ne juri muskarce da prave decu i niko ne prevrce ocima kad oni zele da se obrazuju i da imaju karijeru?
Zasto zena i dalje mora da se bori sa ovakvim predrasudama i da se dokazuje duplo vise nego muskarac? I sto mora da joj se prilepi etiketa ako nije rodila do 25-te i to troje?
Odgovori mi na ova pitanja, molim te.
 
Shvatam ja tvoju poentu a mogu i da ti objasnim odakle ide ljutnja kod mene. U pravu si, ljute me ovakve teme. Jer, svaki put kad se pomene doprinos zene svojoj naciji/planeti zemlji/stagod, to su uvek deca. Zasto nikad nikome ne padne na pamet da doprinos moze da bude i drugaciji - intelektualni, obrazovni...itd?
A ljutnja ima davne korene, nisi ti kriva. :D
Na mom fakultetu sam jednom cula jednog profesora da kaze da su zene samo za to da radjaju decu. Kad bi devojka magistrirala ili doktorirala, njegovo prvo pitanje bi bilo "I dobro, kad se udajes?". Da sam se bila zainatila, taj profesor bi po svim zakonima trebalo da izgubi posao! Jer, to je tipicno sovinisticko sikaniranje koje ne bi vise trebalo da bude dozvoljeno (i nije, kaznjivo je, barem ovde). I nije to rekao prodavacici u kafeteriji ili cistacici, nego namerno devojci koja je upravo dobila diplomu.
Sta to znaci, moze li neko da mi objasni? Da li samo postojimo da radjamo decu a sve ostalo je nadobudno zaludjivanje? Kako to da niko ne juri muskarce da prave decu i niko ne prevrce ocima kad oni zele da se obrazuju i da imaju karijeru?
Zasto zena i dalje mora da se bori sa ovakvim predrasudama i da se dokazuje duplo vise nego muskarac? I sto mora da joj se prilepi etiketa ako nije rodila do 25-te i to troje?
Odgovori mi na ova pitanja, molim te.

Ajde od ovog zadnjeg, ja do 25-te nisam rodila ni jedno.
Ne mislim da je žena samo mašina za rađanje i produžetak vrste, nikako, naravno
da želim da se svako žensko dete obrazuje koliko god ono to želi, da svaku devojčicu
treba podsticati i kad ne želi da uči i usavršava se, baš možda iz tog razloga koji si
ti navela. Da je nebi smatrali nekom nižom vrstom. Mogu sve to što si navela da razumem, i da shvatim tvoju ljutnju na tog profesora, da to jeste onako pravi muški
sebični šovinizam. Ti živiš tu gde živiš, drugačija su merila, stavovi mada ja imam
prijateljicu koja živi tu negde blizu tebe, završila je fakultet, radi i ima čak četvoro
dece.......ona mi isto tako isijava neku unutrašnju sreću koju dugo nisam videla.

Već sam rekla svi smo mi različiti....i sreća da je tako. Lepo je da možemo razmeniti
mišljenja, stavove, poglede na život i svet.

Moja namera nije bila niti da nekog povredim, niti da osudim, već samo da saznam
šta mislite o tome. Ne bih volela da ovo ode u krivom smeru.

Ako ode i ako mi se učini da se ovde svađamo, a ja to sigurno ne želim,
zamoliću moderatora da zatovri temu....i svi sretni, svako sa svojim željama
shvatanjima i da se ne ponavljam.

Nadam se da smo se sada malo bolje razumele:think:
 
Shvatam ja tvoju poentu a mogu i da ti objasnim odakle ide ljutnja kod mene. U pravu si, ljute me ovakve teme. Jer, svaki put kad se pomene doprinos zene svojoj naciji/planeti zemlji/stagod, to su uvek deca. Zasto nikad nikome ne padne na pamet da doprinos moze da bude i drugaciji - intelektualni, obrazovni...itd?
A ljutnja ima davne korene, nisi ti kriva. :D
Na mom fakultetu sam jednom cula jednog profesora da kaze da su zene samo za to da radjaju decu. Kad bi devojka magistrirala ili doktorirala, njegovo prvo pitanje bi bilo "I dobro, kad se udajes?". Da sam se bila zainatila, taj profesor bi po svim zakonima trebalo da izgubi posao! Jer, to je tipicno sovinisticko sikaniranje koje ne bi vise trebalo da bude dozvoljeno (i nije, kaznjivo je, barem ovde). I nije to rekao prodavacici u kafeteriji ili cistacici, nego namerno devojci koja je upravo dobila diplomu.
Sta to znaci, moze li neko da mi objasni? Da li samo postojimo da radjamo decu a sve ostalo je nadobudno zaludjivanje? Kako to da niko ne juri muskarce da prave decu i niko ne prevrce ocima kad oni zele da se obrazuju i da imaju karijeru?
Zasto zena i dalje mora da se bori sa ovakvim predrasudama i da se dokazuje duplo vise nego muskarac? I sto mora da joj se prilepi etiketa ako nije rodila do 25-te i to troje?
Odgovori mi na ova pitanja, molim te.

jao nemo se nrviras, takvih pitanja ce uvek biti
taj prof je ljakse
al ti si nesto, tj mnogo postigla u zivotu, koliko sam shvatila doktorirala si
al kad zena nema ni osnovnu skolu, ni decu,meni se cini da nije nista postigla,al bas nista
Ili mozda gresim:think:
 
Slažem se!
Jer porođaj istrpi samo žena:rtfm:

:eek:
Pa ako je to samo problem,onda bolje da ne radjas vise.:roll:

Lako je roditi,treba odgajiti,vaspitati,odhraniti,odnegovati,prelezati sa njima svaku deciju bolest,od prehlade,do boginja,propatiti za svakom simpatijom...vuci se po lekarima,do besvesti,ja sam imala ti muku da su cesto bili prehladjeni...treba sve to psihicki izdrzati.

Volela bih 4-oro,ali sa dvoje sam trenutno zadovoljna,znaci,mozda...

Inace,volim sto su vec veliki,pola dana provedu u skoli,drugu polovinu vec nekako organizujemo...
Mnogo mi prija ta sloboda,ma koliko sebicno zvucalo.
 
Naravno da ne...ako ne mogu da imaju decu, ali ako mogu a neće
ja neću osuditi, ali ne mogu razumeti.

Ali nisi samo ti u pitanju tu...iako je tvoje telo to koje bi možda donelo
još jednu bebu na svet...u pitanju je možda i želja tvog deteta, da li
ono želi sestru ili brata...da li će biti sretno ako jednog dana shvati
da mu to negde nedostaje pored svih kako reče aviona, kamiona,
miliona.

Uh, meni je ova tvoja prva konstatacija cudna, iskreno. U stvari, ne razumem poentu. Da li ti nas pitas da li zelimo decu i da li razumemo zene koje ne zele bar dvoje?
Nije poenta u tome da li ti odobravas/razumes/ne osudjujes da li neko hoce ili nece da ima decu. Ti mozes da odlucis za sebe, i samo za sebe. Svaka zena ima svoj razlog zasto hoce ili nece decu. I ti razlozi ne moraju tebi da budu jasni.

Da li moje telo moze da podnese i deset trudnoca je jedno, a da li ja zelim i jednu, to je nesto sasvim drugo.

E, sad da odgovorim na pitanje, da ne bude da ne zelim.
Razumem zene koje ne zele decu, nisu sve zene stvorene da budu majke. Za neke je cak i bolje da nisu podlegle nagovaranjima i pritiscima i rodile dete, koje kasnije odrasta zanemareno ili pored majke koja je stalno nezadovoljna. Videla sam i takve slucajeve. Razumem i zene koje zele dvoje i troje dece. Ali je meni sasvim prihvatljivo da imam i jedno. I ne mislim da bi mu nesto falilo. Isto tako ne bih rodila drugo dete samo zato jer je ovom jednom dosadno i hoce brata. Kad on odraste, moze da ima i desetoro.

A te zene koje ostavljaju decu, ako su psihicki zdrave, ima nekoliko razloga. Jedan od najvecih je upravo to da su protiv abortusa a ne zele dete, pa ga na kraju ostave. Ako pitas da li to razumem, moram da kazem da ne razumem. Ali to samo znaci da nisam na tom psiholoskom nivou, kao ni vecina nas ovde na forumu. Ja bih pre abortirala nego rodila i ostavila dete na necijem pragu, ali to je druga tema...
 
Ali nisi samo ti u pitanju tu...iako je tvoje telo to koje bi možda donelo
još jednu bebu na svet...u pitanju je možda i želja tvog deteta, da li
ono želi sestru ili brata...da li će biti sretno ako jednog dana shvati
da mu to negde nedostaje pored svih kako reče aviona, kamiona,
miliona.
Tako ozbiljne odluke ne donose deca!!!
Doneti dete na svet je najveca moguca odgovornost i o tome mora da odluci onaj ko zna sta to znaci i onaj ko ce za to biti odgovoran. Deca ce o tome odlucivati kada oni sami treba da budu neciji roditelji.
 
Prvo da odgovorim na tvoj uvodni post (a ne bi da se opet danas potkačimo ;) ), procentualno, najmanje je dece u domovima koja su ostavljena ili su roditelji nepoznati... to su deca ''bez roditeljskog staranja'' a ne bez roditelja...
Drugo, ja sam jedinica i znam, ako već budem mogla da odlučujem, da sigurno neću imati SAMO jedno dete! Ja ne kažem da je meni loše ali iskreno, uvek sam sreću videla u deljenju, nikad nisam sama umela da se radujem...
 
Ajde drage moje, malo me pokrenula ova tema o životinjama, a ja bih rado
čula od vas šta mislite o pretnji bele kuge...
:?:

poznato je da je sve manje
beba....da se mladi parovi sve ređe opredeljuju da imaju decu, a i kada tu
odluku donesu, uglavnom se to svede na jedno dete. Posebna priča je
recimo Vojvodina (mislim na seosku sredinu)
...gde se nekako zarad očuvanja imovine i ne deljenja
iste...ostaje takođe na jednom detetu.....a opet u nekim jako siromašnim
krajevima...imamo porodice sa šestoro, sedmoro, čak devetoro dece!
Nije resenje problema u vezi sa belom kugom taj da se vrsi pritisak na mlade da imaju sto vise dece vec da se onima KOJI ZELE, a za to nemaju uslova olaksa situacija i omoguci da imaju vise dece.

Bilo je vise diskusija o ovoj temi i o velikom broju dece u siromasnim porodicama. Biti siromasan i imati devetoro dece nije primer dobrog vec neodgovornog roditelja.

Koliko razmišljate o deci koja su ostavljena negde usput, čije su majke
pobegle iz bolnice netragom, ili jednostavno nisu imale želju da se bave
mačinstvom...šta mislite da li one jednostavno nemaju majčinski osećaj
ili im je sloboda i život bez obaveza ispred rođenog deteta????
Ko to moze znati. Zao mi je te dece ,a i mnoge od tih majki verovatno nisu imale izbora. Ne verujem da je neko ostavio dete da bi imao slobodu i zivot bez obaveza.

I naravno šta je sa očevima...ako su uopšte bili obavešteni o trudnoći
ili rođenju deteta?????
To je posebna prica. Imaju pravo da znaju, ali je odluka zenina. Ovo je moj stav ovako uopsteno, ali sam imala prilike da cujem neke konkretne primere i pravila nema.
 
Prvo da odgovorim na tvoj uvodni post (a ne bi da se opet danas potkačimo ;) ), procentualno, najmanje je dece u domovima koja su ostavljena ili su roditelji nepoznati... to su deca ''bez roditeljskog staranja'' a ne bez roditelja...
Drugo, ja sam jedinica i znam, ako već budem mogla da odlučujem, da sigurno neću imati SAMO jedno dete! Ja ne kažem da je meni loše ali iskreno, uvek sam sreću videla u deljenju, nikad nisam sama umela da se radujem...
Pussy tebe sam citirala jer si bila najsvezija al vazi za sve:rodi najpre jedno pa posle pricaj koliko ces ih imati.I ja sam zelela troje i osudjivala moju mjaku sto mi nije rodila brata ili sestru(negde u pubertetu sam shvatila da sam mozda i srecna sto nije)a ja sada isto imam jedno i nesto se ne guram bas da rodim i drugo..o trecem ni ne razmisljam..
Dakle,prvo skoci pa reci hop...:)
 
Prvo da odgovorim na tvoj uvodni post (a ne bi da se opet danas potkačimo ;) ), procentualno, najmanje je dece u domovima koja su ostavljena ili su roditelji nepoznati... to su deca ''bez roditeljskog staranja'' a ne bez roditelja...
Drugo, ja sam jedinica i znam, ako već budem mogla da odlučujem, da sigurno neću imati SAMO jedno dete! Ja ne kažem da je meni loše ali iskreno, uvek sam sreću videla u deljenju, nikad nisam sama umela da se radujem...

Nećemo se "potkačiti";)...samo meni to skoro pa dođe na isto, čim su bez
roditeljskog staranja, to mu faktički dođe kao i da nemaju roditelje...sve mi je to
jako tužno i nikad to neću razumeti.

A za ovo drugo...eto konačno neko ko misli kao ja.....nikad mi ništa nije falilo
svega sam imala čak i previše..a opet mi je uvek nešto falilo i to mi fali i dan
danas.....:(
 
bela kuga je nacionalno pitanje ne lično...
Ova država niti pomaže roditeljima, niti bilo kom svom građaninu da detetu pruži normalne uslove za
život..
Naravno! To pitanje moze da resi samo drzava, a sve smo dalje od toga.

Ljudi koji ne zele decu ili zele jedno to je njihovo pravo i o tome ne diskutujem. Ali sta da radi neko ko zeli troje. Ako zelimo da deca imaju neki osnovi kvalitet zivota obezbedjen, potreban im je zdrav stambeni prostor, zdrava i raznovrsna ishrana, pristojna odeca, kvalitetno obrazovanje i uslovi da se druze sa vrsnjacima. Za sve to treba mnogo para, mamu sa troje dece ce vrlo tesko neko zaposliti, a ako joj i uspe nekim cudom bie veoma tesko upisati decu u obdaniste. Radno vreme obdanista je takvo da ne pokriva sve duze radno vreme koje danasnje vreme zahteva. Kada i prodje sve to treba skolovati tri studenta...

Te ljude treba podrzati ali veoma ozbiljno, ali taj problem ne moze da resi niko pojedinacno.
 

Back
Top