Heliko bakterija

  • Začetnik teme DanijelaS
  • Datum pokretanja
Posto nazalost imate iskustva sa HB, zamolila bih vas ako bi mi pomogli savetima vezanim za ishranu.
Naime, mojoj cerci koja je tek 14,5 godina je pronadjena helicobacter i dobila je od gastroenterologa terapiju, ali nikakav savet o eventualnoj dijeti. Naprotiv, cak na pitanje da mleko koje pije ujutru moze biti uzrok mucnine koja joj se javlja, on mi je odgovorio da moze, ali da joj ne menjam ishranu dok ne prodje terapija, pa cemo posle videti sta dalje. A to dalje je, koliko sam shvatila endoskopija zeluca i tankog creva, ukoliko terapija ne bude dala rezultate.
Naravno da bih volela kad bi se to moglo izbeci, jer znam da je veoma neprijatno, posebno sto je dete u pitanju.
Zato Vas i molim ako mozete da mi prosledite informacije vezane za dijetu kod ovog oboljenja.
Unapred Vam se zahvaljujem.
Zabrinuta majka
 
Posto nazalost imate iskustva sa HB, zamolila bih vas ako bi mi pomogli savetima vezanim za ishranu.
Naime, mojoj cerci koja je tek 14,5 godina je pronadjena helicobacter i dobila je od gastroenterologa terapiju, ali nikakav savet o eventualnoj dijeti. Naprotiv, cak na pitanje da mleko koje pije ujutru moze biti uzrok mucnine koja joj se javlja, on mi je odgovorio da moze, ali da joj ne menjam ishranu dok ne prodje terapija, pa cemo posle videti sta dalje. A to dalje je, koliko sam shvatila endoskopija zeluca i tankog creva, ukoliko terapija ne bude dala rezultate.
Naravno da bih volela kad bi se to moglo izbeci, jer znam da je veoma neprijatno, posebno sto je dete u pitanju.
Zato Vas i molim ako mozete da mi prosledite informacije vezane za dijetu kod ovog oboljenja.
Unapred Vam se zahvaljujem.
Zabrinuta majka





Naravno, ne treba se pridržavati strogo, to je samo uvid u to kako hrana deluje na želudac. Devojčica od 14.5 godina ne može imati neka ozbiljnija oštećenja, poenta je samo u tome da je bakterija sigurno iziritirala želudac, terapija će je ukloniti a onda želudac neko vreme treba 'štedeti' da bi se što brže oporavio.

Laički savet, naravno. Lekari neka kažu svoje.
 
Poslednja izmena od moderatora:
trenutno imam ovu bakteriju i lekar mi je prepisao da pijem "pulcet" 2x1 tabletu, "Sinacilin 500mg" i "Zymbaktar 500mg" 7dana pa na kontrolu, interesuje me dali se ova bakterija moze dobiti od prekomernog uzimanja "Nimulid-a":think: ,posto sam isti koristio za migrenu.
 
Evo ovako, pošto imam stalne (hronične) smetnje a i u porodici su svi imali tako da imam iskustva.

Otac je imao desetak godina strašne probleme ali strašne i čireve itd. Sve je prestalo kada je uzeo lek Helicocin (helikocin) mislim slovenačke proizvodnje i od tada do danas nije imao nikakvih problema. Takođe je koktel od 2 antibiotika koji se piju uz recimo omeprol ili tako nešto. Još par ljudi je uzimalo Helikocin i izlečilo se. Tog leka više nema na tržištu srbije.

Isto kao i prethodni član diskusije meni su prepisali koktel Sinacilin 2x2, Zymbaktar 2x1 i Omeprol uvek kad pijem ova dva pre toga i njega.

Što se tiče nalaza Elisa metode antitela IgA i IgG, to su bačene pare.
I ja sam ih bacio.
IgA mi je bio negativan a IgG pozitivan što apsolutno ništa ne mora da znači.

Jedna studija je pokazala da 50% srenjoškolaca ima povećane vrednosti IgG jer su to antitela koja se mogu pojaviti i zadržavati se i do godinu i po dana posle nekog problema sa helicobakterijom.
(neko se na maturi recimo predozirao koka-kolom i imao gorušicu i posle godinu dana Elisa metod pokazuje vrednosti IgG antitela preko 12)
A IgA može biti negativan i kod onih koji imaju čir.
Naravoučenije: nalaz nije merodavan i ne prepručuje ga više niko.

"Gutanje creva" gastroskopija najmerodavnija je ali najnezgodnija metoda po meni potrebna je ukoliko imate bolove ili krvaranja i sumnju na čir.

Mislim da ukoliko postoji hronični problem sa gorušicom a one su jake i ako je tu i gastritis, doktor bi trebalo i bez ovog poslednjeg da preporuči koktel lekova. Ne bi trebalo to ništa da škodi u svakom slučaju a rešenje može biti trajno.

Naravno preporučujem oprez što se hrane tiče.

Nikako vodu ili sokove uz jelo (ja nisam karakter što se toga tiče), manje slatkiša, kafe (makar samo kapućino, obavezno bez turske), nikako kasna večera (max. do 20h).
 
Pozdrav svima
Pocetkom januara ove godine pocela sam da imam problema sa gutanjem,desavalo de da danima ne stavim ni trunke hrane u usta,ujutru sam mogla da popijem casu mleka i to je bilo sve i to je trajalo danima,otisla sam kod otorinolaringologa i dao mi je antibiotike koristila sam to nekoliko dana i kad sam otisla na kontrolu rekao mi je da je sve ok,ja i dalje nisam mogla da gutam pa mi je rekao da je problem psihicke prirode,otisla sam kod neuropsihijatra,davao mi je svakakve antidepresive i i neke anksiolitike a meni i dalje nije bilo dobro,lecila sam se tako mesecima,u maju sam otisla kod gastroenterologa i radili su mi gatroskopiju i biopsiju i ustanovili da imam helikobakter pilori B i dao mi je tablete i bilo mi je bolje nakon terapije.Od tad je proslo 3 meseca u pocetku mi je bilo dobro a sad u poslednje vreme opet teze gutam,imam osecaj da mi je jezik krut,steze mi se grlo,uplasena sam kad treba da progutam hranu.Zanima me dali sve to uzrokuje bakterija jer sam negde procitala da bakterija moze da utice na nervni sistem,ili nije izlecena skroz.Lekar mi je rekao da trebam da nakon nekoliko meseeci ponovo uradim gastroskopiju i da ako nije izlecena da mogu da dobijem rak.Molim vas da mi kazedte sta treebam dalje da uradim.Unapred hvala i velkiki pozdrav..
 
Koliko je potrebno da se popravi šteta od helikobakterije? Uradila sam ureaza test pre dva meseca i bio je negativan, međutim i dalje imam problema sa nadimanjem i viškom gasova neprijatnog mirisa. Nemam mučnine, želudac me ne boli ali mi se donji deo stomaka naduva očas posla i nekako mlohavo vodeno izgleda (a radim trbušnjake svakodnevno). Zdravo se hranim, 4-5 manjih obroka, fizički sam aktivna, ranije sam jela sve i svašta bez problema.

Imala sam jaku infekciju, test krvi je imao referentne vrednosti oko 2.2 a meni su i IgG i IgA bili preko 12, tegobe sam imala skoro godinu dana.
 
Pozdrav svima
Pocetkom januara ove godine pocela sam da imam problema sa gutanjem,desavalo de da danima ne stavim ni trunke hrane u usta,ujutru sam mogla da popijem casu mleka i to je bilo sve i to je trajalo danima,otisla sam kod otorinolaringologa i dao mi je antibiotike koristila sam to nekoliko dana i kad sam otisla na kontrolu rekao mi je da je sve ok,ja i dalje nisam mogla da gutam pa mi je rekao da je problem psihicke prirode,otisla sam kod neuropsihijatra,davao mi je svakakve antidepresive i i neke anksiolitike a meni i dalje nije bilo dobro,lecila sam se tako mesecima,u maju sam otisla kod gastroenterologa i radili su mi gatroskopiju i biopsiju i ustanovili da imam helikobakter pilori B i dao mi je tablete i bilo mi je bolje nakon terapije.Od tad je proslo 3 meseca u pocetku mi je bilo dobro a sad u poslednje vreme opet teze gutam,imam osecaj da mi je jezik krut,steze mi se grlo,uplasena sam kad treba da progutam hranu.Zanima me dali sve to uzrokuje bakterija jer sam negde procitala da bakterija moze da utice na nervni sistem,ili nije izlecena skroz.Lekar mi je rekao da trebam da nakon nekoliko meseeci ponovo uradim gastroskopiju i da ako nije izlecena da mogu da dobijem rak.Molim vas da mi kazedte sta treebam dalje da uradim.Unapred hvala i velkiki pozdrav..

Hronična upala vremenom dovodi do metaplazije a zatim i displastičnih promjena epitela, tj. carcinoma- međutim ovakva razvojna patologija se ne razvija kod svih.
Svakako da treba ponovo ustanoviti da li je prisutna H.pylori.
Ulcer može biti uzrokovan i karcinomom pa
izlječenje peptičkog ulkusa mora biti potvrđeno endoskopski.Endoskopija i biopsija su najpreciznije pretrage pri dijagnostici ulkusne bolesti
(tačnost >95%), i rade se u strogo indikovanim slučajevima. Za gastroskopiju se ljekar odlučio ili zato što ima dodatnih simptoma poput kaheksije, palpabilne epigastrične mase,
povećanih limfnih čvorova ili radi sigurnosti pošto su se simptomi ponovo javili, a
ponovljena terapija mora biti zasnovana na dokazu daljeg
postojanja infekcije, a ne samo simptoma ili seroloških
nalaza koji mogu biti pozitivni dugo po završetku terapije. Gastroskopija se obično radi 6-12 nedjelja nakon sprovedene terapije, ukoliko je potrebna.
Ureaza C14 izdisajni test je bolji kao pokazatelj izlječenja,a nije se pokazao kao pouzdan indikator za postavljanje dijagnoze poput gastroskopije i biopsije.
Pošto ste nedavno završili sa terapijom koja je pokazala trenutno poboljšanje, ali simptomi su se brzo ponovo pojavili gastroskopija je najbolji izbor
 
Koliko je potrebno da se popravi šteta od helikobakterije? Uradila sam ureaza test pre dva meseca i bio je negativan, međutim i dalje imam problema sa nadimanjem i viškom gasova neprijatnog mirisa. Nemam mučnine, želudac me ne boli ali mi se donji deo stomaka naduva očas posla i nekako mlohavo vodeno izgleda (a radim trbušnjake svakodnevno). Zdravo se hranim, 4-5 manjih obroka, fizički sam aktivna, ranije sam jela sve i svašta bez problema.

Imala sam jaku infekciju, test krvi je imao referentne vrednosti oko 2.2 a meni su i IgG i IgA bili preko 12, tegobe sam imala skoro godinu dana.

Funkcionalna dispepsija nije bolest nego skup karakterističnih simptoma koji su vezani za gornji probavni sistem.Jedan od simptoma je i aerofagija (pretjerano gutanje zraka) -podrigivanje i pojačano ispuštanje gasova, abdominalna distenzija i osjetljivost – pritisak i nadutost, promjene u radu crijeva, boja stolice/urina, jelo može umanjiti ili pogoršati simptome. Pregled je neophodan da bi se ustanovili ostali uslovi koji uzrokuju dispepsiju, i
napravila tačna diferencijalna dijagnostika.
Dispepsija, sa ili bez fundamentalne patologije, je čest problem u primarnoj
zdravstvenoj zaštiti, a smatra se da se samo četvrtina osoba koje imaju
probleme javi ljekaru.
Moguće je da ste izliječili peptički ulcus, ali da imate i funkcionalnu dispepsiju.tretman bez medikamenata uključuje higijensko dijetetski režim, a farmakoterapija obuhvata inhibitore protonske pumpe ili H2 blokatore. a kod naduvenosti i osjećaja otežanog varenja i domperidon prije jela.Farmakoterapija obično traje 4 nedjelje.
 
Imao sam problema sa HB i verovatno jos uvek imam, ali sam je smanjio na podnosljivu meru. Kod vecine ljudi je ona stanovnik u zeludcu samo je pitanje da li je u normalnim granicama ili ne. Voli kiselu sredinu.
Ko je imao terapiju, trebao bi da radi ureaza test tek za 5-6 meseci. I posle terapije mozete da se osecate lose. Tek za nekoliko meseci moguce je poboljsanje (naravno kod laksih slucajeva i pre). Lekovi obicno uticu i na psihu pa se covek oseca jako lose, ali sve je to prolazno i treba izdrzati. Ureaza test se radi na KBC Bezanijska kosa. On je pouzdan a iz krvi i nije bas tako pouzdano. Uporedo sa terapijom izbacite kafu, alkohol, cigarete, gazirano, rostilj, ulje, slatkise i secer uopste. Treba preci na adekvatnu dijetu sa puno povrca, voca i zitarica, ribe. Narocito forsirati sargarepu, kupus (ne kiseli), boraniju, zitarice. Izbegavati sve sto je kiselo ili izaziva kiselinu
 
Po najnovijim kliničkim vodičima ureaza izdisajni test se radi nakon 4 nedjelje od terapije, kao kontrolni nalaz. Većina mojih pacijenata je bila mnogo bolje već nakon 5 dana od početka uzimanja trojne terapije ukoliko je varijanta te terapije bila uspješna. Postoji nekoliko varijanti, odn. kombinacija antibiotika.
Tretman bez medikamenata uključuje:
- Obavezan prestanak pušenja,
- Modifikacija dijete,
- Izbjegavanje iritirajuću hranu: alkohol, začin, kafa,
citrično voće, paradajz,
- Izbjegavanje teških jela, posebno kasno naveče, treba
jesti češće manje obroke,
- Ukoliko je moguće prestati sa primjenom nesteroidnih
antiinflamatornih lijekova, dozvoljen je paracetamol,
- Pošto stres, anksioznost i depresija pogoršavaju
simptome dispepsije, postoje dokazi da
psihoterapijska intervencija može biti efikasna, a
primjena antidepresiva smanjuje simptome
funkcionalnog gastrointestinalnog poremećaja.
Takođe se preporučuju anti-stresne aktivnosti, kao što
su vježbe i relaksacija.
 
Imam 24 godine i problem sa zelucem. Često mi se desi posle obroka, koji nije nekad ni obilan, da osjetim teret u stomaku, teže dišem, nekad mi srce brže lupa. Jednom sam završila u hitnoj jer sam kasno uveče pojela parče pršute i popila 2 šolje jogurta, srce mi je brzo lupalo i tresla sam se. Probleme imam uglavnom predveče. Malo masnija hrana (priganice, pogotovo kokice...) mi strašno smeta, imam nagon za povraćanjem. Čitala sam da se nekome od hrane podigne dijafragma i pritiska srce, zato ubrzano radi. Sonda mi se baš i ne guta. Može li biti u pitanju ova bakterija ili su ovo simptomi nečeg drugog? Skoro svakog dana ja imam isti problem i moram uvijek imati pri sebi kisjelu vodi, a ponekad popijem i sodu bikarbonu jer ne mogu disati od tereta u želucu.
 
Ja ima dva pitanja za vas! Prvo: Sta se sme jesti u lecenju heliko bakterije? Ako vam doktor nista nije rekao, kao meni .... drugo: Koliko traje lecenje i da li sam zarazna? tacnije da li moja deca iloi bilo ko u kuci moze da dobije tu bakteriju ... nalazi su rekli da bakteriju imam od ranije i nije jako viskok nalaz ... Bar po doktoricinim recima do 100 je normalno a ja je imam 107 (ne znam cega, posto sam malko laik za to) ,,, to je kao od ranije, a rezultat da li sada postoji je pokazao da postoji i to svega 1.1 (opet toga necega) od cega je do 1 normalno .... vidim da su neki imali povracanje i bolove u rebrima, ja to nemam ... bas samo jak bol u zeludcu i gadnjenje na hranu i stravicnu nervozu (svi mi smetaju. pa cak i moja deca),,,, zaboravih da kazem da mi najvise od svega prija da pojedem nesto slatko i paradajz corbica, ali ne mogu na tome da zivim ..... vidim da se ovde pisalo da cak ni slatko ne smes da koristis uopste a meni tako prija!!! molim vas za savet!!!!!! molim vas za odgovor ....... unapred zahvalna debela78


p.s. jedino sto je dobro u svbemu ovome mozda cu skinuti koji kilogram!!
:rotf::rotf::rotf:
 
Imam 24 godine i problem sa zelucem. Često mi se desi posle obroka, koji nije nekad ni obilan, da osjetim teret u stomaku, teže dišem, nekad mi srce brže lupa. Jednom sam završila u hitnoj jer sam kasno uveče pojela parče pršute i popila 2 šolje jogurta, srce mi je brzo lupalo i tresla sam se. Probleme imam uglavnom predveče. Malo masnija hrana (priganice, pogotovo kokice...) mi strašno smeta, imam nagon za povraćanjem. Čitala sam da se nekome od hrane podigne dijafragma i pritiska srce, zato ubrzano radi. Sonda mi se baš i ne guta. Može li biti u pitanju ova bakterija ili su ovo simptomi nečeg drugog? Skoro svakog dana ja imam isti problem i moram uvijek imati pri sebi kisjelu vodi, a ponekad popijem i sodu bikarbonu jer ne mogu disati od tereta u želucu.
Мене занима какав режим исхране имаш? Колико пута дневно једеш, колико количински, у које време?

Ja ima dva pitanja za vas! Prvo: Sta se sme jesti u lecenju heliko bakterije? Ako vam doktor nista nije rekao, kao meni .... drugo: Koliko traje lecenje i da li sam zarazna? tacnije da li moja deca iloi bilo ko u kuci moze da dobije tu bakteriju ... nalazi su rekli da bakteriju imam od ranije i nije jako viskok nalaz ... Bar po doktoricinim recima do 100 je normalno a ja je imam 107 (ne znam cega, posto sam malko laik za to) ,,, to je kao od ranije, a rezultat da li sada postoji je pokazao da postoji i to svega 1.1 (opet toga necega) od cega je do 1 normalno .... vidim da su neki imali povracanje i bolove u rebrima, ja to nemam ... bas samo jak bol u zeludcu i gadnjenje na hranu i stravicnu nervozu (svi mi smetaju. pa cak i moja deca),,,, zaboravih da kazem da mi najvise od svega prija da pojedem nesto slatko i paradajz corbica, ali ne mogu na tome da zivim ..... vidim da se ovde pisalo da cak ni slatko ne smes da koristis uopste a meni tako prija!!! molim vas za savet!!!!!! molim vas za odgovor ....... unapred zahvalna debela78


p.s. jedino sto je dobro u svbemu ovome mozda cu skinuti koji kilogram!!
:rotf::rotf::rotf:
Лечење траје кратко, мислим не дуже од 7 дана до две недеље. Пију се три различита лека. Исхрана, лаганија, у смислу што мање запржавања, мање јаких зачина.
Ако ти је изазвала већ запаљење (а очито јесте) ваљало би да ујутру поједеш нешто масније како би се ''покупила'' киселина (нпр. пуномасни качкаваљ са пршутом). Избаци млеко и млечне производе за почлетак (млеко и јогурт ообавезно), као и слаткише. Наравно, било би супер кад би за време терапије и бар још једно месец дана након тога штедела тако желудац. ;) И хладно заборави- хлађени сокови и сл.
 
(нпр. пуномасни качкаваљ са пршутом). Избаци млеко и млечне производе за почлетак (млеко и јогурт ообавезно),
sta je kackavalj, ako nije mlecni proizvod.
 
(нпр. пуномасни качкаваљ са пршутом). Избаци млеко и млечне производе за почлетак (млеко и јогурт ообавезно),
sta je kackavalj, ako nije mlecni proizvod.

Знала сам да ће се неко закачити за качкаваљ. ;) :)
Поента је што је сам препоручила ПУНОМАСАН . Он се издваја као намерница због те своје особине.
 
trenutno imam ovu bakteriju i lekar mi je prepisao da pijem "pulcet" 2x1 tabletu, "Sinacilin 500mg" i "Zymbaktar 500mg" 7dana pa na kontrolu, interesuje me dali se ova bakterija moze dobiti od prekomernog uzimanja "Nimulid-a":think: ,posto sam isti koristio za migrenu.
posle ove terapije meni i dalje nije bilo bolje, pa je lekar opste prakse ponovio terapiju, pio sam sve ovo ponovo ali sa jos jacim lekovima, dao mi uput kod gastrologa za 24.8.2010. (zakazuje se), saslusali me i posto sam i dalje pio Controloc 40mg zakazuju mi gastroskopiju za 01.11.2010. Uradim i to i sacekam 10 dana da budu gotovi nalazi, podigao sam nalaze u kojima pise ovo:
Mikroskopski opis:
Reprezentativnost biopsijskih uzoraka: dva uzorka gastricne mukoze koji pokazuju pretezno superficijalni nivo, apregledani su serijskim presecima na razlicitim dubinama.
Strukturne i epitelne promene: Prisustvo intestinalne mataplazije na jednom od uzoraka (IM tip se ne moze odrediti) nije praceno epitelnim atipizmom ili drugim znacajnim promenama epitela, ali je praceno redovno nisko-aktivnom hronicnom inflamacijom i edemom lamine proprije.

PHDG / ZAKLJUCAK
METAPLASIA INTESTINALIS FOCALIS MUCOSAE VENTRICULI.

DIJAGNOSTICKA KATEGORIJA INFLAMACIJE: Nekategorizovani / nespecificni tip
* inflamatorna infiltracija: celularnost: +
* aktivnost inflamacije: +
* atrofija: fokalna proredjenost
* helicobacter pylori status: 0
* epitelna kategorija: I(normalna)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
doktorka kaze da nemam vise bakteriju, ali meni se i dalje nadima stomak posle jela, ne uvek,uglavno posle rucka, izbegavam veceru, kafu, gazirano.
-ako bi bio neko ljubazan da mi jos malo pojasni ove rezultate i zakljucak.
 
posle ove terapije meni i dalje nije bilo bolje, pa je lekar opste prakse ponovio terapiju, pio sam sve ovo ponovo ali sa jos jacim lekovima, dao mi uput kod gastrologa za 24.8.2010. (zakazuje se), saslusali me i posto sam i dalje pio Controloc 40mg zakazuju mi gastroskopiju za 01.11.2010. Uradim i to i sacekam 10 dana da budu gotovi nalazi, podigao sam nalaze u kojima pise ovo:
Mikroskopski opis:
Reprezentativnost biopsijskih uzoraka: dva uzorka gastricne mukoze koji pokazuju pretezno superficijalni nivo, apregledani su serijskim presecima na razlicitim dubinama.
(два узорка желудачне слузокоже који показују претежно површински ниво, а прегледани су серијским пресецима на различитим дубинама(ово је техника, небитна за тебе))
Strukturne i epitelne promene: Prisustvo intestinalne mataplazije na jednom od uzoraka (IM tip se ne moze odrediti) nije praceno epitelnim atipizmom ili drugim znacajnim promenama epitela, ali je praceno redovno nisko-aktivnom hronicnom inflamacijom i edemom lamine proprije.(епител желудца једне врсте ти се заменио епителом друге врсте због присуства надражаја тј. запаљења које је узроковала бактерија, али су ћелије нормалне и повратиће се у првобитно стање чим се отклони надражај, постоји ниско-активно хронично запалење и оток једног дела слузнице)

PHDG / ZAKLJUCAK
METAPLASIA INTESTINALIS FOCALIS MUCOSAE VENTRICULI.

DIJAGNOSTICKA KATEGORIJA INFLAMACIJE: Nekategorizovani / nespecificni tip
* inflamatorna infiltracija: celularnost: +
* aktivnost inflamacije: +
* atrofija: fokalna proredjenost -
* helicobacter pylori status: 0
* epitelna kategorija: I(normalna)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
doktorka kaze da nemam vise bakteriju, ali meni se i dalje nadima stomak posle jela, ne uvek,uglavno posle rucka, izbegavam veceru, kafu, gazirano.
-ako bi bio neko ljubazan da mi jos malo pojasni ove rezultate i zakljucak.

Ово остало ти је исто оно што ти је написано у микроскопском налазу. ;)

Надимаш се јер ти је желудац још увек под упалом. Дај му времена да се опорави. Штеди га бар два месеца- једи лагано, без много зачина, смањи лук у исхрани, запршке...
 

Back
Top