Zdravstvo u Nišu

Sokolica_M

Domaćin
Poruka
4.429
Podstaknuta ličnim razlozima (zapažanjima), a i nekim blogovima koje sam pročitala na B92 sajtu (a na čijem udaru se od zdravstvenih sektora najviše nalazi GAK), ovu temu postavljam u želji da vi vaša iskustva sa bilo čim što se tiče stanja zdravstva, smelo ovde iznesete i iskritikujete... ili pohvalite, ukoliko ima šta...

I kako vam se dopada novi zakon, po kome će svi lekari koji rade na dva mesta (privatna + državna klinika) morati da se opredele samo za jedno...?

I šta će biti sa onima koji rade na tri mesta (klinike + fakultet)...? Nadam se da će i tu da se uvede neki red, da se ne vodi više da lekari rade 24h, a od toga tri sata provedu na jednoj klinici, dva na fakultetu,... pa se svede da realno rade oko deset sati svega... I opet im je mala zarada... Tako oni misle, a ja kažem: treba im stati na put...

Unapred se izvinjavam onima čiji su članovi porodice ili prijatelji medicinari (doktori, med. sestre) i koji ne dele moje jasno (možda oštro) mišljenje... Volela bih i neke takve da čujem, upoznala ih nisam...
 
Od niskog zdravstva treba bezati. Nadam se, ipak, da ce se "uvesti u red" od Nove godine, kada ce morati da se opredele lekari hoce li u drzavnu, ili u privatnu kliniku.
Ja sam imala prosle godine slucaj jednog od najblizih clanova porodice, da joj je lekar zakazao pregled u pola 10, a dosao je sa fakulteta tek u pola 12 (uz sve bolove koje je trpela) , primio pre nje pacijente, a kad je ona dosla na red (i to smo imali "debelu vezu"), rekao joj je da se nije dobro pripremila za pregled (sto nije bilo tacno) i da dodje za mesec dana. Stos je u tome, medjutim, da nismo otisli za BG, isto preko veze, da bi ta moja najbliza osoba umrla za taj mesec, jer je prognoza bila veoma losa.
Najveci je stos u tome sto je taj lekar radio i u privatnoj klinici, za pare, i mogao si da zakazes kad god hoces, za 12.000, a ovde smo, pored veze, izgleda trebali da damo i mito, (bar jedno 3.000, mozda i vise?) da bi je pregledao, i najgore u svemu je sto je ta moja bliska osoba bila zapravo, digogodisnji zdravstveni radnik, pa se nismo nadali takvom tretmanu, jos i s "vezom".
Medjutim, ovde nista ni od veze, jer su medjuljudski odnosi uzasni, sujeta je u pitanju, pohlepa, i sve, tako da sad nece bar moci pacijente da zezaju i vracaju, cak i onda kad su ozbiljne stvari u pitanju. Nadam se...
Ali, treba progovoriti i ostrucnosti, jer to je vec drugi, ali ne manje bitan problem.
P.S. Jos gora je stvar sto se to isto dogadjalo pre 3 godine jednoj doktorki, njihovoj koleginici, tako da nema ovde respekta ni za sta i ni za koga.
Sad ce morati da rade i zarade svoju platu, s tim sto bih zabranila da u radno vreme idu ni na fakultete, nego da odrade tih 6 sati na radnom mestu, majku mu!
P.S. U BG-u nam niko ni dinara nije trazio...
 
Sujeta je prisutna u neogranicenim kolicinama u skoro svim profesionalnim zanimanjima u Nisu.
Doktori nisu jedini.
Ali su jadniji.

Ako ostanu rupe ili supljine u novom zakonu, pronaci ce oni nacin da opet mogu da sede na dve stolice i pored odluke na kojoj strani ce nastaviti karijeru. Sta vise, javno zdravstvo moze da bude poljuljano do te mere da ne bude bilo dovljno lekara u javnim bolnicama/odrinacijama ako vecina lekara odluci da postanu privatnici. Ionako svi vec mesetare privatno, mnogi ce samo odustati od sibicarenja ili vrbovanja pacijenata u javnim bolnicama za privatnu praksu.

Optimizam mi je jaca strana, uvek ga imam.
Osim za sistem zdravstva.
Jer kad zdravlje postane biznis, a to je biznis koji bez garancije nudi usluge koje niko ne odbija da placa - ma po kojoj ceni, onda je Pandorina Kutija otvorena.

Pozz
 
bas fina tema ali mislim da mi obicni smrtnici mozemo OVDE samo da se tesimo.
Nikako mi nije jasno da pored ovoliko nezaposljenih lekara zakon(dosadasnji a nece biti bolje ni sa novim) dozvoljavao da neko moze da radi 28 sati dnevno.Moraju da se odluce dali ce biti lekari,profesori ili "slobodni strelci" tj. da rade gde hoce a ne da uzimaju 'leba drugima na 5 radnih mesta i primaju 5 plata a da neko sedi na birou i moli boga da ne zaboravi ono sto je teskom mukom naucio.
Imam teskog bolesnika u porodici i kad god smo bili u "zakazano" vreme lekar je bio : na odelenju,u viziti,sa studentima ili tu negde i ako ga ne navatas na hodniku i slucajno "ose" uz stepenice ili "niz' hodnik ne gine ti cekanje od 2-3 sata.O nacinu rada lekara u domu zdravlja koji meni lici na rudnik za lekare da i ne pisem a mogu samo da kazem : koji li mamlaz (izvinjavam se na ovakvom izrazu) izmisli ZAKAZIVANJE pregleda to mu dodje da moras da planiras kada ces da se razbolis a ako je tvoj lekar odsutan onda molis boga da te neko primi (a on vec ima poveci red ispred vrata) i dali neko nece doci na sakazano (zaboravio covek jer mu zakazali pre 20 dana) samo da bi dobio recept za lek koji je prepisao specijalista jer je njima zabranjeno da propisuju lekove.Blago receno UZAS .

A nezaposleni lekari i dalje sede na berzi rada!!!!
 
Glupo je da neki rade na po 5 radnih mesta , a da neki ne mogu da se zaposle , pa da moji ne rade na samo jednom radnom mestu ja sad ne bih kvario vid ovim praistorijskim monitorom nego bih buljio u neki skupi te-ef-te, ali *** , to je bar fer , a ne da neko crkava od gladi dok neko tamo vozi mecu
 
Ja se najiskrenije nadam da će da prođe ovaj predlog zakona i da lekari neće moći da rade na sto mesta. Mislim, može sa pola radnog vremena u bolnici, druga polovina privatno, ili možda ako rade puno radno vreme i u jednoj i u drugoj ustanovi, onda su dužni da plaćaju pune doprinose i poreze. Što se tiče predavanja na faxu, pa tu moram da priznam da se slažem da doktori treba da predaju kliničke predmete. Ako znaš samo teoriju, a ne znaš da praktično naučiš studente, slaba vajda. Ja sam završila prava pre 10-tak godina i kada sam počela da radim, bila sam očajna jer nisam ništa znala da uradim. Ko tele.
A kako funkcioniše sistem po bolnicama, pa to je da se ozbiljno moliš Bogu prvo za zdravlje. Ako ne daj Bože oboliš, dok dodješ na red za pregled, a o terapiji da ne govorimo, pre ćeš da umreš nego da stigneš do dijagnoze šta ti je. I to važi i za teške i ozbiljne bolesti. Mada su i oni pretrpani. Kad udješ u čekaonicu bilo gde, pa to je gore nego da si ušao u gradski prevoz.
Mislim, ima ih raznih. Kao i svuda. Ali najgore, najporaznije i najiritantnije je što se tako čuvaju, da ti ne možeš da dobiješ potvrdu da su pogrešili i loše nekog lečili. Kao da nisu polagali Hipokratovu zakletvu i kao da im zdravlje pacijenta nije na prvom mestu. E to je strašno. Kako se čuvaju međusobno, to je ono što mene užasava... Evo već mi pada mrak na oči ne mogu ni da pišem više.
 
zakon je sa ove strane nepravedan- zbog cega.
ti kad kao radnik u drzavnom sektoru odradis svoje vreme, imas totalnu slobodu da dodatan novac zaradis i u necijoj privatnoj ordinaciji.
Naravno, ne kao neki kreteni usmeravajuci pacijente iz drzavnih ustanova namerno u privatne ordinacije vec ako covek ne zeli da ceka 6 meseci na spisku za test opterecenja ili holter ili tako nesto i ako moze sebi da priusti on ce svejedno da ode i uradi to privatno.
pa ne mora lekar da kaze da ce tako da bude. nisu ljudi glupi.
a zverke sa fakulteta koje rade na 2-3 mesta u jedno radno vreme-pa samo neka ih neko kontrolise gde su za to vreme i neka snose posledice-nemam ja nista protiv toga da radi covek u 89 sluzbi ako u svakoj savesno odradi i otpostuje radno vreme.
dakle-taj zakon je glup do bola- rekoh ja, brat rodjeni ovog de*ila- blackmore95.
 
izvini covece-obazri se na prethodnu poruku!
to je nepravda i nejednakost drzavnog i privatnog sektora jer jedan covek npr. ce pre izabrati opciju socijalno,zdravstveno-i redovna plata (citat iz pesme pekar,lekar,apotekar) sto znaci rad u drzavnoj sluzbi gde ima stalan broj pacijenata od kojih mu ne zavisi plata i gde prima fiksnu platu ne dajuci 70% gazdi. uz to on mora da ima veliko ime tj. da sam bude gazda da bi obezbedio dovoljno pacijenata sebi u privatnoj ordinaciji.
znaci.-mozes ako mislis da otplatis kredite i tako to da radis samo u drzavnom. gde ministar moze da ti diktira sta oce i kako oce i gde malo stvari idu stranacki. i gde ce jos 86 mandata da bude ministar!
 
Poslednja izmena:
.... nekompetentan i [za ljudsko bice] nezainteresovan doktor ce ostati nekompetentan i nezainteresovan i kada radi na privatnoj klinici.

sto vazi za bilo koju profesiju :)

Meni nesto drugo pade na pamet, pa da pitam:
koliko sam se ja skitao po svetu, a dosta sam Cipelica Skitalica rasturio, primetio sam da ooooooogromna vecina radi nekoliko poslova !
Pa jos ako im je aktuelna zemlja u nekakvom Tranzicionom Stanju, ili nekom od ranih stadijuma kapitalizma !
Cini mi se da ima dosta profesionalaca koji rade u fabrici, pa posle podne kod kuce, ili po kucama.... u drzavnom, pa zatim u privatnom sektoru.....
Koliko je meni poznato, neki lekari jednostavno moraju da imaju Nastavnu Bazu na klinici (valjda se to tako kaze?!)
Drugim recima: ako ne radi svoj posao kao Majstor, kako ce da radi kao Ucitelj i predaje to sto ume da radi? Bar je tako Tamo Negde Preko !?

Tamo Negde su ljudi ubise od Glavnog posla, i jos nekoliko Part Time Jobova, a Kazandzisko puno od Jutra do Sutra, zar ne ?
Pre nekoliko meseci sam tamo bio sa nekim Slovencima i Austrijancima, i oni bili odusevljeni koliko ima Turista koji vasceli dan sede po kaficima :hahaha:
 
Da, da... što se tiče profesorskog posla, postoje takvi predmeti (ili ih je većina takvih?) koje moraje da predaje čovek koji stručno i praktično obavlja taj posao... ne samo teorijski da izloži studentima...

Ono što je sramota za Srbiju a tiče se lekara (dakle, još jedna u nizu njihovih sramota) je ta što lekari u ovom društvu uobraziljom (a podstaknuti raznim vrstama kompleksa i više i niže vrednosti) sebe (počinju da) doživljavaju kao neku vrstu bogova na zemlji - oni su ti koji daju život (spašavaju ili daju, svejedno), oni su ti koji mogu da ga uzmu...
To nisu ''bogovi'' koji su milostivi, već oni koji žele da im se prinese neka žrtva... u vidu neke materijalne ili kakve druge koristi... samo pod tim uslovima oni se odlučuju da svesrdno pomognu...
Tako da kod lekara najbolje prolaze oni koji mogu da im nešto poklone, počevši od najbanalnijeg (kafa i bombonjera), pa nadalje... do toga da, ako su njihovi pacijenti recimo profesori na nekim drugim fakultetima, odmah se stvori jedna vrsta dila, usluga za uslugu...

A kako će da prođu, tj. kako prolaze oni koji nemaju šta da ponude?

I što je najgore, takvi lekari bivaju u stanju da UCENJUJU pacijente time što ih obavezuju da ovi njima, sutradan, po svaku cenu, po bilo kojoj osnovi, učine nešto za uzvrat, kao zahvalnost... Zahvalnost za šta? Što su obavili svoj posao?
 
Ti si Licno ostrascena prema belim mantilima, i previse se uzivljavas ...... samo jos da nadjes S.Pansa :whistling:

Ima istine u tome o cemu pricas :(
Iz nekog razloga Beli Mantili zaborave da su obicni ljudi..... ubrzo zaborave da su sami zeleli, konkurisali, i molili da dodju do svog radnog mesta....
Meni se cini da ih je takvim napravio ovdasnji paganski mentalitet.
Ovdasnji i danas umisljaju da su Beli Mantili nekakvi Vracevi, i da je dobro umilostiviti ih poklonima, zrtvevnim zivotinjama, Paznjama u nulama........ whatever :dash:
Slcno misle o sebi i prosvetni radnici
Slicno misle o sebi i oni u Crnim Mantilima

Secas se prica u kojima se pominju glavni tipovi u Selu:
Doktor, Ucitelj & Pop

Kakav narod, takvi i lekari :)

Ono sto mene licno brine je pad standarda i nivoa obrazovanja na Med. fakultetima.
Svi imaju prosedk 10,05 i uglavnom ne znaju Kravu u Dupe da ubodu :(
Kao da se sve svodi na to "ko bolje tambura klompama, i kome lepse stoji stetoskop"
Medjutim, ni tvoj zadnji post, niti ovaj moj nemaju veze sa temom :dash:
 
Upravo zbog onih koji se ne uživljavaju previše, imamo neefikasno i bezentuzijazično (mehaničko) obavljanje poslova u svim sektorima... ako se uopšte to što se kod nas radi može nazvati ''obavljanjem poslova''...

APSOLUTNO delim mišljenje o toj trijadi manipulatora: popovi-profesori-lekari. Sad, izuzetaka uvek ima... ali, govorimo o onome što je ubedljiva većina... nažalost...

Sviđa mi se ovo o proseku 10,05. ;) :D

A mislim da naši postovi imaju veze sa temom, zašto misliš da nemaju?
 
Moj suprug je imao problem sa sinusom na trticnoj kosti, nije mogao da hoda jer je mnogo zagnoilo, i otisli smo kod lekara. Najpre smo cekali sat vremena kod lekara opste prakse i dobio je uput za ortopeda(zasto ne znam). Ortoped ga je ne slusajuci problem napisao uput za hirurga. Kod hirurga je bio haos cekali smo sat vremena tog dana da bi mu rekli da dodje sutra. Sutradan smo cekali sat i vise da bi mu rekli da nije za hirurga pa su mu napisali uput za infektivnu kliniku. Sa infektivne klinike su ga poslali opet na hirurgiju. Na hirurgiji su ga vratili infektivnoj i tako nekoliko puta da bi na kraju ja pukla od tolikog maltretiranja otisla da se zalim. Kada su videli advokata na hirurgiji su napisali uput za ortopeda koji mu je dao injekciju Diklofenaka da bi mu se otkocila noga. Sada posle godinu dana muke je operisan ali se sinus opet pojavljuje ali ne smemo da se usudimo opet da odemo kod lekara jer su takvi kreteni da ce nastaviti svoju uobicajnu prepisku dok se ne desi neko sranje od koga ce morati da ga zadrze u bolnici. Zato ako se covek nedaj boze razboli u Nisu bolje mu je da se leci narodnim lekovima ili da ceka smrt kod kuce nego da ga setnjom dokrajce niski lekari koji se neprestano zale da su im plate nikakve
 
Žalosno.
Ja sam posle jedne slične ˝šetnje˝, izgubila živce, otišla kod privatnog lekara i bukvalno za dva i po dana završila proceduru koja bi trajala negde do sredine februara.
Bez ikakvog preuveličavanja.
Toliko traje ceo proces uzimanja uputa koji ti je potreban da bi uzeo drugi uput kojim ideš da zakažeš pregled na koji se, inače, čeka od dve do tri nedelje, pa su rezultati pregleda za nedelju dana, pa sledi zakazivanje kontrole, pa terapija, pa zakazivanje intervencije, pa obavljanje iste posle par nedelja, pa oporavak, pa ponovno zakazivanje kontrole i ista nedelju dana kasnije...
UŽAS!
I, bolje da platiš i sačuvaš bar koji živac.
A šta da rade ljudi koji nemaju para za privatnike?
Ništa. Čekaj, ćuti i trpi.
:neutral:
 
...
Meni se cini da ih je takvim napravio ovdasnji paganski mentalitet.
Ovdasnji i danas umisljaju da su Beli Mantili nekakvi Vracevi, i da je dobro umilostiviti ih poklonima, zrtvevnim zivotinjama, Paznjama u nulama........ whatever :dash:
...

са овим се слажем тек пола... као што никада нећемо знати за сигурно да ли је проституција настала из потражње тржишта или је понуда таквих услуга створила тржиште.



Žalosno.
Ja sam posle jedne slične ˝šetnje˝, izgubila živce, otišla kod privatnog lekara i bukvalno za dva i po dana završila proceduru koja bi trajala negde do sredine februara.
Bez ikakvog preuveličavanja.
Toliko traje ceo proces uzimanja uputa koji ti je potreban da bi uzeo drugi uput kojim ideš da zakažeš pregled na koji se, inače, čeka od dve do tri nedelje, pa su rezultati pregleda za nedelju dana, pa sledi zakazivanje kontrole, pa terapija, pa zakazivanje intervencije, pa obavljanje iste posle par nedelja, pa oporavak, pa ponovno zakazivanje kontrole i ista nedelju dana kasnije...
UŽAS!
I, bolje da platiš i sačuvaš bar koji živac.
A šta da rade ljudi koji nemaju para za privatnike?
Ništa. Čekaj, ćuti i trpi.
:neutral:

То је највећи проблем система: здравство је у јавном сектору одавно оболело од паранемије а болест је "лечена" само фластерима и плацебом... и када на све то додаш да (многи) лекари тајно додатно трују "болесника" да би они којима је неопходно отишли у приватни сектор... као нпр ти... онда наде у спасеније нема... без Божије Милости или интервенције Владе Србије. Знајући да постојање интервенције Владе није научно доказиво, остаје нам да се надамо оном другом.

Питање је, такође, да ли власт у Србији жели да учини ишта на том пољу док страни инвеститори не преузму здравље у Србији онолико колико је то максимално могуће. Ако закључимо по узору на "спасавајуће" одлуке које су довеле до тоталног нестанка домаћег банкарства, страх је оправдан
 
"Nestanak domaćeg bankarstva" je jedan od najboljih poteza koji je Dinkić napravio... te banke su bile u stanju propadanja, a s obzirom na to da je odavno postalo očigledno da recept "upumpavamo pare u rupe bez dna" ne daje rezultate, dobro je što ih više nema.
 
Poslednja izmena:
"Nestanak domaćeg bankarstva" je jedan od najboljih poteza koji je Dinkić napravio... te banke su bile u stanju propadanja, a s obzirom na to da je odavno postalo očigledno da recept "upumpavamo pare u rupe bez dna" ne daje rezultate, dobro je što ih više nema.
Nisam mislio na to.

Kada su domace banke "propale", doneseni su gomila zakona koji, da su doneseni u vreme kada smo imali domace bankarstvo, ne bi imali za posledicu propast domaceg bankarstva. Nemoj da zaboravis da nisu sve domace banke bili gubitnici kao ni da nisu sve domace banke bile vecinski drzavne.
Srpsko bankarstvo je sada apsolutno u stranim rukama, zakoni im idu na ruku da mogu da znju svetski najvisu kamatu a da ne moraju mnogo od profita da investiraju u samu Srbiju. To posredno Srbiju kosta vise nego sve sta je drzava morala da pumpa u lose bankarstvo... i da ne idem previse u offtopic... ovde cu stati.

Pitacu te samo sta ces da radis kada strane zdravstvene organizacije i farmaceutika preuzmu domace zdravlje (po receptu bankarstva)... imaces bolju uslugu, to je sigurno. Hoces li pristati da budes i deo eksperimenta koje ne mogu da vrse u razvijenim zemljama jer su tamo zakoni vodonepropusni za razliku od nasih "svajcarskih sireva"?
I nemoj da mislis da se tako nesto ne moze desiti u Srbiji. Desava se svaki dan u Africi i svim zemljama koji nemaju domace zdravlje i imaju lose zakone. Desava se verovatno i danas u Srbiji, za sada ne verujem da je apsolutno nekontrolisano.
 
OK, jeste ovo za posebnu temu... nisam ekspert u oblasti bankarskih zakona, ali ne vidim kako bi se drugačije rešio problem - jedino da neko bogat, a da je Srbin, otvori banku, da bismo onda imali "domaću" banku...

I na kraju krajeva, uopšte nije bitno da li je strana ili domaća, jer u suštini svi jure profit i to im je glavni cilj, tako da ne treba gajiti iluzije da ako je Srbin, da će imati više obzira. S druge strane, nije rešenje ni državna banka, jer mu to dođe kao javno preduzeće, a svi znamo šta se tamo radi...

Što se tiče zdravstva... pa valjda kada dođu strane farmaceutske kompanije, imaćemo i zakone za to...
 
OK, jeste ovo za posebnu temu... nisam ekspert u oblasti bankarskih zakona, ali ne vidim kako bi se drugačije rešio problem - jedino da neko bogat, a da je Srbin, otvori banku, da bismo onda imali "domaću" banku...

I na kraju krajeva, uopšte nije bitno da li je strana ili domaća, jer u suštini svi jure profit i to im je glavni cilj, tako da ne treba gajiti iluzije da ako je Srbin, da će imati više obzira. S druge strane, nije rešenje ni državna banka, jer mu to dođe kao javno preduzeće, a svi znamo šta se tamo radi...

Što se tiče zdravstva... pa valjda kada dođu strane farmaceutske kompanije, imaćemo i zakone za to...

Uopste se ne radi o tome i najmanje sam na to mislio. Necu dalje jer je to offtopic.
Nisam mislio ni na drzavne banke, mnoge domace banke nisu bile na drzavnim jaslama.

------------------

Sto se tice zdravstva i zakona... ako mislis da ce biti dobrih zakona koji stite narod... srecno!
 
bezati , otac mi je letos umro na gastroenterologiji.........bezite........dugacak bi bio komentar na ovu temu od mene,ali je dovoljno da kazem da jedna tkz."guska" kruzi na 5 soba...... i da vam doktor kaze stanjepacijenta dok trckarate za njim kroz hodnik,a taj isti da bi vam procitao svoje rezultate odete kod njega na privatnu kliniku i primi vas u udobnoj klimatizovanoj ordinaciji za 1200 din. i posveti vam mnogo vise paznje,vi gledate njega,on gleda vas, i pitate se ko je tu lud, i sta ste vi ameba ili ljudsko bice.... i komja da se obratim za to?Tata pocivaj u miru
 

Back
Top