Filozofija/Psihologija

Bratislav90

Poznat
Banovan
Poruka
8.889
nisam nasla srodnu temu, ja se izvinjavam ako je ima... Zanima me sta mislite o studijama filozofije? koliko je to uopste "pametno"? Da li ima ikakvu perspektivu zaposlenja? Zanima me takodje dal je moguce sa filozofije se prebaciti tj postati diplomirani filozof pa onda master psihologije (eventualno kasnije doktor). I dal je naravno ono sto se u filozofiji uci primenjivo na psihologiju kasnije. Interesuju me oba smera i vrlo sam na ivici i jednog i drugog :D. jedino sto deluje manje atraktivno kod psihologije je da treba 87.4 boda za budzet... I sto ima onaj test opste informisanosti u kom ono realno... ja suckujem :D, Test znanja ne bi trebao da mi predstavlja preveliki problem, a i listama uglavnom svi imaju neke nabudzene skorove iz istoga :D. Dok je filozofija negde oko 70 bodova na budzet.. znaci opusteno skroz i tako.. ^^
 
Moj iskreni savet je da ne razmisljas o zaposlenju kada biras fakultet...
Zavisi sta te privlaci,u principu,mislim da su prebacivanja moguca,ali i kod nauka koje nisu preterano srodne.
Moj subjektivni predlog ti je filozofija...Znam puno njih razocaranih sa psihologije,sto opet ne mora nista da znaci...
Filozofsko odeljenje je super...mada nisam na njemu:)
 
ali opet... Moram nesto da jedem... Moram negde da spavam iako sam odvojena od sveta uglavnom opet mi treba ta titula i zanimanje, treba mi autoritet da se mogu od sveta odvojiti,sakriti... i onda naravno ispuniti u stvari npr majstorstvo filozofije. Mislim mene interesuje nesto sto je pvoezano i sa filozofijom i sa psihologijom, a to nesto ime nema, Interesuje me neka nova nauka ali mi trebaju referentne tacke da bi je valjda i dozivela ^^. Ali svakako zaposlenje je ipak barem malo vazno zar ne...? Zaista nemam ideju uopste ko bi zaposlio filozofa :D, mislim moguce da ja samo imam iluzije o tome sta je filozof i filozofija,.tj nije moguce nego je sigurno :D. Ja sam cula od nekog studenta filozofije da je najboje posle toga se politikom baviti.. doduse on je rekao da je spretan sa manpulisanjem i laganjem lol, a to me bas bojim se ne privlaci.. tako da to u startu otpada ^^
 
психологија у срба је бар 25 година иза нормалног света тако да студирање психологије у србији отпада..ако можеш ван..то би било најбоље..швица нпр
филозофија такође се базира на искључивом поштовању и безусловном веровању у "ауторитете" филозофске мисли..ако хоћеш да немаш "своје ја" како се то каже упиши филозофију..

чини ми се да према опису тога што би ти желела најпаметније би по мом мишљењну било да упишеш неки менаџмент људских ресурса
 
психологија у срба је бар 25 година иза нормалног света тако да студирање психологије у србији отпада..ако можеш ван..то би било најбоље..швица нпр
филозофија такође се базира на искључивом поштовању и безусловном веровању у "ауторитете" филозофске мисли..ако хоћеш да немаш "своје ја" како се то каже упиши филозофију..

чини ми се да према опису тога што би ти желела најпаметније би по мом мишљењну било да упишеш неки менаџмент људских ресурса

hm ovo mi uopste nije jasno ovo za autoritet da li moze neko da ovo potvrdi? Pa koja je poenta da ucim druge samo i da "bezuslovno" verujem njima.. naravno da ne zelim tako nesto :D, ai mislim da samo po sebi nema smisao... Btw antropologija nesto na foru pedagogije smao sa odraslima? moram priznati da sam se razmisljala o pedagogiji kao trecoj alternativi, ali bas nemam ideju za odrasle, deca su zanimljivija ^^ ai sladja i mekana u pufkasta mmmm xD. A odrasli su.. zli... :D
 
Zasto jednostavno ne odes na sajt Filozofskog fakulteta i pogledas informacije o odeljenjima?
Imas studijske programe,cak i silabuse sa literaturom za svaki predmet...
Ja ti iskreno preporucujem Antropologiju(Andragogija je obrazovanje odraslih:))...zato sto je to nauka o coveku ne tako usko(ako smem to da kazem)kao psihologija...A ima zaista sjajne predavace...
Jedino je mali problem literatura ali da se srediti...
Mozes i pogledati neke tekstove na netu,nekih profesora...
 
Исход процеса учења: Дипломирани етнолог-антрополог оспособљен је да: • проучава традиционалне и савремене културе у Србији • проучава Балкан и Југоисточну Европу • проучава ван-европске културе у компаративној перспективи • проучава формирање нових културних идентитета и савремене трансформације културе • проучава процесе глобализације и европске интеграције ...
Ahm... pa ovo je neka ovako.. nacionalna nauka u neku ruku :D... Ja bas ugh bas i ne razumem nas balkan i tako to.. :D. Jel ste na ovo mislili Ledzer? ^^
 
Da,ali kako vidis,na tom planu dominira etnologija...
Realno,antropologija izgleda zapostavljena na tom odeljenju,ali ako si pogledala predmete( a narocito izborne za sledece godine) videla si da i nije sve bas tako 'turisticki' obojeno:):):)

Naravno,postoji nekoliko knedli i u mom grlu:):):)
Ali mogu se prevazici...
ja sam imala snaznu odbojnost prema etnologiji,ali je danas neki smatraju sinonimnom sa antropologijom...Ja bas za sada i ne mogu da se slozim.
Mozes na primer pogledati tekst Antropologija gesta...mislim da ima na netu...ucimo i o tome,mozda ti bude malko privlacno:)

P.S. To je inace knjiga,zapravo su dve,ali ima nekakav clanak na netu...

A nije nacionalna,bas je kosmopolitska...Cak ne radimo ni Cvijicevo Balkansko poluostrvo:)
 
Poslednja izmena:
Antropologija gesta I
- Pristupi

Autor: Bojan Žikić
Ste li an ovaj tekst mislili? ovo je neka knjiga vise ^^. Doduse nesto nece da mi da da je citam :D. Imate li link mozda? Heh pa ono ima antropologije malo kasnije, ali zaista je ono overkillovana sa etnologijom :D. A ja bas tu etnologiju... to bas nikada nisam razumela :D. , Trebali su da ubace odvojeno dva smera ^^
 
A,,,da dodala sam posle:) jeste knjiga...a ja cu sad da probam naci tekst i da ti ostavim link...

Pa sta znam...kod etnologije je dobro to sto nas stvarno nauci kako da pristupimo drugom i drugacijem...inace ni mene ne zanima gde je koje pleme napasalo stada pre 6000 godina...Cek sad cu da nadjem...
 
heh pa istina malo smo odlutali od teme ^^, ali i dalje stoje pitanja POSAO ZA FILOZOFA, I DIP FILOZOF DA MAGISTRIRA PSIHOLOGIJU (ili cak i antropologiju :D) . btw offtopic procitala sam ovaj tekst o antropologiji gesta, i koliko sam razumela antropologija je u stvari nauka o coveku kao o zivotinji, i nacinu kulmonovanja njegovih nagona? vezano naravno sa etnologijom mi u stvari vidimo odakle kako koji gest se formira itd. da li antropologija ima jos neki " visi" cilj? Sorry ako smaram sa previse pitanja :D, ja zaista ponekad nemam osecaj ^^
 
Ne...nego ja mozda nemam odgovore:)
Pa pazi...da se zaposlis u srednjoj skoli kao nastavnik-mozes...Ja sam imala sjajnog nastavnika Filozofije koji ce citavog zivota da uci glupe i nezainteresovane klince...Ali ako magistriras i doktoriras,bar ces da imas bolju platu...
Ako stvarno zelis da se bavis naukom...moci ces to,koju god da odaberes...samo je stvar u tome da ces se u svakom slucaju onda maksimalno zrtvovati...Otkud znam...
Cilj antropologije jeste da naucimo sta je coveka(nazalost,ne bas i KO je covek posto je tu i tamo prosarao marksizam:))
Sama se ne slazem uopste sa tim pristupom,coveku kao zivotinji,ali sama antropologija ostavlja vrlo mnogo mogucnosti za tumacenje nas samih porekla i ostalog...
Sad,antropologija gesta,kojom se clanak bavi,samo je zaista mali deo.
Ako si pogledala(sad da konkretizujem,vec mlatim bez veze)
Od 'antropoloskih predmeta' tu su Antropologija tela,a.AIDS-a,A.sporta,A. naucne fantastike...svega zanimljivog...ali nikako ne treba pomisliti da u samoj etnologiji nema antropologije.
Jednom recju,to je nauka o coveku,i o svim saznanjima koja mi imamo o njemu.Iz svih oblasti...
A sada da me cuje neki od profesora kako kasapim ovu temu..nikad ne bih prosla....:):):)
Inace,autor clanka je nas profesor:)
 
Антропологија тела је предмет који је конципиран да постави оквир за етнолошко/антрополошко бављење односом између две основне категорије манифестовања људског тела - биофизичке и социокултурне, са нагласком на човекову социокултурну телесност. Узимајући у обзир два основна параметра - да се ради о предмету општег карактера и да је намењен студентима који започињу студије на Одељењу за етнологију и антропологију, као основни циљеви су постављени:
а) оспособљавање студената да овладају појмовним и категоријалним апаратом везаним за ову проблематику;
б) упознавање студената са истраживачким приступима и теоријско-методолошким апаратом релевантним за проблематику;
в) представљање ширих проблемских и у оквиру њих ужих тематских целина унутар оквира постављеног предметом у циљу упознавања студената са проблемском диверсификацијом предмета и његовим проблемско-тематским стварносним корелирањем;
г) постављање основа за идејну и практичну елаборацију могуће примене стеченог знања: 1) у даљем току студија, 2) у ангажованом приступу свакодневном животу, 3) у науци уопште.
 
hmm ova antropologija je zaista zanimljiva, Pogledala sam programe ima i na filozofiji i na psihologiji neka vrsta antropologije, definitivno ce uci u moje izabrane predmete ^^, zaista ljudsko telo ljudsko delovanje toliko mogucnosti :D. Doduse jedino je problem sto ja kod sebe ne vidim tu etnologiju u opste, kod sebe vidim samo odstupanja od normalnosti :D, sto bas i nema veze sa mojom nacijom i tako tim kulturom itd, ali svakako bi treballo procuiti to ^^. Txs Ledzer na pokazanom putu :D. Jos kad mi neko kaze sta cu da radim sa svime time... i ovo za filozofe sta rade.. :D
 
Pa ne znam ni ja sta cu da radim...:)Ako ikad zavrsim...
Ali prva godina je sigurno najsmorenija...
Antropologija ti ne gine u svakom slucaju:)
Odakle si?Mozes da svratis malo na fakultet ako si blizu...mozda proviris na neko predavanje:):):)
 
oh nikada mi nije padala na pamet ta ideja... :D mislis da bi me pustili hm hm ^^. Ja sam sa banovog brda, nije problem da dodjem :), Faks je ujutru? Mogla bih i da odem na neko predavanje i filozofije i psihologije. Ee kako je pametna Ledzer ^^ kako ima ideje heh. Idem ja da spavam sutra skolica ujutru... :( , pa se cujemo, mozda i vidimo ^^. Laku noc, nadam se da ce neki filozof se javiti, neki dr mr bilo bi super xD
 
Pa niko nam ne gleda licne karte pre predavanja...Sto bi rekao profesor-Nemamo izbacivace:)Mogla bi da prodjes...ili bar navratis onako pa zasretnes nekog filozofa:):):)Ujutru,od 8 uglavnom...je prva godina...
Mozda se i vidimo...Pozdravljam te...Dobra si ti devojka:)
 
nisam nasla srodnu temu, ja se izvinjavam ako je ima... Zanima me sta mislite o studijama filozofije? koliko je to uopste "pametno"? Da li ima ikakvu perspektivu zaposlenja? Zanima me takodje dal je moguce sa filozofije se prebaciti tj postati diplomirani filozof pa onda master psihologije (eventualno kasnije doktor). I dal je naravno ono sto se u filozofiji uci primenjivo na psihologiju kasnije. Interesuju me oba smera i vrlo sam na ivici i jednog i drugog :D. jedino sto deluje manje atraktivno kod psihologije je da treba 87.4 boda za budzet... I sto ima onaj test opste informisanosti u kom ono realno... ja suckujem :D, Test znanja ne bi trebao da mi predstavlja preveliki problem, a i listama uglavnom svi imaju neke nabudzene skorove iz istoga :D. Dok je filozofija negde oko 70 bodova na budzet.. znaci opusteno skroz i tako.. ^^

Zivela ti!:D I ja se dvoumim izmedju psihologije i filozofije...I meni je TOI problem,a 87,4 za bedzet da sakupim nema sane...Smejaces mi se,TOI je isti za filozofiju i psihologiju zar ne?Malo mi ovo konfuzno kad citam,mada umorna sam,pa i nista i ne kontam...Sutra odmah da javis utiske sa predavanja!:)
 
Moj iskreni savet je da ne razmisljas o zaposlenju kada biras fakultet...
Zavisi sta te privlaci,u principu,mislim da su prebacivanja moguca,ali i kod nauka koje nisu preterano srodne.
Moj subjektivni predlog ti je filozofija...Znam puno njih razocaranih sa psihologije,sto opet ne mora nista da znaci...
Filozofsko odeljenje je super...mada nisam na njemu:)

Molim te mi objasni zbog cega su razocareni ti sa psihologije?Ja sa jedne strane cujem odusevljene,a sa druge razocarana...Mada sve zavisi sta ko ocekuje,ja npr.ne znam sta ocekujem(ako uopste i upisem)...
 
Zivela ti!:D I ja se dvoumim izmedju psihologije i filozofije...I meni je TOI problem,a 87,4 za bedzet da sakupim nema sane...Smejaces mi se,TOI je isti za filozofiju i psihologiju zar ne?Malo mi ovo konfuzno kad citam,mada umorna sam,pa i nista i ne kontam...Sutra odmah da javis utiske sa predavanja!:)

ee lol jeste isti je, ali je kod filozofije to pozitiva xD, a kod psihologije negativa... zato sto ja kako god imacu oko 20 bodova tu.. a za filozofiju treba 60-65 da se upises na budzet, sto je znaci jos lakse imam zagarantovano 20 bodova. A na psihologiji iako sam odlicna imam u startu 5 bodova manje, i plu sjos manje 10 ocekivanih sjebanih na TOI, i mozda par grescica na testu znanja :D, tako da je problem ^^. heh ici cu na predavanje ovih dana :P danas nisam stigla. Isto apelujem na obrazlozenja i iskustvene filozofe i psihologe lol, takodje antropologija isto deluje vrlo zanimljivo ^^. Doduse sve jako rizicno sto se tice posla ... :D
 

Back
Top