Zemljino jezgro. USIJANO POSLE SVIH OVIH GODINA ???

Pa usijan je i omotač :)

Mene više tripuje kako kora, koja je izuzetno tanka u odnosu na ostatak kugle, može da opstaje na želatinastoj masi u pokretu i pod silama, kako se tako tanak sloj ne uruši i kako izgleda Mohorovičićev diskontinuitet obzirom da treba u toj meri a na tako "maloj razdaljini" da se regulišu tako ogromne temperaturne razlike... Takođe mi je suludo da su doneli zaključak o pomeranju ploča zato što Afrika i Južna Amerika pašu jedna uz drugu http://www.world-map.nl/maps/wallpaper-world-map-2006-large.gif kao da je voda nagrnula isključivo na deo gde su se razdvajale i to nije poremetila nakon toliko milenijuma, a tek ona teorija o jedinstvenoj ploči je suluda, možda je malo glupo posmatrati to lokalno ali šta je dođavola bilo na ostatku kugle ako je postojala "jedna ploča" :lol: da nije možda virio mantl? Mnogo logičnije objašnjenje je da se planeta širi, mada je i to suludo.....
 
Прво овако, Земљино језгро не гори, већ се материја у њему налази у таквим термодинамичким условима да је на температури од неколико хиљада степени. Али, због изузетно великих притисака који владају у унутрашњости Земље (због велике дубине, и масе која се налази изнад), језгро изгледа тако како изгледа.

А друго, како може да буде логичније да се Земља шири?!?! Па како то онда да се савременим геодетским мерењима ништа није открило по питању ширења? Није - зато што се и не шири. Теорија тектонике плоча је много озбиљнија и у себе укључује много више чињеница и доказа за кретање литосферних плоча од поклапања обала јужне Америке и Африке. То је приметио још картограф Ортелијус, касније је Алфред Вегенер (на основу тих карата, доказа о глацијацијама, простирању фосилних налаза, истих геолошких формација) предложио теорију да се континенти крећу, што је и потврђено након педесетак година од стране Харија Хеса. У теорију су укључени и разни прорачуни који се тичу магнетског поља Земље.

А што се тиче тога да вода није нагрнула у ту "рупу" - то је због тога што та рупа није таква каквом је ти замишљаш. У ствари, то је место одакле константно излази магма, која се хлади и ствара гребен. То постоји у Атланском океану, у Пацифику... Такође, пример разилажења плоча је и Црвено море и Источна Африка.

Али, како постоји разилажење (што се у геологији назива рифт, рифтне зоне), постоји и субдукција (тј. подвлачење плоча). У случају субдукције једна плоча се подвлачи испод друге, па се на тим местима кора уништава.

Е због тога се Земља не шири...
 
Molim da mi neko ojasni kako je to moguće. Šta je to što tako dugo gori? Zar ne fali kiseonika?

Nista ne gori.

Raspadaju se radioaktivni elementi. Ovaj raspad oslobadja veliku kolicinu toplote, koja daje Zemlji njen usijani centar.

Lexa:
Takođe mi je suludo da su doneli zaključak o pomeranju ploča zato što Afrika i Južna Amerika pašu jedna uz drugu

Uhm, to sto pasu manje-vise, vec:

- geoloski slojevi koji se prekidaju na zapadnoj obali Afrike, nastavljaju se na istocnoj obali Juzne Amerike.
- Afrika i Juzna Amerika se merljivo (brzina izmerena laserima iz satelita) krecu u suprotnim pravcima. U centru Atlantika postoji lanac vulkana koji stvaraju novo okeansko dno.

Na suprotnoj strani, pacificka ploca zaranja ispod juznoamericke, sto stvara Ande. Itd.
 
Прво овако, Земљино језгро не гори, већ се материја у њему налази у таквим термодинамичким условима да је на температури од неколико хиљада степени. Али, због изузетно великих притисака који владају у унутрашњости Земље (због велике дубине, и масе која се налази изнад), језгро изгледа тако како изгледа.

jel možeš nešto o ovim uslovima. ja sam 100% laik i ne shvatam da je oko jezgra tako dobar izolator da se jezgro ne ohladi za...kolko godina (to ti znaš:))?
 
Прво овако, Земљино језгро не гори, већ се материја у њему налази у таквим термодинамичким условима да је на температури од неколико хиљада степени. Али, због изузетно великих притисака који владају у унутрашњости Земље (због велике дубине, и масе која се налази изнад), језгро изгледа тако како изгледа.

А друго, како може да буде логичније да се Земља шири?!?! Па како то онда да се савременим геодетским мерењима ништа није открило по питању ширења? Није - зато што се и не шири. Теорија тектонике плоча је много озбиљнија и у себе укључује много више чињеница и доказа за кретање литосферних плоча од поклапања обала јужне Америке и Африке. То је приметио још картограф Ортелијус, касније је Алфред Вегенер (на основу тих карата, доказа о глацијацијама, простирању фосилних налаза, истих геолошких формација) предложио теорију да се континенти крећу, што је и потврђено након педесетак година од стране Харија Хеса. У теорију су укључени и разни прорачуни који се тичу магнетског поља Земље.

А што се тиче тога да вода није нагрнула у ту "рупу" - то је због тога што та рупа није таква каквом је ти замишљаш. У ствари, то је место одакле константно излази магма, која се хлади и ствара гребен. То постоји у Атланском океану, у Пацифику... Такође, пример разилажења плоча је и Црвено море и Источна Африка.

Али, како постоји разилажење (што се у геологији назива рифт, рифтне зоне), постоји и субдукција (тј. подвлачење плоча). У случају субдукције једна плоча се подвлачи испод друге, па се на тим местима кора уништава.

Е због тога се Земља не шири...
"Širenje" sam pretpostavila zbog ideje o jedinstvenoj ploči; u redu je sve što si napisala samo si imala drugu polaznu osnovu. Geodetska merenja su pokazala da se ploče pomeraju poslednjih godina ali je njihovo pomeranje toliko kompleksno da nekoliko šugavih godinica talasanja ploče na različite strane zaista ne može ništa da nam kaže o tome kuda su one krenule :eek: a pitanje u vezi okeana se odnosilo na činjenicu da je zaključak o pomeranju ploča donet na osnovu OBALA, ne ploča. Ploče su i pod vodom pa je onda jedino logično rešenje to da se voda strogo uglavi tačno tamo gde se ploče počnu razdvajati i stvara mlada kora. A prirodni zakoni nisu baš tako egzaktni :think:

Uglavnom, mene samo interesuje kako je izgledala zemlja sa tom "jedinstvenom pločom" i šta uopšte žele da kažu time..... da nije bila ispucala? :think: pa koje su šanse i za to...?
 
Najveci deo toplote koji odrzava Zemljino jezgro usijanim dolazi od solidifikacionog faznog preobrazaja; preostali deo toplote dolazi od radioaktivnog raspada potasijuma.

Ova toplota se disipira kroz Zemljin omotac s tim sto znacajan deo toplote u omotacu dolazi takodje od radioaktivnog raspada urana i torijuma.

Nesto malo toplote takodje generisu plimni uticaji Meseca i Sunca.
 

Prilozi

  • earthint.gif
    earthint.gif
    28,7 KB · Pregleda: 8
Uglavnom, mene samo interesuje kako je izgledala zemlja sa tom "jedinstvenom pločom" i šta uopšte žele da kažu time..... da nije bila ispucala? :think: pa koje su šanse i za to...?
Zemlja nikad nije imala "jedinstvenu plocu".

Bilo je perioda u proslosti kada su svi kontinenti bili na okupu, formirajuci jedinstveni superkontinent. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_supercontinents
 
jel možeš nešto o ovim uslovima. ja sam 100% laik i ne shvatam da je oko jezgra tako dobar izolator da se jezgro ne ohladi za...kolko godina (to ti znaš:))?

Највећи део топлоте језгра настаје од распада радиоактивних елемената. Али, није ни потребно да се око језгра налази изолатор (не знам зашто би). На Земљи је све осим Земљине коре јако топло - и унутрашње и спољашње језгро, као и омотач (мантл). Немогуће је да се охлади зато што је период полураспада тих радиоактивних елемената већи од 4 милијарде година (Земља је стара око 5), а од њих настају нови радиоактивни елементи, са исто тако великим периодима полураспада, тако да топлоте има.
 
Тачно је, Земља никада није имала јединствену плочу, него су све литосферне континенталне плоче биле сакупљене и тако образовале јединствени континент. Као што већ рекох, то са поклапањем обала је била само идеја картографа у 16. или 17. веку. Теорија је развијена на основу много озбиљнијих изучавања.

А није ми јасно шта желиш да кажеш са том водом... Плоче не покреће вода, него топлота из астеносфере. У њој се дешавају конвекциона кретања, што покреће плоче. И све док Земља буде топла, плоче ће се кретати...
 
Pa, šta pokreće ploče?


O vodi sam pisala zbog priče o Africi i J. Americi, ljudi kao da od vode prave unutrašnjost Zemlje pa tamo gde se razdvoje ploče pojavi se - voda :)

Superkontinent od svih "kontinenata"? Onda je istina ova gore rečenica :think:
Uostalom, po kojoj logici bi svi kontinenti bili zbijeni jedan uz drugog, mogla je kora da se isprevrće jedno 100 puta do sada, što se verovatno događalo i događa se.

A nešto bi moralo da bude izolator. Ne da bi se toplota u Zemlji očuvala već da se mi ne bismo istopili..... OK, možda sam odvalila glupost sada ali kora je izuzetno tanka, ne? Do 80 kilometara, najviše... koje su temperature koje se razvijaju u omotaču? Šta diktira koliko će debeo i kakav će biti prelaz?
 
Pa, šta pokreće ploče?


O vodi sam pisala zbog priče o Africi i J. Americi, ljudi kao da od vode prave unutrašnjost Zemlje pa tamo gde se razdvoje ploče pojavi se - voda :)

Superkontinent od svih "kontinenata"? Onda je istina ova gore rečenica :think:
Uostalom, po kojoj logici bi svi kontinenti bili zbijeni jedan uz drugog, mogla je kora da se isprevrće jedno 100 puta do sada, što se verovatno događalo i događa se.

A nešto bi moralo da bude izolator. Ne da bi se toplota u Zemlji očuvala već da se mi ne bismo istopili..... OK, možda sam odvalila glupost sada ali kora je izuzetno tanka, ne? Do 80 kilometara, najviše... koje su temperature koje se razvijaju u omotaču? Šta diktira koliko će debeo i kakav će biti prelaz?

Већ сам горе написала шта покреће плоче... Оне "пливају" на астеносфери. То је ужарена житка маса која се налази испод плоча. Због конвекционих кретања (као кад кувамо кафу - хладније одозго иде доле, загрева се и поново спушта доле) покрећу се плоче. Оне се налазе у некој изостатичкој равнотежи, никако нису статичне, тако да их та кретања у астеносфери покрећу. (више о грађи Земље можеш наћи овде: http://sr.wikipedia.org/wiki/Грађа_Земље)

А сад овако... Пошто постоје континентална и океанска кора (континентална је дебља, океанска тања) и пошто Земља није правилно геометријско тело, већ има и равнине и неравнине, то је могуће да се јаве и удубљења. Е сада, пошто на океанском дну настаје само океанска кора, која је доста тања од континенталне, на месту где она настаје ствараће се депресија. И пошто се тај процес одвија много дуго, та депресија ће се полако пунити водом, и након неколико стотина милиона се створи океан. Ево једног примера... Црвено море ће бити океан за педесетак милиона година. Оно се налази на месту стварања нове океанске коре.

Земља има зонарну грађу због тога што су се елементи још пре неколико милијарди година тако расподелили... Као и увек, тежи су отишли доле, и они су у језгру, док су лакши елементи дошли до површи Земље.

Е да, наравно, није температура у целој унутрашњости Земље иста као у језгру, она се смањује идући од језгра ка површи (имам негде график, ако те баш интересује, могу да ти пошаљем).
 
Да, али Венера је другачије грађе од наше планете. Нисам сасвим сигурна, али мислим да нема такву зонарну грађу као Земља.
Razlika u gradji potice od dogadjaja koji je doveo do toga da se 70% primordialne Zemljine kore nadje na nekih 380000 km iznad nasih glava... :mrgreen:

Poenta mog komentara je da nije dovoljna samo toplota, vec je neophodan dovoljno veliki toplotni diferencijal. A i nepoklapanje centra mase sa osom rotacije nije na odmet... :mrgreen:
 
Наравно. Иначе у астенесфери не би постојала конвекциона кретања... :)

Da gledao, i citao sam vaase postove nisam bas dobro upucen ali imam par pitanja.Kazete da ce na mestu crnog mora biti okean.Neka NASAsina istrazivanja kazu da se mesec od zemlje konstantnu udaljava.Za 50 miliona godina on nece biti tu dako da nece biti ni plime ni oseke, zemljino jezgro ce se ohladiti jel konstantnu u Atlanskom okenanu i velikom tihov izbija magma koja se hladi.Ta magma ne moze da izbija doveka, jer logican zakljucak bi bio stvaranje novog reljefa zemlje vise planine itd,
 
Da gledao, i citao sam vaase postove nisam bas dobro upucen ali imam par pitanja.Kazete da ce na mestu crnog mora biti okean.Neka NASAsina istrazivanja kazu da se mesec od zemlje konstantnu udaljava.Za 50 miliona godina on nece biti tu dako da nece biti ni plime ni oseke, zemljino jezgro ce se ohladiti jel konstantnu u Atlanskom okenanu i velikom tihov izbija magma koja se hladi.Ta magma ne moze da izbija doveka, jer logican zakljucak bi bio stvaranje novog reljefa zemlje vise planine itd,

Ovo je zombi tema.Čoveče poslednji post je napisan 14.11.2008.Šta znači izvlačenje ovih tema iz zaborava.Odgovoreno je na pitanje.
 
Da gledao, i citao sam vaase postove nisam bas dobro upucen ali imam par pitanja.Kazete da ce na mestu crnog mora biti okean.Neka NASAsina istrazivanja kazu da se mesec od zemlje konstantnu udaljava.Za 50 miliona godina on nece biti tu dako da nece biti ni plime ni oseke, zemljino jezgro ce se ohladiti jel konstantnu u Atlanskom okenanu i velikom tihov izbija magma koja se hladi.Ta magma ne moze da izbija doveka, jer logican zakljucak bi bio stvaranje novog reljefa zemlje vise planine itd,

Biće okean jer se ploče razdvajaju.

Magma može da izbija još dugo dugo vremena. Dovoljno dugo da će ceo sunčev sistem umreti do tada.

Zemljino jezgro se praktično nikad neće ohladiti. Ima mnogo manjih tela od Zemlje u Sunčevom sistemu, a da im je jezgro još uvek vruće. Na primer Jupiterov mesec Io.
http://en.wikipedia.org/wiki/Io_(moon)#Volcanism

Dalje, Tela u svemiru se hlade samo jednim od tri mehanizma provođenja toplote - zračenjem. Za ostale tipove vakuum svemira je odličan izolator. + Zemljina kora.

I konačno, ostaje nam pitanje pritiska. Termonuklearni procesi u zvezdama počinju kada se usled pritiska jezgro zvezde dovoljno ugreje (na više miliona stepeni). Ovo zagrevnje je posledica pritiska.

Da ne tupim ja puno, to što je Zemlja prilično vruća iznutra nije ama baš nikakva tajna niti čudo. Jednostavno logična posledica više prirodnih zakona koji su BTW veoma dobro ispitani.


A za Mesec - tačno je da se udaljava, pošto se laserom redovno meri udaljenost Zemlja mesec, tako što se istim gađaju ogledala koja su astronauti postavljali na Mesec tokom Apolo misija. Laserski zrak se odbija i vraća na zemlju pa se merenjem proteklog vremena može odrediti udaljenost. A ona polagano raste. I ne neće mesec otplutati, već će se za 50mil godina stabilisati na novoj ravnotežnoj udaljenosti.
 
Biće okean jer se ploče razdvajaju.

Magma može da izbija još dugo dugo vremena. Dovoljno dugo da će ceo sunčev sistem umreti do tada.

Zemljino jezgro se praktično nikad neće ohladiti. Ima mnogo manjih tela od Zemlje u Sunčevom sistemu, a da im je jezgro još uvek vruće. Na primer Jupiterov mesec Io.http://en.wikipedia.org/wiki/Io_(moon)#Volcanism

Dalje, Tela u svemiru se hlade samo jednim od tri mehanizma provođenja toplote - zračenjem. Za ostale tipove vakuum svemira je odličan izolator. + Zemljina kora.

I konačno, ostaje nam pitanje pritiska. Termonuklearni procesi u zvezdama počinju kada se usled pritiska jezgro zvezde dovoljno ugreje (na više miliona stepeni). Ovo zagrevnje je posledica pritiska.

Da ne tupim ja puno, to što je Zemlja prilično vruća iznutra nije ama baš nikakva tajna niti čudo. Jednostavno logična posledica više prirodnih zakona koji su BTW veoma dobro ispitani.


A za Mesec - tačno je da se udaljava, pošto se laserom redovno meri udaljenost Zemlja mesec, tako što se istim gađaju ogledala koja su astronauti postavljali na Mesec tokom Apolo misija. Laserski zrak se odbija i vraća na zemlju pa se merenjem proteklog vremena može odrediti udaljenost. A ona polagano raste. I ne neće mesec otplutati, već će se za 50mil godina stabilisati na novoj ravnotežnoj udaljenosti.
Јо или Ијо, је врућ не само због распада радионуклеида и првобитне топлоте сажимања, већ и због дејства плимних сила Јупитера, као и индуковања струје проласком кроз магнетно поље матичне планете и то под најбољим углом-од 90 степени.
Индукција производи струју од око 11 милиона А.
Имаш о томе у једном од старих бројева ,,Астрономије".
Зато је Јо вулкански најактивније тело у Сунчевом систему.
@Тема.
Неко је споменуо да Венера нема тектонику плоча, али су нова тумачења радарски скенираних снимака Венерине површине са тачношћу од 50 метара, од стране сонде Магелан, показала и постојање вулкана и тектонике плоча!
 
Nista ne gori.

Raspadaju se radioaktivni elementi. Ovaj raspad oslobadja veliku kolicinu toplote, koja daje Zemlji njen usijani centar.



Uhm, to sto pasu manje-vise, vec:

- geoloski slojevi koji se prekidaju na zapadnoj obali Afrike, nastavljaju se na istocnoj obali Juzne Amerike.
- Afrika i Juzna Amerika se merljivo (brzina izmerena laserima iz satelita) krecu u suprotnim pravcima. U centru Atlantika postoji lanac vulkana koji stvaraju novo okeansko dno.

Na suprotnoj strani, pacificka ploca zaranja ispod juznoamericke, sto stvara Ande. Itd.
Samo pozdrav! :D

A voda je na Zemlju dopremljena kometama?
 
Poslednja izmena:

Back
Top