Novi zakon o jaslicama

  • Začetnik teme marijamarija
  • Datum pokretanja
Kada sam postavila ovu temu, verovatno niko nije nista ni znao o ovome. Evo vam epilog price.
Na konkursu je moje mladje dete ispunilo sve uslove, ali zbog toga sto tek u oktobru puni godinu, ne moze ranije da bude primljeno. U stvari, receno mi je da ako uvedu mlecnu kuhinju, mocice i ranije, a ako ne najkasnije u oktobru.
Pre neki dan sam otisla do vrtica i receno mi je da za dete nema mesta, jer je navodno grupa morala da se popuni u septembru, a primljeno dete rodjeno 28.09.2003. sto znaci da ni ono 01.09. nije imalo godinu dana. Ja nazovem psihologa koja je bila glavna za prijem, a ona drska i besna sto sam pomenula to dete rodjeno 28.09.: "Vi nemate pravo uvida u tu dokumentaciju i to je vas problem sta cete sa detetom". A datum rodjenja napisan na vratima vrtica.
E ja pobesnim, pa nadjem zamenika sekretara u sekretarijatu za brigu o deci, ispricam sve i ona me zamoli, da ne bi pravili veliku frku i da ne bi neki leteli iz fotelja, da nazovem direktorku vrtica i sve joj ponovim. Direktorka, naravno ljuta sto je zovem i verovatno sto sam zvala sekretarijat, ali ne sme mnogo da bude drska. Pokusavala je da me odgovori na sve nacine da upisem dete: nece imati gde da sedi, ne moze ped.sestra da se brine o tolikim bebama i dr. Na kraju je ostalo da ce resiti problem do 01.10. Sada cemo videti sta ce biti.
Interesuje me sta ce ubuduce raditi roditelji cija su deca rodjena posle 01.09.? Da li ta deca nece moci da idu u jasle i ko ce ih cuvati? Sto ne rese problem uvodjenjem mlecne kuhinje? I da li je istina da 01.09. mora da se popuni grupa, tj. da li tada moraju da krenu sva deca ili moze da se ostavi neko mesto za decu rodjenu u oktobru? Ipak je to mala razlika, a treba uzeti u obzir i adaptaciju dece.
 
Znaš kako će da ti obožavaju dete ako isteraš da ga prime kao na silu natureno dvadesetpeto :roll:
Jednoj mojoj prijateljici koja se upravo porodila treći put, drugo dete krizira od ljubomore u vrtiću i one vaspitačice umesto da pomognu u toj situaciju da se detetov život što manje promeni, posavetuju je da zadrži malu kod kuće sa novorođenom bebom i ženom posle trećeg carskog reza!!!!!!!!
Znaš kako je, septembar, adaptacije, pun vrtić dece, neće sad još i sa njom da se bakću..... :roll:
 
makimaki:
Kada sam postavila ovu temu, verovatno niko nije nista ni znao o ovome. Evo vam epilog price.
Na konkursu je moje mladje dete ispunilo sve uslove, ali zbog toga sto tek u oktobru puni godinu, ne moze ranije da bude primljeno. U stvari, receno mi je da ako uvedu mlecnu kuhinju, mocice i ranije, a ako ne najkasnije u oktobru.
Pre neki dan sam otisla do vrtica i receno mi je da za dete nema mesta, jer je navodno grupa morala da se popuni u septembru, a primljeno dete rodjeno 28.09.2003. sto znaci da ni ono 01.09. nije imalo godinu dana. Ja nazovem psihologa koja je bila glavna za prijem, a ona drska i besna sto sam pomenula to dete rodjeno 28.09.: "Vi nemate pravo uvida u tu dokumentaciju i to je vas problem sta cete sa detetom". A datum rodjenja napisan na vratima vrtica.
E ja pobesnim, pa nadjem zamenika sekretara u sekretarijatu za brigu o deci, ispricam sve i ona me zamoli, da ne bi pravili veliku frku i da ne bi neki leteli iz fotelja, da nazovem direktorku vrtica i sve joj ponovim. Direktorka, naravno ljuta sto je zovem i verovatno sto sam zvala sekretarijat, ali ne sme mnogo da bude drska. Pokusavala je da me odgovori na sve nacine da upisem dete: nece imati gde da sedi, ne moze ped.sestra da se brine o tolikim bebama i dr. Na kraju je ostalo da ce resiti problem do 01.10. Sada cemo videti sta ce biti.
Interesuje me sta ce ubuduce raditi roditelji cija su deca rodjena posle 01.09.? Da li ta deca nece moci da idu u jasle i ko ce ih cuvati? Sto ne rese problem uvodjenjem mlecne kuhinje? I da li je istina da 01.09. mora da se popuni grupa, tj. da li tada moraju da krenu sva deca ili moze da se ostavi neko mesto za decu rodjenu u oktobru? Ipak je to mala razlika, a treba uzeti u obzir i adaptaciju dece.[/quote
:!: NE VEROVATNO :!: Izvinjavam se , ali nisam mogla drugacije da odreagujem .Mislim da ste propustili samo da napisete ime vrtica i opstine kojoj pripada taj vrtic :?:
Iz prakse znam da je za formiranje jaslenih i vrtickih grupa kao i za prijem dece odgovoran rukovodilac objekta t.j. glavna vaspitacica koja mora uredno da vodi upisnicu i da posalje izvestaj o broju novoupisane dece i formiranju grupa svom nadredjenom .
01. 09. je dan pocetka nove skolske godine ,i zavretka godisnjih odmora, zato je potrbno zavrsiti sa upisom dece i formiranjem grupa do toga datuma .Nadam se da cete se sloziti da i mi moramo da imamo pocetak kada se deca upisuju i kada formiramo grupe kako bi znali broj dece koja koriste nase usluge vrtica zbog organizacije posla, kao i zbog kapaciteta samog objekta , jer se radi generacijskom smenjivanju. Jos jedna informacija koju verovatno nemate je da bi jaslena grupa beba trbala da ima maksimum 12 upisanih beba , naravno jedna grupa .
Pozdrav :)
 
Odlicno. Taman ima mesta i za moje dete, tj. ostalo je jedno.
Vrtic je Cika Jova Zmaj, Neven jasle.
Tada u maju mi je rukovodilac vrtica rekla da ce biti mesta, a sada nema, posto su primljena deca koja nisu bila na listi cekanja, da bi 01.09. bila kompletno popunjena grupa, kao da nisu mogli da upisu moje dete i umesto da ona krene u jasle 01. septembra, krenula bi 01.10. Molim te da mi kazes da li sva deca moraju da krenu 01.09. Treba uzeti u obzir da je i za vaspitaca i za decu bolje da se postepeno dovode na adaptaciju, a ne da 01.09. dodje 10 dece.
 
makimaki:
Odlicno. Taman ima mesta i za moje dete, tj. ostalo je jedno.
Vrtic je Cika Jova Zmaj, Neven jasle.
Tada u maju mi je rukovodilac vrtica rekla da ce biti mesta, a sada nema, posto su primljena deca koja nisu bila na listi cekanja, da bi 01.09. bila kompletno popunjena grupa, kao da nisu mogli da upisu moje dete i umesto da ona krene u jasle 01. septembra, krenula bi 01.10. Molim te da mi kazes da li sva deca moraju da krenu 01.09. Treba uzeti u obzir da je i za vaspitaca i za decu bolje da se postepeno dovode na adaptaciju, a ne da 01.09. dodje 10 dece.

Vazno je da se upis dece i formiranje grupa zavrsi do 01. 09. , a to kada ce dete krenuti zavisi od roditelja , s tim da roditelji naglase okvirno kada planiraju da dete dovedu u kolektiv. Dakle ne moraju sva deca da krenu 01.09. u vrtic ,ali ono sto je bitno je da roditelji moraju da planiraju i period adaptacije kada ne bi trebali da imaju obavezu odlaska na posao, (naravno jedan od roditelja) ili da organizuju nekoga ko je blizak detetu da dolazi po dete u tom periodu .ZNACI , MOZETE DETE DA POCNETE DOVODITI KAD VAM ODGOVARA ALI MORATE DA PLANIRATE I POTREBNO VREME ZA ADAPTACIJU DETETA , NARAVNO REKAVSI PRI UPISU KADA BI STE SVOJE DETE POCELI DA DOVODITE .
To je sva mudrost, nista komplikovano i nista stresno , samo planirano i organizovano .
U vrticu u kome ja radim prvo primamo decu sa liste cekanja , stim da roditelji dece sa te liste dodju najkasnije do druge nedelje avgusta kako bi dobili zdravstveni karton i kako bi uplatili upis ( mogu doci i u julu ). Mozda je u " Nevenu" drugacije organizovan upis , ali u svakom slucaju trebali ste biti obavesteni o nacinu upisa deteta .
Medjutim,najbitnije od svega je da ce Vasa beba poceti da se druzi sa svojim vrsnjacima i da ce joj sigurno biti prelepo kad se adaptira i VI ce te biti prezadovoljni.
pozdrav :)
 
Hvala na korisnim informacijama.
Meni je receno da sva deca moraju da budu primljena u jasle na adaptaciju pocetkom septembra, tj. da je ministarstvo zahtevalo da grupa bude popunjena decom koja ce krenuti u prvoj polovini septembra. I zbog toga je moje dete izvisilo. A ne verujem da su sva deca iz te grupe bila na listi cekanja. Sada znam kako cu da se postavim u razgovoru sa odgovornim licima. A ako krenem da dublje istrazujem stvar, neko ce da nadrlja. :evil:
 

Back
Top