Ubuntu 8.04 проблем

djuramc

Aktivan član
Poruka
1.249
Пре свега, да напоменем да раније никада нисам петљао са линуксом.

Скинуо сам јуче са нета Ubuntu 8.04.1 i3, нарежем га на диск и онако у виндовсу га покренем, чисто да видим шта има на њему. Тада ми се појавио овај прозор.

fb88210650.jpg


Прво сам ишао на Demo and full installation, свидело ми се то што сам видео и решим да инсалирам линукс.


Прочитам овај текст испод Install inside Windows, ту лепо пише да могу да га инсталирам без зезања са партицијама и да ћу моћи да бирам хоћу ли да рачунар ради под виндовсом или линуксом. Тако сам и урадио, ишао сам на Install inside Windows.

Имам хард диск који је подељен на две партиције (c,d), пошто ми је виндовс нсталиран на c изабрао сам да се линукс инсталира на d. Током инсталације ми је понућено да изаберем колико ћу му оставити места на харду, оставио сам му 10 гигабајта.


Инсталација је прошла без проблема, Ubuntu је радио нормално. Нисам имао проблема са драјверима. Не могу сада да се сетим где сам тачно видео да ми једино фале драјвери за графичу карту. У истом прозору се налазила опција да Ubuntu сам нађе драјвере и да их инсталира. За мање од 5 минута их је
нашао и инсталирао. После тога је писало да рачунар мора да се рестартује да би се драјвери инсталирали како треба.

После рестарта све иде нормало, Ubuntu се покрене, упишем корисничко име и лозинку. После тога ми се појави само бео екран и стрелица од миша.

Не знам шта сада да радим, не могу да форматирам партицију на којој је Ubuntu, имам доста података који ми требају а немам где да их преместим. На тој партицији имам фолдер Ubuntu тежак 10 гигабајта и у њему између осталаг и Uninstall-Ubuntu.exe. Када кликнем на то ништа се не дешава.

Зна ли неко како да се решим белог екрана, или како да обришем Ubuntu (а да то није форматирање d партиције).
 
Hm, ovako... to što si ti uradio... se retko radi, mislim... instalacija unutar xp-a... jer otprilike i nemaš ubuntu već recimo 20% onoga što on zapravo jeste... To nisam nikada radio, ali po nekoj logici(mojoj) imaš dva načina... prvi, da uradiš ponovo istu stvar... pa šta bude... a drugi(njega bi ja odabrao)... šrink volume, pomenutu particiju srežeš i u fat 32 format... onda lagano instliraš ubuntu i kraj... e sad, postoji ogromna šansa da sam se zayebao jer sam laik kada je win u pitanju... pa je onda možda bolje odraditi particije preko nekog programa koji je namenjen za to... ima čini mi se akronis ili tako nešto... i onaj...partition magic... pa onda pomoću njih...
E kad to odradiš i ako se rešiš da malo čačkaš po linuxu... tu ću već moći malo bolje da ti pomognem:mrgreen:... i josh nešto, sačekaj još koji dan... izlazi 8.10 pa onda opleti...
Pozz
 
Hm, ovako... to što si ti uradio... se retko radi, mislim... instalacija unutar xp-a... jer otprilike i nemaš ubuntu već recimo 20% onoga što on zapravo jeste... To nisam nikada radio, ali po nekoj logici(mojoj) imaš dva načina... prvi, da uradiš ponovo istu stvar... pa šta bude... a drugi(njega bi ja odabrao)... šrink volume, pomenutu particiju srežeš i u fat 32 format... onda lagano instliraš ubuntu i kraj... e sad, postoji ogromna šansa da sam se zayebao jer sam laik kada je win u pitanju... pa je onda možda bolje odraditi particije preko nekog programa koji je namenjen za to... ima čini mi se akronis ili tako nešto... i onaj...partition magic... pa onda pomoću njih...
E kad to odradiš i ako se rešiš da malo čačkaš po linuxu... tu ću već moći malo bolje da ti pomognem:mrgreen:... i josh nešto, sačekaj još koji dan... izlazi 8.10 pa onda opleti...
Pozz

Сачекаћу тих пар дана, па ћу инсталирати нову верзију. Баш ми се свидео линукс, ако ништа отићи ћу да купим још једна хард диск само за линукс :).

Trebao si instalirati drajver za graficku manuelno .Znaci skini za sajta pa po uputstvu

Како да инсталирам мануелно, када видим само бео екран када покренем линукс?
 
Јеси пробао да реконфигуришеш Х након инсталирања драјвера?

Nemam ti ja pojma sta znaci rekofigurisati X :D, tek sam juce prvi put video kako linux izgleda.


Obrisao sam onu staru instalaciju bez formatiranja. Napravio particije i instalirao ga kako treba.Zanima me kako da pisem cirilicom, gde se nalazi to podesavanje...
 
Poslednja izmena:

Back
Top