Zbogom Jugo!- Prestaje proizvodnja....

Da li je trebalo prekinuti proizvodnju?

  • Da, dobro je što su prekinuli.

    glasova: 35 81,4%
  • Ne, nisu još trebali da prekinu

    glasova: 8 18,6%

  • Ukupno glasova
    43
  • Anketa je zatvorena .

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
U KRAGUJEVAČKOJ "Zastavi" u utorak oko 9 časova počela je montaža poslednjeg automobila "jugo". Na trakama više nema ni "floride", a proizvodni "konvejer" naše najjače fabrike automobila biće zatvoren i za treći, najnoviji model - "zastavu 10". "Desetka" će čekati završetak rekonstrukcije "Lakirnice", a onda će se ovaj model proizvoditi pod oznakom - "punto".
Bez uobičajene svečanosti, koja je pratila gašenje prethodnih "Zastavinih" modela, bez prisustva javnosti, program kragujevačke Fabrike automobila otišao je u penziju. Više desetina radnika, koji su angažovani na sklapanju nekoliko poslednjih modela, i sami su iznenađeni takvim potezom novih vlasnika. Vele, na prvi pogled ništa nije ukazivalo da oznaka "jugo" odlazi u vitrine istorije.
- Starije kolege su više "sebi u bradu" mrmljale da im je žao - svedoči jedan od mlađih radnika "Zastave", a ni sam nije želeo da se predstavi. - Kod jednog, koji je završio posao, primetio sam i suze. Odmah smo dobili nove zadatke...
Direktor fabrike "Zastava auto" Zoran Bogdanović kaže da je proizvodnja "zastave 10" obustavljena sve dok se prateći pogoni ne osposobe za potrebe nove fabrike:
- Ovih dana ćemo tačno znati kada će krenuti proizvodnja tog modela pod oznakom "punto". Izmeštanje opreme je počelo i kada budemo znali rokove i tehničke detalje za završetak drugih obaveza, biće nam poznat i datum kada će krenuti "punto". U svakom slučaju taj posao se neće čekati dugo.
Pod nadzorom italijanskih stručnjaka u utorak su počeli i prvi ozbiljniji poslovi na raščišćavanju pogona. Pravi se prostor za postavljanje savremene opreme za proizvodnju novog "Fijatovog" programa. Na ovim posloviima, kako je najavljeno, biće angažovano oko hiljadu radnika. Do 2010. godine, nova fabrika će biti osposobljena za proizvodnju oko 300.000 vozila "A" i "B" klase. Procene stručnjaka su da će samo u kragujevačkoj fabrici biti angažovano oko 8.000 radnika, a da će bar još 22.000 biti zaposleno u pratećoj industriji.

ODLAZAK U ISTORIJU
OD 1954. godine u Fabrici automobila je proizvedeno oko 4,2 miliona automobila, a od toga oko 700.000 je plasirano na inostranom tržištu. "Zastavini" modeli su se vozili na svim kontinentima, a pored tržišta SAD, gde je prodato 142.000 "jugića", kragujevački modeli su se izvozili i na nemačko i britansko tržište. Bio je "glumac" i u nekim inostranim filmovima, kao i video-spotovima. Prvi "jugo" proizveden je ručno, 2. oktobra 1978. godine. U dogovoru sa menadžmentom "Fijata", poslovodstvo "Zastave" je u utorak saopštilo da će poslednji primerak automobila "jugo" biti izložen u "Zastavinom" muzeju.

"KEC"
DO 20. novembra biće proizveden i poslednji model "zastave 101", poznatiji kao "kec" ili "stojadin". Sa montažnih traka će sići 1. 273. 532. primerak ovog tipa vozila.
 
vozio sam tj bruko sam se godinu dana s njim(yugo 45) po švabiji:rumenko:

stojadin je bio bolji imali smo onaj s fiatovim motorom... makina:cool:

sjećam se da kad su moji otišli uzet novog yugića u vinkovcima, stara birala 3 sata kad je našla sve po svom ukusu i kad je stari krenuo s njim put vukovara na prvom križanju je crko:eek: ni makac... odgurali ga nazad oni majstori gledali, gledali i ništa nisu skontali.
rekli mojima uzmite drugi. uzeli prvog iz reda al taj je imao dodatnu opremu tj antenu :hahaha: doplata 10 miliona dinara :rotf:
eh jugo lol
 
Poslednja izmena od moderatora:
vozio sam tj bruko sam se godinu dana s njim(yugo 45) po švabiji:rumenko:

stojadin je bio bolji imali smo onaj s fiatovim motorom... makina:cool:
Ruku na srce, u onim ranijim godinama, "Jugo" nije ni bio tako loš, ja sam ga vozila 8 godina, od '88 do '96, skoro bez ikakvih problema, (zatim ga prodah), ali kasnije je počeo da biva sve gori i gori, i potpuno novi su bili "plač majke Božje".
 
Ruku na srce, u onim ranijim godinama, "Jugo" nije ni bio tako loš, ja sam ga vozila 8 godina, od '88 do '96, skoro bez ikakvih problema, (zatim ga prodah), ali kasnije je počeo da biva sve gori i gori, i potpuno novi su bili "plač majke Božje".

to ovi ciao tempo ili kako već?
nikad mi nije bilo jasno da neko daje lovu za to po mom mišljenju za te pare bolje kupiti pravi polovni auto ili dodat još nešto pa kupiti nešto novo strano
 
Stvarno ste grozni, to je bio moj prvi auto, baš mi je žao. :(

Био је слика и прилика нас.
Какав народ такав национални аутомобил!
- велике намере смо имали и планове са њим,
- клели се у њега и славилиж
- скупо платили-
- пљували и кудили
- а бољи нисмо имали
 
Био је слика и прилика нас.
Какав народ такав национални аутомобил!
- велике намере смо имали и планове са њим,
- клели се у њега и славилиж
- скупо платили-
- пљували и кудили
- а бољи нисмо имали

Apsolutno tačno! Yugo je naša realnost....
 
Један је Yugo 45. :mrgreen:

yugo45.jpg


Живео! (^_^)
 
Прочитах ово, и некако ми жао :( Увек је човеку дража своја кућа, него туђа. Добро се сећам колико је тај југо помогао овој земљи. Југо је по мом мишљењу још увек бољи ауто од неких који су дошли као "налицкани споља" а када мало их удариш они се спљоште као палачинке. Кинески аутомобили :lol:

Некако ми је жао, ипак. Ја сам увек за усавршавање идеје, а не за гашење идеје. Сећам се, југо и застава су били издржљиви, морам признати,дуго година су народ опслуживали. Користили су људима. Тешко ми пада, ипак нека сета на срцу остаје, шта ћемо деци оставити у аманет...МОЖДА ЈЕ ИПАК ЈУГО ТРЕБАО ДА ТРАЈЕ ДУГО.....:confused:
 
Davno je trebalo da prestane proizvodnja ovog modela i da se krene u nove akcije mada kad vec nije davno bolje i sto je sad, samo mi nije jasno zbog cega su dozvolili da se ubuduce modeli koji izidju iz Kragujevca zovu FIAT!!! Ipak bi ljepse bilo da je ostalo ime Yugo ili Zastava, svejedno...
 
Добро је да је крај, али мени некако жао, нарочито Флориде, која због ратова 90-их није ни имала шансу да успе... Па у периоду од 88-1991 произведено 16 000, а у периоду 1992-2008 још непуних 14 000... Туга... Нема им је лака земља, још само да поп очита "вечнаја памјат"...:neutral: Штета што нису задржали име Застава, као што је Шкода (која је била гора од Заставе) задржала своје име и сад је ауто. Исто је и са Дачијом. Али боље да раде људи нешто, а не да гледају како ће да преживе од данас до сутра, а ми да се возимо још 30 година на Супер и карбуратор...:neutral:
 
Изузетно ми је драго што се све ово дешава, то не могу да порекнем. Коначно неки напредак. Као напредак ћу прихватити чак и да се више ништа не направи у Крагујевцу... боље да се не прави ништа него Југо.

Међутим, с друге стране сам веома огорчен. Лично сам велики перфекциониста и неко са уравнотеженим системом вредности и као такав просто не могу да верујем како је испраћен последњи Југо... тако што је пар радника залепило ручно исписан папир и означили последњи модел Југа? Сад бих псовао до бесвести какви смо сељани и магарци и коњи и дебили... од овога је требало направити догађај, направити култ Југа да уђе у историју шта је био Југо и како је славно завршио, а не ово овако... не не не господо ово овако никако није смело да се уради... без имало шале и зезања сматрам да је 3.11. требало прогласити даном фабрике ако га нема, а ако га има да буде дан Југа у фабрици када би се сваког 3.11. возили по кругу Југићи у знак сећања на неко раније - лепше време.

Прави смо сељаци и немамо нимало шлифа ни осећаја за овакве ствари и са оваквим понашањем према Југу смо показали колико су нам мале душе... еееееееејјјј бре па цео свет зна за Југа и цео свет је МОРАО да сазна како смо ми - Срби, испратили Југа у вечна ловишта. Будале смо.



п.с. извињавам се на речнику, али сам се страшно изнервирао.
 
  • Podržavam
Reactions: DJM

Back
Top