VirtualDub: Kako napraviti klip (isecak) i kako ih spojiti?

Buntovnik_Bez_Razloga

Veoma poznat
Poruka
11.647
VirtualDub

Home page:
http://www.virtualdub.org/

Download:
http://prdownloads.sourceforge.net/virtualdub/VirtualDub-1.8.6.zip?download
velicina: 1.6mb

VirtualDub je na prvi pogled smesan, sa dosta jednostavim iterfejsom ali ispod njega se krije mnogo toga. Mocna, jako mocna alatka za rad i manipulisanje video i audio sadrzaja.

69e1l4-1.jpg


Kako pomocu VirtualDub-a napraviti klip (isecak) iz filma, serije...?
Ovo najvise moze koristiti ljudima koji snimaju serije sa TV-a, Satelita i ovim zele da izbace reklame koje se pojavljuju.
Startuje VirtualDub i otvorite video koji zelite da secete:
m9oldj-1.png


Kada se video ucita, predjite na jezicak Video i stiklirajte: Video > Direct stream copy
2dtxkqg-1.png


U Audio ne morate nista da dirate (za sada).

280lfkw-1.png


Na slici iznad vam je prikazano sledece:
Crna: deo video fajla koji zelite da isecete
Plava: Strelica u levo koja oznacava pocetak secenja
Crvena: Strelica u desno koja oznacava kraj

Sada je potrebno samo da uradite sledece:
Idite na File > Save as AVI.
Izaberite gde zelite da se video fajl snimi i kliknite Save. Pojavice se ovaj ekran:
v3-1.jpg



Kako spojiti vise video fajlova?

Ovo je nesto kao nastavak na prethodno sto je radjeno. Znaci, ako ste snimali nesto sa TV-a (npr. seriju), secenjem video fajla ste izbacili reklame, sada je potreno da te fajlove spojite u jedan.
idite na jezicak File > Append avi segment...
fejfnt-1.png


Potom pronadjite sve fajlove koje zelite da spajate.
Ako ste ih imenovali redno, primer: 001, 002, 003...itd, VD ce sam sve sloziti i tim redom ce spojiti fajlove.
Takodje, pazite na Video Bitrate. Mora uvek biti isti jer u protivnom, fajlovi se nece spojiti.
Opcija Direct stream copy, mora biti ukljucena.

I jos nesto za kraj (za sada...)

Kako ubaciti drugi audio zapis na primer u video fajl koji smo napravili?

Izaberite video klip i otvorite ga u VirtualDub-u.
Potom, idite na jezicak Audio - Audio from other file...
Pronadjite audio fajl koji zelite da zalepite na video klip i potom snimite fajl:
File > Save as avi.
Postupak je isto brz. Potom samo ostaje da vidite sta ste napravili.

Napomena:
Opcija Video - Direct stream copy mora vam biti ukljucena kako bi kompresija bila sto manja. U protivnom, fajlovi ce biti velicine i po nekoliko GB.

I ajde jos nesto kratko:
Zelite da izvucete ceo Audio zapis iz nekog filma ili serije?
Veoma je lako...
Ucitajte Video fajl u VirtualDub i idite na:
File - Save WAV
Odredite gde zelite da snimite audio zapis i to je to.


VirtualDub je zaista MOCNA alatka!

(uskoro jos tutorijala...);)
 
Moguće ih je spojiti samo moraš da obratiš pažnju da VideoBitrate. Mora biti isti za oba video fajla. U protivnom nećeš moći da spojiš fajlove.
Takodje, dimenzije video fajla moraju biti ista.
Primer:
Dimenzije prvog video fajla: 640x480 i drugog 640x480 - možeš ih spojiti
Dimenzije prvog video fajla: 640x480 i drugog 720x520 - ne možeš ih spojiti

Takodje, fps mora da bude isti.
Primer: 23,79 fps sa 23,79fps - može
23,79fps sa 25fps - ne može
 
A mene zanima suprotno: Kako film od 2Gb podeliti na 2 parcije jer NERO ne reže preko te veličine već traži neki drugi format?
:arrow: Auto Gordian Knot

On može da ti dotera taj film i na veličinu 1 CD-a. Par klikova a sve ostalo program sam odradi. Uostalom sam određuješ veličinu izlaznog fajla. ;)

Imaš još jednu 'lepljivu' temu gde se i govori o radu sa tim programom.
 
Moguće ih je spojiti samo moraš da obratiš pažnju da VideoBitrate. Mora biti isti za oba video fajla. U protivnom nećeš moći da spojiš fajlove.
Takodje, dimenzije video fajla moraju biti ista.
Primer:
Dimenzije prvog video fajla: 640x480 i drugog 640x480 - možeš ih spojiti
Dimenzije prvog video fajla: 640x480 i drugog 720x520 - ne možeš ih spojiti

Takodje, fps mora da bude isti.
Primer: 23,79 fps sa 23,79fps - može
23,79fps sa 25fps - ne može

Molim te, pomozi mi ako mozes. Ja sam jedan snimak isekla na dva dela kako bih ga prebacila iz mpg u avi format, sto sam i uradila. E, sad nastaje problem: u Virtual Dub-u sam pokusala ponovo da spojim ta dva dela u jedan, ali mi stalno izbacuje isti poruku a ona glasi: "The audio streams use different data rates (15448 bytes/sec vs. 15418 bytes/sec)".Kako da podesim, sta da podesim, gde da podesim da mogu da spojim ova dva dela? Molim te, pomagaj! :dash:
 
Dakle, zavrsavam srednju skolu i voleo bih da napravim mali film o mom razredu, ako ga tako mogu nazvati (film, a ne razred :D). Posto ni jedno desavanje (okupljanja, proslave, skolski dani i sl.) nije moglo da prodje bez mene i mog aparata, imam POPRILICAN materijal (kako slike - tako i klipove i po neki audio snimak). E sad, posto nemam nikakvog iskustva u ovome, zanima me da li bi neko mogao da mi preporuci neki program za "fino povezivanje" svih ovih slika i klipova? Bilo pozeljno da ima sto vise raznoraznih EFEKATA koje mogu da dodam (neki dodaci u klipove (bar tekst da mogu da dodam), dodavanje efekata na slike, nacin pojavljivanja i "odlaska" slika i klipova, zvuci u pozadini, neki posebni efekti ako ih ima...). Posto ce ici o svakom pojedincu ponaosob, potrajace, pa bi mi trebao sto veci izbor - da bude razlicito i efektno. Smislio sam kompletan "scenario" (Izmedju ostalog, nameravam da budem i video i zvucni narator) samo mi fali sredstvo za realizaciju! Zelim da napravim to da budem i ja ponosan i svi oni na mene i moje delo! :D:D:D Jos jednom bih napomenuo da ne zelim da napravim power point prezentaciju, vec pravi mali film za uspomenu - ako je moguce...
Hvala svima u napred... ;) :)
Pozzzzzz
 

Back
Top