Novčane kazne za učenike

Lašćo

Početnik
Poruka
17
Na jednoj temi sam pročitala ovakav predlog. A bilo je i protivnika. Želim da odvojeno o tome diskutujem sa zainteresovanima.

Dakle, imate li argumente za i protiv uvodjenja novčanih kazni za učenike, tj. njihove roditelje, kada se ovi ne pridržavaju propisa?
 
Situacija po skolama je alramantna.
Nekakvo kaznjavanje bi moralo da postoji.
Ali kako odrediti visinu kazne?
Ima bogatih roditelja koji bi mogli da placaju bez problema i jos da se podsmevaju svemu tome...
Mnogo je to slozen problem a problem je nedostatak postovanja i prema ljudima i prema skoli kao instituciji. Mozda bi trebalo naci neke zemlje gde je taj problem dobro resen pa se ugledati.

Ja bih posle nekoliko ukora i opomena (stepenovanih) uvela izbacivanje iz skole i to ne tako da to dete moze da ide iz skole u skolu. Ako posle toga zeli da se i dalje skoluje neka se upise u neku privatnu skolu ako ga prime.
 
protiv ovoga sam... treba da se ispita ZASHTO smo mi (deca) tako ludi i nenormalni... evo ja cu vam kazhem, zbog ludih roditelja kuci, zbog nadrkanih profesora koji se na tebi iskaljuju, zbog toga shto jedva imamo za burek na velikom odmoru, zbog "maminih i tatinih sinova i cerki" koji sve dobijaju iako ne zasluzhuju, shto ne mozhesh da izadjesh uveche u grad a da ne dodjesh krvav kuci, shto 90% slusha Cecu i Zvezde Granda...

kada se to reshi onda stavite kazne...
 
ovakvo kaznjavanje postoji i u nemackoj i poljskoj, koliko sam cuo. u poljskoj su cek dosta drasticne movcan mere za izostanke.

licno sam pobornik ovakvih kazni... ali ako je neko ovde iz prosvete videce da u prosveti ima mnogo vecih problema od ovih, ovo je cini mi se periferan problem!
 
a sto vi kao ucenici malo ne pogledate kako se ponasate na casovima... vama je sve dosdno, vi ste najbolji, najlepsi, najpametniji... i nikada ne gresite!!! ja sam bio probisvet u skoli, ne bezim od toga. ali sam znao da se ponasam na casu... postovao sam tudj trud.
vi nazalost ne umete ni da prepiste vise... zalosno, ali samo umete daplacete za ocene, mame i tate da hvale svoju decu do besvesti... ne vidim sto se zalite!!!
 
hm, ukoliko si se obratio meni, ja prva znam da cenim trud profesora - onih koji znaju kako se radi. Naravno, definitivno sam za uvođenje novčanih kazni za one učenike za koje je to potrebno, ali s obzirom na to u kakvoj smo državi, učenike bi udarili po džepu samo tako, a profesore niko ne bi ni taknuo...
 
pa nauci svoja prava... pa onda pricaj. kad imate pet kod nekoga onda je ok i on zna da radi... ali kad padne kec onda je on los, pojma nema i slicno.
aj se ostavi takvih prica. vama vasi roditelji serviraju price da ste najbolji i sve znate... zato bez uvrede niste u stanju da procenite svoje mogucnosti. a to povlaci upise u krive srednje skole i kasnije fakultete!!!
 
pa nauci svoja prava... pa onda pricaj. kad imate pet kod nekoga onda je ok i on zna da radi... ali kad padne kec onda je on los, pojma nema i slicno.
aj se ostavi takvih prica. vama vasi roditelji serviraju price da ste najbolji i sve znate... zato bez uvrede niste u stanju da procenite svoje mogucnosti. a to povlaci upise u krive srednje skole i kasnije fakultete!!!

:neutral:
neću da se svađam, ali nemoj da pričaš nešto što ne znaš
to možda jeste tako u većini slučajeva, ali definitivno nije u svim.
 
pa nauci svoja prava... pa onda pricaj. kad imate pet kod nekoga onda je ok i on zna da radi... ali kad padne kec onda je on los, pojma nema i slicno.
aj se ostavi takvih prica. vama vasi roditelji serviraju price da ste najbolji i sve znate... zato bez uvrede niste u stanju da procenite svoje mogucnosti. a to povlaci upise u krive srednje skole i kasnije fakultete!!!

Ovakvo generalizovanje mi se oduvek gadilo.
 
za vas dvoje poslednjih ja radim u skoli... jako dobro znam kakva su deca, profesori i nastavnici i na kraju vasi roditelji.
plakanje ako ne bude pet... mene je mama ispitala i sve sam znala/znao... ucenje napamet i ostalo.
i vas dvoje generalizujete... u ostalom kad se zakon bude pisao (a mora da se pise novi jer je premenjeno vise od trecine postojeceg promenjeno, a po ustavu to kad se uradi sledi pisanje novog, ovo pitanje ce biti pokrenuto), tesko da ce vas neko nesto pitati.

i na kraju, ako ste tako bas svi "dobri" sto se uveliko pokrenula akcija da se nastavnici i profesori tretiraju kao sluzbena lica, a napad na njih kao napad na sluzbena lica?!
 
Prvo Dejina811, nije mi jasno kako mozes sebi dopustiti da ulazis u polemiku ove vrste sa ucenicima,cak i van skole.To nije pitanje za njih, a ni profesori nece odlucivati da li hoce ili nece biti novcanih kazni.
Ja mislim da ih nece biti jer to kod nas nije izvodljivo.Sad u skolama postoje samo policajci,a to bi zahtevalo uvodenje istraznih organa,sudova u skole itd.Ne mislite valjda da su srpski vrli profesori sposobni da sude i rezu kazne.I prikupljaju pare?
 
Kad sam postavila temu, namera mi i jeste bila da se uključe svi zainteresovani, i profesori, i roditelji i pre svega učenici.

Ovo zaista nije jedini problem koji muči sistem obrazovanja kod nas, ali se meni čini da su neke pojave u poslednje vreme ona poslednja krajnost, koja sužava mogućnosti i ostavlja samo dva puta - korenite suštinske promene ili totalna propast.

Ne svidja mi se ideja da nas niko neće pitati kad se bude pisao zakon. Ako tako razmišljamo, onda najbolje da zatvorimo sve škole. Valjda bi mi trebali da naučimo naše učenike da je važno da se bore za to da se i njihov i naš glas uvaži, a ne da se predajemo. Pa čak i ako nam se čini da ne postižemo mnogo ne treba odustati, možda će oni sledeći biti u povoljnijoj poziciji da nastave. Osim toga imajte u vidu da će neki od današnjih srednjoškolaca već za desetak godina biti u timu koji će pisati zakone u ovoj zemlji. A onda će pokazati šta su naučili od nas.

Vidim da ima zamerki za rad profesora. Mislim da takvih slučajeva ima, i da iako ne čine većinu, ipak je njihov broj veći nego što smemo sebi da dopustimo. Za profesore već postoje razne kazne. Problem je što oni koji su, opravdano ili neopravdano nezadovoljni, ne reaguju na to kako treba. Postoje protokoli po kojima treba postupati kad su nezadovoljni učenici i roditelji. Ne treba samo generalizovati, jer se ja na primer ne osećam krivom što neki moj kolega dolazi pijan na časove, i ne dopuštam da se ugoržava i moj ugled zbog toga.

Učenici da se uključe u što većem broju, dabome. Jer škole, i radna mesta profesora i postoje zbog njih. Sigurna sam da će oni biti daleko pravedniji u proceni. Verujem da još ima onih koji znaju zašto idu u školu, ali ne znaju najbolje kako da se izbore za svoja prava onda kada su im uskraćena. I verujem da će se i oni složiti sa tim da se za prestupnike (naravno ne samo učenike) uvedu ODGOVARAJUĆE kazne. Ono što me iskustvo u radu sa učenicima naučilo, jeste da će nam oprostiti kakvu hoćeš strogoću, pod uslovom da ista pravila važe za sve.


Dakle, javite se svi koji imate šta da kažete na ovu temu. Samo vas molim da obrazložite svoj stav, kakav god da je, i da rečnik bude odgovarajući, čak i kad se sa nečim ne slažete.
 
Dušo moja, propisi i to prilično restriktivni postoje. Problem nastaje u primeni.

Ali, svakako si ukazala na važan problem, a to je da učenici uglavnom ne znaju, kako ti reče, ni da ti propisi postoje, a još manje znaju kavkve su procedure kod ostvarivanja propisa. Ne znam u koju školu ideš, ali kod mene, iako je to osnovna škola, učenici svako malo idu kod stručnog saradnika sa primedbama, pa im on pomogne da utvrde da li je njihovo nezadovoljstvo opravdano i uputi ih kako da svoja prava ostvare, pa tako često idu i kod direktora, a bogami često i dobiju to što traže.

Evo ti primer. Učenici su, da bi dobili odlaganje pismenog zadatka, pripremili učionicu tako da u njoj dobrih 20 minuta nije mogao niko normalno da diše. Profesor nije hteo da odloži pismeni zadatak, izdržao je, ali su oni mogli da rade zadatke tek kad se provetrilo, ttako da je izrada trajala 25 umesto 45 minuta. Rezultat toga je 70% nedovoljnih ocena. Kada su posle toga tražili da se pismeni ponovi, jer oni znaju da je po propisima tako, profesor je odbio uz obrazloženje da su sami krivi za rezultat. Posle žalbe stručnom saradniku, dobili su sledeće: profesor mora poštovati proceduru i ponoviti pismeni zadatak, a pojedinci koji su doveli do opstrukcije prvi put dobiće četvorke iz vladanja.

Bilo bi dobro da se obavestite šta može a šta ne može. I za ono što može, kako može, a za ono što ne može zašto ne može. Ali, pošto se slažemo da odgovarajuće kazne treba da postoje, mene zanima da li mislite da bi to mogle biti novčane kazne.
 

Back
Top