Halloween u srpskim školama

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Прво и основно потребно је мало више информација о овом "празнику":

O veselom «prazniku» tikve (Halloween)


Nastupilo je vreme kada se društvo u kome živimo, s uzbudjenjem priprema za «praznik» Halloween. Medjutim, daleko od toga da je svima poznato, šta on predstavlja i koje je njegovo poreklo i suština

Praznik Halloween se pojavio medju keltskim plemenima u Engleskoj, Irskoj i severnoj Francuskoj (Galiji) u prehrišćanskoj epohi. Budući mnogobožci, Kelti su verovali u nastanak života iz smrti.

Oni su početak «nove» godine, i novog života uopšte, praznovali u duboku jesen, u noći izmedju 31-og oktobra i 1-og novembra, kada je počinjalo vreme hladnoće, tame i smrti. Te noći su proslavljali paganskog boga Samhaina, koga su poštovali kao Gospodara Smrti. Uoči «novogodišnjeg slavlja» druidi (keltski žreci) su palili domaća ognjišta, vatru, svetiljke. Sutradan uveče bi palili ogromnu vatru, na kojoj su prinosili žrtve knezu tame i smrti. Druidi su verovali da ukoliko Samhain bude zadovoljan žrtvama koje su mu prineli njegovi verni, on će onda dozvoliti dušama upokojenih da toga dana posete svoje kuće. Odatle i vodi poreklo običaj koji se ukorenio u paganskom svetu da se u noći na Halloween luta nakindjuren u kostimima utvara, veštica i svih drugih duhova, koji simbolizuju opštenje sa zagrobnim svetom i nečistom silom.



Važan deo paganskog kulta je takodje i «zabava» Trick-or-Treat, koji predstavlja ritualni akt prinošenja mračnim silama, koje su u službi kod Samhaina. Smatralo se da duše umrlih, koje su se zacarile u svetu tame, hladnoće i smrti, na dan svoje posete svetu živih osećaju neutoljivu glad. Zato su keltski pagani spremali gozbu duhovima koji lutaju po noćnom mraku, jer su verovali da ukoliko ih ne umilostive svojim prinosima, da će se gnev Samhainovog prokletstva obrušiti na ljude.



Uzimajući učešće u ritualu podražavanja mrtvih, lutajući u mraku noći i moleći ili deleći gošćenja, mi projavljujemo želju da udjemo u opštenje sa mrtvima. Deleći hranu, mi ne darujemo bombone nevinoj deci, već prinosimo dar na pomen i čast Samhaina, a znači i satane.



Postoje i drugi običaji koji se odnose na Halloween, koje ne treba da prihvatamo. Naprimer, sva moguća gatanja, proroštva, vračanje ili običaj da se postavlja tikva sa strašnim očima i ustima koje su izrezane na njoj i unutra zapaljenom svećom, takozvani «Jack O’Lantern» (Dzek kadioničar). U tikvi (a u staro vreme su koristili i drugo povrće) su prinosili «novi» oganj od svetog ognja, a izrezani lik na tikvi je služio kao lik mrtvih. Ta «sveta svetiljka» koja gori celu noć je izopačenje svetog kandila od strane zlih duhova, koje gori pred Likom Spasitelja i Njegovih Ugodnika. Čak i ukrašavanje kuće sa takvom tikvom sa «veselim» likom predstavlja učešće u paganskom prazniku smrti.



Sveti Oci ranohrišćanske Crkve, koja je u to vreme bila strogo pravoslavna, su se trudili da se suprotstave keltskoj paganskoj tradiciji i ustanovili su na taj dan hrišćanski praznik Svih Svetih (u Istočnoj Crkvi se Svi Sveti slave u prvu nedelju Pedesetnice). Od praznika Svih Svetih je i nastala reč Halloween – to jest All Hallows’ Even, što znači «dan uoči Svih Svetih», koja se vremenom skratila na «Hallow E’En». Nažalost iz neznanja ljudi, paganski praznik se slavi u isti dan sa hrišćanskim praznikom Svih Svetih (na Zapadu), koji su pogrešno počeli da nazivaju Halloween.
.....................................................
..................................................


Danas smo svedoci pojave satanskih kultova. U noći na 1. novembar se vrše satanske «službe», u toku kojih satanine sluge otimaju i ubijaju malu decu. Danas su satanisti počeli i sa ritualnim ubistvima pravoslavnih sveštenika, što se više puta desilo u državi Kalifornija ... Jer satana postavlja svoje mreže sa ciljem da uhvati što je moguće više nevinih ljudi. Novinski kiosci su puni štampanog materijala o spiritualizmu, natprirodnim pojavama, seansama, proroštvima i svemogućim dejstvima, koje stvaraju zli duhovi.







izvor:

Holy Protection Russian Orthodox Church
2049 Argyle Av, Los Angeles, California, 90068, USA



prevod sa ruskog dr Radmila Maksimovic​
 
I Britanci ga slave i Irci takodje,... Ja ne vidim sta si ti digao toliku frku oko toga,..pa sta ako deca uce o haloweenu o tome... pa sta i treba da uce? jesi ti bunjevac?

Kod ostrvljana to ipak nije toliko česta pojava kao kod Amerikanaca. U Americi je to masovna histerija.

A, zašto, objasni mi, naša deca treba da uče o Halloweenu? Zašto ne i o drugim svetskim praznicima i ritualima? Zašto ne uče o probadanju iglama kroz obraze, kako se to radi na istoku, hodanje preko užarenog ugljevlja ili bilo koji drugi svetski ritual? Zašto baš Halloween? U čemu je prednost i dobrobit baš tog običaja, za razliku od drugih?

I, šta te boli uvo da li sam ja Bunjevac ili nešto drugo?
To je odraz krajnje nekulture, pitati nekoga koje je nacionalnosti.
Da li bi možda nešto promenila ta činjenica da znaš da jesam ili nisam Bunjevac?
 
Poslednja izmena od moderatora:
Mogu, prichamo o tome sta je srpsko pa se slavi u Srbiji, sta je pravoslavno pa se slavi u Srbiji, sta ima smisla u ocuvanju tradicije i identiteta srpskog naroda, sta nema smisla nego upada s Marsa (citaj zapada) kako bi se ono sto je svojstveno srpskom nacionalnom identitetu relativizovalo i bacilo u zapecak kao nazadno...kako su zapadnjacki praznici izrazito komercijalizovani i vade pare za bezveze...
A velika je razlika izmedju meshenja pogache koju ce porodica jesti skupa za Bozhic i prerushavanja u djavola da bi se komshiluku kamchili slatkishi.

opet mi nisi odgovorila..
izletila si s onom izjavom o ''prevodjenju'' pa sada izbjegavas odgovor..


drzava moze kroz obrazovni sistem promovirati vjeru i odrzavati tradiciju,
mada se i tada postavlja pitanje da li ce se roditelji sloziti s takvim uplitanjem
u odgoj djece..i koliko se zapravo drzava smije (kroz razlicite institucije)
u to mjesati

i slazem se da nije normalno uvoditi obiljezavanje bilo kakvih ''tudjih''
obicaja pogotovo kada su besmisleni...
samo manjak entuzijazma za pravoslavlje ne mozes
nadoknaditi zatvaranjem ociju prema svijetu....
 
Шта ти то значи? Јел треба сваку америчку заебанцију применити код нас и то у школи?
ne treba , samo rekoh da su glupava lamentiranja forumske talibanstine kako ce organizovanje decijeg maskembala jednom godisnje poljuljati veru pradjedovsku male srbcadi i tesko narusiti nasu tradiciju ,
recimo kicenje jelke za novu godinu je takodje germanski paganski obicaj koji se posle iz Nemacke prosirio po svetu, a nema bas nikakve veze ni sa hriscanstvom ni sa nasom tradicijom pa opet velika vecina Srba (pogotovo oni sa sitnom decom)praktikuje taj obicaj pa ne vidim da je to ostavilo neke teske posledice
 
  • Podržavam
Reactions: DJM
ne treba , samo rekoh da su glupava lamentiranja forumske talibanstine kako ce organizovanje decijeg maskembala jednom godisnje poljuljati veru pradjedovsku male srbcadi i tesko narusiti nasu tradiciju ,
recimo kicenje jelke za novu godinu je takodje germanski paganski obicaj koji se posle iz Nemacke prosirio po svetu, a nema bas nikakve veze ni sa hriscanstvom ni sa nasom tradicijom pa opet velika vecina Srba (pogotovo oni sa sitnom decom)praktikuje taj obicaj pa ne vidim da je to ostavilo neke teske posledice

Pa mogu maskembal da organizuju kad hoce za to im ne treba idiotski americki praznik
 
Danas su mi se deca (2. i 4. razred OŠ), kada su došla iz škole pohvalila maskama kostura koje su pravile u školi za američki paganski praznik Halloween, odnosno Noć veštica.
To je danas bilo u školskom programu za sve učenike OŠ "Jovan Jovanović Zmaj" u Subotici.

Malo je reći da sam otkačio. :otkacio:

Ko je dao za pravo direktorici te škole da nam decu uči i vaspitava u duhu tog izvitoperenog paganstva? :rtfm:

Otkada se u Srbiji, pa i u Evropi, slavi taj nazovi praznik?

Ne kažem...Imamo imi u našem folkloru slične običaje koji verovatno datiraju iz paganskih vremena. Tu mislim na poklade, odnosno maškare ili kako se već u kom kraju zove. ali, to ni izbliza nema taj kontekst kao američka Noć veštica, a i to je naš folklor koji treba da se gaji kao ono što i jeste, folklorno nasleđe.
Imamo mi i Dodole, i razne druge slične običaje.
Umesto toga, našu decu u srpskim školama uče tom pomodarstvu zvanom Noć veštica.

Moja deca u svojoj školi pohađaju pravoslavnu veronauku.
Dakle učiti ih ovakvom nakaradnom i nama nesvojstvenom ritualu je svetogrđe i suprotnost onome što ta deca uče na časovima veronauke.
Za pravoslavni živalj širom sveta, danas je sv. Luka. Mnogi čestiti srpski domaćini ovaj dan proslavljaju kao svoju krsnu slavu, a ne kao nekakvu Noć veštica.
Poznato je da je krsna slava za Srbe svetinja nad svetinjama. Sad zamislite dete iz kuće koja slavi sv. Luku kako dolazi u taj na današnji dan osveštani dom i unosi pagansku jeretičku ritualnu masku, pa još i zbunjeno, zašto da danas slavi slavu, kad su ih u školi učli da danas treba da slave Noć veštica.

Ja sam momentalno odreagovao i objasnio mojoj deci da to nije naš praznik i da ne treba da se slavi. Teško mi je to pošlo za rukom, jer deci je to dopadljivo, a i u školi su im rekli da treba da slave.
Pitam se, koliko roditelja nije odreagovalo, i kod koliko dece je danas udaren temelj tradicionalnom slavljenju jedne ovakve nakarade od praznika.

Ovo je moguće samo u Srbiji. U Srbiji u kojoj vlada žuto-crvena koalicija, sa crvenim ministrom prosvete. Ti ljudi ne znaju za naciju nam srpsku, za veru nam pravoslavnu. Tim ljudima ništa nije sveto. Tog komunističkog ministra ne interesuje što neko srpske đake indoktrinira u neku naopaku religiju na ovako perfidan način, jer za komuniste vera ni ne postoji. Njima je to besmislena zamlata, koja nije pažnje vredna.

Mada, ni ranije vlasti od 5. oktobra nisu bile bolje po tom pitanju.
Setite se samo kako su na isto tako perfidan način, preko Pinka i ostalih šund televizija, našoj mladeži utisnuli proslavljanje katoličkog sv. Valentina, umesto pravoslavnog sv. trifuna, a sve pod parolom "Dan zaljubljenih". Nije nego...
Kao da Srbi bez toga nisu znali da se zaljubljuju i da svojim ljubavima pokazuju pažnju.

I ja se sada pitam...
Evo, nije mi problem uzeti daljinski i ukloniti B92 televiziju sa mog tv aparata, ali kako da uklonim B92 vladu iz moje države i mog društva? Kako to...?

OSVESTITE SE BRAĆO SRBI I SESTRE SRPKINJE, DOK NE BUDE KASNO!

Vidite li da je unijaćenje u punom zamahu? Evo, čak je prodrlo i u našu crkvu, pa neki nekrsti žele i živog sveca NJ.S. patrijarha srpskog Pavla da ukloni sa tog mesta pre nego se predstavi gospodu.

Mnoge smo ratove izvojevali i odbranili svoje ime, ali ako se ne trgnemo na vreme, ovaj tihi podmukli rat ćemo izgubiti, i pominjaće nas kao Kartaginjane: "Bili jednom jedni Srbi".

Sa jedne strane si u pravu, ali to već veće roditelja školske ustanove treba da prigovori profesoru ili direktoru škole o nepropisnom ili neprikladnom ponašanju... Ameri ne šire svoj uticaj zato što oni to žele već zato što je onakav način života koji je njima nametnut, pa ga oni nameću na neki način drugima. Isprva ni američki doseljenici nisu slavili Halloween, nego tek kada su Irci i Škoti došli u SAD u XIX veku. Međutim i ja lično sam protiv toga da se Halloween stavi u upotrebu u Srbiji, ali ovo je neočekivan potez, od jedne "neobrazovane" ustanove, kažem jedne neobrazovane ustanove, zato što da oni imalo znaju o Halloween, malo bi se zapitali, da li uopšte da ga iznose u nastavu. Ono što je ovde problem, jeste da prvo te iste obrazovne ustanove nauče nas ili našu ili vašu decu onome čemu treba da ih nauče, tj. srpsku kulturu i jezik, istoriju i geografiju Srbije. Naime Ovde nisu problem ni B92, ni Fox ili tako neka pro američka ili britanska televizija, već u neku ruku i mi sami, jer ukoliko mi našoj deci ne ukažemo pravi put još od malih nogu, kasnije ko zna šta će biti sa njima. Današnji Halloween je više zabava nego običaj... toliko od mene.:thumbdown:
 
ne treba , samo rekoh da su glupava lamentiranja forumske talibanstine kako ce organizovanje decijeg maskembala jednom godisnje poljuljati veru pradjedovsku male srbcadi i tesko narusiti nasu tradiciju ,
Kako sam ja ovde već ranije napisala, i poljuljaće, onima kojima je i inače bila slaba (čitaj i novokomponovana). Ti spoljašnji uticaji su samo izgovor.

recimo kicenje jelke za novu godinu je takodje germanski paganski obicaj koji se posle iz Nemacke prosirio po svetu, a nema bas nikakve veze ni sa hriscanstvom ni sa nasom tradicijom pa opet velika vecina Srba (pogotovo oni sa sitnom decom)praktikuje taj obicaj pa ne vidim da je to ostavilo neke teske posledice
E, jelka ima i kod Rusa, i to ne kao komunski običaj, već od ranije, pa valjda zato nadripatriotama i kvazirusofilima ne smeta. ;)
 
a sto Bunjevac?:dontunderstand:

Zato što ona ima predrasude, kao mnogi koje poznajem, prema tom malom, ali časnom narodu, ujedno i jednom od onih koji imaju status konstitutivnog naroda u Srbiji, a taj su status krvlju svojom zaslužili, boreći se bespoštedno rame uz rame sa Srbima, za oslobođenje ovih krajeva, e pa, ona ima predrasude da su Bunjevci glupi i primitivni salašari i paori.
 
Није ово питање вере и религије, мада не кажем, можда га религиозни и тако доживљавају, ово је
принципијелно питање, ко, кад, како и зашто сме мимо наставног програма, на своју руку да уводи
или обележава, некакве празнике? Значи ја овај проблем посматрам са аспекта права и морала, а тако
би требало и држава да га третира.

И још једна "ситница" Ноћ вештица, није никакав наш обичај, а ако ћемо се врћати паганским коренима,
онда имамо наше корене.


ne treba , samo rekoh da su glupava lamentiranja forumske talibanstine kako ce organizovanje decijeg maskembala jednom godisnje poljuljati veru pradjedovsku male srbcadi i tesko narusiti nasu tradiciju ,
recimo kicenje jelke za novu godinu je takodje germanski paganski obicaj koji se posle iz Nemacke prosirio po svetu, a nema bas nikakve veze ni sa hriscanstvom ni sa nasom tradicijom pa opet velika vecina Srba (pogotovo oni sa sitnom decom)praktikuje taj obicaj pa ne vidim da je to ostavilo neke teske posledice

Ја о овоме говорим из другог аспекта, као што сам већ написала, да се не понављам.

Што се тиче јелке и Деда Мраза, то се некако одавно одомаћило код нас, ушло у породице и опште је прихваћено
у готово целом свету, а при том нема никакве сатанистичке примесе, већ је радостан породични празник.
 
Zato što ona ima predrasude, kao mnogi koje poznajem, prema tom malom, ali časnom narodu, ujedno i jednom od onih koji imaju status konstitutivnog naroda u Srbiji, a taj su status krvlju svojom zaslužili, boreći se bespoštedno rame uz rame sa Srbima, za oslobođenje ovih krajeva, e pa, ona ima predrasude da su Bunjevci glupi i primitivni salašari i paori.

Slazem se,samo me interesuje sta je pisac(jel' bjese Samanta?)htio da kaze?Bas me interesuje
 
Pa mogu maskembal da organizuju kad hoce za to im ne treba idiotski americki praznik

mogu naravno , al se ovo svidja deci kao i recimo novogodisnji rituali koje sam spomenuo poput jelke , poklona ,deda mraza i slicno, a sto takodje nema veze sa nasom tradicijom ili recimo krsna slava koja nema veze sa hriscanstvom i takodje predstavlja
mutirani paganski obicaj
ne vidim nikakvu potrebu da se ovde obelezava Hallowen ali isto tako ne vidim ni neku veliku stetu i problem zbog toga ,da bi toliko kukali zbog toga ,
jako ce se na neciji zivot odraziti to sto se ko klinac par puta maskirao za taj "praznik" i seckao po komsiluku ili nekim priredbama ,gluposti
 
Danas su mi se deca (2. i 4. razred OŠ), kada su došla iz škole pohvalila maskama kostura koje su pravile u školi za američki paganski praznik Halloween, odnosno Noć veštica.
To je danas bilo u školskom programu za sve učenike OŠ "Jovan Jovanović Zmaj" u Subotici.

Malo je reći da sam otkačio. :otkacio:

Ko je dao za pravo direktorici te škole da nam decu uči i vaspitava u duhu tog izvitoperenog paganstva? :rtfm:

Otkada se u Srbiji, pa i u Evropi, slavi taj nazovi praznik?

Ne kažem...Imamo imi u našem folkloru slične običaje koji verovatno datiraju iz paganskih vremena. Tu mislim na poklade, odnosno maškare ili kako se već u kom kraju zove. ali, to ni izbliza nema taj kontekst kao američka Noć veštica, a i to je naš folklor koji treba da se gaji kao ono što i jeste, folklorno nasleđe.
Imamo mi i Dodole, i razne druge slične običaje.
Umesto toga, našu decu u srpskim školama uče tom pomodarstvu zvanom Noć veštica.

Moja deca u svojoj školi pohađaju pravoslavnu veronauku.
Dakle učiti ih ovakvom nakaradnom i nama nesvojstvenom ritualu je svetogrđe i suprotnost onome što ta deca uče na časovima veronauke.
Za pravoslavni živalj širom sveta, danas je sv. Luka. Mnogi čestiti srpski domaćini ovaj dan proslavljaju kao svoju krsnu slavu, a ne kao nekakvu Noć veštica.
Poznato je da je krsna slava za Srbe svetinja nad svetinjama. Sad zamislite dete iz kuće koja slavi sv. Luku kako dolazi u taj na današnji dan osveštani dom i unosi pagansku jeretičku ritualnu masku, pa još i zbunjeno, zašto da danas slavi slavu, kad su ih u školi učli da danas treba da slave Noć veštica.

Ja sam momentalno odreagovao i objasnio mojoj deci da to nije naš praznik i da ne treba da se slavi. Teško mi je to pošlo za rukom, jer deci je to dopadljivo, a i u školi su im rekli da treba da slave.
Pitam se, koliko roditelja nije odreagovalo, i kod koliko dece je danas udaren temelj tradicionalnom slavljenju jedne ovakve nakarade od praznika.

Ovo je moguće samo u Srbiji. U Srbiji u kojoj vlada žuto-crvena koalicija, sa crvenim ministrom prosvete. Ti ljudi ne znaju za naciju nam srpsku, za veru nam pravoslavnu. Tim ljudima ništa nije sveto. Tog komunističkog ministra ne interesuje što neko srpske đake indoktrinira u neku naopaku religiju na ovako perfidan način, jer za komuniste vera ni ne postoji. Njima je to besmislena zamlata, koja nije pažnje vredna.

Mada, ni ranije vlasti od 5. oktobra nisu bile bolje po tom pitanju.
Setite se samo kako su na isto tako perfidan način, preko Pinka i ostalih šund televizija, našoj mladeži utisnuli proslavljanje katoličkog sv. Valentina, umesto pravoslavnog sv. trifuna, a sve pod parolom "Dan zaljubljenih". Nije nego...
Kao da Srbi bez toga nisu znali da se zaljubljuju i da svojim ljubavima pokazuju pažnju.

I ja se sada pitam...
Evo, nije mi problem uzeti daljinski i ukloniti B92 televiziju sa mog tv aparata, ali kako da uklonim B92 vladu iz moje države i mog društva? Kako to...?

OSVESTITE SE BRAĆO SRBI I SESTRE SRPKINJE, DOK NE BUDE KASNO!

Vidite li da je unijaćenje u punom zamahu? Evo, čak je prodrlo i u našu crkvu, pa neki nekrsti žele i živog sveca NJ.S. patrijarha srpskog Pavla da ukloni sa tog mesta pre nego se predstavi gospodu.

Mnoge smo ratove izvojevali i odbranili svoje ime, ali ako se ne trgnemo na vreme, ovaj tihi podmukli rat ćemo izgubiti, i pominjaće nas kao Kartaginjane: "Bili jednom jedni Srbi".

pa kad bi u srbiju ziveli samo srbi mogli bismo i postovati pravoslavni obicaji al u srbiju ima mlogo uvezenih prodanih dusa koji sebe zovu srbi a kojima je sve vaznije a posebno americki praznici nego srpstvo.
da je u milovu crnu goru ovaj dan uveden kao nacionalni praznik ne bi se cudio. dobio covek naredjenje iz pentagon al ono kad razmislim i onaj crnogorac sto vlada nad srbiju kako ono bese tadic valjda isto vole dolari. to im je valjda nacionalna bolest da volu dolari
a moze biti i ono sto se prica po svet da ce svaka zemlja koja na televiziju ne prikazuje simpsonove biti bombardovana
daklem srbijo povij ledja i slavi te vampire il vestice inace opet uranijumske bombe po glavu
 
Par reci.

Englezi dozivljavaju Halloween kao americki kiceraj i apsolutno strani uticaj koji se ostvaruje marketinskom propagandom nad beslovesnima, tj. decom. Englezi imaju svoje obicaje vezane za ovo doba godine, kao sto je, recimo, meni dragi Bonfire Night gde se pale lomace i ritualno spaljuju lutke (tzv. Guy) u liku katolickog izdajnika koji je hteo da digne parlament u vazduh.

Remember, remember, the fifth of November
Gunpower, treason and plot!
I see no reason why gunpowder treason
Should ever be forgot.

Tu se ljudi lepo okupe oko lomaca, spaljuju katolike in effigy, pustaju vatromet, nesto calabrcnu i to je to. Ja uvek prisustvujem.

Halloween ne znaci nista, i te price o obozavanju demona i sta ja znam su isprazne. Jednostavno, to je marketinski osmisljen praznik potekao iz Amerike, stran svima osim Amerima ali svuda sve vise prihvacen zbog americke dominacije u kulturi i mas-medijima, bas kao sto i Japanci sad "slave" Bozic a Arapi i Indusi muku muce sa Sv. Valentinom.

Ne mislim da to nekoga treba posebno da brine, osim kao deo procesa americke kulturne dominacije.
 
Pa, da je moj uvodni post glup a da je to verovatno zato jer ona misli da sam Bunjevac.

Vidis kako lupas gluposti!!!!
A gde sam ja pisala da je tvoj post glup???

I ja ne vidim sta je tvoj problem,...ja sam samo fino na KLUTURAN nacin tebe pitala za misljenje za Haloween i to na PP da ne bih doslo do javnih prepucavanja kao sto je sad!

A TI MOLIM TE U BUDUCE nemoj da pises gluposti za nesto sto ja nisam nista mislila niti napisala!!!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top