KAŽI MI KAŽI KAKO DA TE ZOVEM ...

NatasaNatasa

Elita
Poruka
15.620
Kako ste odlučili za ime koje ste dali svom detetu????
Da li ste prethodno proverili značenje istog, ili ste jednostavno ime dali prema nekim svojim simpatijama i naklonostima? Da li stesujeverni ..... da li bi detetu dali ime koje nije srpsko .... da li .... da li ... da li....
Da li mislite da imena obeležavaju našu tj.njihovu sudbinu?

Da li imate neka predubedjenja kada su imena u pitanju ? ..... Poznajem nekoliko Marija i znam da nisu baš mnogo srećne ... moje predubedjenje za to ime je baš veliko (možda zvuči glupo) i to ime nikada ne bih dala svom detetu, koliko god da mislim da je lepo.

Pre neki dan sam srela druga iz osnovne škole ... i tako u priči dodjosmo do imena koje je dao detetu ''STRIBOG'' .... umalo ne padoh sa stolice ..... šta uopšte znači to ime ... čije je ..... nikad čula ... ali mi se dopalo što će njegovo dete u principu uvek biti zapaženo (gde god da se pojavi) ako ni zbog čega drugog onda bar zbog imena.

Ja sam sigurna da će moje dete imati dva imena ..... nisam još sigurna zašto, ali sam tako oduvek želela.

Hajde malo da pričamo o imenima .....
 
Nemam dete ali cu da odgovorim ...
Ja znam kad se moje ime davalo moj tata je vrlo vodio racuna da se moje ime ne prevodi,..jer smo mi u Vojvodini i medju madžarima ( gde se prevode imena kao npr: Stefan, Tomislav, Petar...) ili Dragana (Darling na eng) :mrgreen: I on je onda odlucio da mi da ime
Tamara (tamare, tamaris, = Palma na latinskom) koje je internacionalno, slicno se izgovara i univerzalno poreklom Rusko,..i latinskog :)

Glupo mi je to sa dva imena ...a zamisli uda se za bunjevca :D

Pa bude Ana Marija Vojnić Tunić Purčar :lol:
 
meni je to ime budilo bas lepe emocije,iako je strano moze se naci i u srpskom pravoslavnom kalendaru tako da verovatno vazi za internacionalno ,meni to nije ni bilo bitno
kad sam bila mala imala sam neke bajke gde je jedan lik imao to ime,jako pozitivan lik,onda dodjoh u stranu zemlju gde je u tom periodu bila hit pesma s tim imenom u kojem je ta devojka predstavljena kao bas super faca,onda jedna javna licnost nosi to ime a bila mi je jako simpa,na kraju i kako zvuci mi se svidja
dadoh mogucnost i muzu da on izabere pa smo na kraju odredili tri imena i poredjali ih naizmenicno u mesec kad je beba trebalo da se rodi,svaki datum jedno ime,i posto se rodila kad je palo ime koje sam ja prethodno izabrala bi tako :)
medjutim kad mi je u sobu dosla ona iz opstine da je uknjizi nisam joj odmah rekla,uplasila sam se da l je to dobar izbor,da l ce ga dobro nositi,pa rekoh stani stani da zovem muza :) i eto
iako ne planiram drugo smislila sam ime koje bih volela
 
Nemam dete ali cu da odgovorim ...

Ja znam kad se moje ime davalo moj tata je vrlo vodio racuna da se moje ime ne prevodi,..jer smo mi u Vojvodini i medju madžarima ( gde se prevode imena kao npr: Stefan, Tomislav, Petar...) ili Dragana (Darling na eng) :mrgreen: I on je onda odlucio da mi da ime
Tamara (tamare, tamaris, = Palma na latinskom) koje je internacionalno, slicno se izgovara i univerzalno poreklom Rusko,..i latinskog :)

Glupo mi je to sa dva imena ...a zamisli uda se za bunjevca :D

Pa bude Ana Marija Vojnić Tunić Purčar :lol:
Takodje!
A koja je fora sa bunjevcima? :eek:
 
Kako ste odlučili za ime koje ste dali svom detetu????
Da li ste prethodno proverili značenje istog, ili ste jednostavno ime dali prema nekim svojim simpatijama i naklonostima? Da li stesujeverni ..... da li bi detetu dali ime koje nije srpsko .... da li .... da li ... da li....
Da li mislite da imena obeležavaju našu tj.njihovu sudbinu?

Da li imate neka predubedjenja kada su imena u pitanju ? ..... Poznajem nekoliko Marija i znam da nisu baš mnogo srećne ... moje predubedjenje za to ime je baš veliko (možda zvuči glupo) i to ime nikada ne bih dala svom detetu, koliko god da mislim da je lepo.

Pre neki dan sam srela druga iz osnovne škole ... i tako u priči dodjosmo do imena koje je dao detetu ''STRIBOG'' .... umalo ne padoh sa stolice ..... šta uopšte znači to ime ... čije je ..... nikad čula ... ali mi se dopalo što će njegovo dete u principu uvek biti zapaženo (gde god da se pojavi) ako ni zbog čega drugog onda bar zbog imena.

Ja sam sigurna da će moje dete imati dva imena ..... nisam još sigurna zašto, ali sam tako oduvek želela.

Hajde malo da pričamo o imenima .....
Uvek mozes da mu das neko ime i da zbog toga bude "zapazeno" ako je to cilj....po meni je glupo.
 
Ja imam ime koje je i pravoslavno i srpsko i internacionalno, bas sam imala srece kad me je kum krstio (tako je nekad bio obicaj)
Sto se tice moje cerke, zajedno smo konsultovali srpski leksikon imena koji smo kupili u crkvi i onda odabrali ono koje nam je onako bas gospodski i dostojanstveno zvucalo, da nam se slaze uz prezime i da je dugacko jer svi u porodici imamo dugacka imena i sva se slazu sa prezimenom.....
I tako i bi....
I na kraju i ona ima ime koje je i pravoslavno i srpsko i internacionalno, sve smo to nekako spojili.....
 
meni je to ime budilo bas lepe emocije,iako je strano moze se naci i u srpskom pravoslavnom kalendaru tako da verovatno vazi za internacionalno ,meni to nije ni bilo bitno
kad sam bila mala imala sam neke bajke gde je jedan lik imao to ime,jako pozitivan lik,onda dodjoh u stranu zemlju gde je u tom periodu bila hit pesma s tim imenom u kojem je ta devojka predstavljena kao bas super faca,onda jedna javna licnost nosi to ime a bila mi je jako simpa,na kraju i kako zvuci mi se svidja
dadoh mogucnost i muzu da on izabere pa smo na kraju odredili tri imena i poredjali ih naizmenicno u mesec kad je beba trebalo da se rodi,svaki datum jedno ime,i posto se rodila kad je palo ime koje sam ja prethodno izabrala bi tako :)
medjutim kad mi je u sobu dosla ona iz opstine da je uknjizi nisam joj odmah rekla,uplasila sam se da l je to dobar izbor,da l ce ga dobro nositi,pa rekoh stani stani da zovem muza :) i eto
iako ne planiram drugo smislila sam ime koje bih volela
A neces nam odati koje je ime u pitanju? Isto vazi i za JauLjubavVerujem
Moguce da je Stevan... Istvan :)

:confused: Joj, strasno... Inace meni to pre vuce na Ivan... Znas ono Istvan Becar Pecaros - Ivo Lola Ribar...:lol:
 
Stribog je slovenski bog zime i mraza, meni je uzasno bezveze davati deci takva imena.
doduse, i ja imam ime jedne slovenske boginje :)
inace, kada smo deci davali imena, napravili smo spiskove sa po 6-7 imena i dali na uvid prijateljima i familiji :lol: toliko je lepih imena da je tesko odluciti se.
 
Ja imam neobično ime i oduvek mi se to sviđalo jer nije bilo zabune, kad se moje ime spomene svi znaju o kome je reč :mrgreen:

A moj brat ima jako lepo muško ime koje je toliko često da je uvek sa njim u razred išlo još nekoliko imenjaka pa nijednog nisu zvali po imenu nego po prezimenu. I onda je moj brat umesto lepog imena imao ružan nadimak :(

Zbog toga sam odlučila da svojoj deci dam kratka i ređa imena da bi ih zvali po imenu.

E sad dolazi zajeb - u vreme kada sam smislila muško ime (zajedno sa mm, hvala bogu isto smo razmišljali) nisam poznavala nijednog Luku. A sada kad viknem njegovo ime recimo na igralištu, okrene se bar 3 dečaka :otkacio:
Od toga toliko šizim da mi dođe da mu menjam ime. I u vrtiću ima jednog imenjaka :confused:

Za ćerku sam po istom principu smislila ime i za sada je još uvek retko, ali ne mora da znači da se to neće promeniti.:sad2:
 
Moj muz je za ime 1. deteta dok jos nismo znali pol, rekao da su mu za devojcicu lepoa imena vockica - Dunja, Visnja... Meni se to ne svidja. Ipak slozili smo se oko Andjele, ali ne verujem sada mi i nije nesto. Ja imam bas, po meni lepo ime. Moji su se dvoumili izmedju Svetlane, Biljane i Nine... Izabrali su pravo...Da, i Jelena je bila u igri, ali je otpala, jer imam sestru od tetke Jelenu...A za bracu posto su blizanci su im svi govorili da budu- vid' zaboravila sam, ona braca iz srpskih narodnih pesama sto su poginuli ili sta vec... Jel' neko zna? Srecom nisu im tako dali, a nisu ni po zelji moje mame Rados i Milos - Rados...:lol:
 
Poslednja izmena:
Paaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa - kupili smo knjigu imenaaaaaaa i ispisivali smo imena na papiriće pa smo izvlačili papirićeeeeeee po dogovoru........... i to smo batalili, pošto nam se izvučeno ime najmanje sviđalo od svih ispisanih :lol: :lol:

U knjizi smo videli Lena - lena je staroslovensko ime i znači ,,izvor svetlosti" reka u Rusiji se zove Lena, Lena je retko, kratko i Lepo i može lepo da zvuči na bilo kom jeziku.... Eto tako
 
Sinu sam dala ime koje mi se svidja jos kada se rodio moj brat pa sam ja htijela da se tako zove ali me nisu poslusali i a cerki je dao mm,jednostavno to mu se svidjalo a i meni nije bilo lose...uglavnom nasa okolina ,ali svi negoduju imena koja smo izabrali nasoj dijeci vidjecemo sta ce oni reci kada porastu...
A sta kazete na ono kada dadnu sinu ocevo ime,mislim otac ziv i zdrav recimo Zoran jr

Po meni glupost
 

Back
Top