Ekonomska kriza u Rusiji

systemofadown

Iskusan
Poruka
6.070
30. oktobar 2008. | 01:11 -> 13:03 | Izvor: Beta
Vašington -- Efekti svetske ekonomske krize osećaju se i na ruskom tržištu, došlo je do otpuštanja radnika, pala je vrednosti riblje, kao i planirani privredni rast.

Rublja je od avgusta izgubila više od 13 odsto svoje vrednosti, a planirani privredni rast za sledeću godinu je prepolovljen. Kompanije su počele da otpuštaju radnike i smanjuju zarade. Poslodavci sve više štede na bonusima i izdvajanjima za penzijsko osiguranje.

Taj trend nije zahvatio samo lošije plaćene zanatske poslove, već banke, advokatske kancelarije i osiguranja.

"Izgubio sam posao. Šta više da kažem? Rad na gradilištima je stao, platu nisam dobio četiri meseca. Nema posla. Tamo gde me prime, nama para."

"Kriza već počela. Ja imam dve diplome. Pravnica sam sa radnim iskustvom i ne mogu da nađem posao. Mislim da to nije normalno i da nije dobro."

Država organizuje sajmove zapošljavanja, na kojima stotine ljudi traže posao. Međutim, u agencijama za zapošljavanje tvrde da otpremnine koje otpušteni eventualno dobiju neće potrajati koliko kriza.

"Nema mnogo otpremnina. Ukinuti su bonusi. U nekim oblastima, prvenstveno građevini i finansijama, smanjenje zaposlenih je mnogo veće među službenicima i radnicima van proizvodnje nego među onima u proizvodnji", kaže Juri Virovec, direktor jedne od agencija za zapošljavanje.

Rusko tržište akcija palo je ispod 75 odsto svoje vrednosti iz maja, a nacionalna valuta je od avgusta izgubila više od 13 odsto vrednosti u odnosu na dolar.

Privredni rast je usporen i očekuje se da će naredne godine biti oko tri odsto, dok je na početku ove godine bio više od sedam odsto.

Kako sad ovo kad na vlasti u Rusiji nisu demokrate?:think:
Sta bi ono sila, uzdize se, nikad jaci, Putin, blabla truc?
:mrgreen::mrgreen:
 
Kako sad ovo kad na vlasti u Rusiji nisu demokrate?:think:
Sta bi ono sila, uzdize se, nikad jaci, Putin, blabla truc?
:mrgreen::mrgreen:

Половина расте је ипак раст. Значи половина од 8% је неких 4%, као што се и наши политичари надају. Хоћеш ли применити исти аршинн, па сад оплести по влади Србије.
У сваком случау је то више него рецесија, односно нула или негативно:rtfm:
Најзад, нешто што би пријатељ Адема волео чути: Русија НИЈЕ демократска. С обзиром да су избори "привид демократије" тамо далеко, власт нема чега да се плаши. У кризама се нађу жртвени јагањци, а диктатуре то лакше раде. Има разних мањина на које се може скренути пажња. За почетак Грузини у Русији, пошто Русија већ има најгоре односе са Грузијом и шовинизмом у том смеру баш ништа не ризикује:mrgreen:
А у Америци ће да дође до промене интервенционистичке политке, што је последица ЊИХОВЕ кризе, а не неке напрасне доброте... Мож' мислити, црнац ће бити тамо председник... Сад треба да им се дивимо:hahaha:
Е па, није битно које је мачка боје, него да ли узнемирава мишеве... Америка неће бити у прилици много да узнемирава:whistling:

Отпуштени радници? Заболе ме, није ли капитализам сурово уређење?! И у Србији су многи отпуштени:roll:
 
Русија НИЈЕ демократска. С обзиром да су избори "привид демократије" тамо далеко, власт нема чега да се плаши. У кризама се нађу жртвени јагањци, а диктатуре то лакше раде.
:klap:

Znao sam ja to, al mi lepo da cujem opet.
:mrgreen::mrgreen:
 
malo je cudno da kada propadnu banke i hipotekarno trziste u SAD ,to tesko ekonomski pogodi ceo svet ,pa i nove super sile i "ekonomske tigrove" poput Rusije i Kine , dok sa druge strane kada je Rusija pucala po svim savovima pre 15 godina u nijednoj zapadnoj zemlji se to nije osetilo niti se neko potresao
a ovamo kazu kao Amerika izgubila uticaj na globalne tokove , nove nedodirljive super sile ... i slicno
 
Sasvim je logicno, da svaku krizu, bilo u ekonomiji drzave ili ekonomiji jedne porodice, teze podnose siromasniji od bogatih............

i sad.......u americi i norveskoj ce svi da skapavaju od gladi, a u rusiji ce narod da pase kavijar i kolace???:hahaha:

sve sto se u jakim privredama bude desavalo, a na ustrb standarda i zivota njihovih drzavljana, u fckn rusiji i slicnim nedodjijama ce biti multiplicirano puta 50
 
Sto si frustriran sto propada Rusija?
:mrgreen::lol:

Vidis kako mene zabole za Amere.
:lol:

Русија не пропада и нисам фрустриран. Чак мислим да немам шта више рећи на ову тему.
А то што те заболе за Амере бих залио једном сликом, али Регистра је осетљива, за разлику од тебе, па нећу приказивати како лепо авиони слећу у солитере:whistling:
 
malo je cudno da kada propadnu banke i hipotekarno trziste u SAD ,to tesko ekonomski pogodi ceo svet ,pa i nove super sile i "ekonomske tigrove" poput Rusije i Kine , dok sa druge strane kada je Rusija pucala po svim savovima pre 15 godina u nijednoj zapadnoj zemlji se to nije osetilo niti se neko potresao
a ovamo kazu kao Amerika izgubila uticaj na globalne tokove , nove nedodirljive super sile ... i slicno
Rusija je 4% svetskog GDP-a-uticaj na Svet je dosta manji..
USA i Zapad-NATO zemlje su jedna celina i to je preko 50% svetskog GDP-a..
Trenutno je u Evropi teze-jer su evropske banke 5 puta vise izlozene sumnjivim kreditima od americkih banaka-sto moze dovesti do daljeg pada evra prema dolaru na odnos 1:1..

http://www.iht.com/articles/2008/10/29/business/col30.php
 
Rusija je 4% svetskog GDP-a-uticaj na Svet je dosta manji..
USA i Zapad-NATO zemlje su jedna celina i to je preko 50% svetskog GDP-a..
Trenutno je u Evropi teze-jer su evropske banke 5 puta vise izlozene sumnjivim kreditima od americkih banaka-sto moze dovesti do daljeg pada evra prema dolaru na odnos 1:1..

http://www.iht.com/articles/2008/10/29/business/col30.php


Interesantan clanak, samo neka dojde do toga, bilo bi odlicno (da se vratimo negde ne pocetak). A sto se ruskih smradova tice, svako normalan ce pozdraviti njihovo ekonomsko propadanje (sva ostala, narocito moralno, su vec gotova), pa da pocnu i oni iz pocetka i izrastu u normalno drustvo i normalnu drzavu.
 
Sasvim je logicno, da svaku krizu, bilo u ekonomiji drzave ili ekonomiji jedne porodice, teze podnose siromasniji od bogatih............

i sad.......u americi i norveskoj ce svi da skapavaju od gladi, a u rusiji ce narod da pase kavijar i kolace???:hahaha:

sve sto se u jakim privredama bude desavalo, a na ustrb standarda i zivota njihovih drzavljana, u fckn rusiji i slicnim nedodjijama ce biti multiplicirano puta 50


Pa nije valjda da do sada nisi cuo da su crveni neunistivi...??...:)...evo ti kretanje njihove berze u proteklih 6 meseci, da ne ostanes neobrazovan i neobavesten :)...samo da znas, to sto index kod njih pada je izuzetno pozitivno, a ne negativno kao u ostalom delu bolesnog sveta :)

 
Ne smara jer je ovo tema o krizi u Rusiji...da je ono sto si citirao napisao u temi o krizi u Srbiji, onda bi bilo smaranje...dakle, right on a spot

Kako da ne . S obzirom da je na vrlo argumentovan nacin opisao svoje vidjenje krize .:roll:
Zna se ko je kriv za veliku finansijsku krizu u svetu , i da je prenosenje te krize na zemlje istocne Evrope logican sled stvari i ne posmatra se odvojeno od konteksta .
Mene mnogo vise brine kad trut od naseg predsednika izjavi da mi ovu finansijsku krizu mozemo da iskoristimo :dash:
 
Црни Руси, познати су по услужним делатностима, малим девизним резервама, страном задуживању, трговинском дефициту и зависности од страних сировина :hahaha: :hahaha: :hahaha: Распадају се :rotf: :rotf: :rotf:
 
Osnovni uzrok ove globalne krize su tri ekonomska modela koja dominiraju svetom - liberalni (SAD), klasični tržišni (EU) i polukomandni sa iskorakom ka tržištu (Kina); ta tri modela su se "češala", sudarala na stazama svetskog kapitala; do kraja iduće godine svakako će uslediti istorijski ekonomski dogovor SAD, EU i Kine; i tada će u SAD, zemljama članicama EU i u Kini, doći i do smirivanja, i do naglog ekonomskog uspona; a ostali će, pa i Rusija, lečiti posledicve nešto duže. Ključni preokret biće veliko približavanje SAD i Kine, uz balansiranje EU (zbog Rusije) još nekoliko godina.
 
Osnovni uzrok ove globalne krize su tri ekonomska modela koja dominiraju svetom - liberalni (SAD), klasični tržišni (EU) i polukomandni sa iskorakom ka tržištu (Kina); ta tri modela su se "češala", sudarala na stazama svetskog kapitala; do kraja iduće godine svakako će uslediti istorijski ekonomski dogovor SAD, EU i Kine; i tada će u SAD, zemljama članicama EU i u Kini, doći i do smirivanja, i do naglog ekonomskog uspona; a ostali će, pa i Rusija, lečiti posledicve nešto duže. Ključni preokret biće veliko približavanje SAD i Kine, uz balansiranje EU (zbog Rusije) još nekoliko godina.

А на основу чега ово закључујеш?
 
Prvi put to cujem . A sta je sa carinskom i fiskalnom politikom u Americi ? Toga nema ???

Carionska i fiskalna politika su identičan mehanizam u svim ekonomskim i političkim sistemima.
Isti mehanizam carinske i fiskalne politike je bio i u Trećem Rajhu, i u Staljinovom SSSR, i u SAD...
Treća konstanta, uz carine i poreze je, od Rimskog carstva, još samo lutrija, igre na sreću.
 

Back
Top