astma i vojska

Bronhoprovokacioni test histaminom ili metaholinom je najčešće korišćen u kliničkoj praksi, izvodi se samo u slučajevima kada je plućna funkcija uredna, ali podaci iz istorije bolesti pacijenta ukazuju na verovatno postojanje astme. Prate se vrednosti FEV1, pre i posle davanja određenih koncentracija histamina, a test se smatra pozitivnim ako dođe do smanjenja za 20% u odnosu na početne vrednosti. Pozitivan test je dokaz hiperreaktivnosti disajnih puteva koja može postojati i u drugim stanjima i bolestima (npr. posle virusnih infekcija, cističnoj fibrozi, bronhopulmonalnoj displaziji itd.), a koristan je u postavljanju dijagnoze astme posmatran samo u sklopu sa podacima iz istorije bolesti i drugim pozitivnim testovima. Bronhoprovokacioni test naporom je specifičniji, ali manje senzitivan od histaminskog ili metaholinskog provokacionog testa.

Da li si nekada radio spirometriju, e radi se na isti nacin samo sto pre samog duvanja spirometrije udises prvo na jednom drugom aparatu rastvor histamina.
 
dr hvala puno da radio sam spirometriju x puta. kao mali sam imao jako tezak oblik astme, skoro svaku noc sam provodio u Dragise Misovic na onim aparatima za inhalaciju, ponekad i na infuziji. s vremenom, to me je popustilo ali ne i proslo. poslednji napad sam imao pre par meseci, koji nije bio tako stravican [pumpica je resavala problem], ali predposlednji, prosle godine u Nemackoj, mislio sam da cu da crknem. po 2 puta dnevno sam se inhalirao sa 15 kapi spalmotila i to me je drzalo sigurno nekih 10ak dana

e sad taj histamin ili metaholin kad ja to lepo udahnem, oce mene posle da gusi kao da imam napad ili sta?
 
Nece mnogo, ne brini.
To sto je bilo kad si bio mali to je jedna prica, koliko vidim ti koristis samo b2 kratkodelujuci agonist.
U prevodu, to samo otklanja tegobe , ne leci astmu.
Hocu reci, mora prvo da se utvrdi pravi stepen astme a onda da ti se ordinira prava terapija.
Odnosno, lek koji ces koristiti svaki dan, kao terapiju odrzavanja ,imao ti tegobe ili nemao.
 

Back
Top