hilandar i zene

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Улазак женама и женским животињским врстама забранио је цар Константин 1046.
Још је на снази тај закон, а донешен је само из практичних разлога. Да би се монасима обезбедио молитвени мир са што мање животних искушења. То је једини разлог.
 
Zbog poštovanja prema Vladičici našoj Djevi Bogorodici....Zavjet su držali svi vladari, što Srpski, što vizantijski...
Jedini koji je prekršio taj zavjet bio je Car Dušan Nemanjić, koji je u Svetu Goru nasilno uveo suprugu za vrijeme velike kuge 1340 ih.... Vrlo brzo je naprasno umro. Crkva mu to nije nikada oprostila, pa iako je podigao mnoge manastire i srpskoj crkvi dao status patrijaršije, JEDINI je Nemanjić koji nije kanoniziran...Zbog tog njegovog grijeha njegova zadužbina (manastir Sv. Arhangela kod Prizrena) vrlo brzo je sravnjen sa zemljom...
 
Hm, pa to je ''sveto'' mesto... shta će žene tamo bre... :hahaha:
Btw. pre par godina je neka teta uspela na neku foru da se iskrca... bilo neshto u dnevnoj shtampi... nemam pojma shta je dalje bilo... verovatno onaj požar kasnije... je na neki volsheban način povezan... ili nije???:mrgreen:
 
Улазак женама и женским животињским врстама забранио је цар Константин 1046.
Још је на снази тај закон, а донешен је само из практичних разлога. Да би се монасима обезбедио молитвени мир са што мање животних искушења. То је једини разлог.

Jao koja fora. Pa bolje je da se covek izlozi iskusenjima, nego da se krije od njih, jer ako im odoli znaci da je jaci od njih.
To se zove omalovazavanje za zene, uostalom postupili su onako kako je cela Biblija napisana.
 
Draga sestro u ovom forumu....Sveta Gora nije zamišljena kao nešto što bo provociralo i ponizilo ženski rod. To je monaška država. Suština monaštva je odsecnje od sebe svega što vezuje za greh i truležnost. To su strasti,misli i pomisli vezani za greh. Žene su po prirodi iskušenje muškarcima. Monaštvo je nad prirodan život koji gradi svoj put ka Carstvu Nebesnom . Odbacuju privremene tjelesne utjehe, radi večnih dobara. Žene i te kako imaju korist od takvog izbora jer mnoge žene hrišćanke bile su nadahnute svetootačkom literaturom sa Svete Gora za život po Bogu....to je početak
 
Има, а животиње женке су забрањене на светој гори... А они нису отишли у пустињу због животиња, већ због идеалних услова које пустиња пружа за монашки начин живота.
 
Pa eto ja mislim da jednom u toku zivota odem na Svetu Goru naravno maskrana u muskarca, ba sda vidim da li ce nebo da se otvori i da me pogodi grom. Bila bih treca zena koja je uspela da udje tamo.
 
..Zbog tog njegovog grijeha njegova zadužbina (manastir Sv. Arhangela kod Prizrena) vrlo brzo je sravnjen sa zemljom...

Bismillahir-rahmanir-rahim

Ne, to nije tacno...
Manastir Sv. Arhangela kod Prizrena devastiran by Shq...bandi sa KiM...

Da li su i ove srpske svetinje sa KiM devastirane zbog neceg slicnog ili necijeg greha...???
http://www.b92.net/specijal/kosovo2004/unistenecrkve.php

To sto sam poklonik sufizma (...Sufizam odnosno tasavuf (arapski تصوف , tasavuf, persijski عرفان, erfan) je mistički aspekt islama, način života usmeren prema ostvarenju Božjeg jedinstva i prisustva kroz ljubav, iskustvenu spoznaju, asketizam i ekstatičko jedinstvo sa voljenim Tvorcem...) ne umanjuje moju ljubav i postovanje prema svim svetinjama...
 
pomalo ste jkontradiktorni
da li je zenam zabranjen pristup zbog monaha, ili zbog bogorodice?
i ako je zbog monaha, sveta petka nije bila odsecena pa je postala sveta
a ako je zbog bogorodice, ko je sa njom bio u kontaktu da tumaci sta bi njoj bilo milo?

u starom zavetu zena jeste bila ozloglasena..te napravljena od rebra, te zavela adama, te prokleta..
ali, gde hrist ikad rekao nesto lose o zeni? i jednoj?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top