Ako navijači i skinheadsi neće da rade - Romi hoće!

Iron Lord

Elita
Banovan
Poruka
20.959
Šabac -- Pod pokroviteljstvom Ministarastva omladine i sporta, u Šapcu i Obrenovcu pokrenut projekat “Stručno osposobljavanje mladih Roma i Romkinja bez kvalifikacija“.
Tromesečna obuka za deficitarna zanimanja organizovana je za 80 pripadnika romske nacionalne manjine sa ciljem podsticanja zapošljavanja.

Prema podacima Nacionalnog saveta Roma, procenat zaposlenosti ove manjinske zajednice u Šapcu je 0,02 odsto , a rešavanje egzistencijalnih pitanja rešavaju otežavaju nedovoljne kvalifikacije i predrasude.

“Kada prosimo oni kažu idi radi, kada dođemo da radimo oni nam ne daju posao zato što smo crni, zato što smo Romi“, kaže Šapčanka Sanela Pavlović.

Šesnaestogodišnji Milan Nikolić pokupava da preko projekta “Stručno osposobljavanje mladih Roma i Romkinja bez kvalifikacija“, savlada autoelektričarski zanat.

“Nisam nigde radio. Vidim ovde šansu da učim, da bih mogao da odem preko“, kaže Milan.

Projekat finansira Ministarstvo omladine i sporta , a sprovode ga Centar za naprednu edukaciju i Nacionalni savet Roma.

Važnu ulogu u realizaciji imaju i poslodavci kod kojih se obavlja praktični deo dokvalifikacije.

“Najbitnije je da on nauči zanat i da od njega sutra bude čovek, da nauči da živi od svog rada“, smatra Milan Pavlović, vlasnik SZR “Ljubin“.

Tromesečna obuka organizovana je za 80 Roma sa područja Šapca i Obrenovca.

Sofka Vasiljević iz Nacionalnog saveta Roma u ovom projektu vidi šansu za rušenje predraasuda o Romima.

“Mi se borimo da ta diskiriminacija prema Romima, da je brišemo i da im dokazujemo upravo na ovaj način da mi možemo da odgovorimo svakom zadatku ako nam se da šansa“, kaže Vasiljevićeva.

Krajni cilj projekta je zapošljavanje Roma i prema rečima Zorana Vukićevića, direktora Centra za naprednu edukaciju , efekti bi trebalo da uskoro budu vidljivi.

“Želimo da barem 50 odsto onih koji trenutno obavljaju praksu u radionicama, odnosno u organizacijama, ostanu tu da rade i budu stalno zaposleni“, očekuje Vukićević.

Prema poslednjem popisu, u Šapcu je registrovan 1.001 pripadnik romske nacionalnosti, ali se procenjuje da ih je 10 puta više.

Od početka godine, samo njih troje dobilo je posao i to kod poslodavaca koji su za zapošljavanje Roma od države dobili po 120.000 dinara bespovratnih sredstava.


http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=10&dd=26&nav_category=12&nav_id=325380

Dokle sportski navijači-političari, skinheadsi koji su pobegli sa časova i lokalni kafanski gosti koji više dodju kao inventar nego gosti, jel' odlučno brane Kurtu i Murtu da ne odgovara za ono što nije morao da radi ili da preko cele nedelje razmišljaju ima li gejeva i šta oni rade, dotle vlast traži radnu snagu od onih koji do sada nisu imali prilike da rade.

Jednom ćete valjda naučiti da ovim svetom upravljaju znanje i novac.
 
Poslednja izmena:
Bravo.
Samo konkretne akcije, nista floskule o jednakosti.
Drzava bi morala da selektuje romsku decu koja u skoli pokazuju dobre rezultate i da ih obrazuje da budu policajci, vojnici, pravnici, lekari, inzenjeri, veterinari, farmaceuti....za prvo vreme o drzavnom trosku u potpunosti.
To ce za desetak godina proizvesti generaciju roma koji ce biti primer svojim sunarodnicima i koji ce sami podsticati sire ukljucivanje u drustvo i skolovanje.
 


Dokle sportski navijači-političari, skinheadsi koji su pobegli sa časova i lokalni kafanski gosti koji više dodju kao inventar nego gosti, jel' odlučno brane Kurtu i Murtu da ne odgovara za ono što nije morao da radi ili da preko cele nedelje razmišljaju ima li gejeva i šta oni rade, dotle vlast traži radnu snagu od onih koji do sada nisu imali prilike da rade.

Jednom ćete valjda naučiti da ovim svetom upravljaju znanje i novac.

Lepo, lepo.
Imam komšinicu Ciganske/Romske nacionalnosti. Vredna je, kulturna i poštena.
Ti isti Cigani/Romi su u svakom ratu učestvovali na strani Srba i branili Srbiju. Setimo se 1999. koliko je Roma bilo u PVO-u dok su naše patrijote ležale ušuškane.
 
Ja kada sam trazio zidara, nigde ga nije bilo... Neće niko da radi. Na kraju sam nasao roma koji je to sve odradio brze, bolje i 3 puta jeftinije od "belih" dzabalebatora... Sta da vam kazem.

Jedina prepreka ovom projektu je nista drugo nego nomadski nacin njihovog zivota koji traje generacijama

Eh, dobri stari nomadski život...
Niko ne zna odakle smo došli, dok za Rome znamo da su iz Indije.
Mora da smo živeli još dalje...

Elem, šalu na stranu, ali ovaj projekat neće uspeti ako ne postoji tim sociologa-psihologa koji će pojedincima pionirima pomoći da savladaju probleme koji će im se obavezno pojaviti pa sve da ih okolina prihvati. Naime, život u nemaštini i prva prilika da se zaradi nešto uticaće na odnose unutar mnogih porodica. Od jedinke koja zaradjuje tražiće se nemoguće cifre koje trebaju da pokrpe posledice neljudskog života. U tom momentu država mora da se pokaže sposobnom da preko pomenutih sociologa blagovremeno posavetuje zaposlene kako da prebrode krizu inače će se oni vratiti životu dok nije bilo ovih novih problema a novac uložen u njihovu obuku biti bačen.
 
Bravo.
Samo konkretne akcije, nista floskule o jednakosti.
Drzava bi morala da izabere romsku decu koja u skoli pokazuju dobre rezultate i da ih obrazuje da budu policajci, vojnici, pravnici, lekari, inzenjeri, veterinari, farmaceuti....za prvo vreme o drzavnom trosku u potpunosti.
To ce za desetak godina proizvesti generaciju roma koji ce biti primer svojim sunarodnicima i koji ce sami podsticati sire ukljucivanje u drustvo i skolovanje.

Zasto samo romsku?
 
Ja kada sam trazio zidara, nigde ga nije bilo... Neće niko da radi. Na kraju sam nasao roma koji je to sve odradio brze, bolje i 3 puta jeftinije od "belih" dzabalebatora... Sta da vam kazem. e, ovo je predrasuda, ko zna gde si ga trazio:thumbdown:

Jedina prepreka ovom projektu je nista drugo nego nomadski nacin njihovog zivota koji traje generacijama

To je glavna prepreka i u ovom i u svim ostalim zalaganjima za Cigane.
 
Mada, za ocekivati je da ce skinersko-navijacka populacija u jednom trenutku zavapiti kako bi oni, eto, radili, ali ih diskriminisu u korist Cigana. Odmah potom ce nastaviti svoju vekovnu borbu protiv pozitivne diskriminacije tamnijeg pigmenta.
:rtfm:Mala ispravka citata

Upravo tako. U debilizovanim nevladinim organizacijama uvek mora nesto biti hit. Ove godine su to Cigani. Sledece godine ce biti nesto drugo, a Cige ce opet jesti svoj voljeni prosjacki lebac.
:think:A sto se niko nije namerio da malo naobrazuje i te mlade oshtre navijache, njih svi samo napadaju:???:
 

Back
Top