Prekovremeni rad u Vojsci i MUP-u

gambit

Početnik
Poruka
8
U subotu su policajci Beogradske brigade odbili izlazak na teren zbog premora, uz objasnjenje da rade mesecno i po 260 sati bez posebnih naknada. Podrzavam opravdane zahteve uniformisanih kolega iz MUP-a, pogotovo zbog toga sto sam kao pripadnik Vojske u slicnoj situaciji. Mesecno imam oko 250 sati i to se uglavnom skupi zbog ostanka na poslu posle 15h, zbog rada subotom i zbog dezurstava kojih je mesecno oko 5-6 (godisnji limit od 44 sam odavno premasio). To sve i ne bi bio toliki problem da je placeno. Ali nije. Hteo bi da cujem i druge forumase, prvenstveno vojna lica. Pozdrav!
 
Napisi zahtev pretpostavljenom, kao sto sam i ja uradio. Trazi od njega da uzme saglasnost za isplatu prekovremenog rada, od pomocnika m.o. za lj.res., i da ti to isplati ili da te momentalno pusti da iskoristis slobodne dane (+50%).
Napisi i pravnu pretnju, da ces se obratiti ministru direktno ako ti ne bude udovoljeno zahtevu u zakonskom roku.
Tada ces iznenada dobiti puno slobodnih dana, i niko ti nece naredjivati da radis posle 15h, i neces dezurati do kraja godine...
 
U subotu su policajci Beogradske brigade odbili izlazak na teren zbog premora, uz objasnjenje da rade mesecno i po 260 sati bez posebnih naknada. Podrzavam opravdane zahteve uniformisanih kolega iz MUP-a, pogotovo zbog toga sto sam kao pripadnik Vojske u slicnoj situaciji. Mesecno imam oko 250 sati i to se uglavnom skupi zbog ostanka na poslu posle 15h, zbog rada subotom i zbog dezurstava kojih je mesecno oko 5-6 (godisnji limit od 44 sam odavno premasio). To sve i ne bi bio toliki problem da je placeno. Ali nije. Hteo bi da cujem i druge forumase, prvenstveno vojna lica. Pozdrav!

Sto je placano placano je. Mislim na vojsku. Cini mi se da je prekovremeni placan do 2005.
Tada je reseno da se vrsi samo preraspodela. Tj,koriscenje slobodnih dana.
Po ovom najnovijem zakonu za svaki sat prekovremenog sleduje te sat i po slobodnog.

E drugo pitanje je ko to uspe da ostvari. Citam ovde cesto po forumu i ne mogu da verujem da jos u vojsci ima ljudi kojima se ne placa nocni rad, drzavni praznik .....
Za taj prekovremeni s emoras izboriti sam. Presavijes papir i krenes redom.....
Sad ako imas za sefove neke tupsone.... onda ide teze.
 
Napisi zahtev pretpostavljenom, kao sto sam i ja uradio. Trazi od njega da uzme saglasnost za isplatu prekovremenog rada, od pomocnika m.o. za lj.res., i da

Pazi da ih samo neganes tim postupkom. Nema od toga nista, a ti ako imas te tvoje pretnje odmah mi posalji ja cu prvi to pisati. Poslednj isplata prekovremenog rada imam i platni listic kao dokaz (uskoro cu Vam ga objaviti ) je decembar 2000. Nisam siguran ko je tih godina primao prekovremeni ali mislim da smo bili jedni od retkih, ali zahvaljujuci nama c.l. sada v.s. i radu u sindikatu to pravo smo ostvarili. Kada su mnogi neradnici koji rade samo pre podne i nikad vise to videli polako su poceli da dolaze subotom i nedeljom da bi odradili svoje poslove koje nisu mogli da urade od 0700 do 1500h i tako polako ali sigurno su nam otimali pare za koje su se unapred trebovale za potrebe operativnog rada subota nedelja noc 24h non stop, da bi ga na kraju i ukinuli. Pa i mi smo premoreni i umorni a mislim da svako treba da se bori za svoja prava pa zato podrzavam policiju. Njihov ministar je odmah reagovao i sigurno ce im sve srediti, dok nas zivi u teskojm zabludi da je kod nas sve OK. Pojedinci kod mene imaju zaradjeno i do 80 SLOBODNIH DANA plus godisnji i nemam pojma kad ce stici da ih iskoriste. Jos uvek nismo definisali sta je prekovremeni a sta preraspodela. Nema sanse da je rad subotom i nedeljom adekvatna zamena ponedeljak i utorak. Jedan vikend radim trecu smenu pa sledeci prvu ili drugu, treci dezurstvo i na kraju radna subota za skupljanje lisca i uredjenje kruga, katastrofa. I ako pocne da radi taj obecani sindikat nevidim skoro resenje ovog problema, a onda preostaje samo Nemanjina. Pozdrav svima :otkacio::otkacio::otkacio::otkacio::otkacio:
 
Sto je placano placano je. Mislim na vojsku. Cini mi se da je prekovremeni placan do 2005.
Tada je reseno da se vrsi samo preraspodela. Tj,koriscenje slobodnih dana.
Po ovom najnovijem zakonu za svaki sat prekovremenog sleduje te sat i po slobodnog.

E drugo pitanje je ko to uspe da ostvari. Citam ovde cesto po forumu i ne mogu da verujem da jos u vojsci ima ljudi kojima se ne placa nocni rad, drzavni praznik .....
Za taj prekovremeni s emoras izboriti sam. Presavijes papir i krenes redom.....
Sad ako imas za sefove neke tupsone.... onda ide teze.

Nemoj da si najvan pa nemamo ni osnovne stvari kao sto su topli obrok i regres dok dembelani krljaju u skupstini i bune se kad nema orasnica sve bi ih ja na minimalac i vojnu pastetu. Ko ga ostvari svak mu cast.:rtfm::rtfm::rtfm:
 
Poslednja izmena:
EiPED, nisu mi platili prekovremeni jer niko ne sme to da traži od M.O. pošto oni ne dozvoljavaju da se radi prekovremeno, osim kad BAŠ mora.
Ja sam pokušavao na fin način,ali te onda niko ne čuje. Kada pripretiš na pravi način, onda dobiješ i više nego što tražiš. Problem je, međutim, što su 'oni' kratkog pamćenja, pa vrlo brzo ti opet nešto uskrate... zato treba biti uporan i drzak, ili ćutati i puštati da te gaze. Ja ovo drugo mogu biti do neke granice... ali brate preteraše!
Zapretiš krivičnom prijavom za 'uskraćivanje prava iz radnih odnosa', 'zloupotrebu služb. položaja'... i onda naprasno sve znaju i sve ti daju. Naravno, onda po pravilu dolazi revanšizam, ali i sa time se treba boriti...
 
SS88 kazem ti ja da smo u velikom problemu ali me najvise boli sto to nikako ne mozemo sami resiti pa i da imamo sindikat. mislim da smo u zacaranom trouglu gde cemo se vrteti jos dugo vremena. ja cu do 2010 biti u penziji ali mi je zao ove dece a sve ih je vise na 14. spratu VMA, pucaju polako. rekoh da od 4 vikenda tri su sigurno zauzeti na raznim angazovanjima a zive vrlo jadan i tezak zivot sa svojim problemima daleko od kuce. pozdrav:neutral:
 
Meni bi bilo žao mene :-) kad se ne bih borio. Ja imam tek 8-9 god. službe pa moram da se izborim da penziju dočekam vojnički, kao pobednik, a ne da je kao pobeđeni dobijem na XIV spratu VMA.
Ceo život je borba, jedan mali rat. Bitke iz dana u dan... treba za svaku odabrati pravo oružje i taktiku. Niko ništa neće da ti da, čak ni kad je tvoje, sve dok mu ne otmeš! Nažalost, tako moramo da radimo jer niko ni za šta ne odgovara.
 
Pricamo o prekovremenom radu...
Nasi pretpostavljeni su se lepo snasli, izdaju ti gomilu zadataka koju ne mozes da uradis za radno vreme pa bez naredjenja ostajes i posle! A onda kad to spomenes kazu ti da te niko nije terao da ostajes posle i da se nisi dobro orgnizovao da sve zavrsis na vreme (citaj kazu ti da si nesposoban).
 
Meni bi bilo žao mene :-) kad se ne bih borio. Ja imam tek 8-9 god. službe pa moram da se izborim da penziju dočekam vojnički, kao pobednik, a ne da je kao

e svaka cast na tom stavu, drago mi je da cujem takvo misljenje i nadam se da ces u tome i uspeti. i kod mene su vecina momaka OK ali opet malo pokleknu nekom pretnjom za prekomandu ili polozajem, ali kad bi svi imali isti pravilan stav daleko bi dogurali. ne pozivam na strajk ili odbijanje naredjenja, ali na mestu predsednika sindikata moramo postaviti nekog ko ce traziti i zastupati nasa prava i interese, a ne nekog po funkciji koji bi taj posao samo otaljavao i nabavljao krompir i svinjske polutke. sad mi je malo lakse :thumbdown: pozdrav
 
@sukoj- mene (a i nikoga od nas) niko ne može naterati da izvršimo nerealna naređenja. Vojska je predivna institucija jer je sve regulisano! Kad ti naredi nešto što ne možeš do 15h završiti, tražiš produženje roka za izvršenje... i onda naplatiš prekovremeni. Vrlo prosto.
@EiPeD- hvala! Od takvih sam učio! Prvenstveno treba dobro znati svoja prava, a onda i biti spreman beskompromisno se za njih boriti. Kada na takvog nalete, ovi 'gospodari života i smrti' :-) , vrlo brzo se spuste na zemlju jer zamerajući se i preteći, mogu puno više da izgube...
Sindikat bi mnogo značio, iako se formalno ne bi bavio 'zabranjenim oblastima'. Samo postojanje takve organizacije je svojevrstan potencijalni pandan nepravdi protiv koje se ovako pojedinačno mnogo teže borimo!
 
evo ga moj listic za platu iz sretnih vremena kada smo i mi dobijali prekovremeni rad pozdrav.
 

Prilozi

  • DSC00014.jpg
    DSC00014.jpg
    40,1 KB · Pregleda: 30
U 'srećna vremena' nisu čuli za pojam 'preraspodela radnog vremena'... Nekad se taj pojam vrlo nevino koristio, da na primer radiš u popodne od 14-22 umesto od 6-14... dok se danas zloupotrebljava, zakonom blagosloven, na najgori i najbezobrazniji mogući način!
Ako si umesto 168 sati radio 252, oni ti lepo kažu da ćeš u nekom tamo mesecu koji (ne)će doći, raditi samo 84 sata, te da će tako biti ispoštovana 'preraspodela'... i ti se onda zahvališ i srećan nastaviš da rintaš milion sati prekovremeno...
Pojam 'prekovremeni rad' je rezervisan za one koji ga sami sebi određuju i isplaćuju.
Tako će nam biti dok god budemo ćutali i čekali da nam Dragan formira sindikat, i dok se budemo plašili pretnja prekomandom i tome slično.
Ko sebi dozvoljava da ga gaze, neka ga gaze!
Ili imaš stav ili nemaš
Ovce su za šišanje, a ja idem kod frizerke i ne dam da njen posao radi moj šef.
 

Back
Top