Sudar filozofa i majstora talenta

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Za sve ljude koji bi da razmisljaju i filozofiraju , vazno ce biti pitanje sudara filozofa i majstora talenta....bilo kog talenta....

Oba ova coveka trebaju i uspesno se bore sa izolovanoscu na vrhu, sa gladju idolopoklonika, sa mirom i neobicnim pristupom.....

Samo uspeli ili svi?
Porazmislite sta im je jos zajednicko.
Da li majstor talenata ima rasterecenje da uvek moze da prizna da ne zna....i da ga upravo to rasterecenje olaksava da vislje ide tamo gde moze, bez balasta....

Mozda je ovo pomoc onima koji toliko neodvojivo vuku hijararhijsko i potrebu priznavanja vrednosti koje imaju ili zele da imaju....tacnije normalnom srpskom citaocu....
 
Za sve ljude koji bi da razmisljaju i filozofiraju , vazno ce biti pitanje sudara filozofa i majstora talenta....bilo kog talenta....

Oba ova coveka trebaju i uspesno se bore sa izolovanoscu na vrhu, sa gladju idolopoklonika, sa mirom i neobicnim pristupom.....

Samo uspeli ili svi?
Porazmislite sta im je jos zajednicko.
Da li majstor talenata ima rasterecenje da uvek moze da prizna da ne zna....i da ga upravo to rasterecenje olaksava da vislje ide tamo gde moze, bez balasta....

Mozda je ovo pomoc onima koji toliko neodvojivo vuku hijararhijsko i potrebu priznavanja vrednosti koje imaju ili zele da imaju....tacnije normalnom srpskom citaocu....


...sa izolovanoscu na vrhu."

...ova tvoja skretnica i uputnica me zatekla ranom-zorom i vraca na heideggerovsku raz-liku ' svijeta i stvari '...o dijalogu jezika i govora ali tamo gdje govor odjekuje i u spici / vrhu/ ,- vrhuju !?
Tvoja sintagma 'sudar filosofa i talenta' pripada izvedbenicama koje bi trebao malo pojasniti , a ovo mislim tako da se osjeti kamo vodis jezikovanje ...
 
Sudar u smislu sudara svetova, dva ugla posmatranja, jednog uopsteno talentovanog, i jednog uskospecijalizovano talentovanog.....a oba sa vrha usamljenosti.....i sa jos mnogo slicnosti.....koliko ja vidim....

Razlika je sto ipak uski specijalista prica i moze da prica o svetu i odnosima pojedinca prema svetu, najvise i jedino kroz licni dozivljaj i (ovo je vazno) nema mogucnost eksperimenta , tj zavistan je od sudbinskog toka razlicitih situacija koje je doziveo.....a filozof je jadan ako je ovakva situacija....iako je mnogo, mnogo filozofa koji upravo ovako rade i radili su i bili su svetski priznati....(priznatost kao karika veze mediokritetskog i uzvisenog i nista vise).....

Ovo jadan je moja ocena , jer onda je nalik talentovanom koji je zivot proveo samo proucavajuci svoju sudbinu.....a to je talentovan radio a pored je razvio i to gde je talentovan.....


Nadam se da sam dovoljno obojio, a da nisam usmerio bas previse....
 
Sudar u smislu sudara svetova, dva ugla posmatranja, jednog uopsteno talentovanog, i jednog uskospecijalizovano talentovanog.....a oba sa vrha usamljenosti.....i sa jos mnogo slicnosti.....koliko ja vidim....

Razlika je sto ipak uski specijalista prica i moze da prica o svetu i odnosima pojedinca prema svetu, najvise i jedino kroz licni dozivljaj i (ovo je vazno) nema mogucnost eksperimenta , tj zavistan je od sudbinskog toka razlicitih situacija koje je doziveo.....a filozof je jadan ako je ovakva situacija....iako je mnogo, mnogo filozofa koji upravo ovako rade i radili su i bili su svetski priznati....(priznatost kao karika veze mediokritetskog i uzvisenog i nista vise).....

Ovo jadan je moja ocena , jer onda je nalik talentovanom koji je zivot proveo samo proucavajuci svoju sudbinu.....a to je talentovan radio a pored je razvio i to gde je talentovan.....


Nadam se da sam dovoljno obojio, a da nisam usmerio bas previse....


...obojio si crno-bijelo , Tuzni .
Sta mislis ako Talenat se usmjeri na Filosofiju ili mislis da samo 'bljedoliki' filosofiraju .
Filosof je u sirem smislu azdaja , koja i ne vidi talentice ...
 
Ja obojio u crno belo, a upravo si ti trazio da obojim da ne bi bilo suvise apstraktno....

Problem sa banalizovanjem striktnog....
A ako ne obojis onda se ljudi rasplinu....
I sta onda da se zakljuci o svemu....
Pa jednostavno receno , ovo je jos jedan pokusaj jednog patka koji je prepun mrznje i gleda stalno da mrznjom razdvoji , uzvisi pojedine komponente koje ce u krajnjoj istanci demagoski povecati hijararhijsku ili vrednost u sopstvenim ocima i tako nahrani svoj ego....

A onda je ovakva tema misplaced......tj nije uopste na pravom mestu , ni sa pravim sagovornicima....

A da se zadovoljim i ja , a ne samo oni sto stalno kritikuju.....

Dakle celu temu tumacite kao pitanje:

Sta je jos zajednicko filozofu i nekom jako darovitom , uspesnom , istaknutom profesionalcu.....?
 
Primedba za mene....

Primetno je i kod psiholoskih teorija da je stav koji preovladava da se ljudi odredjuju samo ako dozive nesto....
Tj niko NECE da ni u ludilu , ni slucajno da zamislja eksperimente, da ocitava eksperimente koje nije sam postavio vec situacija, da opise tekuce eksperimente koje zivot u drustvu sam postavlja, samo se trebaju definisati dobro parametri koji uticu i koji su prisutni , pa mozda znamo , a mozda ne znamo kako uticu.....

Tako se filozofi i psiholozi pretvaraju u demagoge kulturologe, koji svet opisuju da bi sebi ulepsali sliku sveta ili sliku o svojoj percepciji sveta, svojoj moci percepcije....

I onda se gubi smisao filozofije kao istinoljublja, vec kao misaone igre svakog pojedinacnog uma , koji je odredjen eto nekim ljudskim sudbinama , i u tom smislu i ne tezi da se izvuce iz svoje pecine, svog pozorista, i svojih ogranicenja percepcije...

Takav filozof nije filozof jer ga karakterise koristoljublje i to ne samo materjalno vec u nekom obliku drustvenog koristoljublja....

Zato je sasvim moguce da se desi totalno brisanje cele jedne vizure filozofije , psihologije, a to je istocno evropska , tj ruska....a ostase samo zapadna i istocna, budisticko misticna...

Osnovno da bi se neko nazvao istrazivacem nije razmisljanje , vec istrazivanje neke oblasti....
Filozofija postaje talas masovnih sugestija i hijararhijskih sukobljavanja radi konacne pobede jednog , favorizovanog hijararhijskog pristupa (ne uvek u smislu novca viseg ili moci viseg, vekad i u smislu mediokritetski uzvisenog)....

Neki od apsurda lokalnih mediokriteta koji uticu na sve .....
srpska......disciplina je oduzimanje slobode.....od nas ili od strane drugih....
usa......bez prodora autoriteta ne postoji prodor ideje.....
istocnjacka..........nema toka razvoja dok tok ne nailazi na prepreku (ljubi neprijatelja svoga jer bez njega ne bi spoznao svoju snagu , niti spoznao svoj svet)....nema saznanja bez patnje....znanje nije isto kao saznanje, sit gladnome ne veruje........uci se samo na svojim greskama , tudjima se ne veruje.....
...................nema odnosa medju ljudima dok ne postoji trenje izmedju njih, do tada postoji samo ego i vizura svojeg okruzenja kroz personu publica....(vizura jer bez trenja nemamo pojma koji je stvarno odziv i shvatanje okoline prema nama)


Transgeneracijski uticaji....(cuveni model da se problemi ciklicno javljaju u tri generacije), tj fluktuacije neravnoteze se prenosi generacijski i narasta do obicno manifestacije u trecoj generaciji....
Koristi se u porodicnoj terapiji....

Sve su ovo delici koji nam stoje na raspolaganju i predstavljaju moguce percepcione filtre, prepreke i smetnje , koje moramo da neutralisemo da bi nam pogled dobro sagledavao tekuce promene , i shvatao ih kao eksperiment....pratio dinamiku uticaja.....i na sebe i na drustvo i sam eksperiment...

Tako ovakvim shvatanjem ljudske prirode kao lezerne i lagodne prema filozofiji iako je to profesija i opredeljenje nekog pojedinca , njegova ljubav, covek sam sebe spusta na nivo povrsnog idiota....i samim tim se svaki uspesno realizovan talenat , priznatog vrednog talenta , uznosi mnogo kvalitetnije i prakticno dublje od svakog strucno recnicki opsirnog, prepunog znanjima filozofa......

Sta onda sprecava coveka da kad sablonizuje, stvori pretpostavke prema nekoj svojoj unutrasnjoj podeli , generalizaciji , stereotipu , ostane veran teoriji i svom internom verovanju i odmah se automatski odvoji od sadasnjosti , izgubi kontakt u sekundi i ostane vezan sa svojim teorijama i shvatanjima......(primer moze biti doktor koji odmah grupise pacijenta prema dominantnim simptomima , i tako ukida pojedinacni slucaj, ukida pacijenta kao vrhunsko iskustvo prirode, eksperimenta koji mora da potvrdi teoriju ili teorija mora da se menja, a ako je ovako LENJ kako ispada , covek kao bice , ukida eksperiment radi odrzanja svoje teorije , svog uverenja , pa ili statisticki odbacuje u startu tog , a i svakog drugog pacijenta, ako se bas ne slaze sa teorijom, i ostaje bukvalno slep za te prirodne eksperimente.... ili ga svrstava bez ikakvog kontakta i uticaja , samo na osnovu svoje procene, svojih teorija i znanja , odvojivsi stvarnost i predajuci se virtuelnom....svojim mislima....)
 
Ja obojio u crno belo, a upravo si ti trazio da obojim da ne bi bilo suvise apstraktno....

Problem sa banalizovanjem striktnog....
A ako ne obojis onda se ljudi rasplinu....
I sta onda da se zakljuci o svemu....
Pa jednostavno receno , ovo je jos jedan pokusaj jednog patka koji je prepun mrznje i gleda stalno da mrznjom razdvoji , uzvisi pojedine komponente koje ce u krajnjoj istanci demagoski povecati hijararhijsku ili vrednost u sopstvenim ocima i tako nahrani svoj ego....

A onda je ovakva tema misplaced......tj nije uopste na pravom mestu , ni sa pravim sagovornicima....

A da se zadovoljim i ja , a ne samo oni sto stalno kritikuju.....

Dakle celu temu tumacite kao pitanje:

Sta je jos zajednicko filozofu i nekom jako darovitom , uspesnom , istaknutom profesionalcu.....?

...sa istaknutim i uspjesnim profesionalcem Filosof nema sta za 'druzenje' jer oni su vec u 'masini' a sa 'masinistima Filosof nema sto i nema o cemu .
Tuzni, ti si vjerovatno tuzan jer se velikani podizu na visine gdje su osamljeni i 'tuzni'...pravi sagovornici se stvaraju a ne nalaze ili kvalifikuju . Ne moze jedan filosofski nastrojen pojedinac , nikad aminovati ili naslucivati sta misli neko i u tom pravcu 'teci ', moze ,- ali to vise nije pojedinac iz oblasti 'miljenice Atinine '...
 
Ispade filozof egocentrik koji trazi i pravi svog sagovornika, a ne neko ko proucava i otkriva svet....

A onda ide poslednja recenica koja ubacuje gordost i elitizam u tu istu egocentricnu filozofiju , sto jeste snobizam.....

To sto filozofe ne razumeju ljudi to je ok , ali kad filozof ne razume ljude, to uopste nije ok....
Ili kad ih tumaci povrsno , udaljeno , elitisticki, kastinski.....
Generalizacija je metod, obuhvatanje slicnih objekata radi trazenja uzroka, slicnosti, boljeg uocavanja sablona.......kroz sablone , generalizacija je nekad i pretpostavka, ali nikad nije predrasuda kod nekog ko je van prizemnog miljea....
 

Back
Top