Мало о Рупи у тепиху

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Ове речи Томе Николића су дигле велику прашину, изазвале згрожавање оних који без тог „тепиха“ не могу ни у сновима, и си кларо, послужиле за пропагандну кампању против тадашње СРС. Ја наравно не могу другачије рећи него како сам ја схватио, а мислим да о томе треба још попричати.
А схватио сам буквално како је речено. Замислимо једну једноделну тканину и њене „делове“. Сваки отприлике исто вреди, нека шара вреди више, нека мање, али све је ту на истом. Дакле, Србија која безрезервно жели у ЕУ, и спремна је да испуни све услове, вреди начелно исто колико и Мађарска или Хрватска. Али пред Србију се не постављају исти услови као за друге. Тачније, постављају се исти, а постављају се и многи други. При чему је та листа услова динамичка – шири се по потреби. Испунимо један услов, они нам траже други.
Да ли неко поставља питање зашто нас уопште зову? А велики је труд уложен за одржање „проевропских“ власти. Биће да је и Србија потребна Европи. У том случају, самим помињањем неких других алтернатива, Србији „расте цена“. А није поента у тој цени, него у томе да се релаксирамо неких услова. Некима је битно што ћемо тако сачувати бар неко достојанство, а некима (да „господо“, мада то не бисте никада видели или признали), што тако најзад можемо и брже у ЕУ. Математика је јасна – један услов мање за испуњавање, једнако мање времена које ће бити утрошено.
Наравно, наравно – можемо се преиграти. Може тепих и без рупе. Могу нас оставити „у рупи“. Зато је потребна вештина власти. Да знају када да се курче, а када да откурчују, како је рекао Милош Обреновић својим људима кад их је слао на Порту. Али чим се помиње Милош, има ту нешто што никад није објашњено.
Обично се истичу његове дипломатске вештине, што не бих спорио. Они који су згрожени и на саму помисао на неког новог Карађорђа, ово је доста да се истакне као пример. Но, заборавља се битан детаљ – Милош је ипак био против Турака. Како се то данас може разумети? Већина Срба тежи ЕУ из чисто материјалистичких разлога. Јасно, онда Турска такве услове није нудила, пре је било обрнуто – требало је курталисати се труле империје. Да ли онда Милош као метафора уопште држи воду? Да ли се треба једноставно утопити, ако треба и део по део, пошто смо већ пристали на све?! Па после индивидуално како коме буде, ако уопште и буде?! Дакле, потребно је још нешто разјаснити.

Сећам се иако сам био клинац, 1990. је позната хрватска новинарска Јелена Ловрић рекла нешто отприлике овако: Питају се шта ће бити са Југословенима када се распадне Југославија – па исто што је било и са Аустроугарима када се распала Аустроугарска. Она је могла тако нешто да каже. Зато што је хрватство увек било испред југословенства. У Србији није био такав случај. Многима је овде југословенство било битно, српство само сметња. Како је познато да Срби воле бити „већи католици од папе“, сада се то догађа са „европејством“. Али никакво европејство не сме бити испред српства. Доста је било безусловног везивања за над-државне творевине!
Зато је битно оно што је рекао онај други политичар – председник Борис Тадић. Његова прича о идентитету која чедистима поприлично смета, док се радикали са њом спрдају. Идеологије долазе и одлазе, нација опстаје, барем онолико векова колико је има. Ако неко не жели бити у овом чамцу – може увек искочити. И чему сва ова прича? Зато што политичка сцена у Србији најзад постаје нормална, и сјајно балансирана, рекао бих. Имамо две супротне екстремистичке опције, и две опције са изразитим разликама, али не непремостивим. Имамо и неколико странака које ту фигурирају, самостално испод цензуса. Тако да се о свему може разговарати. Само у тоталитаризму нема алтернатива.
 
Мислим да кад би се ванземаљци обрели у Србији, ушлогирали би се и то без наде за опоравак када би читајући наше новине и дубокоумне тираде хероја и хероина овдашње инстант демократије, сазнали да овде постоје нека неурачунљива бића- антиевропејци, који мрзе сами себе, који су против сопственог бољег живота, и снажног економског развоја своје земље.
Вазда праве пиздарије које овдашње клонове либералног тржишног света абнормално нервирају, јер константно опомињу исте да су дали обећања да ће обезбедити свима лагодан, Европски живот, који су на крају, обезбедили само себи и врховним члановима својих политичких секти.

Не Душе, никаква се равнотежа не ствара на политичкој сцени Србије.
Све док не будемо имали на власти људе којима лични интерес и интерес запада није испред интереса сопствене државе и народа.
Одакле идеја да неко ко има такву оријентацију икако може да учествује у прављењу равнотеже?
Док је таквих, Србија ће бити нестабилна, јер ће имати унутрашњи фактор дестабилизације.

И као што увек волим да кажем, поновићу и сад, не слушам шта причају политичари, већ шта раде и које последице сноси Србија и Српски народ захваљујући њиховим потезима.

И наравно, СВЕ ИМА АЛТЕРНАТИВУ, па и та посрнула Европска Унија.
 
Па добро, ако им нисмо потребни, нећемо тамо ни ући*. Ја могу да живим без њих, а ти да ли можеш?!

*То је елементарна логика, за сваку везу је потребно двоје:whistling:

Ako sam mogao da zivim u hiper inflaciji, pod sankcijama i bombama, moci cu valjda i bez EU.
:mrgreen:
 
Баш је лепо видети како се слажете. Иначе мислим да најзад је Борису ближи Тома него Чеку, па на томе гајим неку наду у нормализацију ове земље. Ако је по прозападним форумашима нормализације нема.
 
Баш је лепо видети како се слажете. Иначе мислим да најзад је Борису ближи Тома него Чеку, па на томе гајим неку наду у нормализацију ове земље. Ако је по прозападним форумашима нормализације нема.

Zavisi sta je za tebe normalizacija?
 
Мислим да кад би се ванземаљци обрели у Србији, ушлогирали би се и то без наде за опоравак када би читајући наше новине и дубокоумне тираде хероја и хероина овдашње инстант демократије, сазнали да овде постоје нека неурачунљива бића- антиевропејци, који мрзе сами себе, који су против сопственог бољег живота, и снажног економског развоја своје земље....

posto vanzemaljci ne znaju da lazu ne cudim se njihovoj iskrenoj reakciji
 

Back
Top