Jedino srpska vrata otvorena= prodali bi i .......

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

M-1980

Iskusan
Poruka
6.821
Jedino srpska vrata otvorena
S. S. R. - N. S., 09.11.2008 18:22:41 Ocena:
2.40 (Glasova: 5)

Komentara: 0

SRBIJA i Hrvatska „zaoštravaju“ odnose poslednjih dana, bar što se tiče izjava najviših zvaničnika susednih zemalja. Počeo je predsednik „lijepe njihove“ Stjepan Mesić, rekavši da su odnosi dveju zemalja u stagnaciji, a da oni u regionu podsećaju na one sa početka devedesetih godina.
Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić je u odgovoru na pitanje ko to zaoštrava odnose među susedima, podsetio komšije da su:
* tužili Srbiju za genocid,
* da Hrvatska u međunarodnoj zajednici najglasnije podržava nezavisnost Kosova i odbačeni plan Martija Ahtisarija i
* da je način na koji se tretira imovina Srba i naš kapital u susednoj zemlji - neadekvatan.
- Slažem se da bilateralni odnosi nisu onakvi kakvi bi trebalo da budu, ali je odgovornost za to na Hrvatskoj - kazao je srpski ministar Jeremić.
I pored nepovoljne političke klime, kapital je po ko zna koji put pokazao da ne poznaje granice. U ovom slučaju, međutim, samo u jednom pravcu.
Kompanije iz susedstva, prema podacima hrvatske privredne komore, do 2006. godine investirale su u Srbiju 328,6 miliona evra. U suprotnom pravcu, iz Srbije u Hrvatsku do 2005. godine, stiglo je samo 130.000 evra. Prema nekim podacima, međutim, Hrvatska ulaganja u našu zemlju dostigla su gotovo 400 miliona evra.
Manje upućen posmatrač mogao bi ovo da protumači zastojem u razvoju privrede Srbije, i tome da ona teško može da investira. Situacija je, međutim, sasvim drugačija. Kompanije iz Srbije su u više navrata bile jako zainteresovane da plasiraju svoj kapital u Hrvatsku, ali su gotovo uvek bile stopirane. Ovim inicijativama najčešće se isprečila - politika.
Dok su kompanije iz Hrvatske u Srbiji bez većih problema kupovale najveće fabrike za preradu poljoprivrednih
proizvoda, ciglane, cementare i krečane, privrednici iz Srbije u tome su, i pored zvaničnog stava da su svi investitori jednaki, bili „elegantno“ onemogućeni.
Treba podsetiti da je hrvatski „Agrokor“ jedan od najvećih investitora u Srbiji, koji je kupio „Frikom“, „Dijamant“, ali i neke trgovinske kuće. „Dukat“ je vlasnik „Somboleda“, a „Vindija“ fabrike stočne hrane „Unip“ iz Valjeva i mlekare u Lajkovcu. Našička „Nekse grupa“ kupila je fabriku cementa i kreča „Jelen Do“, fabriku građevinskog materijala „Polet“ iz Novog Bečeja, i udeo u ciglani „Toza Marković“ iz Kikinde. Zagrabačka „Školska knjiga“ vlasnik je BIGZ-a, a PAN je kupio Fabriku hartije u Beogradu. „Pastor grupa“, takođe iz Zagreba, u svom vlasništvu ima „Gasop“ i „Vatrosprem“.
Sa srpske strane, led u Hrvatskoj pokušala je da probije porodica Karić. Želeli su da sagrade poslovno-stambeni centar u centru Zagreba. Ova inicijativa nije imala uspeha, kao ni pokušaji Željka Mitrovića, vlasnika TV Pink. On je, naime, želeo da pazari „Kroacija rekords“, a za Novu TV ponudio je 30 miliona evra. Uspeh je izostao. Iako je u saradnji sa „Agrokorom“ pokušao da investira u Hrvatsku, „Delta holding“ sačekala su, takođe, zatvorena vrata.

ROBNA RAZMENA
U PRVIH sedam meseci ove godine, prema podacima Privredne komore Srbije, robna razmena Srbije i Hrvatske povećana je za 32,6 odsto, u odnosu na isti period prošle godine.
Razmena je dostigla 594,4 miliona dolara, ali Srbija beleži deficit od 59,6 miliona dolara. Srbija je, naime, u Hrvatsku izvezla robe u vrednosti 267,4 miliona dolara, a u isto vreme, Hrvatska je na tržište Srbije plasirala robe u vrednosti 327 miliona dolara.

O ovome je bilo reci u nekoliko navrata. Prosto ne mogu da verujem da su nasi politikanti primetili kakava je nesrazmera u pitanju...a jos mi je cudnije da su umeli da odgovore na nimalo lukavu i zabrinutu, do ganuca pricu S.Mesica:roll:....
E ,kakve smo mi budale:dash:
 
E pa nek procitaju ovi sa ovih drugih trema . Mi bi trebalo odmah da zamrznemo odnose sa njima . A tamo su me napali , kako , toboze mi izvozimo za Hrvatsku , i td .

ma ubijamo se od izvoza:roll:

znaju oni bolje od nas...ne brini. samo , znaju oni i da se jedno govori javno, a drugo misli...a i radi.
tacnije diplomatija u svim oblicima je jaca strana njihovih politicara....nasi naravno ne znaju ni kako se to pise......
 
demokrate su hrvatima prodali srpske zemlje za 400 miliona eura a hrvati ne daju srbima da u hrvatskoj otvore i kupe - ni trafiku.....

jos me razocarao djokovic , ****** malo mu sto uzima milione eura od tenisa nego naso jos da reklamira ustasku ideu u srbiji ko da nema drugih trgovinskih lanaca u zemlji

srecom...to i nije bas trgovinski lanac.
nazalost...osim Maxija ...skoro i da nema drugi lanac u zemlji:mrgreen:

a za Djokovica....stvarno bedak
 
Poslednja izmena:
ide ja vlasnistvo jednog od najbogatijih hrvata todorica koji uzgred poseduje i beogradski FRIKOM....

al i dalje ne mogu da razumem likove ko sto je djokovic. ako ga negde budem video na kopaoniku , a verovatno hocu zimus, to cu mu i reci


uzima milione i milione od sporta , i malo mu para pa bi da napabirci jos koju desetinu hiljada tako sto ce da reklamira trgovinski lanac vlasnistvo hrvata u srbiji
 
ide ja vlasnistvo jednog od najbogatijih hrvata todorica koji uzgred poseduje i beogradski FRIKOM....

al i dalje ne mogu da razumem likove ko sto je djokovic. ako ga negde budem video na kopaoniku , a verovatno hocu zimus, to cu mu i reci


uzima milione i milione od sporta , i malo mu para pa bi da napabirci jos koju desetinu hiljada tako sto ce da reklamira trgovinski lanac vlasnistvo hrvata u srbiji

pa jbgh pare nemaju ni veru ni naciju:lol:
 
inace ova izjava mesica je dokaz da mi sa ustasama mozemo samo da se gledamo - preko nisana

eto demokrate im skinule gace, naguzili im se skroz, prodali im pola srbije, i oni nas mrze jednako i jednako rasturaju srbiju kao i pre - odnosi nikad gori?

pa sta treba da uradi srbija da budu odnosi dobri? da stavimo sahovnicu na zgradu vlade priznamo nezavisnost kosova, vojvodine, raske oblasti - jel to ustase? : lol:

zato ustase treba samo kokati - bar da znaju za sta te mrze....

a ne ovako, demokrate im se ulizuju i uvlace u bulju a oni nas i dalje mrze i ne propustaju jednu sansu da ne ne kinje ili ponize...
 
Grcki je Vero=Veropulos...verovatno si pomesao/la

Pa sto ne kazete!:eek:...A ja se cudim, vidim, mnogo hrvatskih proizvoda!:confused:

ide ja vlasnistvo jednog od najbogatijih hrvata todorica koji uzgred poseduje i beogradski FRIKOM....

al i dalje ne mogu da razumem likove ko sto je djokovic. ako ga negde budem video na kopaoniku , a verovatno hocu zimus, to cu mu i reci


uzima milione i milione od sporta , i malo mu para pa bi da napabirci jos koju desetinu hiljada tako sto ce da reklamira trgovinski lanac vlasnistvo hrvata u srbiji

Jeste sramota, malo su mu onoliki milioni? Ne mogu da shvatim...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top