Pobrisan bios !!! kako vratitit ?

Koliko ja znam matičnu možeš baciti ukoliko ne nađeš neki servis koji može da ti zameni bios čip na matičnoj...
Update biosa se nikad ne radi ukoliko nije krajnje neophodno i ako nisi 100% siguran da će ti update rešiti problem , pa čak i onda ti je sigurnije da odneseš u servis ako nisi to pre radio ili ako nemaš UPS (u slučaju nestanka struje u sred updatea)
 
Poslednja izmena:
kad pukne bios na bilo kojoj ploci trebalo bi da mozes da ga povratis (sem sprzenog cipa) jer pri apdejtu uvek ostaje zasticeni deo koji se nikad ne apdejtuje...treba ti tastatura (obavezno ps/2 i bez adaptera ako je usb) i pci graficka, mis tu i ne treba jer ides pod dos-om i ne prolazis post biosa...flopi i bios na njemu...hard i rezace zaboravi jer ni njih ne vidi...probaj kod nekoga da napravis butabilni flopi za win98 i ubaci flash program na njega i sam bios (obavezno probaj da iskopiras posle taj flopi na hard jer su katastrofa kvaliteta)...najbolje ti vec predlozeno, servis pa neka ti oni urade sta mogu ako neces da se bakces ili ti vec ne priznaju garanciju sta vec...to sa pucanjem biosa pri flesu nema pravila...i lepo naflesovan bios (bez CRC greske ili sta vec) je skoro cesto kod foxconn-ovih starijih ploca...mozes da probas jos nesto, iskljuci iz struje, izvadi bateriju i ostavi da prenoci pa je onda vrati nazad i ukljuci (smesno, ali je uspelo par puta da povrati "mrtvaka")
 
kad pukne bios na bilo kojoj ploci trebalo bi da mozes da ga povratis (sem sprzenog cipa) jer pri apdejtu uvek ostaje zasticeni deo koji se nikad ne apdejtuje...treba ti tastatura (obavezno ps/2 i bez adaptera ako je usb) i pci graficka, mis tu i ne treba jer ides pod dos-om i ne prolazis post biosa...flopi i bios na njemu...hard i rezace zaboravi jer ni njih ne vidi...probaj kod nekoga da napravis butabilni flopi za win98 i ubaci flash program na njega i sam bios (obavezno probaj da iskopiras posle taj flopi na hard jer su katastrofa kvaliteta)...najbolje ti vec predlozeno, servis pa neka ti oni urade sta mogu ako neces da se bakces ili ti vec ne priznaju garanciju sta vec...to sa pucanjem biosa pri flesu nema pravila...i lepo naflesovan bios (bez CRC greske ili sta vec) je skoro cesto kod foxconn-ovih starijih ploca...mozes da probas jos nesto, iskljuci iz struje, izvadi bateriju i ostavi da prenoci pa je onda vrati nazad i ukljuci (smesno, ali je uspelo par puta da povrati "mrtvaka")
Ja čitam ovo i ne verujem svojim očima , i pitam se da li ti znaš uopšte o čemu se radi?
1. Pojedine matične ploče - NE SVE , poseduju Dual BIOS ili CRASH FREE BIOS , i kod njih je jedino moguće resetovanjem BIOS čipa vratiti BIOS u predašnje stanje posle neuspelog update
2. Pojedinim matičnim pločama je moguće uraditi update BIOS-a iz windowsa , novije Gigabyte ploče na primer
3. U servisu mogu da ti spasu ploču ako imaju istu takvu ispravnu matičnu ploču
4. U svim drugim slučajevima oprosti se od matične ploče , a razne gluposti koje je mladi gospodin naveo da nasnimiš na flopy i slično ovde ne piju vodu jer matična ploča ne može da prođe POST bez ispravnoga BIOS-a , a što se vađenja baterije tiče dovoljno je i jedan minut da je van matične ploče pa je BIOS resetovan
5. Posle ispravnoga updatea BIOS-a je OBAVEZNO RESETOVATI BIOS i ponovo ga posle podešavati
6. Boldovani deo teksta ću preskočiti da komentarišem , možda je i napisano iz dobre namere ali jednostavno je njegovo neznanje u pitanju
 
Poslednja izmena:
brale, neznanje ili sta vec ostavljam drugima da ocene a ne tebi...niti te znam niti iskreno i nije mi potreba...nisam ni pomenuo Dual BIOS ili CRASH FREE BIOS mada je ovo drugo cesce, bar ono sto je meni proslo kroz ruke i da resetovanje biosa radi na njima, radi...a to ovde nije slucaj. jedan deo bios cipa je "nedodirljiv" pri flesu a to je upravo deo koji kontrolise pci slot, ps/2 tastaturu i flopi kontrolor, vrati malo film unazad ili jos malo prelutaj po netu, ni sam ne mogu sad da se setim bar nekog linka u vezi toga, posto ne snimam flesovanja :) ...ako nece da pokrene image sa flopija onda jedino servis, eeprom...
asusa i msi sam flesovao iz biosa pa mislim da ima bar 5-6 godina, big deal...gigabyte necu da komentarisem...
ovo sto sam napisao mi se veoma cesto desavalo da vidim, ne svojom greskom nego tudjom, i zamisli nijedna ploca u kanti :)
p.s. bolduj i ovo a ja samo da boldujem ovo mladi gospodin haha
 
Prva stvar koju računar radi od momenta kada pritisnete dugme za paljenje računara pa do momenta kada vam računar Bip-ne jednom kratko , je POST (Power on self test) U prevodu Samotestiranje sistema pri uključivanju računara , proverava status , procesora , memorije (da li postoje i dali su priključeni pravilno u računaru) tek posle njega , dolazi do bootovanja biosa i prepoznavanja uređaja koji su priključeni unutar računara. Ovaj deo programa unutar BIOS-a se takođe flashuje pri flashovanju BIOS-čipa , ako je neispravno učitan ovaj deo BIOS-a , nema prolaska POST-a i nema posle njega bootovanja ostaloga dela BIOS-a (kao što su prepoznavanje memorije i njene količine , priključenih uređaja , HDD-a CD-a ili Flopyja , jer dok se ne prođe POST ne uključuje se ni Video kartica tj nema vidljivoga grafičkoga okruženja.
Ovaj link koji si dodao na kraju se opet svodi na "crash free bios i Dual bios" i koji sam spomenuo da se odnosi na ploče novijega tipa i nemaju ih sve ploče , što se pominjanja ISA slotova tiče njih već odavno nema u novijim računarima , ako ih ima onda su oni izuzetno skupi kao i video kartice koji idu u njih sem toga koriste ih isključivo HI Tech Profesionalci .
 
izvini ali sa ovim postom stvarno si objasnio sta je post ali ok, bice potrebno nekome ko ne zna...a boot block je deo biosa od pre nekih 6-7 godina uveden i skoro svaka ploca ga ima (award ga ima u svakom cipu, za ami nisam siguran)...pri flesu on je "nevidljiv" ili bolje da kazem blokiran...e sad isa je bila samo u pocetku a posle su emulirali preko pci slota...link sam samo onako naveo, posto dosta ljudi i ne zna za boot block a da los bios moze da bude i do defektnog eprom cipa (nista cudno) a tu vec nema pomoci sem menjanja cipa...ise vise nema nigde pa ni u pro it-u jer je neisplativa zbog presporog interfejsa...jedino neko ko jos nije ispraznio podrum :)
 
Ovako , opet mi ne pričamo o istome , Boot block ima aktivnu ulogu tek kada započne proces boota biosa , POST se prolazi pre njega .
Inače neki BIOS čipovi su čak i slotovani , pa se posle odustalo od toga jer je memorija izuzetno osetljiva na statički elektricitet.
Inače treba da se delimično ispravim ISA kartica nema odavno (još su se pojavljivali u nekim verzijama pentium 3 i 4) u novijim računarima koji su namenjeni da budu personalni računari. U industriji i industrijskim računarima kao i velikim serverima (Super kompjuterima) oni su i danas nezaobilazni delovi još uvek http://www.bb-elec.com/Subcategory.asp?SubCategoryId=683&Trail=2&TrailType=Top ,
Zašto sam pomenu Hi-Tech profesionalce i ISA kartice , zato što su one u stanju i da daju informaciju o grešci BIOS-a i da vizualizuju tu grešku na monitorima , te greške su se prikazivale kodovane , pa je programer koji je znao da barata sa tim kodovima mogao da ukloni tu grešku , ili čak i da nanovo programira BIOS ili jedan njegov deo.
 
Poslednja izmena:

Back
Top