Šta je ljutika?!

taote

Iskusan
Poruka
5.349
Pročitala sam gomilu recepata sa biljkom koju prevodilac sa engleskog naziva "ljutika", a ni po receptu ne mogu da pogodim koja bi to biljka mogla bit! I još je jako zdrava i korisna:confused:...

Ako neko zna... bila bih mu zahvalna da me "prosvetli"!
 
Kisela ljutika i kapulica
Kapulica i ljutika su iz skupine lukavica i najčešće se pripremaju u kiselom obliku ...
Sitne i posložene kapulice mogu se pripremati u alkoholnom octu te u octu od crnog ili bijelog vina.

Ljutika se dodaje jelima od ribe i mesa dok je najcjenjenija ipak kisela ljutika pripremljena u octu od crnog vina. Luk kozjak, ljutika, odnosno šalota, lat. Allium ascalonicum, otporan je višegodišnji luk bujna lišća, visok 20 - 100 cm.

Kao i češnjak, ljutika se razmnaža vegetativno sadnjom malih lučica na dubinu od 5 cm, a pogoduju mu plodna, ilovasto pjeskovita, propusna vapnenasta tla. No, može se razmnožavati i sjetvom sitnih crnih sjemenki što ranije u proljeće.

Osim same lukovice, u pripremi jela koristi se i stabljika ljutike. Dakle, počupane biljke ne bacajte nego sitno sjeckano lišće upotrijebite kao začin za salate i juhe, kao luk drobnjak.

Nasjeckana ljutika slična je crvenom luku i može ga zamijeniti pri pripremi gulaša od divljači.

Kvasne gljivica daju svojstvenu aromu i miris te su ovako pripremljene kisele lukavice izvrstan dodatak pečenom i kuhanom mesu.
 
Mislim da znam gde bih mogla da ga potražim, ali baš i ako ne nađem, (a htela bih, zbog sastojaka), bar znam da je to luk, a ne neka rotkva, ili nešto deseto, jer nisam imala predstavu, po receptima, ni približno šta je u pitanju..:cmok::bye:
 
Jeste, nizak je, svega 20-30 cm i ima baš okrugla pera. Po svemu liči na ovo na slici, pa sam pomislila da bi to mogao biti on.
Nego, ni ja nisam znala da se od vlašca koristi i onaj cvet na vrhu. Nedavno sam gledala Džejmija, on to lepo opere, podeli na sitne cvetiće i pobaca po salati. Izgleda divno a ja nisam znala pa sam te cvetiće uvek kidala i bacala.
 
Poslednja izmena:
Definitivno ustanovljeno (dubinskim kopanjem po Net-u):

Allium ascalonicum = LJUTIKA = LUK VLAŠAC (srpski) = LUK KOZJAK (hrvacki)

LUK KOZJAK
vrsta: Allium Ascalonicum L.
sinonimi: ljutika, kozji luk, ešalot, ešalon, askalot
strani jezik: [eng.] shallot, scallion, eschalot

LUK VLAŠAC
(Allium ascalonicum)

Za jelo i začin upotrebljavaju se sitno iseckani listovi koji se beru od proleća do jeseni, pri čemu se snop listova reže makazama iznad zemlje, da bi se sačuvala lukovica za sledeću sezonu. Iz nje će kasnije poterati novi listovi. Koristi se kao dodatak varivima, supama, čorbama...
Samoniklo raste na vlažnim mestima, a po intenzivnom mirisu na luk iz daleka se može prepoznati. Dosta se uzgaja u bastama, ali i kao ukrasna biljka u vrtovima, a vrlo je dekorativan i u posudi na kuhinjskom prozoru.
 
Baš si temeljita! Hvala ti na iscrpnom objašnjenju, nisam takođe znala da su vlašac i kozjak isto! (mislila sam da je kozjak isto što i sremuš, ili crijemuš, - divlji luk - a možda i jeste sve to ista biljka...:))
Onda nije problem da se nađe, malo ređe ga ima, ali viđala sam negde seme (bilo je u neprovidnoj kesici, pa ne znam....da li se to razmnožava kao običan luk iz dva puta - seme, pa arpadžik, pa tek onda..kad nađem, videću šta je) kod nekih semenara...
Uglavnom, zdravo je, dekorativno, i može da se nađe! Što je meni i najinteresantnije!:klap:
A ono za cvet...:eek: verujem da niko od nas nije znao!:lol:
 
Nema sistem razmnožavanja kao crni luk (mislim, možda i može sadnjom luovica, ali nema potrebe). Uzmeš kesicu, posadiš, nikne - i to je to. Ja sam se mučila 2-3 godine dok ga nisam zapatila, valjda mu je smetalo jako sunce, ali sada raste samo od sebe. Možda bi samo trebalo povremeno povaditi višak lukovica da ne prave gužvu. Seme se kupuje u poljoapotekama.
 



Sremuš (medveđi luk, divlji beli luk, divlji luk, cremoš, cremboš a zovu ga i ,,ubica otrova''), lat. Allium ursinum, je biljka iz porodice lukova (Alliaceae).
Raste samo u prirodi, gajenje u baštama ne uspeva.

Karakteristično za ovu biljku i njene srodnike, koji spadaju u istu familiju, jeste lukovica (metamorfozirani podzemni izdanak). Stablo je trostrano, a beli cvetovi sakupljeni u višecvetne, štitolike cvasti. Sa osnove stabla polaze dva izduženo eliptična lista na dugačkim drškama. Seme je srvene boje i okruglog oblika.

Mladi listovi su odlična salata puna vitamina, dok su stariji jako, neprijatno ljuti. Lukovica se može na hladnom očuvati nekoliko dana.

U našem narodu postoji uverenje da nijedna biljka ne čisti tako dobro sistem za varenje i krv kao sremuš. Ima jako dejstvo na crevne parazite, sprečava infekcijske upale sluzokože creva, snižava visok krvni pritisak, a i odbrana je od gripa i groznice. Pored delovanja na crevni, sremuš povoljno deluje i na kardiovaskularni sistem sprečavajući arteriosklerozu, otkanjajući nesanicu i nesvesticu.

Dakle - vlašac i sremuš nisu ni slični.
 
Jesam li ja toliko glupa ili ovaj pretraživač na forumu ništa ne valja?
Pomislila sam da bi bilo dobro imati temu o začinskim biljkama. Kad ukucam "začin" - a to je zaista najopštiji mogući pojam - pretraživač na kulinarstvu ne pronađe ni jednu temu ni tekst sa ovom rečju.
Bogati?!
Sigurna sam da postoji nešto slično, ne mogu da ga nađem, a ne bih ni da dupliram temu.
 
Hvala postavljacici teme i svima koji su se prikljucili sa objasnjenjima, ljudi, prosvetlili ste me! :D Ljutiku znam jos iz detinjstva, moja strina je spemala odlicno varivo sa ljutikom, znala sam da je u pitanju neka vrsta divljeg luka, a ispostavilo se da joj je to bas i ime. :) E sad, smesno je to sto sam se sa lukom vlascem skoro srela po prvi put, i sad ga redovno koristim u kuhinji. Ovde je neizbezan u dve varijante: kao dodatak kajgani, i kao dodatak pire krompiru (kao zacin, moze i suv i svez).
Jednom mi je proslo kroz glavu da su vlasac i ljutika mozda ista stvar, ali to sam odmah odbacila, ne znam ni ja zasto... Eh, sad jos da nadjem neki recept za varivo sa ljutikom, tj. vlascem, pa da zasucem rukave. ;)
 
Seti se strininog recepta, pa nam napiši! I još neki ako znaš. Ja sam se srela sa ljutikom u makrobiotičkim receptima..pa ne znam baš..da li bi se dopali "širem auditorijumu", s obzirom da nama makrobiotičke knjige dolaze kao prevod američkih knjiga, koje su pisali Japanci ili njihovi američki učenici - pa ta jela baš i ne liče na nešto što bi ljudi ovde rado jeli (ima i ukusnih, nije da nema), jer se oni oslanjaju na Japansku tradicionalnu kuhinju i još tako neke istočnjačke, a nama bi trebali neki naši recepti.z:)
 
A, ne, strinin recept nije bio makrobioticki, nego onako srpski, domaci. :D
Odmah bih ga sutra pravila, ali nemam sastojke, tj., pokusacu da iskopam... Potrebno je, naime, suseno ovcije meso, na kome se skuva corba (ostali sastojci se dodaju kad je meso skoro kuvano). Ona je stavljala krompir - isecen "kao za corbu" :), ljutiku, i neku pastu koja je izgledala kao debele spagete, pa ju je lomila da dobije rezance. Krompir i testenina su davali gustinu, a ljutika i meso poseban smek, i nikakvi ti zacini nisu potrebni. :)
 
Pa, to, i treba nam neki domaći recept! Nisam viđala sušenu ovčetinu, ali može da se nađe sušena jagnjetina, pa... možda može i sa njom?
Mislim da bi moglo, ali bilo bi lepo da ne bude samo crveno meso, nego malo i masnoce na njemu, to je ono sto corbi daje pravi ukus. Ja sam inace nasla ovcetinu, i juce sam kuvala corbu. Ali vlasac nisam nasla, pa sam ga zamenila prazilukom, i odlicno je ispalo. z:)
 
slikaj pa da vidimo kako raste...gde si ga našla?


Izgleda kao mladi luk, samo mali... izdalje bi čovek rekao da je trava...:) Uzima se tako što se "ošiša" otprilike do pilovine - ili na visinu od cca 6 cm. On onda nastavi da raste, baš kao i trava, pa se opet šiša kad naraste... Trenutno nemam mogućnost da ga slikam, jedino ako neđem negde sliku...

A našla sam ga u NS. Išla na prolećnu manifestaciju u "Spensu", i tamo našla kod jednih koji svoje povrće gaje na organski način - bez hemije. Rekli su mi da oni to donose i na Riblju pijacu.

Sad seme neću ni tražiti, jer se ovo, kao i sve lukovice, širi samo. Jedino što ga neću saditi na placu, nemamo povrtnjak, a i pitanje kakva je zemlja, a za ovo (i razno drugo začinsko bilje) ću sama praviti humus, da znam od čega je i da nema hemije.:)
 
znači ne mogu da verujem...ovo je prva godina da sam izostavila cvetni festival na Spensu,i sad tamo eto ljutike...grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr...moraću do Riblje pijace,pa da vidim...jesu oni na nekoj tezgi tamo?...imam puno aromatičnog bilja u saksijama,više volim sveže nego one u kesicama,pa bi mi i ljutika dobro došla...
 

Back
Top