Knjige o slikarima

Hladna_kao_Sunce

Aktivan član
Poruka
1.436
A sada... koje sve knjige znate (romani) a govore o zivotu i radu slikara?
Ja znam sledece:
Irving Stoun - Zudnja za zivotom (o Van Gogu)
Irving Stoun - Agonija i ekstaza (o Mikelandjelu)
Elizabet Hiki - Naslikani poljubac (Klimt)
Trejsi Sevalije - Devojka sa bisernom mindjusom (Vermer)
Dachinta Karuzo - Rembrantov trougao
Dzin Kalogridis - Ja, Mona Liza (Da Vinci)
Suzan Vriland - Slikari i modeli (obuhvata price o mnogim slikarima)

Naravno, postoji jos puno knjiga o njima i njihovom radu, ali pisane su u naucnom obliku... (npr. Leonardo da Vinci - veliki genije Roberta Djakoba ili Cuvari poruke Djankarla Djanca i Djan Franka Fregulja)


v-naslikani-poljubac.jpg


rembrant.jpg


4432_Irving_%20Stoun.jpg
 
Pročitala sam Mulen Ruž i solidna je knjiga.
Potom Žudnja za životom i nije mi se svidela.
I čitala sam knjigu o braći Van Ajk, mislim da se zove Dečak iz Briža. :confused:
Kao i Ja sam genije.

I ja sam procitala Mulen Ruz i Zudnja za zivotom...
Zudnja za zivotom je ostavila jak utisak na mene... Nije bas kvalitetna knjiga, ne svidja mi se ni stil pisanja nista posebno, ni nacin na koji Stoun prikazuje licnosti i zivote... Nepotpun je. Ali, svidja mi se tematika... Zbog toga je jak utisak... Isto tako i sa Mulen Ruzom...
 
To je sve i meni zasmetalo poprilično.
Mada, to može biti da je i do samog prevodioca.

Znam dosta toga o Van Gogovom životu tako da ta knjiga mi se nikako nije svidela.

E vidis, tada kad sam je citala, nisam znala mnogo... Zahvaljujuci njoj sam saznala svasta o njemu... sto iz knjige, sto zbog knjige...
Moguce da mi se ne bi svidela da sam pre toga znala... A da, i prevodilac...steta sto ne znam sve moguce jezike; mnogo je lepse kada citas delo na jeziku na kom je napisano... i sigurnije je, neki prevodi mogu da stvore skroz pogresan utisak.
 
Čula sam i ja, i želim da je procitam... Ali, nemam vremena, prilično mi je gust raspored čitanja poslednjih... ne znam koliko... :}
Meni se svidela i Ja, Mona Liza... Dobro je provucena istorija kroz knjigu... Opet, nepotpun je prikaz licnosti i psihe glavih likova, ali u nekim delovima me je odusevila... Meni su zabavni ti biografski romani...
 
Jaoj i meni je baš gust raspored čitanja... Što zbog ličnih želja a i bome i za fakultet. :confused:
Pročitala bih tu o Mona Lizi i o Klimtu jer mi je to jedan od omiljenih slikara.
A zanimljivo je to da ne volim Mona Lizu. Vođena sam dadaističkim idejama te imam taj poriv za odbijanjem umetnosti prošlosti. :)

Gledala sam film Devojka sa bisernom minđušom i uopšte mi se nije svideo.
A i imam osećaj da je i knjiga dosta laka literatura. :neutral:
 
I meni je gust zbog licnih zelja i zbog gimnazije... :}
Mmm, ja vise volim umetnost proslosti... Mona Liza...nista posebno, ali, zanima me zbog cega je tolika misterija. U toj knjizi, na kraju ispada da je ona Leonardova cerka, za sta verujem da nije tacno... I u knjizi ima dosta zapleta, ali je zanimljiva i drzi paznju; prosto ne mozes da stanes sa citanjem. :}
Sto se Klimta tice, postujem ga. Primetila sam da je isprobavao mnoge tehnike i teme... I svidja mi se sto je nasao svoju, potpuno nezavisnu i originalnu. Postoji i film o njemu, gledala sam ga. Ali, nije mi se narocito svideo. Dok je knjiga Naslikani poljubac sasvim ok.
Devojka sa bisernom mindjusom... citala sam, opet, nikakav jak utisak, ali drzi paznju i cita se u jednom dahu. A film nisam gledala, samo neke scene na youtubeu... Cini mi se da je knjiga bolja.
 
somerset mom... mesec i stoparac.... pol gogen

mereskovski... vaskrsli bogovi... leonardo

karel sulc... kamen i bol... mikelanandjelo (toplo preporucujem)


preporucujem film exzesse od herbert veselija o zivotu eugen shilea...

Hvala na preporukama... Moglo bi se to procitati i pogledati...
Ja se setih isto da postoji knjiga "Zapisi civilizovanog divljaka", knjiga o Gogenu tj. knjiga njegovih zapisa...

6565_zapisi_civilizovanog_divljaka.jpg
 

Back
Top