Lek za dusu

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Kod svakoga mozemo naci fobije,nesigurnosti,lenjost, nade, nemotivisanost....
Naravno ako su roditelji bili bolji znalci i obracali paznju , onda je broj tih slabosti manji....
Ako smo sami radili na sebi u smislu iskustva, oslobadjanja, unakrsnog tumacenja , onda je taj broj slabosti manji....
Ali nekako uvek ostane bar neka, neki broj.....

Zato postoje drugi ljudi....Partner.....srodna dusa....
U njima mozemo , ali i ne moramo da trazimo one koji ce takodje imati svoje slabosti , ali ce umeti da pomognu nama u nasim.....
Kroz rec, kroz prakticni prikaz koliko je nesto nama fobicno ustvari nebitno, kroz motivaciju , kroz inspiraciju....

Mnogi zele da se provuku , pa od svakog uzimaju deo lekova za dusu koji im je potreban, a izbegavaju da stvore dvosmeran odnos....

Da li je partner idealno resenje potrebnih lekova za dusu....?
Znaci li to da oni koji su vise radili na sebi imaju manje motiva i razloga da upadaju u cvrste veze jer se kompenzacija moze iz tog ugla tumaciti kao teret i neravnopravna razmena....?

Da li je sreca kad nadjete osobu koju volite , a jos preko toga ispadne da popunjava vase praznine i jeste (ne da ima, vec jeste) lek za vase slabosti (fobije,nesigurnosti, lenjosti, nade, razocaranja)?

Treba li na ovo obratiti paznju i pre nego sto zavolite neku osobu?
Treba li ovo da postane jedan od kriterijuma pri izboru? (iako zdrava logika kaze da treba)

P.S. Onda razumevanje i ne postoji kao pitanje, jer se ovakve dve osobe poptuno dopunjuju.....
 
To nije terapija, nekad nas izvuku iz tih tamnih dzepova duse, nekad nam svojim nesvesnim reakcijama pomognu da slabosti potpuno nestanu, nekad samo da se zalece....

Nekad nam se cini da to uopste nije vezano za dusu , vec nam kroz iskustva ili ponasanje prenose znanja i na taj nacin nas izgradjuju, a ne lece nesto sto je nasa slabost....
 
Ne postoji osoba koja se "idealno" uklapa u drugu"i popunjva sve mane slabosti i nesigurnosti.
Da je tako onda bi za svakog na svetu apsolutno odgovarajuca bila samo 1 osoba...a chovek ih za zivota verovatno sretne bezbroj.
Mislim da je Jung rekao da je ljubav odluka i delimichno se slazem...kada chovek nadje osobu koja u velikom delu takva kako si opisao a i istovremeno je dovoljno zreo...hm...mozda bolje reci spreman da prihvati i odluchi da je to to za njega...uz sve dobro i mnogo losheg i NE idealnog i nesavrshenog.
Extremi u svemu pa i radu na sebi vode u egoizam samozadovoljnosti i slazem se za delom o tome da ljudi koji rade preterano na sebi..pa nije da postanu sami sebi dovoljni nego chesto ne umeju da vide van visokih standarda kojima su pre svih zarobili sebe...tako se bar meni chini.
 
Ne postoji osoba koja se "idealno" uklapa u drugu"i popunjva sve mane slabosti i nesigurnosti.
Da je tako onda bi za svakog na svetu apsolutno odgovarajuca bila samo 1 osoba...a chovek ih za zivota verovatno sretne bezbroj.
Mislim da je Jung rekao da je ljubav odluka i delimichno se slazem...kada chovek nadje osobu koja u velikom delu takva kako si opisao a i istovremeno je dovoljno zreo...hm...mozda bolje reci spreman da prihvati i odluchi da je to to za njega...uz sve dobro i mnogo losheg i NE idealnog i nesavrshenog.
Extremi u svemu pa i radu na sebi vode u egoizam samozadovoljnosti i slazem se za delom o tome da ljudi koji rade preterano na sebi..pa nije da postanu sami sebi dovoljni nego chesto ne umeju da vide van visokih standarda kojima su pre svih zarobili sebe...tako se bar meni chini.

Hoćeš da kažeš da ako mnogo radiš na sebi ,stvarno postaneš bolji od većine ljudi ,pa ne možeš da neđeš srodnu dušu...ili da čim se posvetiš malo i nekom drugom ,pored sebi, nestaje to na čemu si radio kod sebe i taj drugi počne da ti treba..:confused: ... Ako čoek oseća da mu neko treba , on radi i na tome ,kod sebe, da tu vezu ostvari...Svakom ko je ispod ili iznad proseka u bilo kom smislu je teže , al kako uopšte stoje te brojke sa prosecima( dakle ne samo u smislu nekakve suve inteligencije)..
 
Zavisi kako se shvati "rad na sebi"...za neke je to fizichki izgled,za druge obrazovanje,za tretje tetovaza,za neke istrazivanje sebe i rad na korigovanju karakternih mana,loshih navika i poroka...njihovom umanjivanju
Toliko se potencira taj "rad na sebi"ali to mi se chini jalov poso...mozesh mane ublaziti ali niko ma koliko radio na sebi ne moze postati bez mana-chovek je nesavrsheno bice i mane su deo njega kao tako nesavrshenog...a vetjina i onako jednostavno nisu dovoljno jakog karaktera da bi ih ublazili ili su samozivi egoisti koji povladjuju svojim manama i porocima...
Ja razumem zashto debilni chasopisi i mediji uopshte guraju to u prvi plan-da kupujesh beskorisne stvari i tu se radi samo o povrshnoj banalizaciji-usavrshavanje kao investiranje u sebe,u svoj fizichki izgled jer ti je telo roba koju prodajesh na trzishtu-muzu,zeni,poslodavcu kao"celinu paketa"
heh,a tek likovi koji za sebe misle da su "iznad proseka" ili vishe..to je chesto samo josh jedan nedostatak-uobrazenost i ona odbija...ma koliko kvaliteti postojali ili ne...samo josh jedna mana.
Mozda je prava stvar da "samousavrshavanje" koje za motivator ima ego trip vodi tom nekom zarobljavanju sebe pogreshnim predstavama...gde je chovek po svojim kriterijumima usavrshen,korigovan onakav kakav je mislio da zeli da bude ali opet sam i neostvaren.
 
Savetujem dereru da ponovo procita uvodni post, da bude pazljiviji prilikom odredjivanja !tacno (! je oznaka u nekim nomenklaturama za negaciju) i da redefinise svoje stavove uz cinjenicu da ako nekome fali 5%, a drugome 8% osobina jacine (!slabosti) postoji neogranicen broj ljudi koji zadovoljavaju uslov kompatibilnosti i to apsolutne...jer svi oni iz druge grupe koji u svojih 92% imaju onih 5% koji fali prvoj grupi su "povoljni" a istovremeno svi oni iz prve grupe koji u svojih 95% jacine imaju onih 8% koji su slabost druge grupe su "povoljni" .....

Dovoljno je samo naci presek ova dva skupa "povoljnih" i dobicemo grupu idealnih partnera i ima ih beskonacno mnogo....

P.S. Derer ocigledno nije u oblastima verovatnoce i statistike, ne bavi se matematikom i analitika mu nije jaca strana, ali se to moze ispraviti....
 
Ne mogu ljudski odnosi da se posmatraju na taj nachin...kroz metod...i matematichki kroz preseke skupova.Previshe promenljivih i parametara chije ponashanje u datim okolnostima nije moguce egzaktno metodoloshki kategorizovati.
Ljudski odnosi,i sve nauke koje ih se dotichu sociologija,filozofija,psihologija,politika..itd.-nisu egzaktne i empirijski merljive na nachin kao prirodne....ali to je pricha za filozofiju.Ne verujem u takvo izvlachenje zakljuchaka.
Ne postoje apsolutno kompatibilni,to je romantika.Ali slazem se da kompatibilnih ima beskonachno mnogo,ali ne apsolutno kompatiblinih nego samo vishe ili manje....shto je opet subjektivno.I opet se vrtatjamo na stvar odluke.
 
Da li je partner idealno resenje potrebnih lekova za dusu....?
Znaci li to da oni koji su vise radili na sebi imaju manje motiva i razloga da upadaju u cvrste veze jer se kompenzacija moze iz tog ugla tumaciti kao teret i neravnopravna razmena....?
nije... i ne treba ni da bude...

cvrsta veza moze da bude patoloska, interesna, dogovorna... nisu sve veze iste, cak iako su cvrste i dugo traju... i muka mi je vise od tog izraza "rad na sebi"... koriste ga pevaljke i ministri podjednako, a ne zna se kome jadnije prilici... :)
svaki odnos prema drugom ljudskom bicu je "rad na sebi", tako da...
 
Ne mogu ljudski odnosi da se posmatraju na taj nachin...kroz metod...i matematichki kroz preseke skupova.Previshe promenljivih i parametara chije ponashanje u datim okolnostima nije moguce egzaktno metodoloshki kategorizovati.
Ljudski odnosi,i sve nauke koje ih se dotichu sociologija,filozofija,psihologija,politika..itd.-nisu egzaktne i empirijski merljive na nachin kao prirodne....ali to je pricha za filozofiju.Ne verujem u takvo izvlachenje zakljuchaka.
Ne postoje apsolutno kompatibilni,to je romantika.Ali slazem se da kompatibilnih ima beskonachno mnogo,ali ne apsolutno kompatiblinih nego samo vishe ili manje....shto je opet subjektivno.I opet se vrtatjamo na stvar odluke.

A ja baš pomislila Patak pronašao lijek za dušu...da odmah kupim nekoliko kutija...:confused:
 
ako u drugom nadjemo lek za nekoliko nasih bolji, sta ce se desiti kad se pojave nove boljke?
a pojavice se sigurno..
hocemo li onda lek traziti u sebi ili u njemu?
 
Moj licni stav , naslonjen na teoriju psihologike, ili sto ce se tek tako nazivati u psihologiji , je da se ljudi mogu pod posebnom paznjom ipak tretirati kao matematicki modeli , samo se treba objektivno i nehumano tumaciti uveznost cinilaca kod zakljucivanja i ponasanja , ukljucujuci i emocije....

A sad odgovor na nesto smislenije...

Sta se desava kad se za +1 prosiri skup slabosti....i odgovor je.....?

a)ako ga oba partnera imaju kao slabost to je za dalju diskusiju, videcemo kasnije.....
b) ako ga ima jedan partner kao slabost , a drugi kao !slabost, onda su i dalje kompatibilni ....
c) ako ga oba partnera imaju kao !slabost, onda ih boli briga za prosirenje, jer su oboje jaki....

Dakle problem je samo ako su za novouvedenu boljku , tj slabost oba partnera slaba.....podlozna....
Onda se desava situacija koja vam je poznata u zivotu....

a) stvoren je tandem i tandem zajedno preboli problem (bas kao sto se desava i kod neidealnih parova)
b) desava se i desavalo se sazrevanje dok su kompatibilni partneri bili zajedno (i zalecivali jedno drugom slabosti , pa su sa nekih 8% spali na recimo 5%) i onda su spremniji za udar....
c) naglo povecanje skupa slabosti tako da su prisiljeni da proglase <prekretnicu> .
Prekretnica je ono sto se cesto desava kad su veliki lomovi, recimo rat.....
Onda se osoba okrene totalno , odbaci u setu svoje dotadasnje ponasanje, zadrzi deo logike, i brzo gradi novi sistem ponasanja , zakljucivanja i emotivnih odnosa....i emotivnih reakcija....(u ratu ogugla, ohrabri se, postane bliza smrti i zato postaje racionalnija sa vremenom i sa ljubavima i vrednim stvarima i trenucima)
Dakle kolika je sansa da se dve osobe koje su pre prekretnice bili kompatibilni da budu kompatibilni i posle prekretnice....
Ako su bili iskreni u svojim psihologikama, onda je sansa vrlo velika, a ako su bili konformni , slozni , idealizovani , onda su moguci pravci post prekretnickih pravaca dovoljno razliciti....da je moguce svasta....
Meni je zao sto ne mogu da vam to dinamicki objasnim kroz neke filmske price ili realne situacije, za koje znam i koje bi bile vrlo deskriptivne...
Dakle posle prekretnice je moguce da se desi naglo sazrevanje, priblizavanje svojoj sustini koja ce zbog shoka i zahteva za vecom racionalizacijom i vrednovanjem vremena dovesti do pojave mnogih novih slabosti i samim tim do mogucnosti da partneri ne budu vise kompatibilni.....

Prekretnice se desavaju i kod samozavaravanja, kad popuca sistem zbog nekog udara na kljucne stavke....
Ali onda je to slucaj pucanja zbog neamortizovanog udarca na slabost, a parner nije uspeo da ublazi udarac...

Postoje jos neki slucajevi , ali bilo bi previse da ih ovako na gomili pojasnjavam , nadam se da je princip analize jasan, a kompletan sistem je po analogiji dalje zaokruzen....
 
sistem je jasan, problme je sto nova boljka kao pojava cesto bude pripisana partneru...i on vise ne samo da nije lek nego je uzrok, a pri tom se sopstvena uloga u nastanku nove boljke minimizira
 
Da li je partner idealno resenje potrebnih lekova za dusu....?
Znaci li to da oni koji su vise radili na sebi imaju manje motiva i razloga da upadaju u cvrste veze jer se kompenzacija moze iz tog ugla tumaciti kao teret i neravnopravna razmena....?

Da li je sreca kad nadjete osobu koju volite , a jos preko toga ispadne da popunjava vase praznine i jeste (ne da ima, vec jeste) lek za vase slabosti (fobije,nesigurnosti, lenjosti, nade, razocaranja)?

Treba li na ovo obratiti paznju i pre nego sto zavolite neku osobu?
Treba li ovo da postane jedan od kriterijuma pri izboru? (iako zdrava logika kaze da treba)

.

Super ti tema.
Ne mislim da partner treba da nam popunjava praznine, vec sam pisala negde o tome.
Mada smatram da vecina nas ima makar jednu malesnu patologiju koja se lepo uklopi sa tudjom. :D
Hocu da kazem da super zvuci na papiru to da nam bas nista ne fali, da smo savrseni, da nam ne trebaju lekovi raznih vrsta - u realnosti cesto nije tako. Ali ovime moramo da se bavimo sami a ne da ocekujemo od nekog drugog da nas izleci.
Treba uvek obracati paznju, ne samo kad smo sa nekim. Ne funkcionisemo valjda samo na polju ljubavnih veza? Tu su prijatelji, roditelji, posao, fakultet - znaci, postojimo kompletno sto samo govori u prilog da neko koga volimo ne moze bas sve da nam resi.

Mada ljudi cesto padaju u ovu zamku. "Samo da imam nekog koga volim i ko mene voli i sve ce biti idealno". Ovo je nezrelo i nerealno razmisljanje jer i za to sto je neko sam a oseca potrebu da bude sa nekim ozbiljno, postoji razlog. Samo sto je mnogo lakse traziti razloge izvan nas, manje boli valjda.
 
Samo da pojasnim neke stvari....

Ova tema nije namenjena onima koji ce samoljubivo negirati realnost, oni koji su orjentiri savremenog vremena i nedozvoljavaju nista da spusti njihovo samopouzdanje i samoljublje, megalomani i materjalnog i emotivnog , a ako se moze uopste nazvati duhovnim , onda i megalomani duhovnog....

Niti ce se baviti problemima koji nastaju kad jedna osoba naleti na takvu osobu...ili kad su obe takve...
Ova tema se bavi samo onim ljudima koji imaju stav i nameru da veruju u ovakav pristup i da se u odlukama to i vidi....prvo hipoteticki, a onda i prakticno....
Dakle sasvim je normalno ne tumaciti uticaj trcanja na ljude koji ne trce ili kako trcanje utice na ukucana koji ne trci....

Druga napomena je u vezi reci partner....
Nju sam upotrebio iz dva razloga, zato sto ljudi sve najvise sagledavaju kroz tu sferu ljubavi i idealnog partnera, a drugo zato sto je najcesca stvar upravo to da se najvise lekova za dusu i prima od jedne, najvise dve , tri osobe....
Ali da ne bude zabune, pod partnerom se moze shvatiti i prijatelj, neko prisan, ljubavnik, supruznik....
Naveo sam i primer kradje,koji je vise stvar samoobmane ali i dovitljiv nacin smanjivanja slabosti ucenjem.
Medjutim da bude nesto jasno , neke se slabosti NE MOGU otkloniti jer su previse dugo ili kljucno vezane sa oblikovanom logikom i drugim uticajnim faktorima, tipa preoblikovanjem karaktera i slicno....
Otklanjanje tih slabosti koje su nastale mozda situacijama (fobije od preseljenja, fobije od gubitka posla ili nesto tako) bi dovele do uzaludnih pokusaja virtuelizacije i jos vece samoobmane i gubitka veze sa realnoscu....

Mozda je dobro da napomenem razliku izmedju nadopunjavanja praznina i "psihoterapeutskog" zajednickog dozivljavanja trenutaka slabosti.....osobe i partnera....
Bavljenje sobom je precesto izvor ili pregrejavanja i smirivanja ili flegmatskog iskljucivanja ili hibernacije......Cak i kad se to ne desava , desava se da imamo govor fobicnog iskustva ili prethodnog iskustva, cesto poznato kod doktora koji ima fobiju od neuspeha kod neke bolesti , pa tera dok ne istera, da bi se oslobodio pritiska koji ostavlja secanje na neuspeh u vezi sa tom bolesti....
Namerno sam naveo doktora, koji je potpuno aktivan ucesnik, dominantan , hiper aktivan, pa opet je poznat taj efekat preterivanja, sublimacije , inercije i opsesivnog....

Poznate reakcije u takvim situacijama su:
-izbegavanje podsecanja iako osoba vrlo cesto misli o svom problemu
-svadljivost u tim trenucima
-slabije koncentrisano razmisljanje i o tom problemu i o svim ostalim problemima u tim trenucima
-nespavanje ili nemirno spavanje
-opsta tenzija i napetost
-skretanje misli na druge stvari
-totalna dubioza....kad se problem uspesno brise (makar bio i zdravstveni sa ogromnim posledicama)

Jasno je da rad na sebi moze da pomogne pre nastanka shokovnih promena i pritisaka, ali ni tada uvek i sa svakim problemom....
Rad na sebi se najvise moze shvatiti kao povecanje realnosti prema stanju u sebi i oko sebe, bar u smislu ove teme....drugacije ne....
Rad na sebi povecava i efekte i potencijale koje osoba ima , u smislu koncentracije, volje, iskusnog reagovanja i slicno....i to mu je i evolutivni smisao....
 
Poslednja izmena:
Da li je sreca kad nadjete osobu koju volite , a jos preko toga ispadne da popunjava vase praznine i jeste (ne da ima, vec jeste) lek za vase slabosti (fobije,nesigurnosti, lenjosti, nade, razocaranja)?

Moze biti. Moze biti da on u meni budi nesto sto je sakriveno ili nesto sto nisam ni znala da imam. Ali sta se desava kad on ode? Da li sa njim odlazi i to novopronadjeno?
 
dobro je da imas nekoga da te pridrzi kad se okliznes
dobro je da ti neko cuva ledja, ili da ne primis udarac u otvoren bok
dobro je da neko stoji na pecini u cuva te dok ti ne zarastu rane
dobro je da te neko iznese sa ringa na sigurno posle knockout-a
dobro je da te neko probudi i mazi kad nocu sanjas nesto strasno
dobro je da sa nekim osecas jace ukuse, jasnije boje,
dobro je da Znas da si Bezbedan sa Nekim... takav kakav jesi
ali......
nije dobro da ti bilo ko popunjava praznine
Svoje praznine samo Ti mozes da popunis
Tudje praznine Ti ne mozes da popunis...... sve i da hoces

ajde pogledaj "komadic koji nedostaje"
tamo sve lepo pise
 
Da mi treba patetika ,ovu temu bih otvorio na delu romantika.....
A ovaj cofeinov je bas dobar primer za analogiju razmisljanje pomenutih.
Mene obuzme porazni osmeh kad vidim da romanticari vole da ustanovljavaju apsolute.....tada se slobodno moze uz takvog prisiti ocena - budala....
Ovde u postu toga ima u naznakama....ali nedovoljno da osvoji medalju....

Kad ce romanticari shvatiti da je romantika individualna i da je svaki apsolut apsurdan u tom smislu....

A pale se u sekundi na kljucne reci (kao aparati za prisluskivanje) dusa, ljubav, san, sirina, praznine, vidici, ukus, jasnije.....
 

Back
Top