Idealni digitalac?

Gost
Malo zamro ovaj forum? Ajd da zapocnem neko cavrljanje.
Jasno je da nijedan digitalni aparat nije idealan. Priozvodjaci ne zele da iskoriste pristupacne tehnologije do maksimuma, jer boze moj, treba i dogodine prodati ponovo nekom malo bolji aparat. A i pojedine tehnologije su razvili pojedini proizvodjaci i ne zele da ih ustupe drugima. Svakom neki ocin fali u poredjenju sa konkurencijom. Jal je spor fokus, jal je los AF pri slabom svetlu, jal je optika losa, jal je slab blic, jal ima suma...
Kakav bi po vasem misljenju bio idealan integrisani aparat (od onog danas tehnoloski moguceg).
Evo, ja cu da pocnem. Sve ovo je danas dostupno i moglo bi se strpati u jedan fotoaparat.
Zoom 28-200mm (ekv. 35mm) f:2-3 ili jos bolje f:1.8-2
Optika kvaliteta Nikonove
Faveon X3 cip
ISO 50-1600 sa nivoom suma u rangu Canon D10 ili Nikon D100
Canonon DIGIC procesor
Brzina rada klase Sony-a
Sony AF sistem sa onim njihovim infracrvenim i laserskim holografskim osvetljivacem + pasivni AF senzor
Stabilizacija slike
Blic sa brojkom vodiljom bar 22
HP sistem "softverskog blica"
Fleksibilni display (kao kod Canon G3, G5 A80)
Bar 6mpix
Mogucnost lakog kacenja filtera

I ne znam zasto proizvodjaci u softver aparata ne ugrade algoritam koji ce automatski ispravljati i korigovati nepreciznosti objektiva. Oni tacno znaju kolika je hromatska i sferna aberacija u kojem polozaju zoom-a i po nesto od toga bi se po meni moglo softverski ispraviti jos tokom obrade slike u aparatu.
 
Faveon X3 cip koji na ISO 1600 ima sum kao D10 ili D100???
Faveon X3 sa bar 6MP???
Sadasnji tehnoloski nivo zahteva velicinu senzora APS-C (faktor 1.5) za ovaj nivo suma, sto znaci da bi zoom 28-200mm (realno 18-130mm) f:2-3, ako ga je uopste moguce napraviti, bio ogroman (o ceni da ne govorimo)!!!

Mislim da ces na ovo morati malo da pricekas.
 
Dobro, malo sam preterao. X3 sa 10mpix postoji i to na Sigmi SD10. Napravio je Faveon i manji X3 od 1/1.8-inch sa 5mpix ali nece niko da ga kupi. Ima ga samo Polaroid x530. A za objektive ste u pravu.
 
Sigma SD10 sa X3 ima 10M fotocelija, ali samo 3,4M (2268 x 1512) piksela. Nikon D100, Canon D10 imaju 6M fotocelija i 6M piksela, pri cemu se u konstrukciji slike sve fotocelije koriste za informaciju o osvetljenosti, a zao informaciju o boji se koristi 3M za zelenu, a po 1.5M za plavu i crvenu. Nedostajuce informacije o boji se dobijaju interpolacijom. Prema ovome Foveon cip bi, teoretski, trebalo da ima bolju reprodukciju boja od klasicnih. Nazalost testovi to ne pokazuje ( http://www.vividlight.com ).
 
Tja sve u svemu nikakav kompakt ne bi mogao da se podvede pod moju definiciju idealnog :(

Stos e Foveon X3 tehnologije tice, ideja je odlicna ali kako to obicno biva u svetu inzinjera koji se bave visokom tehnologijom resavanjem jednih napravili su nove probleme. Mislim da je ipak najveca greska bila ta sto su se vezali ekskluzivnim ugovorom za Sigmu, koja bas i nije pojam kvaliteta i inovatorstva i foto tehnologiji (a opet moj omiljeni objektiv je bas Sigma 80-200 zum :wink: ) to je i razlog zasto njihove cipove ne koriste drugi proizvodjaci, mada verovatno su procenili, a to se pokazlo kao tacno, da trenutno X3 tehnologija ne nudi bolji kvalitet od Bajera, ipak mislim da na duze staze takvi cipovi imaju svetlu buducnost.
 
Anonymous:
Malo zamro ovaj forum? Ajd da zapocnem neko cavrljanje.
Jasno je da nijedan digitalni aparat nije idealan. Priozvodjaci ne zele da iskoriste pristupacne tehnologije do maksimuma, jer boze moj, treba i dogodine prodati ponovo nekom malo bolji aparat. A i pojedine tehnologije su razvili pojedini proizvodjaci i ne zele da ih ustupe drugima. Svakom neki ocin fali u poredjenju sa konkurencijom. Jal je spor fokus, jal je los AF pri slabom svetlu, jal je optika losa, jal je slab blic, jal ima suma...
Kakav bi po vasem misljenju bio idealan integrisani aparat (od onog danas tehnoloski moguceg).
Evo, ja cu da pocnem. Sve ovo je danas dostupno i moglo bi se strpati u jedan fotoaparat.
Zoom 28-200mm (ekv. 35mm) f:2-3 ili jos bolje f:1.8-2
Optika kvaliteta Nikonove
Faveon X3 cip
ISO 50-1600 sa nivoom suma u rangu Canon D10 ili Nikon D100
Canonon DIGIC procesor
Brzina rada klase Sony-a
Sony AF sistem sa onim njihovim infracrvenim i laserskim holografskim osvetljivacem + pasivni AF senzor
Stabilizacija slike
Blic sa brojkom vodiljom bar 22
HP sistem "softverskog blica"
Fleksibilni display (kao kod Canon G3, G5 A80)
Bar 6mpix
Mogucnost lakog kacenja filtera

I ne znam zasto proizvodjaci u softver aparata ne ugrade algoritam koji ce automatski ispravljati i korigovati nepreciznosti objektiva. Oni tacno znaju kolika je hromatska i sferna aberacija u kojem polozaju zoom-a i po nesto od toga bi se po meni moglo softverski ispraviti jos tokom obrade slike u aparatu.
Postoji jedno "čudo" kod koga ne moraš da brineš za sve ovo što si nabrojao. Zove se CANON EOS-1D MKII, i ima samo jednu manu!
 
pentaxijanac:
Tja sve u svemu nikakav kompakt ne bi mogao da se podvede pod moju definiciju idealnog :(

Stos e Foveon X3 tehnologije tice, ideja je odlicna ali kako to obicno biva u svetu inzinjera koji se bave visokom tehnologijom resavanjem jednih napravili su nove probleme. Mislim da je ipak najveca greska bila ta sto su se vezali ekskluzivnim ugovorom za Sigmu, koja bas i nije pojam kvaliteta i inovatorstva i foto tehnologiji (a opet moj omiljeni objektiv je bas Sigma 80-200 zum :wink: ) to je i razlog zasto njihove cipove ne koriste drugi proizvodjaci, mada verovatno su procenili, a to se pokazlo kao tacno, da trenutno X3 tehnologija ne nudi bolji kvalitet od Bajera, ipak mislim da na duze staze takvi cipovi imaju svetlu buducnost.

Ne verujem da se Faveon vezao exkluzivno za Sigmu vec drugi proizvodjaci fotoopreme ili imaju sopstveni razvoj CCD-ova (Canon sa svojim CMOS a i Nikon je sada napravio svoj CCD) ili su vec vezani za druge proizvodjace visegodisnjim ugovorima (Sony).

BTW ko jos masovnije proizvodi CCD-ove?
 
Ooo da provereno Foveon ima ekskluzivni ugovor sa Sigmom. Nije valjda da posle ovoliko godina niko ali niko od velikih proizvodjaca ne bi bar eksperimentisao sa njihovom tehnologijom (ako nista drugo bar bi neko od nezavisnih proizvodjaca napravio ledja za srednji format).
 

Back
Top