O deci

flpflp

Iskusan
Banovan
Poruka
5.946
Tema o abortusu, koja se sporadicno pojavljuje na razlicitim pdf, me je podstakla da razmisljam o tome sta se desava sa dusom abortiranog fetusa ili mrtvorodjenog deteta tj. sta se uopste desava sa nekrstenom decom i njihovim dusama.
Za katolike znam da postoji limb za decu, a sta je sa ostalim verama, bez obzira koja je u pitanju.
U limb inace idu nevaljala deca, pa me zanima kako ta deca stizu do Raja ili su "osudjena" da ostanu tamo. Kako god.
 
Poslednja izmena:
Свако људско биће које у било ком смислу није "сазрело" одлази у наручје свога Створитеља.
 
ček, ček :D
znam da su hrišćani, pogotovu Srbi, preuzeli dosta paganskih običaja, ali to za krštenje nisam znao, imaš neki link?

Nemam, iz knjige...:lol:
Verovatno ima negde na netu...
To je pokupljeno iz vavilonske religije... kao i misa i obožavanje nedelje, skropljenje novorodjenčadi za vreme krštenja, molitve mrtvima i relikvijama, ponavljanje molitvi upotrebom brojanica, učenje o paklu, doktrina o opraštanju greha... sve to ima neposredne veze sa drevnim Vavilonom...:lol:
 
pa ispade da je celo pravoslvlje jedna paganska vera....
jer sve osnovno/ krstenje, liturgija, ...su paganske....
no da ne skrecem sa tame
ne mogu da prihvatim da nerodjena deca odlaze u pakao ili bilo gde sto nije raj ( da postaju drekaxci ili sl) samo zato sto nisu krstena. Pa nisu deca kriva sto nisu krstena. Roditelji su odgovorni za svoje postupke> ako su se odlucili na abortus da li je bilo opravdanih razloga ili ne ili ako im je dete nakon rodjenja umrlo nekrsteno> sto ga nisu krstili odmah
 
Poslednja izmena:
ti nisi ali pise u citatu iznad tvog posta
sem toga u pravoslavlju postoje sve pomenute radnje i stavovi

Pa naravno da postoje. Pravoslavlje je oblik Hrišćanstva.
Dalje, misliš da u Hrišćanstvu(pravoslavlju i katoličanstvu) nema paganskih običaja... ili još preciznije pitanje... misliš li da Hrišćanstvo nije ''protkano'' paganskim običajima i tradicijom?
 
Tema o abortusu, koja se sporadicno pojavljuje na razlicitim pdf, me je podstakla da razmisljam o tome sta se desava sa dusom abortiranog fetusa ili mrtvorodjenog deteta tj. sta se uopste desava sa nekrstenom decom i njihovim dusama.
Za katolike znam da postoji limb za decu, a sta je sa ostalim verama, bez obzira koja je u pitanju.
U limb inace idu nevaljala deca, pa me zanima kako ta deca stizu do Raja ili su "osudjena" da ostanu tamo. Kako god.

"Ако не будете као деца нећете ући у царство небеско" Овим речима Христос је открио ту тајну шта се дешава са душама деце...
 
da, slažem se sa vaalamom. krštena preminula deca.......posle 40 dana im se može moliti kao zaštitnicima, naročito ako je to neko iz porodice. (tako čuh od nekih monaha).
ne znam šta se dešava sa nekrštenim dušama, ali duboko se nadam i verujem da svaki dobar čovek ima svoje mesto u Carstvu.
 
pa ispade da je celo pravoslvlje jedna paganska vera....
jer sve osnovno/ krstenje, liturgija, ...su paganske
....
no da ne skrecem sa tame
ne mogu da prihvatim da nerodjena deca odlaze u pakao ili bilo gde sto nije raj ( da postaju drekaxci ili sl) samo zato sto nisu krstena. Pa nisu deca kriva sto nisu krstena. Roditelji su odgovorni za svoje postupke> ako su se odlucili na abortus da li je bilo opravdanih razloga ili ne ili ako im je dete nakon rodjenja umrlo nekrsteno> sto ga nisu krstili odmah

Pa jeste tako, svi su pomalo kraduckali.
To ni meni nije jasno, jer koliko sam skapirala sve vazi za krstene.
Mada postoji jedan citat u Bibliji, ne mogu da s esetim tacno gde, koji kaze ako krsteni se venca s anekrstenim deca su im krstena, nesto tako, ali nisam sigurna, moracu da pogledam.
 
da, slažem se sa vaalamom. krštena preminula deca.......posle 40 dana im se može moliti kao zaštitnicima, naročito ako je to neko iz porodice. (tako čuh od nekih monaha).
ne znam šta se dešava sa nekrštenim dušama, ali duboko se nadam i verujem da svaki dobar čovek ima svoje mesto u Carstvu.

И та деца су у рају. Св. старци кажу да и некрштене одрасле особе могу ући у рај, ако их оправда морални закон...
 
И та деца су у рају. Св. старци кажу да и некрштене одрасле особе могу ући у рај, ако их оправда морални закон...

Свето Писмо каже да само они који прихвате Исуса за Спаситеља свог, личног могу добити вечни живот. Дакле, само Његовим посредством и никако другачије.
 
Свето Писмо каже да само они који прихвате Исуса за Спаситеља свог, личног могу добити вечни живот. Дакле, само Његовим посредством и никако другачије.
То је свештенство свето и они су ближи Богу.
Али код Бога је много места, места и за оне који су рецимо положили живот за другог. Запали се нпр. аутобус и човек муслиманске вероисповести улази да би извукао дете и ватра ухвати и њега и умре од опекотина у највећим мукама. Где је он, у рају или паклу? С обзиром да није крштен..
 
Pa naravno da postoje. Pravoslavlje je oblik Hrišćanstva.
Dalje, misliš da u Hrišćanstvu(pravoslavlju i katoličanstvu) nema paganskih običaja... ili još preciznije pitanje... misliš li da Hrišćanstvo nije ''protkano'' paganskim običajima i tradicijom?

ma naravno da je protkano, kao prvo slave. su prihvacene da bito kao bio neki prelazni period ( da se tko izrazim) izmedju staroslovenskog mnogobostva i jednobozackog Hriscanstva, pa i sam Bog je jedan a Sveto Trojstvo...
ali iznenadila sam se kad si napisao da je Liturgija, odn Misa, oprost, pakao, znaci onda i raj da su sve to pagnski obicaji...


a cula sam da, kad umire neko nekrsten, na samrti moze da ga krsti neko ko je krsten, tko sto ce da ga prekrsti> onako ko sto se krstimo pri ulasku u crkvu, npr sa 3 prsta i kaze> krstavam te u ime Oca, Sina i Sv, duha , amin i to se valjda racuna kao krstenje ukratko u slucaju nuzde....no nemojte meni verovati
 
То је свештенство свето и они су ближи Богу.
Али код Бога је много места, места и за оне који су рецимо положили живот за другог. Запали се нпр. аутобус и човек муслиманске вероисповести улази да би извукао дете и ватра ухвати и њега и умре од опекотина у највећим мукама. Где је он, у рају или паклу? С обзиром да није крштен..


Свето Писмо врло једноставно и лако-за-разумети говори о спасењу, односно о томе који је једини услов за вечни живот. Тај услов је Исус Христ. Дакле, само искрено покајање, молба или молитва Вечном Богу за очишћење и опроштење грехе посредством Исуса Христа је "делотворна". Исус и каже у Светом Писмо за себе да је Он "пут, истина и живот" и да само кроз Њега "можемо доћи до Оца".
Поделе које данас постоје на разне религије и филозофије су само дело "оца лажи" како би лакше заводио и скретао са пута покајања Једином Богу.

Конкретно у твојој хипотетичкој ситуацији - велико је дело, огромно је дело жртве које си навео, али нажалост ако је до тада тај човек живео у одбијању милости и спасења које Исус Христ даје свима, онда је џабе. Џабе су сва наша дела и то нема везе да ли је неко муслиман, хришћанин, будиста, конфучиста....
 
i šta sad? mnogo dobrih ljudi, (tj.njhove duše) i nekrštene dečice se muči u paklu?! mislim, ovako laički, da Bog nije baš tako nemilosrdan.....

Да ли сам споменуо децу???
Свако биће које не може рационално да размишља и "схвати" живот око себе свакако да неће бити позвано на одговорност. Деца одлазе дакле у Божију присутност, али "добри" људи не. Нико од нас није добар, можда учинимо неко добро дели или тежимо томе да чинимо добро, али то једноставно није довољно.
Наравно да Бог није немилосрдан, даје свима шансу.... а није узалуд дао Свог Сина да пострада, да бисмо се ми онда "оправдавали" добрим делима. Добра делу су добра, али за спасење је потребно нешто, односно Неко други.
 
Нико од нас није добар

zanima me samo kako uopšte može bilo ko od nas (ljudi) da ''proceni'' da je neko dobar u Božjim očima? jesmo svi grešni.....a biti dobar je ideal, bre.
samo je Gospod dobar.
i kako pomiriti grešnost odraslih (iako to nije tema), koji se kaju i onih koji se ne kaju jer misle da nemaju za šta da se kaju (ima i takvih), sa dobrotom koju čine drugima i koju Gospod svakako vidi?
da li se možemo usuditi bilo šta od toga da interpretiramo.....i ko smo mi uopšte da to radimo bez blagoslova?
 

Back
Top