Potpredsednik SPO S.Sreckovic-Desnom stranom ka EU

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

odgovor0

Zainteresovan član
Poruka
245
OVO je novi početak za Srpski pokret obnove - ocenio je u razgovoru za „Novosti“ Srđan Srećković, potpredsednik SPO, upitan šta je cilj platforme „Evropska srpska desnica - Srbija i Evropa“, koju je proteklog vikenda usvojio Glavni odbor te stranke.
- Dugo i marljivo, mesecima smo radili na definisanju političke platforme desne, moderne i ka budućnosti okrenute desnice, koja Srbiju brzim tempom vodi ka EU, ali u isto vreme i štiti naše državne interese i nacionalni identitet. Ova platforma je Srbiji preko potrebna, jer je desnica po definiciji odlučnija i hrabrija, a Srbija je mnogo vremena izgubila i zato moramo i brže i bolje. Atmosfera na Glavnom odboru bila je zaista ohrabrujuća, celo rukovodstvo stranke puno je pozitivne energije, i zato sam optimista.
* Planirate očigledno da preuzmete primat na polju desne političke scene u Srbiji? Hoćete li uspeti u tim namerama?
- Iako politiku desnice u Srbiji podržava najmanje polovina građana, desnica u Srbiji ima krizu identiteta, jer je ova politička platforma zloupotrebljavana duže od pola veka, a posebno od devedesetih do danas. Zato platformu evropske srpske desnice mi ne doživljavamo kao naš stranački dokument, već kao osnovu za politiku koja će ubrzati jačanje i modernizaciju Srbije. Verujem da će mnoge političke partije, udruženja i pojedinci zajedno sa nama propagirati ideje desničara koji su, ne zaboravite, i kreatori EU.
* Može li se tvrdom nacionalnom politikom stići do EU?
- Nacionalno pitanje je pre svega demokratsko pitanje, a ne zaboravite da je današnja ujedinjena Evropa zapravo Evropa desničara. Zbog toga, stranke moderne desnice u Srbiji moraju biti te koje će voditi i ubrzavati proces našeg pridruživanja EU, a ne one koje će se protiviti tom procesu. Ovo je trenutak u kome je neophodno da se demaskiraju lažni desničari koji Srbiju vuku unazad. Ovo je ogroman politički prostor za SPO, organizacije i sve pojedince koji zapadnu civilizaciju i EU vide kao naše krajnje odredište, ali i koji žele konkurentnu i od države deregulisanu ekonomiju, i koji porodicu i hrišćanske vrednosti vide kao temelj države i nacije.
* SRS, a sada i SNS, kao i DSS i NS, oštra su vam konkurencija. Kojim adutima ćete ubediti birače te orijentacije da je SPO njihova budućnost?
- Ni jedna ni druga SRS nemaju nikakve veze sa evropskom srpskom desnicom. Neki od ljudi koji su u ovim strankama suočeni sa opredeljenjem ogromne većine naših građana da žele Srbiju u EU, naprasno su promenili retoriku, ali da bi promenili sebe i postali prihvatljivi za Evropu nije dovoljno samo da se odreknu Šešelja i politikekoju su vodili osamnaest godina.
* A DSS i Nova Srbija?
- DSS i NS, koje programski jesu evropska desnica, u poslednjih godinu dana odlutali su u politiku samoizolacije, ali mislim da u ovim strankama ima ljudi sa kapacitetom da njihovu politiku vrate na pravi kolosek i to bi bilo dobro za Srbiju
* Hoće li članstvo podržati apel Vuka Draškovića - „desno, desno, desno“?
- U stranci je atmosfera bolja nego ikada, od 2000. godine do danas. Podrška platformi evropske srpske desnice je nepodeljena, a od vikenda smo i u procesu reorganizacije i pripreme za šesti Sabor stranke. Iako smo deo Vlade, stranački život je intenzivan i uliva nadu u bolje dane za SPO.
* Kako je biti u Vladi koja je levičarski orijentisana?
- SPO je na izbore izašao u okviru Liste za evropsku Srbiju koja je okupila sve proevropske snage, a čiji je stožer DS. Iz toga jasno proizlazi da je u ovom trenutku SPO jedina desna proevropska stranka i zato je za budućnost moderne desnice dragoceno što učestvujemo u Vladi. Mislim da je politička budućnost Srbije za naredni dugi niz godina u bliskoj saradnji moderne levice koju predvodi DS i evropska srpska desnica u kojoj će značajnu ulogu imati SPO.
* Strahujete li da ćete izgubiti identitet SPO u takvoj vladi?
- Ne, SPO je politički veoma jasno profilisan, a sada krećemo i u intenzivnu kampanju promovisanja političke platforme evropske srpske desnice koja će nas ojačati i definisati našu strategiju za budućnost.
* Da li je Vlada u krizi posle pretnji Nenada Čanka da će joj otkazati podršku?
- Ne.
* Da li bi za SPO bilo prihvatljivo da LSV u Vladi zamene stranke Čedomira Jovanovića ili Tomislava Nikolića?
- To je spekulacija bez ikakve osnove.

BEZ AMNEZIJE
* ZAŠTO SPO neće da potpiše deklaraciju o pomirenju sa SPS? Plašite li se da vam to ne zamere Tadić i Dačić?
- SPO je spreman da stavi tačku na prošlost i da sarađuje sa svima koji žele da modernizuju Srbiju, ali nemamo pravo na amneziju. Mislim da su toga svi svesni i da niko od nas nije ni očekivao da potpisujemo ovakve deklaracije.

NISMO DEKOR
* JE li SPO dekor u Cvetkovićevom kabinetu?
- Moja pozicija u Vladi je specifična jer sam jedini ministar iz SPO. Moram da naglasim da imam veoma korektnu saradnju sa kolegama ministrima i da se borim za što veći politički uticaj SPO u Vladi, jer verujem da će Vlada biti uspešnija ako naš uticaj bude veći.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top