epidural-bezbolni porodjaj!

  • Začetnik teme mamablagonama
  • Datum pokretanja
M

mamablagonama

Gost
Kada se skupe zene o koje cemu razgovaraju ali je tema porodjaj vrlo cesta...one koje su to prosle pricaju o svojim iskustvima a one koje to tek ceka samo sire zenice i uglavnom se sloze da one TO nece nikada...
A onda neka pomene porodjaj bez bolova i ove preplasene se malo ohrabre ali kao po pravilu nadje se neka "informisana" koja citavu pricu ispljuje,jer je cula,procitala ili slicno...Da ne davim,prisustvovala sam takvim situacijama vise puta sto pre svog porodjaja a i nakon i sta...strasno sam razocarana neobavescenoscu buducih mama o ovoj vrsti radjanja pa sam odlucila da na ovaj nacin malo izostrim sliku o tome.
Ono sto odgovorno tvrdim jeste da je pravo zadovoljstvo doneti bebu na svet uz pomoc epiduralne anastezije i svakoj buducoj mami bih od srca preporucila.
 
Mislim da su u Srbiji predrasude kad je u pitanju epiduralna anestezija dosta velike. Ja licno nemam iskustva sa tim, ali se moja dobra prijateljica nedavno porodila uz epidural (ovde to zovu PDA - periduralna anestezija) i bila je vrlo zadovoljna. Ono sto je interesantno jeste da ona nije planirala da uzme tu anesteziju, upravo zato sto se "nijedna nasa prijateljica iz Srbije nije s tim porodila", to je "puno rizika" itd. Nakon sto je porodjaj krenuo ona je ustanovila da joj se cela situacija bas mnogo i ne dopada pa je ipak pozvala anesteziologa... Bolove vise nije osecala, cak joj nisu iskljucili ni za sam porodjaj sto smo cule da u BG umeju da urade.

Ovde se inace ogromna vecina zena poradja sa PDA, a cak se i carski rez prvenstveno radi u toj anesteziji (tata je tada takodje prisutan i on uzima bebu).

Epiduralna anestezija nije bez rizika, kao sto nije nista na ovom svetu, ali se danas ipak smatra dovoljno bezbednom. U zapadnoj Evropi se primenjuje poslednjih 30-tak godina u akuserstvu, znaci nije ui pitanju experimentalna tehnika. Nije ni za Srbiju, npr. mojoj baki su operisali kuk pre 20-tak godina uz primenu upravo te anestezije. Anesteziolog je strucnjak koji procenjuje svaki pojedinacni slucaj i brine o tome. Uostalom, ni anestezija kod zubara nije bez rizika pa je ipak prima veliki broj ljudi.
 
No Nick:
Evo ja odmah na startu da se izvinim sto nisam upucena i obavestena i iz istog razloga molim da mi se objasni kakva je to epiduralna anestezija. O cemu se tu zapravo radi?
Hvala!
Draga moja.
ne znam zasto ali mi se ucinilo da u vasem glasu ima pomalo ironije...ne treba uopste da mi se izvinjavate,jer bih i bez toga vrlo rado objasnila o cemu se radi.
Dakle,epiduralna anastezija ili analgezija podrazumeva obezboljavanje porodjaja primenom anastezije koja se ubrizgava u epiduralni prostor(nalazi se ispod tvrde opne u kicmenoj mozdini).
Posle davanja lokalne anastezije,uvodi se elasticni kateter,kroz koji ce tokom citavog porodjaja kontinuirano biti doziran anastetik.
Po zavrsetku porodjaja kateter se izvuce i nakon sat vremena pacijent se oseca sasvim normalno.
Zena se zbog odsustva bolova lakse poradja,dise pravilno pa je i beba u povoljnijem polozaju.
O porodjajnim mukama nema ni govora,bebu dobijate na poklon,a ukoliko ste se poradjali znate o cemu govorim.
 
mamablagonama:
No Nick:
Evo ja odmah na startu da se izvinim sto nisam upucena i obavestena i iz istog razloga molim da mi se objasni kakva je to epiduralna anestezija. O cemu se tu zapravo radi?
Hvala!
Draga moja.
ne znam zasto ali mi se ucinilo da u vasem glasu ima pomalo ironije...ne treba uopste da mi se izvinjavate,jer bih i bez toga vrlo rado objasnila o cemu se radi.
Dakle,epiduralna anastezija ili analgezija podrazumeva obezboljavanje porodjaja primenom anastezije koja se ubrizgava u epiduralni prostor(nalazi se ispod tvrde opne u kicmenoj mozdini).
Posle davanja lokalne anastezije,uvodi se elasticni kateter,kroz koji ce tokom citavog porodjaja kontinuirano biti doziran anastetik.
Po zavrsetku porodjaja kateter se izvuce i nakon sat vremena pacijent se oseca sasvim normalno.
Zena se zbog odsustva bolova lakse poradja,dise pravilno pa je i beba u povoljnijem polozaju.
O porodjajnim mukama nema ni govora,bebu dobijate na poklon,a ukoliko ste se poradjali znate o cemu govorim.
Mozda sam medicinski nedovoljno obrazovana, ali ja sam ipak za prirodan porodjaj (porodila sam se dva puta). To ubrizgavanje u kicmenu mozdinu kroz neki kateter mi se ni malo ne dopada. Ne verujem da je neka zena umrla na porodjaju zato sto je imala jake bolove. Umire se zbog drugih komplikacija.
 
Pa nemojte odmah o umiranju...
Kao i svaka anastezija i epidural ima svojih dobrih i losih strana,ali ako ste u dobrim rukama,sto podrazumeva dobrog anasteziologa pre svega i akusera
nema mesta za brigu.
Ako se odlucite na trece dete ja vam od srca preporucujem da se porodite na ovaj nacin...videcete koja je razlika.Ovo kazem jer sam trpela bolove jakog intenziteta pre dobijanja anastezije i razlika je drasticna.
 
Moja prijateljica je prvo dete rodila prirodno a za drugo je tražila epidural. Dali si joj kad se otvorila 3 prsta i kontrakcije su stale. Materica se umrtvila i detetovi otkucaji srca su oslabili i usporili. Onda su joj dali opštu anesteziju i uradili carski rez od kog se oporavljala 6 meseci. Bila je očajna i besna. Naravno, ja nisam doktor, možda bi se sve to desilo i bez epidurala ali eto, tako se povezalo.
 
za maman - iskustvo vase prijateljice je vrlo tuzno, mada je naravno pitanje zasto se sve tako dogodilo. I zasto se posle carskog reza oporavljala 6 meseci? Ja sam sa mojom rodjakom isla na koncert 3 nedelje posle njenog carskog reza. Bice da je to bila neka bas teska situacija, ili je lekarski tim bio... umoran ... ili nesto slicno.

Epiduralna anestezija se po pravilu prvo daje u manjoj "probnoj" kolicini, obicno tokom 15 minuta i za to vreme se prate otkucaji bebinog srca, mamin pritisak itd. Tacno je da epiduralna anestezija moze da uspori i oslabi kontrakcije, ali mislim da su drasticni slucajevi kao gore opisani ipak retki (ne kazem nemoguci). Takodje, epiduralna anestezija se daje i zenama koje su prikljucene na indukciju. hocu da kazem da indukovanje nije kontraindikovano sa anestezijom.

Jasno je da ko god oseca veliki strah ili nelagodu u vezi ove vrste anestezije - ne treba da je uzima.
 
sve ima svoje prednosti i mane.ja sam koristila epidural porodila sam se pre godinu dana.i svakom bih ga preporucila.ako ce nesto da krene naopako krenuce kako god da se poradjas nevezano za epidural.cinjenica je da su bolovi uzasno jaki i da se epidural daje samo u jednom momentu bukvalno pred svrsen cin kad si otvoren od 6 do 8 prstiju posle toga se vise ne daje bas iz tog razloga da ne bi doslo do tih komplikacija.poenta je samo u tome imati dobrog anesteziologa i nema brige.kateter kad ti stavljaju i ne osetis od onih dole bolova.ja nista nisam osetila ni kateter ni ubod ni nista.kad ga fiksiraju to je to samo osecas nesto hladno kako ti ide uz kicmu.a posto je mene zakacio vikend pa je tu bio samo jedan anesteziolog koji je jedva postizao sve ja sam morala tu noc da prespavam sa kateterom u ledjima jer nije imala vremena da mi ga skine.verujte da nista ne osecate nista ne boli.svakome bih preporucila epidural bez razmisljanja.
 
sve ima svoje prednosti i mane.ja sam koristila epidural porodila sam se pre godinu dana.i svakom bih ga preporucila.ako ce nesto da krene naopako krenuce kako god da se poradjas nevezano za epidural.cinjenica je da su bolovi uzasno jaki i da se epidural daje samo u jednom momentu bukvalno pred svrsen cin kad si otvoren od 6 do 8 prstiju posle toga se vise ne daje bas iz tog razloga da ne bi doslo do tih komplikacija.poenta je samo u tome imati dobrog anesteziologa i nema brige.kateter kad ti stavljaju i ne osetis od onih dole bolova.ja nista nisam osetila ni kateter ni ubod ni nista.kad ga fiksiraju to je to samo osecas nesto hladno kako ti ide uz kicmu.a posto je mene zakacio vikend pa je tu bio samo jedan anesteziolog koji je jedva postizao sve ja sam morala tu noc da prespavam sa kateterom u ledjima jer nije imala vremena da mi ga skine.verujte da nista ne osecate nista ne boli.svakome bih preporucila epidural bez razmisljanja.

Možda sam zaostala, glupa, prosta, ali ništa mi ne fali što sam se dva puta porodila prirodno i normalno. Taj bol nije ništa naspram zadovoljstva koje pruža materinstvo. Kakve su svilene današnje devojke, ne bih se iznenadila da i nevinost počnu da gube pod anestezijom.
 
.ja cu samo da preporuchim svim mamama da dobro prouche ZA i PROTIV,
da se ne oslanjaju samo na rechi anesteziologa ili svog ginekologa
nego da - s obzirom da se epiduralna anestezija koristi pri porodjajima vec mnogo godina - pogledaju i statistike,
ne samo vezane za komplikacije pri porodjaju, vec i statistiku uchestalosti efekata na bebu, narochito u kasnijim godinama..
 
Možda sam zaostala, glupa, prosta, ali ništa mi ne fali što sam se dva puta porodila prirodno i normalno. Taj bol nije ništa naspram zadovoljstva koje pruža materinstvo. Kakve su svilene današnje devojke, ne bih se iznenadila da i nevinost počnu da gube pod anestezijom.

Nit' si ti zaostala i glupa, nit' su ove druge moderne i pametne.
Epidural je opcija i svako neka bira prema sebi.
Žene koje imaju nizak prag bola ili se jako plaše porođajnog bola neka razmotre epidural.
One druge ne moraju.
Najvažnije je doneti na svet zdravu bebu, bez nepotrebnih trauma i po majku i po dete.

Što reče november, ima i za i protiv, pa neka svako prelomi prema sebi i neka se ne tripuje da je zbog svoje odluke pametnija ili gluplja ili bolja ili lošija majka ili ne znam ni ja šta.
 

ja sam pocela da se poradjam a nisam ni znala,gledala doce ko da su poludeli i htela da odem kuci,nije me nista bolelo
tek negde na 7 ili 8 su krenuli bolovi bas i to zbog toga sto su mi dali sintocinon(pojacava i ubrzava kontrakcije)...kazu da bi manje bolelo da nisu dali to,al bi trajalo duze,ovako sam se porodila kroz 3 sata,a bolove trpela samo sat ili sat ipo...i to ne najjace nego su se u tom intervalu vremenskom,pojacavali na svaku 4tu kontrakciju
uopste nije strasno,sve je to individualno i nemoj da te plase sa pricama o uzasnim neizdrzivim bolovima od kojih se poludi jer nikoga ne boli isto....neko podnosi lakse neko teze,nekom traje krace nekom duze

epidural nisam htela zbog toga sto me plasio vise nego porodjaj :lol:
ne mogu ja to da dozvolim,da mene neko bode u kicmu :lol:
 
ko izvuce ovu temu od pre 6 godina? sve sto vise mislim o tome sve vise shvatam da epidural, koliko god bio primamljiv je neprihvatljiv, sto se mene tice. po prirodi sam nepoverljiva i sumnjicava. nekome da poverim da me bocka u blizini nerva, pa ako promasi da ostanem trajno paralizovana, stvarno ne bih mogla. mada, znam da su se neke tako porodile i sve je proslo ok.
 
Ja sam se tako porodila prvi put epi plus carski sta reci osecaj je super :) svesna si sve vreme i lepo se osecas a posle kada krene da boli nakon recimo 5h od operacije dodaju ti epidural i opet milina :) drugo dete sam rodila u kombinaciji spinalna i carski rez i razlika je u tome sto ovde osecas tezinu u nogama i ne mozes da pomeras prste a i kada prodje dejstvo ne moze da se dodaje jos!
 
Kada se skupe zene o koje cemu razgovaraju ali je tema porodjaj vrlo cesta...one koje su to prosle pricaju o svojim iskustvima a one koje to tek ceka samo sire zenice i uglavnom se sloze da one TO nece nikada...
A onda neka pomene porodjaj bez bolova i ove preplasene se malo ohrabre ali kao po pravilu nadje se neka "informisana" koja citavu pricu ispljuje,jer je cula,procitala ili slicno...Da ne davim,prisustvovala sam takvim situacijama vise puta sto pre svog porodjaja a i nakon i sta...strasno sam razocarana neobavescenoscu buducih mama o ovoj vrsti radjanja pa sam odlucila da na ovaj nacin malo izostrim sliku o tome.
Ono sto odgovorno tvrdim jeste da je pravo zadovoljstvo doneti bebu na svet uz pomoc epiduralne anastezije i svakoj buducoj mami bih od srca preporucila.

Sudeci po postovima sa ljis ja sam bio ubedjen da kada se zene skupe pricaju samo o tome koliki je kome :hahaha:
 
Kada se skupe zene o koje cemu razgovaraju ali je tema porodjaj vrlo cesta...one koje su to prosle pricaju o svojim iskustvima a one koje to tek ceka samo sire zenice i uglavnom se sloze da one TO nece nikada...
A onda neka pomene porodjaj bez bolova i ove preplasene se malo ohrabre ali kao po pravilu nadje se neka "informisana" koja citavu pricu ispljuje,jer je cula,procitala ili slicno...Da ne davim,prisustvovala sam takvim situacijama vise puta sto pre svog porodjaja a i nakon i sta...strasno sam razocarana neobavescenoscu buducih mama o ovoj vrsti radjanja pa sam odlucila da na ovaj nacin malo izostrim sliku o tome.
Ono sto odgovorno tvrdim jeste da je pravo zadovoljstvo doneti bebu na svet uz pomoc epiduralne anastezije i svakoj buducoj mami bih od srca preporucila.

U zivotu ne bih preporucila nesto sto se rokne u kichmu. Jedan pogresan milimetar i zena ostaje invalid u donjem delu tela.
Pre svega, porodjaj bez anestezije uopste nije toliko strashan da bi se noge davale na poverenje bilo kom anesteziologu.
 
Ma daj sta sve nece izmisliti , pa jos ako je novina to mora da se isproba pa makar ugrozili i sopstveni zivot.
Inace moja prijateljica se ove godine porodila tako i ako po pravilu doktor pita za izbor nju nije pitao vec sam konstatovao kako je za nju to najbolja opcija.Inace njeno iskustvo takvog porodjaja je uzasno .Mislim da mi je rekla kako posle porodjaja 24h ne sme mrdati , a ja sam posle carskog sutradan ustala , i vi pricate kako je to super da vas bodu u kicmi ma dajte molim vas.
 

Back
Top