Problem sa zujanjem

Droid

Buduća legenda
Poruka
49.790
Kupio sam novo kuciste Cooler Master i sad cujem neko zujanje. Zujanje se pojavljuje i nestaje u razmaku od 1 sekund. Otvorio sam ga i slusao ali nisam provalio odakle zuji. Sve komponente su nove i kvalitetne.

Imate ideju sta da proveravam.

Drugar mi kaze da je to normalno ali ja sam paranoja.
 
Ugasi komp, otkaci kablove i malo protresi racunar!!! Ne zezam te, ozbiljno ti kazem!!!Sigurno je pod garancijom pa nesmes da ga otvaras tako da nemozes da proveris kulere!!! Ovo bi trebalo da ti resi problem...
 
Analizirao sam pokraj otvorenog kucista i...

Zuji napajanje... kada kutiju malo pritisnem sa prstom ono prestane da zuji. Pa sam ga malo klimao i prestalo je. Videcemo kako ce kasnije da se pokaze jer mi garancija vazi jos godinu dana pa ima vremena.

Ono sto je meni veci problem i neobican je sledece.

Iz kucista se cuje neka tupa vibracija. Dakle drugo zujanje, dublje. Ono dolazi i odlazi. Kao kad pored transformatora cujete ono duboko zzzzzzzzzz... ali ide ovako

ZZZZZzzzzzz.....zzzzZZZZZZzzzzz..... zzzzzZZZZZZzzzzz...

Dolazi i odlazi u periodi od jedne sekunde do dve.

Osluskivao sam kuciste i skontao da se najvise cuje negde oko hard diska. Dakle kad se prisloni uvo uz prednji deo kucista, tamo gde se i nalazi hard, Dakle kao da hard vibrira. Kada je vece i kada je tisina to moze i da se cuje i kada uvo nije prislonjeno uz kuciste ?!

A LI JE TO NORMALNO?

Do sada sam imao neko kinesko kuciste koje je bilo bucno ali tako nesto nikada nisam cuo. A do sada sam imao IDE hard a sada imam SATA 2 na 500 Gb koji sam podelio na dve particije.

Jel ima neko ideju sta je to? Mnogo bi mi znacilo, jer me muka spopada kad pomislim da treba da vracam ljudima u computer shop da slusaju to sto ja cujem pa da se ispostavi da lupetam gluposti, a da ne pricam sto bih morao da budem dva dana bez kompa i sl...
 
Hm, ne znam sto da kazem ali cu vam ispricati sto mi se desilo prije desetak dana...

Ovako... skinuo sam jedan progi i kada sam ga instalirao pocelo da lupa, bruji, stekce u kucistu. Nevjerovatno. Mislio sam nesto se desilo ali sam bio siguran da je u pitanju virus obzirom da ne koristim AV programe. I sto sad...podigoh sistem, obrisah ono sto je trebalo. Naravno komp nije stenjao ali, ostali su neki sitni spijunski programcici. Ajde da kazem koji : kavo.exe i tava.exe.
Logicno, zelio sam da ih maknem i koristih sve znano i neznano. Medjutim lijeka - NIJE BILO.
Formatirah disk - nista opet kavo.exe i tava.exe. Da udaras glavom u zid. Ludilo. Rekoj sebi nahebo si.
Nego, nadjoh jedan dooooobar progi koji je odradio posao samo tako. Da kazem da nije pomagao ni HiJackthis, ni Spyboot ni Yahoo toolbar... :hahaha:
Evo sada radi kao sat !
 
Kupio sam novo kuciste Cooler Master i sad cujem neko zujanje. Zujanje se pojavljuje i nestaje u razmaku od 1 sekund. Otvorio sam ga i slusao ali nisam provalio odakle zuji. Sve komponente su nove i kvalitetne.

Imate ideju sta da proveravam.

Drugar mi kaze da je to normalno ali ja sam paranoja.

meni je gotovo nov kuler na CPUu Cooler Master i kad ga upalim neko cudno zujanje par secundi i prestane.

Mozda je grafika. Mozda je to tvoje polovno. Moj drug radi u nekom pc shopu i prodao liku polovnu grafiku po ceni nove. Tuga.
 
Poslednja izmena:
E ovako. To zujanje je nastajalo od starijeg IDE Hard diska od 200 Gb. Kada sam iskopcao taj HD vibracije su prestale. Verovatno sto taj hard nije odavno formatiran i sto ima 3 particije. A imao sam na njemu instaliran windows, pa sam po kupovini novog racunara samo obrisao taj windows. Tako da cu ga veceras formatirati i spojiti u jednu particiju. S obzirom da sam dokupio SATA 2 500 Gb hard , tri malene particije po 70 Gb su mi nefunkcionalne sada. Taj stari hard je moja odgovornost jer mi to prodavac nije uvalio, nego sam ja samo ubacio u nov komp.

Drugo zvrndanje je nastajalo od coolera na napajanju. Zbog toga sam i zvao servisere prodavnice. Na licu mesta su se uverili da je ono izvor zvrndanja. Kuciste je cooler master debelo placeno, i ne pada mi na pamet da dopustim da se bilo sta cuje. Kuciste je sad u servisu i do veceras bi trebalo da prebace masinu u novo kuciste ali istog tipa. Jer ne verujem da je CM dozvolio sebi da mu cela serija kucista bude "kriva".

Kod kvara je sve mnogo lakse kada se pronadje problem. Tako da ce kod mene na dalje ici sve ustaljenim tokom i resice se. Ali ja cu i do kraja da ispratim dogadjaj kako bi drugi ljudi koji nabasaju na ovu temu mogli dobiti kompletan info.

PS Brate bas sam teski baksuz... srecnom (kuc kuc u drvo) pa problemi nisu ozbiljni. :)
 
Prebacuju masinu u drugo kuciste zbog problematicnog kulera na napajanju?
Hm...ako mene pitas mnogo oni tu petljaju,bolje da obratis paznju na to da ti vrate ono sto su i odneli.

Ono sto damnjan rece...to se radi onako opusteno...i procesor se menja sa drugim polovnim ili slicnim,a isto tako i ostale komponente.Sve zavisi sta moze da prodje tj. koliko je vlasnik upucen.
Necu da te uplasim...ne mogu da tvdim da ce tako biti,ali jednostavno to se radi...nista novo;)
 
Komp je sad ok. Jedino sto mi format i sredjivanje starog harda nije pomoglo... on i dalje neprjatno zavija pa sam ga iskopcao.

Da li ima sanse da hard daje rastuce opadajuce vibracije ako mozda njemu kuciste bas i ne odgovara pa da ima nekog lufta? Dakle problem je definitivno u tom starom hardu.. ali do juce u starom kucistu nije vibrirao...
 
formatiranjem ne mozes da resis vibracije hdd-a..jeste da ce on manje da radi ako je na njemu sve lepo slozeno ali nije problem u tome nego bas u toj vezi hdd i kucista...nije lepo zategnuto ili ima lufta i hdd udara o nesto i pravi buku...
 
Nemoj ti nishta da se brines za zujanje to se i meni deshavalo nije do shrafova sigurno 99%.....posto je novo kuciste verovatno je upitanju napajanje ili cooler od graficke.....novi kompovi sad imaju veoma slabe coolere ali ne u smislu njihovog ponashanja i brzine okretanja nego od materijala od koga su pravljeni...to zujanje ti se pojavljuje jer je plastiku oko tvog kulera neshto nagrlizlo ...to najcesce moze da bude prashina....u tom slucaju "propeler" od coolera nepravilno tjst. neadekvatno osciluje praveci zvuk pa da ga nazovem zwuk pokvarenog motora....ovo najcesce moze da se resi tako sto ces ti ili neko drugi ko je sposoban za rad sa unutrasnjim komponentama kompjutera ga otvoriti i posebnim uljem bukvalno podmazati oblast gore pomenutog "propelera"

Javi rezultate.........zopp
 

Back
Top