Zasto (ni)ste bili dobar djak?

ariela

Aktivan član
Poruka
1.483
Nije bitno da li ste musko ili zensko, svi smo jednako prosli djacko doba kad su dani tekli uceci ono sto nam danas koristi ili ne zavisi kako se ko snasao...Secam se osnovne skole pa posle i srednje gde sam htela ne htela morala da budem dobar djak jer se to jednostavno ocekivalo od mene...Rasla sam u okruzenju gde su svi bili obrazovani, gde je skola bila na prvom mestu, gde se neizostavno morao pokazati uspeh i kad ocekivanja nisu bila ispunjena nastajao je veliki problem...Mislim da je to bilo doba i za nastajanje neuroze kad sam strepela sta ce mi roditelji reci ako podbacim u skoli, kako ce me gledati ostali djaci koji su bili moji drugari a redjali samo petice...Sad se mozda pitate sta me je uhvatilo da se vracam na te dane ali mi je nekako zao i krivo kad vidim da sada posle eto nekog vremena zivim u sredini gde ta skola nikom nesto i nije bitna...Jednako radim sa nekima koji su se provlacili kroz "iglene usi" koji su cekali nestrplivo da se sva ta muka oko skole vec jednom zavrsi...To vidim po mnogo cemu, jer ih uopste ne interesuje ni knjiga ni da neki kurs upisu bar...Ja sam u skoli od prvog dana ucila pravopis, nacin na koji se nesto kaze, kako bih rekla bonton, kako nekog pozdraviti, zahvaliti se izraziti veselje ili saucesce...jednostavno kulturu zivljenja...ovo oko sebe sto vidim me totalno razocarava...Kad dobijem sms poruku i vidim da je neko nesto napisao pogresno, znam da nikad nije ni naucio kako se to pise...niti ce da nauci...Secam se lektira, sta se sve moralo procitati...U bioskopu se daje film "Budenbrokovi" i ovde niko pojma nema ko su oni bili, sta je tu interesantno...Da ne govorim o totalnom nepoznavanju istorije svog naroda a kamoli tudjeg...Sve sam to ucila i ucila i znam i s ponosom kazem da sam skolu zavrsila u tadasnjoj Jugoslaviji odakle smo u svet posli sa odlicnim poznavanjem bilo o kojoj sferi da se radi...A sta sam sve srela i cemu sam se nacudila...Totalnoj nepismenosti i nezainteresovanosti i mladjih i starijih da bar cuju i saznaju nesto vise o zivotu...Osecam se zaista kao u onoj budistickoj prici o orlu i kokoskama...Ko ne zna da je orao umire srecniji od onog ko je to spoznao...
 
Bila sam dobar djak. Nije mi zao sto sam zavrsila faks jer ne mislim da bih bila srecnija sa manje obrazovanja, ali je cinjenica da nacin na koji sam vaspitana, na koji razmisljam, karakteristike koje imam - retki umeju da cene u svetu koji funkcionise totalno drugacije od onog u kojem sam odrasla. Tuzno saznanje, a jos vise bolno i gorko jer ga treba prevazici i iskasljati kao slajm tokom teskog bronhitisa ili posle njega... A taj "bronhitis" se konstantno ponavlja u tezim ili blazim oblicima...
 
snebivam se da odgovorim... hoce li i ovo da se pretvori u pricu o nivou... ako se ne pretvori... obozavala sam skolu... ona mi je bila ulaznica u svetove koje sam zelela da posetim... pa i bukvalno... a ucicu nove stvari i samostalno... dok sam ziva... takav sam tip...
 
ja nisam znao shta su agrumi dok nisam gledao zelite li da postanete milioner...i duboko sam ubedjen da niko nikad nije tu rech spomenuo za moje osnovno shkolovanje...a bio sam odlichan djak
opshte obrazovanje je veeoma rastegljiva kategorija
 
ne
uchio sam iz geografije Matru Bik i Zemplen kao planine u Madjarskoj,da imamo vishe od 10 000 doktora nauka u SFRJ (a 94. moz mislit) da smo neverovatno zemlja BOGATA resursima i sve tako neke neverovanto korisne pametne i neophodne stvari
 
snebivam se da odgovorim... hoce li i ovo da se pretvori u pricu o nivou... ako se ne pretvori... obozavala sam skolu... ona mi je bila ulaznica u svetove koje sam zelela da posetim... pa i bukvalno... a ucicu nove stvari i samostalno... dok sam ziva... takav sam tip...

Hehehe. :D
I ja.

Samo ne verujem u jednu stvar - da smo uzasno obrazovani (i ovako i na papiru) a da radimo na mestu gde je vecina ljudi nepismeno. Hm?
 
Drago mi je da je neko pokrenuo temu škole. Ja sam svoju odavno završila (i onu visoku) i nešto me je uhvatilo da u poslednje vreme vagam "za" i "protiv". Mnoooogo je tu bilo odricanja. Dok je moje društvo izlazilo, znala sam da sedim u kući, preusmerim misli na gradivo i osećam se BUKVALNO ko zarobljenik. Stalno nervozna, pod pritiskom, često sebi samoj dosadna, ko bi me hteo takvu?
I ta škola - (pre svega mislim na onu visoku), šta je vama zaista pruzila? Moji profesori, vrlo svesni da smo im buduća konkurencija, bavili su se SKRIVANJEM INFORMACIJA. Šatro, fakultet je tu da nas "usmeri", a kroz praksu ćemo mi da učimo. K... ćemo da učimo. Privatnici nam se krvi napiju u tim prvim godinama zaposlenja. Znači, još minimum par godina robovanja.
I gde sam sad? Otvara mi se svet, jeste, ali sa trideset i kusur imam jedno kuče, malu platu i puno gorčine. I jos me čeka mnogo vremena da naučim nešto što smo trebali da savladamo na fakultetu.
Da li je bilo vredno?
Jel to ta škola o kojoj ti pričas? Rekla bih da sam malo mlađa i da se u mojim godinama to obrazovanje nekako "otelo". Ja jesam PISMENA, ali to je kultura koju nosim iz porodice.
I isto kao i ti trpim nepismene kolege (koji, vec vidim, teže da mi šefuju).
I ko je onda tu kriv? Generacije ili sistem?
Pa sistem, brate.
Pozivam na pobunu.
 
Ja sam bila odlican djak,ali nisu me roditelji forsirali,ne znam zasto sam ucila...:)
Najvise sam volela Srpski i Hemiju :-)
Htela sam da studiram Istoriju umetnosti...ali sam malo bolje razmislila i shvatila da to mogu i sama,da ucim sta me zanima.Sta da radim posle sa tim...
Bolje da nadjem nesto konkretno kao zanimanje.

Od ljubavi se ne zivi,mislim hobija :-)
 
Ja sam nekad znala lozu Nemanjića i sve onako u godinu kad je ko vladao, kad se šta bitno desilo..... i sve to u osnovnoj školi i još gomilu tako zanimljivih detalja..... da ne govorim o broju fabrika, postrojenja, rudnika, dimnjaka, proizvoda godišnje, izvoz/uvoz Gruzije, najveće proizvođače semena bundeve, šta je sve SAD izvezla prošle godine i ko je sve poštovao Tita :neutral: sad zvučim kao Aca, ali ko to još pamti?

Mada ima svoj značaj, a ja izgleda spadam u tu mlađu generaciju, jer sam sve to učila posle tite. Pa nam je geografija, valjda, bila manje obimna :lol:
Svako je naučio koliko je hteo. I danas je tako. Danas imaju kontrolni iz matematike sa digitronom. I, što je najgore, ne znaju ni da ga koriste. Imaju za zadatak da odrade arkus sinus nekog ugla i da napišu šta su dobili. To su dva pritiska na dugme. Ja gledam i ne verujem.
 
..bila sam super djak..
..tata drushtvenjak i mama prirodnjak ostavili su i meni i sestri i bratu
idealnu kombinaciju u nasledstvo..mada nam je trebalo vremena da posle
"sve mi ide, a nishta me preterano ne zanima" faze ranog puberteta
pronadjemo sebe.. :) frustracija nula, ali i zadovoljstvo...skoro nula..
..josh negde u petom - shestom skontala sam
da dok su mi u dnevniku i knjizici sve petice, ne dajem "municiju"
roditeljima za bilo kakva ogranichenja..
..nikada se nije postavljalo pitanje gde cu opet, s kim, kad se vracam..
..s druge strane, moja zelja da zadrzim takav poredak
mi je postavljala onu finu granicu izmedju gubljenja vremena
i beskrajnog zabavljanja..kad pridje ispitivanje, kontrolni, pismeni, tromesechje
- sednesh, odradish, ustanesh ranije ili preskochish neko veche za izlazak..
..tek srednja shkola me je vremenom nauchila da uoblichim misli, pitanja, interesovanja..
..gimnazije u principu umeju da ljudima probude osecaj
da nema glupih predmeta, glupih nauka, glupih pitanja..
..ako ti neshto nije zanimljivo, verovatno ne znash dovoljno o tome..
..ako i ne vidish smisao nechega - tretiraj to kao gimnastiku mozga..
..da ostane u kondiciji..
..gimnaziju pamtim kao divno vreme verbalnih dvoboja, chini mi se
da su nam mozgovi varnichili od energije.. :lol:
..obozavala sam da spajam krajnjosti - od nesklada izgleda i postignuca,
do dolazenja u shkolu pravo iz nocnog provoda..
..faks mi je proleteo, kao i sve posle njega..
..ljudi sa istim interesovanjima, malo osujeceni drzavom i vremenom,
ali beskrajno ispraksani u improvizacijama..uzivala sam u svakom trenutku..
..svoj na svome.. :)
..decu uchim da bilduju mozak, jer je to jedino shto im niko ne moze oduzeti
i shto uvek i svuda nose sa sobom..
..takodje ih uchim da umeju da komuniciraju, bivstvuju i druze se sa mnogo
uspeshnijim (..starijim, pametnijim, obrazovanijim, ambicioznijim..)
i sa mnogo neuspeshnijim od sebe..procenu ko je kakav ostavljam njima..
..snalaze se.. :)
 
Mene sramota da i nešto napišem pored vas. Bio sam "dobar" đak samo zbog toga što sam za razliku od većine bar nešto učio, tj moje drugare nije zanimalo ni da nauče sva slova, dok su jedini koji su imali bolje ocene od mene bili učiteljska deca, te se ne računaju. Slabo šta pamtim iz škole, i mnogo bolje se sećam nekih stripova nego lektire.
 
Ne znam, ja sam u osnovnoj još nešto i učila, u srednjoj ništa, a baš u srednjoj sam bila "učenik za primer" :neutral: i stalno su mi poklanjali neke knjige.

Išla sam i na neka takmičenja i sve to..... :lol: i imala 197 opravdanih + 9 neopravdanih u jednom polugodištu, bez jednog dana izostanka :lol:
Bilo mi loše :cool:
 
Nisam bila dobar djak u smislu odlikasica..uvek sam bila zlatna sredina iako se od mene ocekivalo da budem najbolja..zato sto sam oduvek znala za sta cu se osposobiti..sta cu studirati i raditi..i sve sam podredila upravo tome..i onim predmetima koji su mi za to bili potrebni..znaci..matematika..fizika..hemija i ostali prirodni predmeti nisu bili u mom domenu interesovanja osim da dobijem solidnu ocenu..Zadovoljna sam svojim obrazovanjem koje jos uvek traje i mislim da se to nikada ne zavrsava..Covek se obrazuje i stice nova saznanja dok je ziv...
 
Ja sam se otrgla kontroli i doktorirala. :D
Roditelji me nikad nisu usmeravali/mucili/podmicivali, mene je iskreno uvek interesovalo znanje.
Lako mi je islo, nisam se niceg preterano odricala dok sam studirala (sve po redu :I), kampanjac sam ali sam u stanju da citam nenomalnom brzinom, pamtim na jedno citanje a i po prirodi sam se.rator pa i kad ne znam, ubicu se od postavljanja "originalnih" teorija (onaj vic sa slonom i leptirovima :D).
Tokom skolovanja sam prilicno isla na zivce profesorima bas zbog kampanjskog ucenja i provlacenja za stvari koje me apsolutno nisu interesovale. Ali stvari koje me jesu interesovale - tu mi nije bio potreban bilo ciji podsticaj da procitam i proucim sve sto se dalo i sto je daleko prevazilazilo ono sto se mora.
I nikad nisam funkcionisala po principu nagrade i kazne (Ako dobijes 5, dobices bicikl :D). Boli me q, ucila sam zbog sebe. To su moji primetili na vreme i ostavili me na miru i davno mi je skolovanje prestalo da ima bilo kakvu vezu sa roditeljima (osim sto su imali obicaj da smaraju da treba da se bavim necim unosnim :I).
Ali me je dovodilo do ludila (i jos uvek) tacnost, urednost, nekasnjenje na predavanja (pogotovo ako ih ja drzim :D), zaboravljanje bitnih stvari kuci, polivanje radova kafom, uredno skeniranje primera, stampanje, idiotske slovne greske koje mi uvek promaknu (imam lektora :I)..itd. Jedan profesor koji se resio da me nauci pameti mi je jedan rad vratio tacno 13 puta dok me nije doveo u red. Tad sam svu kosu sebi iscupala sa glave dok nisam predala rad - ali taj rad se onda posle koristio kao primer narednim generacijama kako se misli i pise. (moooooram malo da se hvalim, moram :D).
 
Ja sam se otrgla kontroli i doktorirala. :D
Roditelji me nikad nisu usmeravali/mucili/podmicivali, mene je iskreno uvek interesovalo znanje.
Lako mi je islo, nisam se niceg preterano odricala dok sam studirala (sve po redu :I), kampanjac sam ali sam u stanju da citam nenomalnom brzinom, pamtim na jedno citanje a i po prirodi sam se.rator pa i kad ne znam, ubicu se od postavljanja "originalnih" teorija (onaj vic sa slonom i leptirovima :D).
Tokom skolovanja sam prilicno isla na zivce profesorima bas zbog kampanjskog ucenja i provlacenja za stvari koje me apsolutno nisu interesovale. Ali stvari koje me jesu interesovale - tu mi nije bio potreban bilo ciji podsticaj da procitam i proucim sve sto se dalo i sto je daleko prevazilazilo ono sto se mora.
I nikad nisam funkcionisala po principu nagrade i kazne (Ako dobijes 5, dobices bicikl :D). Boli me q, ucila sam zbog sebe. To su moji primetili na vreme i ostavili me na miru i davno mi je skolovanje prestalo da ima bilo kakvu vezu sa roditeljima (osim sto su imali obicaj da smaraju da treba da se bavim necim unosnim :I).
Ali me je dovodilo do ludila (i jos uvek) tacnost, urednost, nekasnjenje na predavanja (pogotovo ako ih ja drzim :D), zaboravljanje bitnih stvari kuci, polivanje radova kafom, uredno skeniranje primera, stampanje, idiotske slovne greske koje mi uvek promaknu (imam lektora :I)..itd. Jedan profesor koji se resio da me nauci pameti mi je jedan rad vratio tacno 13 puta dok me nije doveo u red. Tad sam svu kosu sebi iscupala sa glave dok nisam predala rad - ali taj rad se onda posle koristio kao primer narednim generacijama kako se misli i pise. (moooooram malo da se hvalim, moram :D).

Отприлике овако, само што нисам (још ;)) докторирала.
Знала сам да ћу увек бити одликаш, знала сам да ћу завршити факултет. То је било нешто што се у мојој породици и мом окружењу подразумевало, а и ја сам то усвојила као нешто нормално. Маторци су увек говорили:''Твоје оцене су твој проблем.''
Увек сам била капањац који је знао да упрегне кад је густо.
Кроз основну и средњу школу прошла као вуковац а да скоро нисам ни пипнула књигу. Учила сам како се учи тек на факсу. Ничег се нисам одрицала, ни излазака, ни провода, студирање памтим као најлепши период у животу. Никад нисам на испите излазила на блеф и ни на једном испиту нисам пала.
С друге стране, врло сам аљкава (ево, пре неки дан сам пронашла међу папирима сертификат са једног семинара од пре 2 године, требало би да је у мом досијеу на послу, а ја га нисам предала, стоји ми код компјутера већ данима и држим на њему шољу са кафом :confused:)
Не мислим да је моје школовање било узалудно (иако ми плата није богзнакаква).
 
u osnovnoj u visim razredima ,nisam bio dobar djak jer me je mrzelo da ucim i stalno sam visio na ulici mada sam gotovo uvek imao 5 iz engleskog , istorije i georafije valjda
u gimnaziji zbog nedostaka radnih navika , alkohola , opijata i prirodnih predmeta koji me nisu zanimali ni najmanje , takodje ni o ucenju ili nekim domacim zadacima u kuci nije bilo ni govora ,pored standarnog visenja po ulici dosle su i kafane ,utakmice , klubovi,koncerti i rejvojivi ,a i prosek razreda je ionako bio manji od 3,5 a meni oko 3,00 i manje ,mada bez popravnih
a na faxu je vec sve doslo na mesto i prilicno sam zadovoljan ,prvi put u zivotu sam tamo ozbiljno ucio (iako generalno dosta malo ) al imam prosek preko 7 i kontam da cu ga zavrsiti za oko 6- 6,5 godina sto nije strasno za pravni ,pogotovo sa obzirom na ulozen trud
 
Poslednja izmena:

Back
Top