GIMP vs. Adobe Photoshop

xadnadjev

Početnik
Poruka
37
GIMP je besplatan softver za obradu fotografija, po licnom misljenju bolji od Photoshop-a, a kao alfa i omega Linux operativnog sistema. Postoji u varijanti za UNIX-e (Linux, FreeBSD i sl.), MS Windows, Machintosh.

Opsti linkovi:

http://www.gimp.org/
http://www.gimp.org/windows/
http://www.gimp.org/unix/
http://www.gimp.org/macintosh/

http://www.wingimp.org/

GIMP knjige:

http://www.gimp.org/books/

GIMP Tutorijali:

http://www.gimp.org/tutorials/

GIMP dokumentacija:

http://wiki.gimp.org/gimp/GimpDocs

Šta Adobe Photoshop može da odradi što GIMP nemože ?

Vasa iskustva sa GIMP-om u odnosu na Adobe-ov Photoshop ??
 
Mozda sam gledao neku raniju verziju za Windows-e, ali ona je radila mnogo sporije nego PS. Takodje nije imala Color Management. Ne znam ni da li podrzava i Wacom-ove graficke tablete (Linux jako malo koristim izmedju ostalog i zbog toga sto ovo jako lose radi).
 
Ej LJM ti to hoces da kazes kako Njinjdonjs ima Color Management??? :wink:
Da budem iskren meni se nekako najvise svidja PS Elements mozes da uradis manje vise sve sto i sa velikim PS-om ali zato kad ti treba da nesto stambrljas na brzinu (fotke za familiju npr :wink: ) tu je nenadmasan.
 
Windows kao prvo i nije operativni sustem vec graficka skoljka MS-DOSA. Kopatibilnost sa DOS programima sve to govori.

Linux se koristi i to mnogo. Rendering za film Titank su radile Linux masine u LAN mrezi.

Ako ti treba vise informacija o tome ukazacu ti na jedan od brojeva Linux Journala.

Windows je spor do bola sam po sebi. Sve sto dolazi od OpenSource sveta se i ne smatra kako rekoh na www.multivision.co.yu da radi strava na Windows-u koji je sam po sebi uzasan.

GIMP na MAC-ovima radi strava !! Zasto ? Pa zato sto je kako hardver a tako i operativni sistem MAC OS odlican ili pak DARWIN.

d.
 
Ovo je vec preterivanje... GIMP je dosta slabiji od Photoshop-a, budimo objektivni...

Medjutim odnos cene/kvaliteta je svakako na strani GIMP-a jer je besplatan. Mnogim ljudima (neprofesionalcima) koji koriste Photoshop je cak i GIMP preobiman paket, tako da ne vidim zasto isti koriste Photoshop...
 
Incognito:
Ovo je vec preterivanje... GIMP je dosta slabiji od Photoshop-a, budimo objektivni...

Hoces reci budimo objektivni po mome ? :lol:

Medjutim odnos cene/kvaliteta je svakako na strani GIMP-a jer je besplatan. Mnogim ljudima (neprofesionalcima) koji koriste Photoshop je cak i GIMP preobiman paket, tako da ne vidim zasto isti koriste Photoshop...

Da li su ti je poznat script-fu jezik gde mozes da napravis ako treba i windows !?? :lol:
 
Sizif:
xadnadjev:
Windows kao prvo i nije operativni sustem vec graficka skoljka MS-DOSA. Kopatibilnost sa DOS programima sve to govori.
Aaaaajde... odakle ti sve te informacije?

Paaa Sizife, ja se bavim MS-DOS od verzije 2.0 a Windows-ima od samoga pocetka pa do pocetka Linux-a a pre toga ATT UNIX-om i Coherent UNIX-om Xenix-om, Solarisom. Meni je to struka !

Treba li detaljnija opservacija ?
 
About GIMP
Introduction to the GIMP

GIMP is an acronym for GNU Image Manipulation Program. It is a freely distributed program for such tasks as photo retouching, image composition and image authoring.

It has many capabilities. It can be used as a simple paint program, an expert quality photo retouching program, an online batch processing system, a mass production image renderer, an image format converter, etc.

GIMP is expandable and extensible. It is designed to be augmented with plug-ins and extensions to do just about anything. The advanced scripting interface allows everything from the simplest task to the most complex image manipulation procedures to be easily scripted.

GIMP is written and developed under X11 on UNIX platforms. But basically the same code also runs on MS Windows and Mac OS X.
Features and Capabilities

This is only a very quickly thrown together list of GIMP features.

* Painting
o Full suite of painting tools including Brush, Pencil, Airbrush, Clone, etc.
o Sub-pixel sampling for all paint tools for high quality anti-aliasing
o Extremely powerful gradient editor and blend tool
o Supports custom brushes and patterns
* System
o Tile based memory management so image size is limited only by available disk space
o Virtually unlimited number of images open at one time
* Advanced Manipulation
o Full alpha channel support
o Layers and channels
o Multiple Undo/Redo (limited only by diskspace)
o Editable text layers
o Transformation tools including rotate, scale, shear and flip
o Selection tools including rectangle, ellipse, free, fuzzy and intelligent
o Advanced path tool doing bezier and polygonal selections.
o Transformable paths, transformable selections.
o Quickmask to paint a selection.
* Extensible
o A Procedural Database for calling internal GIMP functions from external programs as in Script-fu
o Advanced scripting capabilities (Scheme, Python, Perl)
o Plug-ins which allow for the easy addition of new file formats and new effect filters
o Over 100 plug-ins already available
* Animation
o Load and save animations in a convenient frame-as-layer format
o MNG support
o Frame Navigator (in GAP, the GIMP Animation Package)
o Onion Skin (in GAP, the GIMP Animation Package)
o Bluebox (in GAP, the GIMP Animation Package)
* File Handling
o File formats supported include bmp, gif, jpeg, mng, pcx, pdf, png, ps, psd, svg, tiff, tga, xpm, and many others
o Load, display, convert, save to many file formats
o SVG path import/export
* Much, much more!
 
xadnadjev:
Paaa Sizife, ja se bavim MS-DOS od verzije 2.0 a Windows-ima od samoga pocetka pa do pocetka Linux-a...
Pa govoriš kao da si prestao da se interesuješ sa pojavom 98-ice... :wink:

Grana koja počinje od Windowsa NT, preko 2000, XP-ja i 2003 nije školjka DOS-a već potpuno nov operativni sistem. Kompatibilnost programa sa prethodnim verzijama je zadržana iz strateških razloga. To što stari programi rade ne znači da je to isti operativni sistem, i ja ponekad odigram igre sa CPC464 emulatora na PC-ju pa to opet nema nikakve veze sa Amstradom, zar ne? Zašto bi postojale one silne opcije za Win95 i DOS compatibility mode u NT-u ako je to isti OS?
 
Tacno... budimo objektivni po mome...

Radim vec godinama sa nekim od najzvucnijih imena u svetu dizajna, i oni ti mogu dati potpuno strucan sud o tome sta GIMP moze i sta GIMP ne moze... GIMP je odlican za low-profile production, ucenje i tako to, ali se po snazi i mogucnostima ne moze porediti sa Photoshop-om...

Sizife, ne vredi se raspravljati... Ovo govori neki klinac koji misli da je jos uvek biti anti-microsoft 'in', bez ikakvih argumenata (argumenata itekako ima, ali on izgleda ne zna ni jedan). Da bi kritikovao neki sistem moras ga poznavati 'do u dlaku', a isto to vazi i za 'glorifikaciju' necega, a on izgleda da ne zna ni sta je Windows a ni sta je UNIX/BSD/Linux/etc. ;) ... Takvi novo-peceni *nix-ashi mi se opasno gade, jer posle i mene smatraju takvim kad krenem da pricam o unix-u...

To je kao da ja sad krenem da pljujem ili glorifikujem Macintosh platformu, zato sto sam imao nekih 6 meseci prilike da je koristim (dok sam imao Powerbook G4), a nikad se nisam zainteresovao da udjem dublje u tehnicku stranu toga...

Sinak, lepo je to sto si saznao (konacno) da postoji Linux, i da ima besplatnih alternativa poznatom softveru, ali ti to ne daje za pravo da pricas o stvarima koje ne znas!
 
Daj ne kenjaj preterano, kad me vec vuces za jezik...

a) Sta onaj sajt treba da pokaze? Totalni dizajnerski neukus i nestrucnost? Pa ono se moze odraditi i MSPaint-om, GIMP je naravno i vise nego dovoljan za tako nesto.

b) Ja i ne 'podlezem' Windows-u ali necu kenjati o njemu kao sto to drugi rade samo da bi rekli 'vidi me mama, ja sam geek... imam RedHat instaliran na kompjuteru...' :lol: :lol: :lol: ... Ja vecinu svog vremena provodim u BSD-u i ponekad Linux-u, ali se ne stidim da udjem i u Windows i odradim posao koji ne mogu u drugim sistemima (recimo debug windows programa)... Windows ima svojih mana, ali je cinjenica da dosta neophodnog softvera za danasnji profesionalni DTP ne postoji za *nix platforme...

Windows je njesra, sa razlogom, ali ni *nix nije mnogo bolji! Trenutno najbolji sistem bi bila neka simbioza BSD-a i Linux-a, ali posto to niti je moguce niti ce se desiti, smesno je o tome razmisljati.

c) Stvarno preterano kenjas... Do pre mesec dana si koristio Windows a sad pljujes po njemu k'o da ga je sam djavo pravio (dobro, to mozda i nije daleko od istine :lol: )... To je k'o politicari-preletaci kod nas... Do juce bili s' komunistima i pljuvali sve sto se ne uklapa u tu ideologiju, a evo ih sada najveci demokrate i jos se gade komunizma... BESKICMENJACI!
 
Citiracu sebe sa multivision sajta:

Softverom se profesionalno bavim bavim dvadesetak godina. Bavio sam podosta i sistemskim softverom. Radio sam na jako velikom broju operativnih sistema, od toga na sigurno 5-10 razlicitih verzija Unixa. Iskustva sa Linux-om su mi nocna mora. Da bi koliko toliko korektno proradio na mom racunaru morao sam da dva puta relinkuje kernel. Da bi proradio CD pisac morao sam da naucim kako radi IDE to SCSI emulacija. Nikada nisam uspeo da ga nateram da proradi USB key (na diskusionim grupama za ovo optuzuju Microsoft, navodno uredjaj korsti neke Microsoftove ekstenzije u neznam vec cemu). Wacom-ov tablet se ponasa potpuno suludo: mis radi kao olovka, a olovka kao mis.

Nisam veliki ljubitelj Microsoft-a ali na istom racunaru ni sa Windows 2000, ni sa Windows XP nisam imao nikakvih problema.

Ukoliko vec niste eksperi za Linux savetujem vam da se ipak opredelite za MS Windows ili Mac. Ako je PS preskup, ima i jeftinijih stvari (ukljucujuci i besplatni GIMP).
 
Ajde rasprave o operativnim sistemima da se nastave na forumu namenjenom za to. Dodacu samo da je LINUX jos uvek godinama daleko od lakog koriscenja za nekog ko je samo korisnik racunara a ne profesionalni "racunarac". Za nekoga kome su racunari samo alat za obavljanje poslova a ne zanimaju ih kerneli i principi funkcionisanja operativnih sistema, Windows je jedini OS koji ima smisla koristiti. Zamislite fotografa koji treba da relinkuje kernel i da proucava IDE i SCSI emulaciju. Za Gimp i dalje tvrdim da je uzasno spor u odnosu na PS. (Probano na istoj masini)
 
ljm:

Slazem ali malo drugacije.

Za obicnog korisnika je MAC OS pravi izbor dok je Windows nuzno zlo i nocna mora !!

Na MAC-u PS trci kao besan a sam je mali jer koristim pozive iz ROM-a MAC-a. Sve u svemu MAC je skuplji kao racunar od PC-ja a na PC-ju je za ljude koji bas ne znaju puno o opetaivnim sistemima trenutno Windows nuzda, ali postoje daleko lakse Linux distribucije za Win tipove !!!
 
ljm:
Citiracu sebe sa multivision sajta:
Iskustva sa Linux-om su mi nocna mora. Da bi koliko toliko korektno proradio na mom racunaru morao sam da dva puta relinkuje kernel.

Izvinjavam se ali se ne kaze relinkovanje kernela nego kompajliranje kernela. Relinkovanje je bilo kod SCO UNIX-a i ranijih starina...

Da bi proradio CD pisac morao sam da naucim kako radi IDE to SCSI emulacija.

Pa to je bar jasno. Mora se stalno uciti ako zelite da budete u UNIX svetu.

Nikada nisam uspeo da ga nateram da proradi USB key (na diskusionim grupama za ovo optuzuju Microsoft, navodno uredjaj korsti neke Microsoftove ekstenzije u neznam vec cemu). Wacom-ov tablet se ponasa potpuno suludo: mis radi kao olovka, a olovka kao mis.

Sveee radi, samo treba sesti uciti i raditi. Nista dobro se ne dobija na tacni !!! http://www.tldp.org/

Nisam veliki ljubitelj Microsoft-a ali na istom racunaru ni sa Windows 2000, ni sa Windows XP nisam imao nikakvih problema.

Takvi su Vam onda zahtevi prema hardveru da nemate velike potrebe i zahteve. Ako je tako Windows moze da
odradi stvar !

Ukoliko vec niste eksperi za Linux savetujem vam da se ipak opredelite za MS Windows ili Mac. Ako je PS preskup, ima i jeftinijih stvari (ukljucujuci i besplatni GIMP).

GIPM-u je prirodno okruzenje ipak Linux !
Linux nije tezak, Linux je lak a ljudi su lenji a tu rupu je zapusio Microsoft sa svojim Windowsima.
Dakle ponudio je ono sto je u ljudskoj prirodi:
Lenjost i zelja da ima sharenih i skakutave stvarcice koje cine OS atraktivnim.

MAC OS je davnoooo to vec imao i sjaj ali i stabilnost sto ima i danas za sve ljude na zapadu koji se bave kompjuterskim dizajnom !!

d.
 
ljm:
Fotografija mi je hobi, to jest fotografijom se bavim iz zadovoljstva. Softver mi je posao, nije nocna mora, ali mi bavljenje njime ne pricinjava ni zadovoljstvo.

Izvinite !!!!!

Ja svoj posao Softvera i mrezni hardver jako volim i jos jedan posao koji odskora radim....

Pazite da ne sazna Vas sef da ne volite svoj posao a bi voleli da Vam je fotografija posao koja Vam ustvari samo hobi. :lol:

Aaaa ne daj boze da se na poslu bavite softverom sa kojim se moze citati o fotografiji po medijumu koji se zove ovo tj. Internet !
:wink: :lol: :)
 

Back
Top