Halloween u srpskim školama

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Дон

Buduća legenda
Poruka
29.456
Danas su mi se deca (2. i 4. razred OŠ), kada su došla iz škole pohvalila maskama kostura koje su pravile u školi za američki paganski praznik Halloween, odnosno Noć veštica.
To je danas bilo u školskom programu za sve učenike OŠ "Jovan Jovanović Zmaj" u Subotici.

Malo je reći da sam otkačio. :otkacio:

Ko je dao za pravo direktorici te škole da nam decu uči i vaspitava u duhu tog izvitoperenog paganstva? :rtfm:

Otkada se u Srbiji, pa i u Evropi, slavi taj nazovi praznik?

Ne kažem...Imamo imi u našem folkloru slične običaje koji verovatno datiraju iz paganskih vremena. Tu mislim na poklade, odnosno maškare ili kako se već u kom kraju zove. ali, to ni izbliza nema taj kontekst kao američka Noć veštica, a i to je naš folklor koji treba da se gaji kao ono što i jeste, folklorno nasleđe.
Imamo mi i Dodole, i razne druge slične običaje.
Umesto toga, našu decu u srpskim školama uče tom pomodarstvu zvanom Noć veštica.

Moja deca u svojoj školi pohađaju pravoslavnu veronauku.
Dakle učiti ih ovakvom nakaradnom i nama nesvojstvenom ritualu je svetogrđe i suprotnost onome što ta deca uče na časovima veronauke.
Za pravoslavni živalj širom sveta, danas je sv. Luka. Mnogi čestiti srpski domaćini ovaj dan proslavljaju kao svoju krsnu slavu, a ne kao nekakvu Noć veštica.
Poznato je da je krsna slava za Srbe svetinja nad svetinjama. Sad zamislite dete iz kuće koja slavi sv. Luku kako dolazi u taj na današnji dan osveštani dom i unosi pagansku jeretičku ritualnu masku, pa još i zbunjeno, zašto da danas slavi slavu, kad su ih u školi učli da danas treba da slave Noć veštica.

Ja sam momentalno odreagovao i objasnio mojoj deci da to nije naš praznik i da ne treba da se slavi. Teško mi je to pošlo za rukom, jer deci je to dopadljivo, a i u školi su im rekli da treba da slave.
Pitam se, koliko roditelja nije odreagovalo, i kod koliko dece je danas udaren temelj tradicionalnom slavljenju jedne ovakve nakarade od praznika.

Ovo je moguće samo u Srbiji. U Srbiji u kojoj vlada žuto-crvena koalicija, sa crvenim ministrom prosvete. Ti ljudi ne znaju za naciju nam srpsku, za veru nam pravoslavnu. Tim ljudima ništa nije sveto. Tog komunističkog ministra ne interesuje što neko srpske đake indoktrinira u neku naopaku religiju na ovako perfidan način, jer za komuniste vera ni ne postoji. Njima je to besmislena zamlata, koja nije pažnje vredna.

Mada, ni ranije vlasti od 5. oktobra nisu bile bolje po tom pitanju.
Setite se samo kako su na isto tako perfidan način, preko Pinka i ostalih šund televizija, našoj mladeži utisnuli proslavljanje katoličkog sv. Valentina, umesto pravoslavnog sv. trifuna, a sve pod parolom "Dan zaljubljenih". Nije nego...
Kao da Srbi bez toga nisu znali da se zaljubljuju i da svojim ljubavima pokazuju pažnju.

I ja se sada pitam...
Evo, nije mi problem uzeti daljinski i ukloniti B92 televiziju sa mog tv aparata, ali kako da uklonim B92 vladu iz moje države i mog društva? Kako to...?

OSVESTITE SE BRAĆO SRBI I SESTRE SRPKINJE, DOK NE BUDE KASNO!

Vidite li da je unijaćenje u punom zamahu? Evo, čak je prodrlo i u našu crkvu, pa neki nekrsti žele i živog sveca NJ.S. patrijarha srpskog Pavla da ukloni sa tog mesta pre nego se predstavi gospodu.

Mnoge smo ratove izvojevali i odbranili svoje ime, ali ako se ne trgnemo na vreme, ovaj tihi podmukli rat ćemo izgubiti, i pominjaće nas kao Kartaginjane: "Bili jednom jedni Srbi".
 
pa dobro Done gde ti zivish..to se vec godinam provlaci..prvo se krenulo na casovima engleskog jezika po privatnim skolama a onda na casovima engleskog u drzavnim skolama..to je pojava koja se godinama polako uvalcila i provlacila..kao i prica sa Danom zaljubljenih..drzava nece reagovati jer da je imala nameru to bi vec uradila..preostaje samo kucno vaspitanje..ostalo je samo gubljenje vremena jer je opravdanje da se uz jezik uci i kultura tog naroda..a posto je engleski jezik obavezan u skolama....eto
 
Сами смо криви.

народ хоће празнике, хоће да слави, да се опусти и одмори.
Пошто смо ми довољно велики идиоти да не допуштамо властите празнике, укидамо старе а не уводимо нове-
народ ће прихватити стре- Валентиново и ноћ вештица.

Ко је антикомунистима крив што су укинули комунистичке празнике а нису увели националистичке?
јели Видивдан правник?
НИЈЕ!

Ни један Србин председник или премијер није имао моода да прогласи Видивдан НЕРАДНИМ даном!

дакле ово је наша типична прича.
Седим и шашољим моода и гелдам како све пропада, али мини није ни на крај памети да урадим нешто по том питању!

А ту су увек дежурни Ватикан и ционистичко-маорска завера...

Имбецилизам је гори од сваке завере
 
pa dobro Done gde ti zivish..to se vec godinam provlaci..prvo se krenulo na casovima engleskog jezika po privatnim skolama a onda na casovima engleskog u drzavnim skolama..to je pojava koja se godinama polako uvalcila i provlacila..kao i prica sa Danom zaljubljenih..drzava nece reagovati jer da je imala nameru to bi vec uradila..preostaje samo kucno vaspitanje..ostalo je samo gubljenje vremena jer je opravdanje da se uz jezik uci i kultura tog naroda..a posto je engleski jezik obavezan u skolama....eto

Ovo je na delu unijaćenje uz blagoslov srpske izdajničke vladajuće koalicije.
Ko to ne zna da prepozna, neka sebi iskopa oči kao Edip, jer mu ne trebaju kada ništa njima ne vidi.
 
ukini deci i kokakolu i nek na rođendanima piju isključivo domaće sokove od brusnice i kruške.

pa mislim kakav je ovo komentar..uopste nije stvar u ukidanju koka kole vec postovanju nekih obicaja i tradicije naroda jedne drave
Za veliku vecinu u ovoj Srbiji danas je Sveti Luka...da se vratimo malo opet sushtini demokratije i sta se pod demokratijom podrazumeva..kakav je odnos vecine i manjine..demokratski gledano danas je Sveti Luka
 
Наши имбецилизми:

1. Божић није државни празник
- За време комунизма Божић је био Мађарски државни празник. Срби... нееееее. далекогабило!
2. Коштуница ј ебио и председник, па премијер а није му напамет пало да се 6. јануар слави као нерадни дан, као државни празник!

Ко је крив?
Па Тадић......Ватикан....Тел Авив....
 
vidim ti si se razljutio...
ali masama je sasvim svejedno. ili im mozda i nije, ali ne mogu stići
od svakodnevnih problema voditi brigu i o tome...

kada izgubis na izborima, nema drugih mogucnosti...
nego, suti i trpi...



dobro je dok ih u skoli ne pocnu uciti : svi smo mi michael mayers ....
 
Ovo je na delu unijaćenje uz blagoslov srpske izdajničke vladajuće koalicije.
Ko to ne zna da prepozna, neka sebi iskopa oči kao Edip, jer mu ne trebaju kada ništa njima ne vidi.

pa ja kapiram...ali oni sto misle da sve sto je srpsko treba po difoltu odbaciti jer su odmah druga Srbija ona nepismena i glupa...da bi bili stanovnici sveta po onim koji ovo podrzavaju treba da zgazimo sve sto je vredno postovanja i tradicije..mada nikada tako otvoreno ne kazu
 
Наши имбецилизми:

1. Божић није државни празник
- За време комунизма Божић је био Мађарски државни празник. Срби... нееееее. далекогабило!
2. Коштуница ј ебио и председник, па премијер а није му напамет пало да се 6. јануар слави као нерадни дан, као државни празник!

Ко је крив?
Па Тадић......Ватикан....Тел Авив....

Ja, Aco, rekoh u uvodnom postu, ova i prethodne vlasti od 5. oktobra.

Miloševićevu vlast ni ne spominjem. on je do smrti slavio 29. novembar
 
vidim ti si se razljutio...
ali masama je sasvim svejedno. ili im mozda i nije, ali ne mogu stići
od svakodnevnih problema voditi brigu i o tome...

kada izgubis na izborima, nema drugih mogucnosti...
nego, suti i trpi...



dobro je dok ih u skoli ne pocnu uciti : svi smo mi michael mayers ....

Bogme, zemljakinjo, ne bi me čudilo za koju godinu i to da ih počnu učiti.

Što nakaradnije i što gore to je ovim skotovima na vlasti prijemčivije i bolje. Pogotovo ministarstvu prosvete. Kakva su dela izbačena iz lektira, ne bi me čudilo da u obaveznu lektiru uvrste 120 dana sodome od Markiza De Sada.
 
Ja, Aco, rekoh u uvodnom postu, ova i prethodne vlasti od 5. oktobra.

Miloševićevu vlast ni ne spominjem. on je do smrti slavio 29. novembar

Па боље и 29 новембар него - ништа.
И то је био неки празник...
неке државе...
која је барем личила на државу...
Сада нема празника,
Нема ни државе...
 
pa dobro Done gde ti zivish..to se vec godinam provlaci..prvo se krenulo na casovima engleskog jezika po privatnim skolama a onda na casovima engleskog u drzavnim skolama..to je pojava koja se godinama polako uvalcila i provlacila..kao i prica sa Danom zaljubljenih..drzava nece reagovati jer da je imala nameru to bi vec uradila..preostaje samo kucno vaspitanje..ostalo je samo gubljenje vremena jer je opravdanje da se uz jezik uci i kultura tog naroda..a posto je engleski jezik obavezan u skolama....eto
:hahaha:
tipican knjigomrzac
a jelte, od ucenja covek moze da izgubi dobar izgled, da mu poraste dupe, smanje mu se sise, i ne daj boze da mu poraste udoban stomak :lol:

stvarno sam se odusevila ovim postom, bas je sjajno videti kako ljudi rezonoju onako... krojacki, po svojoj meri...jelte, kriva su deca sto uce jezik i upoznaju kulturu.

Ali moram da kazem, upoznati kulturu nije isto sto i prihvatiti kulturu. Ali ne osudjujem decu, ona hoce da budu kao i ceo svet (koji samo na TV-u mogu da vide jer nemaju ni vize, a ni para... a znamo sta se moze videti na TV, Amerika :D)

Meni licno je to odvratan praznik i ne vidim sta tu treba da se slavi... za dan mrtvih se ide na groblje i to mi nije nista ultra zabavno.
 
:hahaha:
tipican knjigomrzac
a jelte, od ucenja covek moze da izgubi dobar izgled, da mu poraste dupe, smanje mu se sise, i ne daj boze da mu poraste udoban stomak :lol:

stvarno sam se odusevila ovim postom, bas je sjajno videti kako ljudi rezonoju onako... krojacki, po svojoj meri...jelte, kriva su deca sto uce jezik i upoznaju kulturu.

Ali moram da kazem, upoznati kulturu nije isto sto i prihvatiti kulturu. Ali ne osudjujem decu, ona hoce da budu kao i ceo svet (koji samo na TV-u mogu da vide jer nemaju ni vize, a ni para... a znamo sta se moze videti na TV, Amerika :D)

Meni licno je to odvratan praznik i ne vidim sta tu treba da se slavi... za dan mrtvih se ide na groblje i to mi nije nista ultra zabavno.

pa verovatno sam pisala na engleskom kad nisi nista ukapirala ili o ne bitno
mislim gde si ti video da ja mrzim da s euci strani jezik
ja sam samo rekla da je za nakaradne stvari ucenje nekog jezika opravdanje
pa uz engleski to i treba da se nauci da neka deca tamo u svetu to slave ali ne i nasa
kao sto bi i ta tamo deca trebala da znaju sta slave nasa deca
ali deca od tamo ne znaju ni gde je evropa
 
Vidim, isijavaš od silne pameti.

Ja nisam rekao da treba zabraniti sve što nije srpsko, nego da ne treba dozvoliti versku indoktrinaciju naše dece.

zar deci, koju uopšte zanima veronauka (odnosno njihove roditelje), nisu dovoljni časovi veronauke na kojima se pominje sv. luka? pretpostavljam da su maske pravili na likovnom. ne vidim razloga histeriji. da je opšta hronična pojava uništavanja srpske kulture jeste; ali u tom, sada već preosetljivom stanju za nas, ne treba praviti problem tamo gde ga nema, misim ako dopustimo da nas paranoja nadvlada odosmo u qratzz svi kolektivno.
 
:hahaha:
tipican knjigomrzac
a jelte, od ucenja covek moze da izgubi dobar izgled, da mu poraste dupe, smanje mu se sise, i ne daj boze da mu poraste udoban stomak :lol:

stvarno sam se odusevila ovim postom, bas je sjajno videti kako ljudi rezonoju onako... krojacki, po svojoj meri...jelte, kriva su deca sto uce jezik i upoznaju kulturu.

Ali moram da kazem, upoznati kulturu nije isto sto i prihvatiti kulturu. Ali ne osudjujem decu, ona hoce da budu kao i ceo svet (koji samo na TV-u mogu da vide jer nemaju ni vize, a ni para... a znamo sta se moze videti na TV, Amerika :D)

Meni licno je to odvratan praznik i ne vidim sta tu treba da se slavi... za dan mrtvih se ide na groblje i to mi nije nista ultra zabavno.

Sa tvojm opisom praznika se slažem.

Ne slažem se sa tim da deca to usvajaju sa tv-a, jer sam naveo eklatantan primer kako se to radi u školskim ustanovama u Srbiji.

A, sa karakterizacijom konzab kao knjigomrzca... jao da znaš kome zalepi tu etiketu... bilo bi samo :rumenko::rumenko::rumenko:
 
pa verovatno sam pisala na engleskom kad nisi nista ukapirala ili o ne bitno
mislim gde si ti video da ja mrzim da s euci strani jezik
ja sam samo rekla da je za nakaradne stvari ucenje nekog jezika opravdanje
pa uz engleski to i treba da se nauci da neka deca tamo u svetu to slave ali ne i nasa
kao sto bi i ta tamo deca trebala da znaju sta slave nasa deca
ali deca od tamo ne znaju ni gde je evropa
pa ti samo teoretski znas gde je Evropa... jel tako?
A sto se tice poznavanja kulture drugih naroda, nemoj da omalovazavas, naravno da postoje neupuceni amerikanci kao sto postoji tamo neki deda koji okopava bastu i nikad u zivotu nije cuo za Halloween.
right?
 
Sa tvojm opisom praznika se slažem.

Ne slažem se sa tim da deca to usvajaju sa tv-a, jer sam naveo eklatantan primer kako se to radi u školskim ustanovama u Srbiji.

A, sa karakterizacijom konzab kao knjigomrzca... jao da znaš kome zalepi tu etiketu... bilo bi samo :rumenko::rumenko::rumenko:
pa svako ko mi kaze da je za proslavu Halloween-a u Srbiji krivo ucenje engleskog jezika ja cu sasvim sigurno pomisliti da covek
1. nije previse ucio u zivotu
ili
2. uprkos ucenju, nije previse naucio :D

a mozda se nije dobro izrazila, ali je i za mene mislila da sam musko... sto je potpuno suludo imajuci u vidu cvetic u mom avataru :lol: pa eto... ko me moze osuditi za lupanje etiketa?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top