bukvalizam

stnco

Elita
Poruka
17.945
Na mnogim temama su mi neki vernici rekli da sam bukvalista jer biblijske tekstove prihvatam onako kako su napisani.
Međutim u tim mnogim raspravama ti isti vermici mene ubeđuju u sledeće:
-ovaj svet je stvorio Tvorac.
To piše u Bibliji i oni su to bukvalno prihvatili;
-Devica Marija je začela od Svetoh Duha.
To piše u Bibliji i to su bukvalno shvatili;
-posle porođaja Marija je i dalje bila devica.
I to piše u Bibliji i to su bukvalno shvatili;
-Isus je vaskrsao posle tri dana.
To piše u Bibliji i shvatili su bukvalno;
-kada je vaskrsao mrtvi su ustali iz grobova i šetali Jerusalimom
To piše u Bibliji i shvatili su bukvalno;
-očekuju drugi Isusov povratak.
I to piše u Bibliji i bukvalno su shvatili;
-kada se vrati oživeće sve pravedne i podariti im večni život.
I to piše i to su bukvalno prihvatili;

Može li neko od vernika ili nevernika da mi sada objasni po kom kriterijumu se neki tekstovi iz Biblije prihvataju bukvalno a neki metaforički?
 
Ali s kojim pravom onda nekoga vernici nazivaju bukvalistom, kada su sva religijska znanja pokupili bukvalno prihvatajući biblijske tekstove?
kad neko nema argumenta onda proba da zbuni protivnika nazivajuci ga svakako.

Kad im odgovara oni bukvalno shvataju Bibliju kad im ne ide u korist onda je "tumace" - sve po potrebi :mrgreen:
 
Ali s kojim pravom onda nekoga vernici nazivaju bukvalistom, kada su sva religijska znanja pokupili bukvalno prihvatajući biblijske tekstove?

Opet selektivno...
Nego, kako god okrenesh mi ateisti smo ispred njih... pa nas zato i mrze... jerbo, ako se ipak pokaže i dokaže da su oni bili u pravu... ''pokajnik je Bogu miliji... '' :mrgreen:
 
Opet selektivno...
Nego, kako god okrenesh mi ateisti smo ispred njih... pa nas zato i mrze... jerbo, ako se ipak pokaže i dokaže da su oni bili u pravu... ''pokajnik je Bogu miliji... '' :mrgreen:

Iskreno se nadam da će i neki vernik da svrati ovde i razjasni mi ovu zavrzlamu oko shvatanja biblijskih tekstova.
 
Ne mogu da verujem :confused:
Kakva tema:dash::dash::dash:
Ako hocete da STVARNO saznate o tumacenju biblije ,guglajte malo i vidite sta o tome ima.Sarkazam i ironija govori vise o pravoj nameri ove teme ..a ja se pitam do kada ce to tako biti:roll:
 
kad neko nema argumenta onda proba da zbuni protivnika nazivajuci ga svakako.

Kad im odgovara oni bukvalno shvataju Bibliju kad im ne ide u korist onda je "tumace" - sve po potrebi :mrgreen:


A da li u toj kvalifikaciji "bukvalista" ima znaka straha ili čak panike, jer uvek je koriste u situaciji posle postavljenog pitanja koje u osnovi ima suprostavljanje naučne istine biblijskoj istini?
 
A da li u toj kvalifikaciji "bukvalista" ima znaka straha ili čak panike, jer uvek je koriste u situaciji posle postavljenog pitanja koje u osnovi ima suprostavljanje naučne istine biblijskoj istini?

Pa ja vec negde rekoh na nekoj temi da se vernici plase ateista jer mogu ne daj boze da ih navedu da razmisljaju logicno a onda nema nista od religije :mrgreen:
 
Ne mogu da verujem :confused:
Kakva tema:dash::dash::dash:
Ako hocete da STVARNO saznate o tumacenju biblije ,guglajte malo i vidite sta o tome ima.Sarkazam i ironija govori vise o pravoj nameri ove teme ..a ja se pitam do kada ce to tako biti:roll:

Čemu ovo? Otkud sada "sarkazam i ironija". Ja neću da guglam jer me ne interesuje kako tumače Bibliju tamo neki. Mene interesuje kako tumače Bibliju ovi koji mene nazivaju bukvalistom, istovremeno tvrdeći ono što sam u uvodnom tekstu naveo.
Eto, konkretno, mene stvarno interesuje kako ti tumačiš biblijske tekstove (iako me ti nisi navela bukvalistom):
-bukvalno;
-metaforički;
-kako kad i kako šta;
-ili na neki nenaveden način?
 
Otkriću vam nešto. Biblija je knjiga pisana kabalističkim ključem. Budale je tumače bukvalno.
Da pojasnim u srednjem veku su veštice (vešte žene) pisale svoje knjige na taj način npr. ona uzme da zapiše kako se spravlja čaj protiv upale bešike i piše staviti medveđe uši (Uva ursi), dodati orlove nokte i gušterovo mleko??? Ona zna da se to odnosi na tri lekovite biljke ali glupi pop koji to pročita kaže "Ona kuva đavolje napitke na lomaču sa njom":rtfm:
 
Čemu ovo? Otkud sada "sarkazam i ironija". Ja neću da guglam jer me ne interesuje kako tumače Bibliju tamo neki. Mene interesuje kako tumače Bibliju ovi koji mene nazivaju bukvalistom, istovremeno tvrdeći ono što sam u uvodnom tekstu naveo.
Eto, konkretno, mene stvarno interesuje kako ti tumačiš biblijske tekstove (iako me ti nisi navela bukvalistom):
-bukvalno;
-metaforički;
-kako kad i kako šta;
-ili na neki nenaveden način?
Ma ne pada mi na pamet da odgovram na ovakva pitanja ;)
(uz duzno postovanje :))
Imas ovde i nesvrsenih bogoslova..mozda ti oni odgovore,ili neko drugi ko je zainteresovan da se ubedjuje.
 
Koliko ja vidim ovo može da se pretvori u klub ''bukvalista'' pa kako osećam moralnu obavezu ... evo još jednog ''bukvaliste''.

A gde li su nam ... kumovi naši...

zvezdana zvezda
Re: bukvalizam

Ne mogu da verujem Kakva tema
Ako hocete da STVARNO saznate o tumacenju biblije ,guglajte malo i vidite sta o tome ima.Sarkazam i ironija govori vise o pravoj nameri ove teme ..a ja se pitam do kada ce to tako biti

A da nam malo pojasniš...kakva je tema...ako si dovoljno izguglala i ako si ikada uopšte pročitala celu Bibliju barem jednom.
:bye:
felix.gif
 
Ma ne pada mi na pamet da odgovram na ovakva pitanja ;)
(uz duzno postovanje :))
Imas ovde i nesvrsenih bogoslova..mozda ti oni odgovore,ili neko drugi ko je zainteresovan da se ubedjuje.

I izbegavanje odgovora je odgovor. Ali ne znam zašto učestvuješ u diskusiji ako nećeš da mi objasniš kako ti tumačiš te tekstove?
A činjenica je da si pogrešno shvatila moj motiv za otvaranje ove teme. Nema tu nikakvog sarkazma niti ironije, pa stičem utisak da se po malo stidiš primera koje sam naveo u uvodu.
 
Na mnogim temama su mi neki vernici rekli da sam bukvalista jer biblijske tekstove prihvatam onako kako su napisani.
Međutim u tim mnogim raspravama ti isti vermici mene ubeđuju u sledeće:
-ovaj svet je stvorio Tvorac.
To piše u Bibliji i oni su to bukvalno prihvatili;
-Devica Marija je začela od Svetoh Duha.
To piše u Bibliji i to su bukvalno shvatili;
-posle porođaja Marija je i dalje bila devica.
I to piše u Bibliji i to su bukvalno shvatili;
-Isus je vaskrsao posle tri dana.
To piše u Bibliji i shvatili su bukvalno;
-kada je vaskrsao mrtvi su ustali iz grobova i šetali Jerusalimom
To piše u Bibliji i shvatili su bukvalno;
-očekuju drugi Isusov povratak.
I to piše u Bibliji i bukvalno su shvatili;
-kada se vrati oživeće sve pravedne i podariti im večni život.
I to piše i to su bukvalno prihvatili;

Može li neko od vernika ili nevernika da mi sada objasni po kom kriterijumu se neki tekstovi iz Biblije prihvataju bukvalno a neki metaforički?


А што онда не питаш те исте вернике?

Мислим, како ико други може да ти тумачи на шта је нека трећа особа мислила када је теби нешто говорила?
 
Koliko ja vidim ovo može da se pretvori u klub ''bukvalista'' pa kako osećam moralnu obavezu ... evo još jednog ''bukvaliste''.

A gde li su nam ... kumovi naši...

zvezdana zvezda
Re: bukvalizam



A da nam malo pojasniš...kakva je tema...ako si dovoljno izguglala i ako si ikada uopšte pročitala celu Bibliju barem jednom.
:bye:
felix.gif
Ne zelim da ucestvujem u necemu sto nicemu ne vodi.Sta tu ima nejasno?
Niti cu ja vas ubediti sve i da jesam strucnjak za Bibliju,a nisam,da verujete,niti vi mene da ne verujem.Toliko je prosto.
Ovo "jesi li ikad makar jednom procitala Bibliju" necu ni da komentarisem.
Moj licni stav je moja privatna stvar,a moje skromno misljenje je da onaj ko veruje,razume,a onaj ko ne veruje nemoze da razume.
 
А што онда не питаш те исте вернике?

Мислим, како ико други може да ти тумачи на шта је нека трећа особа мислила када је теби нешто говорила?

Nisam mogao da ih pitam na drugim temama jer bih se udaljio od teme. Zato postavljam pitanje ovde gde možemo da razgovaramo isključivo o tome.
 

Back
Top