NEMA VIŠE ZATVORA!

Iron Lord

Elita
Banovan
Poruka
20.959
Beograd -- Od 4. novembra, počinioci lakših krivičnih i prekršajnih dela svoje kazne, umesto u zatvoru, odsluživaće kroz društveno koristan rad u državnim ustanovama.

Na taj način biće manje osuđenika u prepunim zatvorima, a država neće plaćati troškove njihovog boravka iza rešetaka. U Srbiji su do sada izrečene 34 pravosnažne presude kojima su okrivljeni osuđeni na društveno koristan rad, ali one do sada nisu mogle da se izvrše.

Prema rečima poverenice za izvršenje sankcija Olge Jovanović, osuđeni će po prvi put, moći će da kaznu služe radeći za Crveni krst, bolnice, staračke domove, zavode za gradsku čistoću i ostala preduzeća u javnom interesu.

“Boravak u zatvoru zna se da ima svoje velike posledice. Znači od uticaja tog neformalnog osuđeničkog sistema na svakog pojedinca i korist alternativnih sankcija je višestruka, i za pojedinca, i za porodicu, i za društvenu zajednicu i za žrtve jer se stvaraju neki uslovi za pomirenje, za nadoknadu štete”, objašnjava Jovanovićeva.

Osuđenik pod nadimkom Brka osuđen je na tri meseca zbog saobraćajne nesreće 2006. Tek pre mesec i po dana stigao je na red za izdržavanje kazne u Padinskoj Skeli.

Brka kaže da bi mu najbolje bilo da je kaznu mogao da odsluži radeći posle svog posla.


Ovako, zbog činjenica da je u zatvoru, ima problema na radnom mestu, a njegova porodica je ostala bez prihoda.

“Nijedan detalj ne bih izdvojio kao približno težak kao oni drugi u privatnom životu što predstavljaju problem. Najveći i jedini problem za mene je izostanak sa posla , kontinuitet radnog mesta, odnosno izostanak ličnog dohotka”, kaže on.

Jedan zatvorenik državu i poreske obveznike dnevno košta minimum 1.000 dinara. Trenutno ima 9.500 hiljada osuđenika od kojih bi bar 500 moglo da služi kaznu radeći.

Načelnik uprave za izvršenje alternativnih sankcija Damir Joka smatra da će novim sistemom dosta novca biti ušteđeno.

“Svako lice koje ne bude u zatvoru, koje bude na izvršenju alternativnih sankcija biće plus, odnosno biće dobrobit za zajednicu”, kaže Joka.

Na kaznu društveno korisnog rada između ostalih osuđivani su fudbaler partizana Đorđe Panić zbog incidenta na fudbalskoj utakmici, i sudija Vuk Tufegdžić zbog suprotstavljanja patroli saobraćajne policije.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=10&dd=26&nav_category=12&nav_id=325371



Nema više plandovanja u zatvorima, okupljanja u grupe koja će voditi zatvorsku politiku, švrljanja po zidovima i pisanja knjiga "kako sam proćerdo život" - motika iz raja izašla.


Odličan potez jer će individua besplatno raditi nešto za šta će kasnije saznati koliko se dobija da je radio kao regularno zaposlen.

Čoveče, volim ovu zemlju!
 
  • Podržavam
Reactions: Reg
Шта је ово данас с тобом... има да падају печене кокошке са неба када си најзад поставио и написао нешто паметно! :ok:
 
Off
:klap::klap: Volimo i mi vas.:D


Tema: Dobrovoljni rad kao vid kazne je upravo - savršen.


Ima li šta savršenije od tebe?
Naslov teme valja biti malo golicljiv bar iz ugla korisnika iako mod traži zvaničan.
Vi ste vezani nekim pravilima koja za korisnike ne važe.
Znaš, neki čitaju izmedju redova a neki ni napisano ne umeju da shvate tj šta dobijam za prvu rečenicu? :cmok:
 
Ima li šta savršenije od tebe?
Naslov teme valja biti malo golicljiv bar iz ugla korisnika iako mod traži zvaničan.
Vi ste vezani nekim pravilima koja za korisnike ne važe.
Znaš, neki čitaju izmedju redova a neki ni napisano ne umeju da shvate tj šta dobijam za prvu rečenicu? :cmok:


Znala sam da će ovo da me košta, ali vredelo je svaku bonu.:D
 
gvozdeni,sta si zeznuo,pa se radujes,priznaj:D?
ok,nije losa fora,arbeit macht frei

Ma smešno mi je što će neki po prvi put morati da rade korisno za državu.
Do sada se u zatvor išlo pa šta bude. A sada se mora razmišljati da li je zimsko vreme pa čišćenje snega ili je jesen pa čišćenje lišća, ili je leto pa se farba autoput...
 
Шта је ово данас с тобом... има да падају печене кокошке са неба када си најзад поставио и написао нешто паметно! :ok:

Друга Ајронова паметна тема....
ДА ниеј неки створ отео Ајроново тело и представља се као он?
Или пак је неки створ напустио Ајроново тело и сда је ово прави Ајрон!?
Ух!:???:
 
Vrlo loše - u Italiji takvi kaznu služe kod - kuće. Oni malo gori rade društveno-korisno, a najgori - rade. Zatvorenici, naime rade, ako niste znali.
Čitava priča nije zbog onih hiljadu dinara već nedostatka smeštajnog prostora. Stvarno, pametno za šest.
 
gospodo,
to rezim priprema zakonske mogucnosti za vreme kada ne budu na vlasti, a krenu istrage i presude
prase se ne goji uoci bozica, tako i ovi, bolje na vreme spremiti (propiss o odsluzenju kazne privatno-kod kuce) nego da robijaju sa `prostacima`
 
meni se jedino ne dopada sto je primer uzet iz kapitalisticko-imperijalistiko-neprijateljskih zemalja, ljutih protivnika srbije. umesto da vide kako to rusi ili makar kinezi rade sa zatvorenicima, pa tako i srbi, ono ...
 
meni se jedino ne dopada sto je primer uzet iz kapitalisticko-imperijalistiko-neprijateljskih zemalja, ljutih protivnika srbije. umesto da vide kako to rusi ili makar kinezi rade sa zatvorenicima, pa tako i srbi, ono ...

Vjerujem da ste vi uzeli kineski sistem...organi itd.

P.S. Kakve veze ima odakle je uzet sistem? Ako je dobar, to je jedino vazno.
 
gospodo,
to rezim priprema zakonske mogucnosti za vreme kada ne budu na vlasti, a krenu istrage i presude
prase se ne goji uoci bozica, tako i ovi, bolje na vreme spremiti (propiss o odsluzenju kazne privatno-kod kuce) nego da robijaju sa `prostacima`

Tema o dobrovoljnom radu zatvorenika umesto da smrde po ćelijama a ti pričaš kako se vlast sprema za bekstvo? Pa svi koji su muvali pobegli su za Rusiju. A to opet nema veze sa radom u zatvoru
 
meni se jedino ne dopada sto je primer uzet iz kapitalisticko-imperijalistiko-neprijateljskih zemalja, ljutih protivnika srbije. umesto da vide kako to rusi ili makar kinezi rade sa zatvorenicima, pa tako i srbi, ono ...

Ruski sistem se zasniva na radu a ima i elemenata kineskog koji se ne zasniva na radu. Samo da ne uvedu ponovo da imamo i meksičku policiju kao kad je Sloba dovlačio bosančerose da brane Beograd od Beogradjana dajući im tudje stanove.
 
A ti beogradjani su bili takodjer bosanci,crnogorci,hrvati,5-okolonasi itd.......da se razumemo

Koja nacionalnost su ti petokolonaši? A što nisu odbranili svoje buvare nego došli Slobi da duvaju uz dupe? Umesto da mlate balije oni mlatili srpske urbane klince jer se kod njih u selo leže u 10 uveče a ustaje u 5 ujutru pa nisu mogli da prihvate da neko šeta gradom i u 23h?
 

Back
Top