Ko je vise iskljuciv?

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Vidim da se mesaju mnoge stvari pa hajde da pomognem.....


Ko je vise iskljuciv , racionalisti ili iracionalisti.....?


Tu stoji da racionalisti vise grupisu, imaju taj metod kao deo ostalih metoda....
Imaju li iracionalisti metod grupisanja......?
 
‚‚...onaj ko procenjuje jedno na račun drugog postaje ‚‚bolestan'', više nije čovek već samo specijalist; ko previše naginje radoznalom razumu, čini to na račun celine čovečanstva; isto tako nisu dovoljne ni samo duša i fantazija da bi čovekovo delanje bilo upotrebljivo''

Hese
 
A varijante su:
-mora biti ovako ili nikako
-ako ja kazem onda je tako
-ne vidim znaci da ne postoji
-ko nije za mene on je protiv mene
-ko se ne slaze sa mnom , on nije u pravu
-kad kazem jedan , mislim na sve, kad kazem svi , ne mislim na mene....
 
"Dolazi mi " da su racionalisti isključiviji ... s tim što ne znam na šta se misli pod iracionalistima ...ako je neki fanatik ,onda je on isključiviji , a ako je spiritualan lik,onda je on manje isključiv od racionalista...
 
Pomenuto je iskljucivanje emotivaca....a to je u vezi sa iracionalnim.....

Ta iskljucivost iracionalnih se ne primecuje ako ne postoji agresivnost.....tj ako je osoba introvertna....ali ne znaci da je nema.....ona je samo usmerena ka unutra.....i postoji , vrlo postoji i dovodi do virtuelizacije svega kod osobe....
Sta je mera velicine iskljucivosti , naravno da je pitanje na mestu.....
Da li javno prihvatanje, da li stvarno prihvatanje (lici na toleranciju , ali nije), da li komunikacija i odrzavanje iste....

Zavisno od praga sta podrazumevamo pod iskljucivoscu, zavisi i ocena ko je vise iskljuciv....
Tu ubedljivo najvisu ocenu nose shizofrenici , jer njih nista ne pobedjuje u iskljucivosti.....cak ni autisti....
Da li to znaci da su shizofrenici vrhunski logicari i racionalisti , ili su racionalisti u svom svetu, sto vec vuce na iracionalnost.....zavisnost od fobija, zelja, strahova, strasti....(ovo poslednje bas i nema maha kod shizofrenika.....strah ubija strast i kad se manifestuje nesto sto mi zovemo strast....)?

A da li je za shizofrenike zajednicko da imaju slabu volju, pa onda iskljucivost postaje vezana za jacinu volje.....samokontrole, .......discipline............vestine decentracije...........kulture govora............cutanju.............
 
utripuju tako ljudi da sve znaju ...valjda zato što žele da budu deo sveta u kome mogu uvek baš dobro da se snađu ,il jednostavno da su deo ...mislim da je to jako veliki problem , jer ima dosta pametnih (kako god shvatili ti reč) i obrazovanih ljudi ,a opet isključivih ... potrebno je da čovek izađe iz te neke svoje dimenzije posmatranja svega s kojom živi verovatno dugo , pa da uspe sagleda stvari drugačije i da ne bude isključiv ...znači ,izgleda da se kosi ta vrlina -neisključivost , sa onim divnim osećanjem da "imaš sebe" ," sve svoje vrednosti dobro izgrađene " , da nisi difuzno rasut ... zato kažem da je biti spiritualan možda jedini pozitivan način da se ne bude iskljiučiv (znači da su te vrednosti spiritualne)...e sad šta to znači ....da sve relativizuješ , da tražiš neku dublju poentu u svemu ...
 
Poslednja izmena:
Ja mislim da ne.....
Iskljucivost vidim kao posesivnost za svojim.....putem, znanjem , delom......

Kad stanes kod saksije cveca i gledas kako se pojedini listovi suse , a drugi nicu iz pupoljaka zato sto si pomerio mesto saksije u odnosu na svetlost.....i osetis neugrozenost u uskladjenosti dve kosmicke prirodne stvari , tebe i biljke, gubi se i potreba za posesivnoscu za bilo cim.....

Jeste da je to trenutak, ali taj trenutak moze da se priziva po potrebi.
Ovo pokazuje da je dubina ljudske percepcije ogranicena upravo tim rivalitetom i medjusobnom ugrozenoscu , pa se to dalje preslikava na posesivnost , a kasnije i na demagosku i takticku zloupotrebu znanja i ugradjivanje neistina u svoje delo....da bi zadrzali ili dobili rezultate od drustva...

Visina starih grka je bila tako dugo nenadmasna (a po iskoraku nije nikad ni nadmasena) bas zbog toga sto nisu imali rivalitet postovanja, statusa a imali su rivalitet znanja , skola i autoriteta....
Ovo poslednje jeste problem ali je samim postojanjem skola u grckom tipu drustva bio dovoljno resen....
 
Ukoliko je iskljucivost potkrepljena jasnim, istinitim dokazima onda je ona opravdana, mada bi ovime mogli uci u raspravu vezanu za istinu, koja opet moze biti relativna ili apsolutna, a broji apsolutnih istina je jako mali.
 

Back
Top