Heliko bakterija

  • Začetnik teme DanijelaS
  • Datum pokretanja
D

DanijelaS

Gost
Pre dva meseca mom muzu je otkrivena heliko bakterija u zelucu. Popio je kompletnu terapiju koju mu je doktor prepisao i bolovi, nadimanje i kiselina su mu nestali na izvesno vreme. Medjutim pre dva do tri dana ponovo su poceli da se javljaju. Na koliko posle terapije je potrebna kontrola da se vidi da li je ova bakterija nestala iz organizma i da li moze da koristi jos nesto ukuliko je ovaj bol koji ima samo posledica toga sto mu je bakterija ostetila sluzokozu?
 
Bakterija se cesto vraca,tako da to sto je ispio jednu dozu terapije ne znaci da je unistio bakteriju.Cesto se kure lecenja moraju ponavljati vise puta.
Ukoliko je radjena gastroskopija i biopsija zeluca te na taj nacin otkrivena bakterija,ovaj put moze da je trazi iz krvi,konfornije je a opet kazem ako je radjena gastroskopija onda nema potrebe za mucenjem pacijenta jos koji put.
Kontrola je trebala da bude nakon zavrsetka terapije a posto je proslo 2 meseca onda je treba ponoviti,jos nesto...ako nije radjena gastroskopija treba je uraditi da bi se videlo na kom mestu je ostecenje i kakvog porekla,ne vezano za bakteriju,da li postoji cir,kila,visak zuci...
 
Aha, dr, sad sam te uhvatila, meni si rekla kako gastroskopija nije strasna - kao samo ti idi - a ovde lepo kazes da je to mucenje pacijenta.

Salim se naravno, znam da moram.
 
u cilju otkrivanja helikobaktera ,a narocito nakon sproveden terapije ranije verifikovanog,mnogo je jednostavnije uraditi tzv. ureaza-izdisajni test koji se radi u Institutu za nuklearnu med. K.C.Srbije i kosta oko 1ooo dinara.Dakle,nema bespotrebnog gutanja sonde,jednostavno se izdahne vazduh i utvrdi prisustvo H. pylori,pa posle toga se sprovede pravilna terapija koja je sada dosta kraca jer postoje i noviji lekovi.
 
Pre 10 dana sam u nocnim satima imala jak napad boli u predelu zeluca, bol je poceo iz sredine, skroz gore, a posle se sirio na sve strane.
Pre sam imala povremeno slabije bolove u tom delu, ali se bol sirio samo u desnu stranu. Tada je uz pregled bio uredan. Bol se uvek smirio posle tablete Baralgetasa.
Ovaj zadnji napad nije reagovao na Baralgetas, u bolnici sam dobila inekciju Ranisana i posle toga bol se smirio.
Na uz pregledu nadjeno mi je kamenje u zuci. Napominjem da su bolovi uvek bili bez mucnine i povracanja, tako da i iz tog razloga sumnjam da je pogotovo ovaj zadnji napad bio od zuci.
Odradila sam test na helikobakteri pilori putem krvi i nalaz je Igg 23,0. Zbunjuje me sto na nalazu pise da je moguca infekcija od 20 do 30. Na koji nacin moze da se ustanovi da li je to uopste infekcija tom bakterijom ili ne.
Molim Vas da mi kazete sta je u pitanju i sta bi dalje trebala da uradim.
Unapred hvala.
 
A ko Vam je rekao da radite test na helicobacter pylori?
Tema je stara 5 godina.
Za 5 godina su se mnogo stvari u medicini promenili pa tako i odnos prema testiranju i lecenju HP.

Dakle , ako nemate tegobe,niste prethodno imali cir na zelucu, nemate potrebu da lecite HP.
Vas lekar mora na osnovu pregleda, Vase reakcije na terapiju da proceni da li su Vase tegobe uzrokovane prisustvom kamenja u zucnoj kesi ili poticu od strane zeluca.
 
Poslednja izmena:
dr:
Terapije ne pisemo na forumu.
Kad ste poslednji put kontrolisali HP i na koji nacin?

nakon uzimanja terapije i posle svakih dva meseca,poslednji put sam proverio preko laboratorisko ispituvanje krvi,pre toga gastroskopijom,ako pomaze imam 37godina a cir na dvanaestpalacnom crevu imam ga od 11godina,sad momentno pijem samo Ranisan ali to mi nista ne pomaze,jer sam vec popio drugu za redom kombiniranu terapiju :hvala:
 
Pomenuti lek je davno prevazidjena terapija.
Nakon helicobacter pylori eradikacije (koja traje 7 dana) lekovi iz grupe inhibitora protonske pumpe se uzimaju naredna 2 meseca.
A HP se narednih godinu dana ne kontrolise iz krvi.
Jedina prava stvar za kontrolu eradikacione terapije je urea izdisajni test.
Dakle ,mozete Vi da radite svakih mesec dana test iz krvi, on ce narednih godinu dana pokazivati stalnu pozitivnost.

Ko Vas leci?I cime?
 
Pokusao sam sa sve terapije ali HP jos me muci,takoge imam i cir na dvanaestpalacnom crevu,moze li mi neko reci koja je terapija najbolja kome je neko od clanova pomogla????

Evo mog iskustva u vezi sa temom: Jednom 'davno otkriven mi je čir na duodenumu. Dr. Lubiša Glišić,:pop3: gastroenerolog sa Interne A. kl. KCS-e (sada u penziji) napisao mi je jedan čudan recept koji je, pored ostalog, sadržao i kaolin! Pomislio sam, šta li će ispadati iz mene? Šoljice za kafu?! :kafa:Međutim, kako tada, tako nikad više nisam imao problema sa čirom.:amen: Čak ga ni na rentgenu nije bilo. (mislim na ožiljak!) Ipak, nekoliko puta kasnije, imao sam probleme sa HB-om.:twisted::twisted::twisted: koji je nestajao posle terapije. Simptomi su bili isti i kod mene, kao što su mnogi već opisali. Pre nekoliko dana opet me stomak zaboleo:rida: i uradio sam test iz krvi. I otkriven je HB. Jednom mi je Dr. Tomica Milosavljević rekao da ne očekujem totalno ozdravljenje jer te bakterije često recidiviraju! Dakle, nije tri dana pred smrt! mada je neprijatno. Ipak, rektoskopija:guza::hahaha: je mnogo mučnija nego gastroskopija. Barem meni! Pozdrav sapatnicima.:maramica:
 
Poslednja izmena:
Interesuje me da li heliko bakterija moze da utice na lice, tj. da li se mogu pojavljivati bubuljice izazvane heliko bakterijiom? hvala

Ne.Jedino sto se koze tice je sto moze da bude uzrok hronicne urticarie.
Desava se da ljudi godinama boluju od ove bolesti,prodju sva moguca testiranja,probaju sve moguce terapije i na kraju kada urade test na helico bakteeri ispostavi se da je ona uzrok pojave urtika po kozi.
 
Interesuje me da li heliko bakterija moze da utice na lice, tj. da li se mogu pojavljivati bubuljice izazvane heliko bakterijiom? hvala

Није ни мени познато. У сваком случају, ефикасно се лечи лековима који смањују киселину и антибиотицима. Наравно, и сасвим другачији режим исхране.
 
Imao sam čir na želudcu i na dvanaestopalačnom crevu do 1978. godine.Verovali ili ne , ali ja sam ga i z l e č i o na jedan jednostavan način i sve do danas nije se ponovio niti sam više imao bilo kakovih tegoba sa želudcem. O kakovoj se terapiji radi ?
Kao prvo ako ste pušač morate da odlučite dali ćete u ustima imati cigaretu i dalje imati čir na želudcu ili ćete zaboraviti cigarete i zaboraviti da ste imali čir na želudcu .
Kada se odlučite , možete započeti sa terapijom koja glasi :
30 dana bez prekida , svako jutro na prazan stomak u ustima rastopiti i progutati 10 grama svežeg kvasca , tačno nakon 30 minuta doručkovati suv obrok bez ikakve tečnosti
( čaj , mleko , sokovi i drugo ). Posle toga ne smete ni jesti ni piti tečnost najmanje 3,5 časova , a nakon ta tri i po časa možete konzumirati svu hranu koja vam je na jelovniku.
Predlažem da pre ove terapije medicinskim nalazima dokažete da imate čir i da posle upotrebe kvasca također proverite rezultate što sam i sam učinio . Moj lekar me pitao šta sam ja to uradio kad više nemam čireve . Mislite da mi je verovao kada sam mu rekao ?
Baš me briga za njegovo neverovanje , ali ja ni nakon 32 godine nemam čireve na želudcu .
Milivoj
 
Interesuje me da li heliko bakterija moze da utice na lice, tj. da li se mogu pojavljivati bubuljice izazvane heliko bakterijiom? hvala
Dobro ste culi, moze da utice na lice, izaziva rozaceu i to papulozni oblik, postoje case report oko toga i istrazivanja, da pored Demodexa folliculoruma, i uticaj HP na pojavu rozacee, redje hronicne urtikarije.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Interesuje me sledeca stvar.
Meni bliska osoba je pre izvesnog vremena radila test na ovu bakteriju i imala je 21 jedinicu (ne znam koje su jedinice u pitanju ali toliko je imala), s tim da je od 20-30 jedinica rizicna grupa. Doktor u privatnoj praksi joj je prepisao brdo lekova(neke silne antibiotike i lekove za zeludac), sto je verovatno kasnije jos vise uzrokovalo zeludac a potom i kandidu.
Konkretno me interesuje da li se kod 21 jedinice uopste prepisuju lekovi, jer je danas opet radila test i izmerili su joj 18 i doktorka u privatnoj praksi joj je rekla da nista ne treba da uzima i da cak nije trebala da uzima ni prvi put.
Jel prvi doktor pogresio???
Hvala.
 
Interesuje me sledeca stvar.
Meni bliska osoba je pre izvesnog vremena radila test na ovu bakteriju i imala je 21 jedinicu (ne znam koje su jedinice u pitanju ali toliko je imala), s tim da je od 20-30 jedinica rizicna grupa. Doktor u privatnoj praksi joj je prepisao brdo lekova(neke silne antibiotike i lekove za zeludac), sto je verovatno kasnije jos vise uzrokovalo zeludac a potom i kandidu.
Konkretno me interesuje da li se kod 21 jedinice uopste prepisuju lekovi, jer je danas opet radila test i izmerili su joj 18 i doktorka u privatnoj praksi joj je rekla da nista ne treba da uzima i da cak nije trebala da uzima ni prvi put.
Jel prvi doktor pogresio???
Hvala.

Pa ovako doktor nism, ali i ja sam imala i jos uvek imam slucaj u porodici sa heliko bakteri. Doktori su nam rekli da se ne prepisuju nikakvi lekovi samo dijetalna ishrana izbacivanje gaziranog i slatkog sa puno supa i povrca. Jos je i receno da se i stres svede na minimalu. Eto tako, ako sam ti pomogla super bar ti nisam odmogla:ok:
 

Back
Top